«Розряди прикметників»
Мета уроку:
> Формування навичок і вмінь визначати розряд прикметників.
> Продовжити роботу з розвитку творчих здібностей учнів; монологічного та діалогічного мовлення
> Розвивати уміння самостійно мислити, міркувати, узагальнювати матеріал, робити висновки.
Тип уроку: вивчення нового матеріалу.
Обладнання уроку: комп'ютер, інтерактивна дошка, презентація в програмі «PowerPoint», роздатковий матеріал для учнів.
ХІД УРОКУ
1. Організація початку уроку.
2. Цілепокладання. (Слайд №2)
Слово вчителя: в російській мові є прекрасні слова, які роблять нашу мову красивою, образною і багатою. Як ви думаєте: слова якої частини мови я маю на увазі? Вірно, сьогодні ми продовжимо роботу з вивчення цієї загадкової частини мови. Вчені виділяють наступні розряди прикметників: якісні, відносні та присвійні. А про те, як визначити розряд прикметників, ви дізнаєтеся трохи пізніше. І наша з вами робота стане продуктивною, якщо ви будете уважно мене слухати і виконувати мої вимоги. Протягом усього уроку нам допомагатимуть герої з добре знайомих вам мультфільмів.
3. Підготовка до сприйняття нового матеріалу.
Робота зі словосполученнями. (Слайд №3)
Запишіть словосполучення, вживаючи прикметники в потрібній формі.
Як характеризують дані прикметники іменники?
Поясніть виділені орфограми в коренях прикметників.
Весняно (ий) ранок
Син (ий) смуги.
Ранковий (ий) променях
Гігантські (ий) сосен
Золотистий (ий) димом
Висновок. прикметники характеризують предмети і явища з різних сторін: розміру, кольору. Слова цієї частини можуть виступати в якості епітетів, роблячи нашу мову образною і красивою.
4. Вивчення нового матеріалу. (Слайд №4)
Слово вчителя: Тож, прикметники вказують на ту чи іншу ознаку предмета і характеризують предмет з різних сторін. У російській мові існують три розряди прикметників: якісні, відносні та присвійні. Розгляньте малюнки на слайді № 3, постарайтеся, використовуючи дані предмети, скласти словосполучення ім. + Дод таким чином, щоб прикметники відповідали на питання ЯКИЙ, ЧИЙ, З ЧОГО.
Учитель пропонує наступні варіанти словосполучень:
кулі червоні (якісне)
Сашина книга (присвійний)
кам'яний будинок (відносне)
Прочитайте матеріал § 73 і, спираючись на таблицю визначення розряду імені прикметника, самостійно визначте розряд прикметників в складених вами словосполученнях.
Таблиця визначення розряду імені прикметника
Висновок: отже, за якими ознаками ви будете визначати розряди прикметників? (Учням видаються пам'ятки, які стануть відмінним помічником в подальшій роботі по визначенню розрядів прикметників.)
А зараз пропоную вам почати практичну роботу по темі уроку.
5. Закріплення вивченого матеріалу.
Робота зі словосполученнями. (Слайд №5)
Слово вчителя: визначте розряд прикметників в цих словосполученнях. Доведіть, що перед вами дійсно якісні прикметники.
Які слова називаються синонімами?
Підберіть синоніми до прикметників, запишіть отримані словосполучення.
Сором'язливий хлопчик (боязкий, сором'язливий)
Енергійна людина (активний, діяльний)
Вірний друг (надійний, відданий)
Робота з текстом вправи 601. (за завданням підручника)
Словотвір прикметників. (Усна робота) (Слайд №6, 7)
Слово вчителя: у завданні будьте вкрай уважні, не від кожного іменника можна утворити присвійний прикметник. Чому? (Учні визначають, що присвійні прикметники утворюються тільки від морського іменників)
Від даних іменників утворіть присвійні прикметники. Запишіть їх у складі словосполучень. Визначте спосіб утворення прикметників.
вечір
лисиця (лисий)
клен
ведмідь (ведмежий)
бабуся (бабусин)
срібло
Утворіть словосполучення ім. + Дод. Визначте розряд отриманих прикметників.
таз з міді (мідний таз)
суп з овочів (овочевий суп)
дрова з беріз (березові дрова)
варення з яблук (яблучне варення)
Висновок. ці завдання сприяють формуванню в учнів уміння утворювати прикметники від іменників. Звертається увага на способи освіти прикметників: бессуфіксальний і суфіксальний.
Робота з прислів'ями та приказками. (Слайд № 8)
Слово вчителя: прикметники широко використовуються в усній народній творчості: в прислів'ях і приказках. Перед вами прислів'я і приказки. У кожній з них пропущені прикметники. Запишіть їх, вставляючи відповідні прикметники. Як ви розумієте сенс даних виразів?
Все таємне з часом стає явним.
В Тихому болоті чорти водяться.
Поганий приклад заразливий.
У рідному домі і стіни допомагають.
Слова для довідки: тихий, рідний, поганий, таємний.
Виконайте синтаксичний розбір однієї з прислів'їв.
(1) Біля самого лісу стоїть хатинка, в якій живе старий-мисливець. (2) Будинок його схожий чи то на житло рибалки, чи то на мисливську намет. (3) На полиці поруч з важким мисливською рушницею лежать гумові чоботи, рибальські мережі. (4) На підлозі лежить спальний мішок з оленячих шкур. (5) Старий мисливець - прекрасний оповідач. (6) Він добре розбирається в вовчих і ведмежих звичках, лисячих хитрощі.
• Прочитайте текст. Озаглавьте його.
• Графічно доведіть, що перше речення є складнопідрядних. Складіть схему пропозиції.
• З пропозицій 2-3 випишіть іменник, утворене суффіксальним способом.
• З пропозицій 5-6 випишіть слова, правопис приставок яких залежить від звонкости / глухість наступного за нею погоджується.
• В якому значенні (прямому чи переносному) вжиті прикметники в останньому реченні.
• Випишіть з тексту тільки відносні прикметники, виконайте їх розбір за складом.
• Випишіть пропозицію, відповідне схемою Вкажіть розряд прикметників в цьому реченні.
6.Подведеніе підсумків. Рефлексія.
7.Домашнее завдання. § 73, упр. 604. (Слайд №9)
Учитель російської мови і літератури МБОУ Михайлівській ЗОШ Красносулінского району Ростовської області: Агапова Тетяна Миколаївна