Конспект ООД в старшій групі

Конспект організованої освітньої діяльності: «Глиняний посуд з села Мале Фомино».

Конспект ООД в старшій групі

Конспект організованої освітньої діяльності: «Глиняний посуд з села Мале Фомино».

Інтеграція освітніх областей: пізнавальний розвиток, мовленнєвий розвиток, художньо - естетичний розвиток.
Мета: Знайомство зі старовинним способом виготовлення посуду з глини.
Завдання: Ознайомити дітей з корисними копалинами нашого району (глина, пісок, каміння), порівняти деякі їх якості;
Долучати до витоків народної культури, дати дітям уявлення про виробництво глиняного посуду в д. М.-Фомино;
Розвивати словниковий запас дітей (гончар, лудільніца, глечики, миски, полотно, корисна копалина.);
Вчити цінувати красу. Спонукати бажання створювати красу своїми руками.
Робити щеплення інтерес до російського народної творчості;
Виховувати почуття гордості за досягнення односельчан і російського народу;
Розвиваюче середовище:
Демонстраційний матеріал: різні види глини і піску, глиняний посуд, дидактична гра «Що спочатку, що потім»,
Роздатковий матеріал: лупи для розглядання глини і піску, фартухи, дошки для ліплення, вологі ганчірки, глина для ліплення, баночки для виготовлення олівців.
Хід заняття:
1 частина.
-Хлопці, хто вгадає, що лежить у мене на столі, під цією красивою серветкою?
-Тут у мене корисні копалини. Хто знає, що таке корисні копалини?
-Це те, що видобувається з надр нашої землі. (Викопне - копати, а слово корисне - користь приносить для людини)
-Зараз я підніму серветочку, і ви відразу дізнаєтеся, які корисні копалини є у нас в Нікольському районі. Що це? (Глина, пісок, каміння)
2 частина.
Розглядаємо, експериментуємо.
а) Порівнюємо глину і пісок. (Пісок рихлий - піщинки не прилипають один до одного; а глина складається з дрібних частинок, які прилипають один до одного, як якщо б ми взялися за руки і тримали один одного міцно-міцно.)
Розглядаємо через лупу
б) З глини можна ліпити, а з піску?
в) Глина лепіться, а воду вона буде пропускати? (Пісок природний фільтр, очищає воду)
Що можна робити з піску, де його використовують?
Що можна робити з глини і де її використовують?
3 частина.
-Хлопці, а зараз я вам хочу розповісти, як у нас використовували раніше корисна копалина - глина.
- Що з глини можна зробити? цегла
-Зараз цегла ми купуємо в магазині, а раніше, давно-давно робили цеглу з глини у нас в Нікольському районі самі і продавали, а так само будували будівлі, робили печі в будинках з нього.
Відгадайте загадку:
На колі народжувалася,
У печі гартувалася, води не боюся,
А впустиш, розіб'юся.
Загартована в печі, так само як і цеглу, а впустиш, б'ється, як вона зветься?
Глиняний посуд.
А ось в д. М.-Фомино і Б.- Фомино робили такий посуд з глини, піднімає серветку.
Физминутку. «Привезли ми глину з далекого бугра».
Привезли ми глину з далекого бугра.
(Їдуть на «конячці», руки вперед, стиснуті в кулачки, енергійно згинати в ліктях)
Ну - ка за роботу чудо майстра!
(Руки на пояс, нахили вліво - вправо)
Виліплений горщик, гарненько згладжені,
(Показуємо пальцями рук, долоньками «згладжуємо»)
Висушити, візерунком я його окрашу.
(Дуємо, уявна пензлик, малюємо)
Кринки і глечики, миски і чашки
(Показуємо долонькою правої вправо, потім лівою вліво, з нахилом тулуба)
У спекотній грубці знайдуть яскраві сорочки.
(Показати руками «сорочки», руки на пояс)
Людей, які робили глиняний посуд, називали - гончарі.
Дуже багато було майстрів по цьому ремеслу, а зараз - одиниці. І я хочу вам розповісти про один такий майстра, його звуть - Воронін Всеволод Павлович. Багато з вас знають цього поважного чоловіка.
-Що значить слово - гончар?
-Давайте разом повторимо і запам'ятаємо це слово.
-Коли Всеволод Павлович був маленький, його мати (Вороніна Віра Василівна) і батько (Воронін Павло Іванович) були знаменитими гончарами в своєму селі.
-Що значить слово «гончар»?
-Давайте ще раз повторимо і запам'ятаємо це слово.
-Маленький Всеволод був хорошим помічником своїм батькам.
Він розповідає, що: «Мати навіть ночі не спала, все горщики робила, дуже до душі їй було це справа.»

Конспект ООД в старшій групі


-Подивіться, які різні горщики, глечики, миски, ось це - круган (як чавун); все для чого то призначені.
-Вгадайте, для чого глечик? (Для молока)

Конспект ООД в старшій групі


-Круган і великі глечики - для соління грибів, замішування тіста.

Конспект ООД в старшій групі


- Каганець - м'ясо ставили в піч, щі варили.
-А як же робили цей посуд, хочете дізнатися?
-Найчастіше займалися виготовленням глиняного посуду пізньої осені або взимку, чому? Закінчено роботи в полі, зібраний урожай в городі.
Вихователь показує площинну модель виготовлення глиняного посуду за старих часів.

Конспект ООД в старшій групі


1. Потрібно було підготувати глину, її брали недалеко від великої дороги біля села М. - Фомино (в Микитиха), привозили додому на коні.

Конспект ООД в старшій групі

2. Мати розстеляла, витканий власними руками підстилку - полотно тканини з льону. На ньому потрібно було місити глину, топтали її прямо ногами. Коли глина готова.

Конспект ООД в старшій групі

3. Брали спеціальну лаву з кілочком, ставили на кілочок гончарний круг, розкручували його і зі шматка глини витягали миску, глечик ...

Конспект ООД в старшій групі

4. Коли глечик готова кладуть її на полицю, щоб висохла.

Конспект ООД в старшій групі


5. Потім на піч, на печі сушать довше.
6. Мастять всередині ганчірочкою маззю (автолом або дьогтем)

Конспект ООД в старшій групі


7. обливає всередині свинцевим порошком. Розплавиться свинець на грубці, стане, як вода, забулькало, але потрібно ще чекати, щоб перегорів, вийде порошок. Цим порошком всередині і обливає тонким шаром.

Конспект ООД в старшій групі


8. Потім чекала найскладніша процедура - лудити горщики, обпалювати.
Для цього були спеціальні печі - Лудільніци.
Їх робили на околиці села чи в кінці городу. Ці печі були теж з глини. (1 метр довжина і ширина, а висота - 1,5 метра) У грубці були три полички з цегли. На них розкладали посуд.

Конспект ООД в старшій групі


9. Прикривали живцями від старого посуду, щоб виходила волога, коли посуд загостритися.

Конспект ООД в старшій групі


10. затопляли піч найкращими дровами, найжаркішими дровами, за ними їздили на «березове болото». Як старички говорили: «За смоли.» (Ялинові, соснові, зі смолою сухі дрова)
Ними піч розжарювали так, що посуд ставала з білого. Піч 3-4 години топили хорошими дровами.
11. Вранці діставали посуд з печі, живці, які прикривали піч, поруч складали і діставали остигнула посуд, піч прикривали листом заліза, щоб не намокла.
12. Іноді прикрашали посуд, посередині глечики, миски - окав. Це розпечена мідь, її капали по колу.

Конспект ООД в старшій групі


13. Потім готові горщики везли в м Никольск, на ринок, або в сусідні села, продавали.
Ось так робили глиняний посуд, раніше, в д. М. Фомино сім'я Вороніних.
- Хлопці, а вам хотілося б теж навчитися робити такий посуд?
Коли ви будите дорослі ви багато чому навчитеся, а давайте спробуємо розкласти картки по порядку.

Конспект ООД в старшій групі

Конспект ООД в старшій групі

Конспект ООД в старшій групі

Конспект ООД в старшій групі

Конспект ООД в старшій групі

Конспект ООД в старшій групі


-Хлопці, а ви хочете побути гончарами, давайте змайструємо з глини підставки для олівців. Можна змайструвати таку, як у мене, або придумати самостійно.
Показ вихователя: Беремо баночку, змочуємо її водою. Зараз беремо глину, розминаємо її, скочується в довгий стовпчик, сплющуємо і обмотуємо баночку плоским джгутом, і так поки вона повністю не покриється глиною. Нерівність згладжуємо і можемо робити додаткові деталі. Якщо це зайчик, то вушка, хвостик, лапки, мордочку.
Практична діяльність дітей:
(Самостійна діяльність дітей, будь-яку баночку - ємність, обліпити глиною, придумати прикрасу з глини, або який-небудь образ (зайчик, порося, собачка))

Конспект ООД в старшій групі

Конспект ООД в старшій групі


Підсумок: У вас вийшли гарні підставки, коли вони висохнуть, ми їх розфарбуємо.
Які корисні копалини, нашого, Микільського району ви знаєте?
Що ще нового ви дізналися? (Як робили посуд з глини давно)
А ввечері, ми подивимося фільм, як роблять посуд на сучасному виробництві.

Рекомендуємо подивитися:

Конспект НСД з ліплення в старшій групі дитячого садка. Новорічна ялинка Конспект заняття для дітей старшої групи. Повітря і його властивості Конспект заняття по ознайомленню з навколишнім світом для старшої групи Конспект ООД з математики в старшій групі ДНЗ

Ірина Володимирівна! Який цікавий, глибокий за змістом конспект! Навіть мені, дорослій людині було цікаво! Уявляю як проходило Ваше заняття: діти, напевно, сиділи і слухали затамувавши подих. Зараз в моді поняття "регіональний компонент". Ви цю тему розкрили з такими подробицями і на рівні розуміння дошкільниками! Як добре, що є такі педагоги, як Ви! Ніхто не залишиться байдужим до творчості гончарів, ознайомившись з Вашим конспектом. Дякуємо!

Схожі статті