Історія шкільного навчання

Мета уроку: сформувати уявлення учнів про історичний розвиток і особливості шкільної освіти в різні історичні епохи, в різних країнах.

Очікувані навчальні результати:

- називати функції школи в суспільстві в різні історичні часи;
- пояснювати сутність методів навчання, висловлювати власну точку зору на використання різних методів;
- характеризувати роль школи в розвитку суспільства;
- розуміти, що школа - наступник батьків в естафеті виховання;
- вільно оперувати термінами і поняттями уроку.

Основні використовувані поняття:

Школа, навчання, функції шкільного навчання, риторика, писемність.

Основні види діяльності учнів:
  1. бесіда;
  2. Інсценування фрагмента комедії Д.І. Фонвізіна;
  3. Робота в групах.
устаткування:
  1. Підручник А.І. Кравченко "Суспільствознавство" 5класс.
  2. Презентація "Історія шкільного навчання".
  3. Фрагмент комедії Д. І. Фонвізіна "Недоросль".
  4. Текст для перевірки засвоєння нового матеріалу.

1. Організаційний момент.

2. Вивчення нового матеріалу.

План.
  1. Виникнення школи, її функції в суспільстві.
  2. Школа в різні історичні часи, її роль і методи навчання:

- Стародавній Єгипет;
- Стародавня Греція;
- Рим;
- монастирські школи;
- як вчилися на Русі;
- сучасна школа.

Вступне слово вчителя:

Сьогодні ми приступаємо до вивчення останньої глави нашого підручника "Дитина в школі". Ця глава присвячена саме вам - школярам. Школа переймає естафету виховання у батьків, допомагає навчити дитину всім знанням, які потрібні в сучасному суспільстві.

Інсценування фрагмента комедії Д.І. Фонвізіна "Наталка Полтавка". Дійові особи: Митрофан, Простакова, Стародум.

Стародум. Цікавий я б послухати, чому його вивчили.

Простакова. Всьому, батюшка, всіх наук.

Митрофан. Ось, граматиці.

Стародум. Що ж ви в неї знаєте?

Митрофан. Багато. Іменники та прикметники ...

Стародум. Двері, наприклад, яке ім'я: іменник чи прикметник?

Митрофан. Двері, котора двері?

Стародум. Котора двері! Ось ця.

Митрофан. Ця? Прикметники.

Стародум. Чому ж?

Митрофан. Тому що вона прикладена до свого місця. Он у комори жердини тиждень двері коштують, ще не навішати: так та місць іменників.

Стародум. Так тому це у тебе слово дурень прикметник, тому що воно додається до дурному людині?

Митрофан. Саме так.

Простакова. Що, яке, мій батюшка?

Стародум. Не можна краще. У граматиці він сильний, я думаю не менше, ніж в історії.

Простакова. Те, мій батюшка, він ще змалку до історій мисливець. Йому історії скотарка Хавроніє розповідає.

Стародум. Та не у неї ви обидва вчилися і географії?

Простакова (тихо Митрофану): Чуєш, друже мій серцевий? Це що за наука?

Митрофан (тихо матері): Так я не второпаю, про що запитують.

Простакова. Та ти скажи Митрофанушке, батюшка, що за наука географія, до чого б вона служила, він її і розповість.

Стародум. Опис землі. А згодилося б на перший випадок і до того, що якщо б сталося їхати, так знаєш, куди їдеш.

Простакова. Ах, мій батюшка! Так візник-то на що ж? Це їхня справа. Це-таки і наука якось не панська. Пан тільки скажи: повези мене туди - звезуть, куди изволишь. Без наук люди живуть і жили.

Митрофан. Не потрібні вони.

Учитель: Як ви думаєте, чи мають рацію Простакова і Митрофан, розмірковуючи про науках?

Учитель вислуховує думку учнів (емоційна підтримка висловили свою думку учнів).

Як ви думаєте, про що ж ми будемо говорити на уроці? Яка його тема?

Запис теми: "Історія шкільного навчання" (слайд№3)

Учитель. Головне питання нашого уроку:

Навіщо потрібна школа? (Слайд№4)

(Питання записується на дошці або висвічується на слайді).

Бесіда з питань: (слайд№4)

Навіщо люди вчаться?

Як ви думаєте, як виникла школа?

Могло б людство обійтися без школи? Чому?

Сьогодні ми побуваємо з вами в різних історичних епохах і дізнаємося, як же вчилися в школі в різні часи.

Робота в групах. Клас ділиться на 6 груп. Кожна, використовуючи підручник і знання, отримані в курсі історії, готує невелике повідомлення про утворення в певний історичний період в різних державах (Стародавньому Єгипті, Стародавній Греції, Римі, в монастирських школах, на Русі, на сучасному етапі) (слайд №5).

Виступи гуртів з повідомленнями (до 3 хвилин).

Виступ I групи: повідомлення "Як вчилися в Стародавньому Єгипті";

Виступ II групи: повідомлення "Як вчилися в Стародавній Греції";

Виступ III групи: повідомлення "Як вчилися в Стародавньому Римі";

Виступ IV групи: повідомлення "Як вчилися в монастирських школах";

Виступ V групи: повідомлення "Як вчилися на Русі";

Виступ VI команди: повідомлення "Сучасна школа".

(Під час виступу кожної групи вчитель робить акцент на найбільш значимі факти, викладені у виступі)

Після виступу групи - обговорення з класом почутого.

Питання для обговорення: (слайд№6,7)

I група: Чому єгиптяни хотіли, щоб їхні діти обов'язково вчилися?

II група. Які слова прийшли з Стародавньої Греції пов'язані з нашим сучасним освітою?

III група: У чому заслуга римської системи освіти для наступних епох?

IV група: Яку роль у суспільстві виконували монастирські школи?

V група: В чому особливості освіти на Русі?

VI група: Чим відрізняється сучасна система освіти?

(Якісна і емоційна оцінка виступів груп та відповідей учнів)

Учитель. Повернемося до головного питання нашого уроку і зробимо висновок: (слайд№8)

Навіщо потрібна школа?

Учні пропонують висновок уроку, який після доопрацювання записується в зошити:

Школа необхідна для передачі знань, умінь, якими володіють дорослі, дітям, а також для підготовки дітей до дорослого життя.

У Стародавньому Єгипті існували школи для навчання хлопчиків. Вчили листу і рахунку. Через дорожнечу (1) ------------ на ньому писали лише старші учні, молодші для письма використовували глиняні черепки.

Професія (2) ---------- в Єгипті вважалася однією з найбільших.

(3) ------------- в перекладі з грецького це слово означає "супроводжуючий дитину".

Прообразом європейської системи освіти стала (4) -------- школа.

В європейських мов слово школа прийшло з (5) ---------.

Перевірте, чи правильно виконали завдання (слайд№10). Учитель з'ясовує, як впоралися із завданням навчаються, і дає поради, на що потрібно звернути увагу.

Відповіді: 1 - папірус; 2 - писар 3 - педагог; 4 - римська; 5 - Греція.

Проблемне завдання (слайд №11).

Учитель. Древня китайська мудрість говорить:

- Якщо ви заглядаєте на рік вперед, садіть рис.
- Якщо ви заглядаєте на десять років вперед, садіть дерева.
- Якщо ви заглядаєте вперед на все життя, навчіть людини.

Підведення підсумків: (слайд №12)
  1. Що ми дізналися нового сьогодні на уроці?
  2. Навіщо люди вчаться?
  3. Могло б людське суспільство обійтися без школи?

Д / З: параграф 18, відповісти на питання стор.89 № 1-4 усно, №5 письмово.

Схожі статті