Тема уроку: Властивості кислот з точки зору електролітичний дисоціації.
Мета уроку: поглиблення, систематизація та узагальнення знань учнів про кислотах як про самостійне класі неорганічних з'єднань і їх хімічних властивостях в світлі теорії електролітичної дисоціації.
завдання уроку
. дидактичні: дати поняття про кислотах як класі електролітів, вивчити класифікацію кислот, їх номенклатуру, навчити записувати рівняння дисоціації кислот, вивчити загальні хімічні властивості кислот у світлі іонних уявлень;
. розвиваюча: розвивати навички самостійної роботи з інформацією (обробці і узагальненню), дослідницької діяльності на основі наявних знань;
. виховні - виховувати свідоме ставлення до навчальної праці, почуття відповідальності, формувати стійкий інтерес до вивчення хімії.
Обладнання: мультимедійний проектор, комп'ютер, періодична система хімічних елементів Д.І. Менделєєва, таблиця розчинності кислот, основ і солей у воді, електрохімічний ряд напруг металів.
Реактиви.
Індикатори (лакмус, метилоранж, фенолфталеїн).
Розчини кислот (соляної HCl і сірчаної H2SO4).
Метали (Mg порошок, Zn гранули, Cu дріт).
Оксиди металів (оксид міді (II) CuO)
Розчин гідроксиду натрію (NaOH).
Розчини солей (BaCl2, AgNO3, Na2CO3).
Пробірки, тримач для пробірок, штатив для пробірок, демонстраційний штатив, спиртівка, піпетки.
Хід уроку.
ι. Організаційний момент.
Перевірка підготовки до уроку (зошит, підручник, роздатковий матеріал)
ιι. Актуалізація знань.
Використовуючи базові знання, отримані на попередніх уроках, постараємося зробити самостійні кроки в пізнавальному процесі. Згадаймо, з чим ви вже знайомі?
(Відповіді учнів на поставлені питання)
1. Гра «Хрестики - нулики» - виграшний шлях кислоти.
HNO3 HCl BaCl2
AgNO3 H2SO4 ZnSO4
NaOH CuO H2SiO3
2. Який склад кислот? (До складу кислот обов'язково входять атоми водню, які можна замістити на метал. Тому кислотами називають складні речовини, до складу яких входять атоми водню, здатні заміщатися на метал, і кислотні залишки).
3. Гра «Третій зайвий»
а) HCl, NaOH, HNO3
б) HCl, HNO3, H2SO4
в) HCl, H2SiO3, H2SO4
4. Класифікація кислот (Кислоти класифікують за такими ознаками: а) за наявністю або відсутністю кисню в молекулі і б) за кількістю атомів водню).
5. Що називають електролітичної дисоціацією? (Процес розпаду електроліту на іони).
6. Які речовини називають електролітами? (Речовини, розчини яких проводять електричний струм. При розчиненні в воді електроліти розпадаються (дисоціюють) на іони).
ιιι. Вивчення нового матеріалу.
Сьогодні ми продовжимо говорити про електролітичноїдисоціації і з'ясуємо, якими властивостями володіють кислоти як електроліти. Кислоти дуже важливі для людини, оскільки використовує їх в практичній діяльності - наприклад, вони використовуються при виробництві таких сполук як лаки, фарби, емалі, волокна, пластмаси, лікарських речовин, в харчовій промисловості, парфумерії.
Учитель хімії ГБОУ ЗОШ п. Новоспасский муніципального району Приволзький, Самарської області Морозова Тетяна Олександрівна
План - конспект уроку з використанням ЕОР (8 клас)
Тема уроку: Властивості кислот з точки зору електролітичний дисоціації.
Мета уроку: поглиблення, систематизація та узагальнення знань учнів про кислотах як про самостійне класі неорганічних з'єднань і їх хімічних властивостях в світлі теорії електролітичної дисоціації.
дидактичні: дати поняття про кислотах як класі електролітів, вивчити класифікацію кислот, їх номенклатуру, навчити записувати рівняння дисоціації кислот, вивчити загальні хімічні властивості кислот у світлі іонних уявлень;
розвиваюча. розвивати навички самостійної роботи з інформацією (обробці і узагальненню), дослідницької діяльності на основі наявних знань;
виховні - виховувати свідоме ставлення до навчальної праці, почуття відповідальності, формувати стійкий інтерес до вивчення хімії.
Тип уроку - урок вивчення нового матеріалу.
Форми роботи - індивідуальна, групова.
Устаткування. мультимедійний проектор, комп'ютер, періодична система хімічних елементів Д.І. Менделєєва, таблиця розчинності кислот, основ і солей у воді, електрохімічний ряд напруг металів.
Індикатори (лакмус, метилоранж, фенолфталеїн).
Розчини кислот (соляної HCl і сірчаної H2 SO4).
Метали (Mg порошок, Zn гранули, Cu дріт).
Оксиди металів (оксид міді (II) CuO)
Розчин гідроксиду натрію (NaOH).
Пробірки, тримач для пробірок, штатив для пробірок, демонстраційний штатив, спиртівка, піпетки.
Ι. Організаційний момент.
Перевірка підготовки до уроку (зошит, підручник, роздатковий матеріал)
ΙΙ. Актуалізація знань.
Використовуючи базові знання, отримані на попередніх уроках, постараємося зробити самостійні кроки в пізнавальному процесі. Згадаймо, з чим ви вже знайомі?
(Відповіді учнів на поставлені питання)
1. Гра «Хрестики - нулики» - виграшний шлях кислоти.
2. Який склад кислот? (До складу кислот обов'язково входять атоми водню, які можна замістити на метал. Тому кислотами називають складні речовини, до складу яких входять атоми водню, здатні заміщатися на метал, і кислотні залишки).
3. Гра «Третій зайвий»
а) HCl, NaOH, HNO3
4. Класифікація кислот (Кислоти класифікують за такими ознаками: а) за наявністю або відсутністю кисню в молекулі і б) за кількістю атомів водню).
5. Що називають електролітичної дисоціацією? (Процес розпаду електроліту на іони).
6. Які речовини називають електролітами? (Речовини, розчини яких проводять електричний струм. При розчиненні в воді електроліти розпадаються (дисоціюють) на іони).
ΙΙΙ. Вивчення нового матеріалу.
Сьогодні ми продовжимо говорити про електролітичноїдисоціації і з'ясуємо, якими властивостями володіють кислоти як електроліти. Кислоти дуже важливі для людини, оскільки використовує їх в практичній діяльності - наприклад, вони використовуються при виробництві таких сполук як лаки, фарби, емалі, волокна, пластмаси, лікарських речовин, в харчовій промисловості, парфумерії.
ПЕРЕЛІК ВИКОРИСТОВУЮТЬСЯ НА ЦЬОМУ уроці ЕОР
2. Приклади дисоціації кислот (многоступенчатость)
Багатоосновні кислоти дисоціюють ступінчасто:
Н2 РВ - 4 ↔ Н + + НРO 2 4 (другий ступінь) - гідроортофосфат іон
НРО 2 4 ↔ Н + + PО З- 4 (третій ступінь) - ортофосфат іон
Дисоціація багатоосновної кислоти протікає головним чином по першій ступені, в меншій мірі по другій і лише в незначній мірі - по третій.
3. Хімічні властивості кислот (практична робота)
Досвід 1.Взаімодействіе кислот з металами. метали (Mg порошок, Zn гранули, Cu дріт), розчин соляної кислоти. Запишіть рівняння практично здійсненних реакцій в молекулярному та іонному видах.
Висновок. Кислоти взаємодіють з металами, що стоять в електрохімічному ряді напруг металів до водню.
Досвід 2.Взаімодействіе кислот з основними оксидами
Досвід взаємодії оксиду міді (II) з сірчаною кислотою буде демонструвати учитель.
Запишіть рівняння реакції в молекулярному та іонному видах. (Не забудьте, що формули оксидів пишуться в молекулярному вигляді).
Висновок. Кислоти взаємодіють з основними оксидами.
Дослід 3. Взаємодія кислот з солями. У порожню пробірку налийте декілька крапель сірчаної кислоти. Додайте 2 3 краплі розчину хлориду барію. Що спостерігаєте? Яка речовина випадає в осад? (Скористайтеся таблицею розчинності). Запишіть рівняння реакції в молекулярному та іонному видах. (Зверніть увагу на те, що формули нерозчинних речовин записуються в молекулярному вигляді).
Висновок. Кислоти взаємодіють з солями за умови, що утворюється осад або виділяється газ.
Питання: Чому кислоти володіють подібними властивостями? (Кислоти володіють схожими властивостями тому, що в розчинах кислот при їх дисоціації завжди утворюються катіони водню)
5. Класифікація кислот. Рівняння реакцій, що характеризують властивості кислот (контрольнийтест з перевіркою)
V. Домашнє завдання
1. Напишіть рівняння реакцій взаємодії даних речовин (Zn, CuO, NaOH, Na2 SiO3) з ортофосфорної кислотою. Всі рівняння складіть в молекулярному та іонному вигляді.
2. Підготуйтеся до презентації та захисту проектів на тему «Що ми знаємо про кислотах?».
На наступному уроці буде презентація і захист проектів по темі: «Що ми знаємо про кислотах?». (Завдання учням дається заздалегідь, за 2 тижні, в цей період часу вчитель спрямовує, допомагає і коригує дії учнів).