Юлія Касьянова
Конспект НСД «Школа юних дослідників. Виверження вулкана »(підготовча група)
«Школа Юних Дослідників: Виверження вулкана»
для дітей підготовчої групи
Мета: ознайомлення дошкільників з природним явищем - вулканом.
- Формувати уявлення про вулкани, небезпеки, які вони представляють, а також їх користь.
- продовжувати формувати вміння робити висновки за підсумками експерименту з опорою на отримані раннє знання.
- Виховувати інтерес до пізнавально-дослідницької діяльності, цілеспрямованість, наполегливість, самостійність.
Словник: гора, вулкан, кратер, лава, мінерал
Вік: підготовча до школи група
Читання дитячої енциклопедії «Земля», розглядання фотографій, ілюстрацій з різними вулканами. Бесіди про вулканах з фактами. Виготовлення макета вулкана з монтажної піни.
Матеріали та обладнання: презентація «Вулкани», проектор, ноутбук, мінерал вулканічного походження - пемза; лупи ,; макет вулкана, виготовлений з монтажної піни; чашка; склянки з водою; піддони, підноси; піпетки; серветки); конверт з листом; посилка; аркуш паперу; олівці (за кількістю дітей, картка №1, картка №2, пластилін, геометрична фігура - конус, трикутник.
I Організаційний момент (2-3 хв)
Діти під музику заходять в зал,
тримаються за руки стають в коло.
Вихователь: Встаньте, діти, встаньте в коло, встаньте в коло, встаньте в коло, ти мій друг і я твій друг - старий, добрий друг! Хлопці, здрастуйте! (Діти вітаються)
II Основна частина (25 хв)
(Звучить дзвінок, вихователь звертає увагу дітей на презентацію)
Вихователь: Хлопці, чуєте, хтось в двері стукає, дивіться, до нас в дитячий сад прийшов лист і посилка для нашої групи
Вихователь звертає увагу дітей на екран, на якому моргає лист від професора Всезнамуса:
«Допоможіть мені, хлопці, терміново розібратися треба:
Що за камені я зібрав? Що таке мінерал?
Як дізнаєтеся - пишіть, чекаю від вас я новин,
Отримувати люблю я листи від талановитих дітей »
Вихователь: Так, що ж таке мінерал?
Діти: Природне, тверда речовина.
Вихователь і діти відкривають посилку.
Вихователь: Так це ж ціла посилка каменів!
Давайте їх досліджуємо.
Діти сідають за столи
Вихователь: Діти, я вас запрошую в свою чарівну Школу Юного Дослідника. Юні вчені тут можуть експериментувати, робити відкриття, дізнаватися багато цікавого. І зараз ви самі в цьому переконаєтеся! Давайте досліджувати! Соня, Вітя, Артем, Рита, Лера, Артемій, ну, і я Юлія Миколаївна. (Вихователь називає імена дітей і одягає їм на голову шапочку Магістра)
Ну, що давайте досліджувати! А допоможе нам схема з питаннями від професора Всезнамуса. Але спочатку я пропоную вам розглянути мінерал під лупою. Що ви бачите?
(Діти чіпають, розглядають за допомогою лупи)
Діти: Цей камінь весь в дрібну дірочку.
Вихователь: Правильно, на цьому камені безліч дрібних пір.
Вихователь: 1 питання від професора Всезнамуса: це живий або не живий об'єкт?
Діти: Тому, що не рухається, не дихає, не харчується, не літає.
Вихователь: Продовжуємо наше дослідження далі. 2 питання: цей об'єкт твердий або м'який? (Вихователь демонструє для порівняння пластилін, дає дітям порівняти шматочки м'якого пластиліну і твердого мінералу)
Діти: Цей мінерал твердий.
Вихователь: 3 питання: чи є всередині повітря? Давайте перевіримо. Діти разом з вихователем опускають мінерал в воду і перевіряють наявність бульбашок - повітря.
Вихователь: Що сталося з каменем?
Діти: Коли камінь опустили в воду, він не потонув, з'явилися пухирці. Значить, всередині каменю є повітря.
Вихователь: Який можна зробити висновок про властивості цього мінералу?
Діти: він не живий, твердий, пропускає повітря.
Вихователь: Цей мінерал називається пемза, він вулканічного походження. А що таке вулкан?
Діти: Це велика гора, з якої спочатку йде дим, а потім викидається лава.
Вихователь: Давайте вирушимо туди, де є вулкани, виявляються, хлопці, вулкани є і у нас в Росії на Камчатці і Курильських островах. А розглядати їх краще з висоти пташиного польоту, але у нас немає крил, як у птахів, літака я теж не бачу ... (дивиться на підлогу, бачить килим) А давайте, хлопці, полетимо на Камчатку на килимі-літаку.
Взяти б, сісти на килим-літак (сідають все на килим)
І помчати в чарівні країни, Нехай мене він за вітром несе (руками махають в праву сторону, ліву сторону)
Через гори (показують руками гори, моря, океани (руки в сторони) І на загадковий півострів
Сміливо ми летимо вперед, Де вулкан вже нас чекає.
Вихователь: (звертаючись до презентації)
Ось ми пролітаємо над вулканами,
А хочете дізнатися легенду про походження назви вулкан.
«Жив на світі бог на ім'я Вулкан. І подобалося йому ковальська справа: стояти біля ковадла, бити важким молотом по залізу, роздмухувати вогонь у горні. Побудував він собі кузню всередині височенною гори. А гора стояла прямо посеред моря. Коли Вулкан працював молотом, гора тремтіла від верхівки до основи, а гуркіт і гул розносилися далеко навколо. З отвору на вершині гори з оглушливим ревом летіли розжарені камені, вогонь і попіл. "Вулкан працює", - зі страхом говорили люди, і йшли жити подалі від цього місця. З тих пір, люди, все вогнедишні гори стали називати вулканами ».
А тепер давайте розглянемо вулкан. Якої форми вулкан?
Діти: На площині схожий на трикутник, а в просторі - конус).
Вихователь демонструє конус.
Вихователь: Тільки у вулкана як би «відрізали верхівку» у конуса. І в цьому місці вулкана знаходиться кратер. Кратер - це величезна чаша з крутими схилами, а на дні діра, що йде глибоко в землю - це жерло вулкана.
Коли вулкани «сплять» то мало відрізняються від інших гір. Але іноді вони «прокидаються», шумлять, починається землетрус, з їх вершин виривається полум'я, попіл, камені.
Вони огортаються димом, лунають вибухи, а по схилах тече справжній вогняний потік - лава.
Лава - це розплавлені, дуже гарячі камені. Лава піднімається з-під землі по жерла вулкана.
Коли шматки лави застигають виходять нові камені. А в кратері вулкана утворюється озеро.
І так вулкан «засинає» знову. Хлопці, як ви думаєте, чи можна будувати людям будинку біля підніжжя вулкана, чи представляє небезпеку вулкан людям і тваринам? (Відповіді дітей)
(Звучить гучна музика).
Хлопці, здається наш вулкан "прокидається"
Всі діти стають в півколо і спостерігають «Виверження вулкана». Вихователь в приготовлену суміш акуратно наливає оцет зі словами:
Вулкани почали "Вулкан" - з жерла лаву вивергати.
По схилах лава потекла і Землю сильно обпекла.
Вулкан гримить! Вулкан пихкає! Як грізний він зараз на вигляд!
Але ось він почав втомлюватися - Вогонь в ньому почав згасати.
Останній раз вогнем дихнув - і на десятки років заснув.
Пройдуть століття. І знову вулкан прокинеться,
І лава з нутра його поллється.
Вихователь: Хочете самостійно, в лабораторії виконати досвід «виверження вулкана»? Тут нам теж допоможе професор Всезнамус. Він приготував для нас схему цього досвіду. У нашій лабораторії все готово.
Вихователь показує макет вулкана.
Зараз наш вулкан «спить», в природі такі «сплячі вулкани» можуть спати довгі тисячі років, але для того, щоб наш вулкан став чинним, нам потрібно: сода, червона фарба; миючий засіб, оцет.
Використовуючи схему проведення досвіду, починаємо працювати.
Насипаємо ложку соди. Додаємо червоної фарби. 5 крапель миючої рідини. А тепер увага! Ця рідина у мене з особливим знаком. Що він означає? (Самому користуватися не можна) це оцет, наливати можна тільки дорослому. Його додам я сама. Вихователь додає оцет в приготовані суміші. [/ I Як же красиво вивергаються вулканів. Тепер ви знаєте, що таке вулкан і як він вивергається.
b] III Заключна частина (5 хвилин [/ b])
Хлопці, ми зовсім забули про лист нашого професора Всезнамуса. Пам'ятайте, він просив відповісти йому на лист? Він, діти, чекає від нас новин, але так як ми ще писати листи не вміємо, ми зможемо йому відповідь намалювати! Що ми будемо малювати?
Діти: Вулкан, так як мінерал Всезнамуса - пемза вулканічного походження.
Вихователь: Правильно, ми будемо малювати вулкан.
Діти сідають за підготовлені столи для малювання.
Вихователь: Давайте згадаємо, як можна намалювати вулкан? Який вулкан біля підніжжя? (Широкий) Які кольори найбільше підійдуть для вируючої клекоче лави? (Червоний, коричневий).
Діти малюють під музику.
Ось які малюнки у нас вийшли, ми отруїмо їх професору Всезнамус.
Вихователь дає дітям конверт, і вони забирають його, йдуть в групу.