Чисельність і розселення

розселення

Лезгини в Азербайджані

Основна маса всіх лезгин Азербайджану (41%) зосереджена в Кусарском районі [4]. де вони є переважаючим населенням. Лезгини проживають в 56 з 63 селищ Кусарском району [5]. Адміністративним центром є місто Кусари. Задовго до революції в цьому населеному пункті поряд з російськими поселенцями також проживали перські та грузинські торговці, але потім він перетворився в центр компактного розселення тільки лезгин [6]. Якщо за переписом Азербайджану 1921 російські становили 32,1%, лезгини 28,3%, а азербайджанці 27,6% населення кусарі [7]. то вже за даними перепису 1979 року 80% населення міста були тільки лезгини [8].

У Хачмазський районі вони населяють селища Кух-оба, Ка-лоптар-оба, Карат-оба, Узденов-оба, Торп-Керпена, Тагір-оба, Керім-оба, Орта-оба (англ.) Рос. Хан-оба, укурившегося-оба (англ.) Рос. Леджет (англ.) Рос. Дустаір-оба (англ.) Рос. Зухул-оба (англ.) Рос. Селім-оба (англ.) Рос. Якуб-оба (англ.) Рос. Ясаб-оба, Мурух-оба (англ.) Рос. Бала-кусарі (англ.) Рос. а також змішано з азербайджанцями проживають в населених пунктах Кулар, Ширвановка, Тел (англ.) рос. і Махмудкент [5].

У кубинському районі Лезгинську селищами є Кимиль (англ.) Рос. Куснет (англ.) Рос. Кашреш (змішано з азербайджанцями) і Діrax [5]. У Ісмаіллінском районі вони населяють частину села Іванівка. яку називають Чорне місто [9] (крім них в Іванівці також проживають росіяни та азербайджанці).

Район / місто
республіканського
підпорядкування

чисельність

Згідно Першої всеросійського перепису населення 1897 року кількість носіїв кюрінского прислівники (яких прийнято ототожнювати з лезгинами) становило:

За переписом населення Азербайджану 1921 року лезгин налічувалося 90,734 чоловік (6,6% від загального населення), однак до них віднесли (31,8%) також жителів Закатальського повіту [7] (згодом Белоканскій. Закатальский і Кахскій райони), де з народів нахско-дагестанської мовної групи найбільш компактно представлені аварці і лезгіноязичние цахури. Матеріалами обліку національного складу Азербайджану за 1931 рік у республіці було зафіксовано 79,306 лезгин [5].

За загальносоюзним переписами динаміка відтворення лезгинського населення в Азербайджані зазнавала певних змін від однієї перепису до іншої. Так в період від 1926 по 1939 рік чисельність лезгин збільшилася в 3 рази. За припущенням Ч. Бахишова, це могло бути обсуловлено тим, що назвало в 1926 році себе азербайджанцями з рідним Лезгинську мовою лезгіноязичное населення і, ймовірно, деякі групи двомовних лезгин, в наступних переписах стали іменувати себе лезгинами [26]. Принаймні в 1926 році число осіб з рідним Лезгинську мовою на 83% перевищувало чисельність лезгин по самосвідомості [26]. З 1939 по 1959 роки чисельність лезгин знизилася, переважно в тих районах, де вони проживали чересполосно з азербайджанцями; там, де вони становили більшість або значну частину населення, в свою чергу спостерігався їх приріст [27]. Уже в період з 1959 по 1970 рр. чисельність лезгин збільшилася [27]. але в перебігу 1970-1979 років середньорічний приріст у порівнянні з попередніми десятиліттями у них значно знизився, ніж у азербайджанців, в результаті чого частка лезгин в населенні Азербайджану зменшилася [28].

Динаміка чисельності лезгинського населення в Азербайджані за переписами

Альтернативні думки про чисельність лезгин в Азербайджані

В античності на території нинішніх південного Дагестану і північного Азербайджану проживали племена. говорили мовами нахско-дагестанської групи. У стародавні часи і в середні століття вони брали участь в етногенезі ряду народів, в тому числі і лезгин [41]. Радянський етнограф М. М. Іхілов розглядав лезгин як стародавніх мешканців краю, чисельність яких стала зменшуватися за часів розпаду Кавказької Албанії. а потім приходу тюркського і монгольського населення [42].

Передання про виникнення Лезгінська селищ

Поява багатьох Лезгінська селищ Азербайджану пов'язано з переселенням частини дагестанських лезгин на його територію [43]. За переказами село Хазрі (англ.) Рос. виникло на місці, яке раніше було місцем відпочинку для завойовників, які нападали на гірські села. Почувши про це, жителі високогірних селищ несподівано напали на противника. Для того, щоб в перешкодити завойовникам шлях в гори, воїни селищ Кара-Кюре і мікро вирішили влаштуватися на цьому місці і заснували тут село Яргун. Поступово сюди стали стікатися жителі інших гірських сіл Шахдагской долини. Переказ свідчить, що сюди прибули також шиїти з Міскінджі. які стали згодом сунітами. чому в Хазрі донині існує тухум «шіг'яр» ( «шиїтський») [43]. Іншу версію призводить Бакіханов. «Жителі ж села Хазрі (колишнього Хазрат -" священний ") Тахмаспа переселені з Персії і розміщені поблизу гробниці його прадіда шейха Джунейда». тому один квартал Хазрі іменується шиїтським [44].

У переказі про появу с. Гедесійхюр (англ.) Рос. молодий пастух з Магарамкентском району. який нерідко спускався з худобою на місце нинішнього селища, яке використовували для пасовищ, зустрів тут красиву дівчину і закохався. Він одружився на ній і побудував Казма (землянку), обзавівшись господарством. Селище, яке виросло на цьому місці, отримало на честь безіменного його засновника Лезгинську назву «Гедесійхюр» ( «Нове селище молодої людини») [45].

Предки жителів с. Гіль Кусарском району, за переказами, вийшли з високогірних селищ Ахтинского і Курахского районів. А освіта с. Юхари-Тахірджана (англ.) Рос. пов'язане з розповіддю про якийсь Тахір, який спустився з Мікрахскіх гір (Шалбуздаг) і заснував тут поселення [43].

За розповідями старожилів селища Аваран (англ.) Рос. якийсь Абдулкерім з с. Баксух після якогось розбрату переїхав зі своєю родиною на це місце і, побудувавши собі Казма, влаштувався тут. Одного разу люди правив в цих місцях хана, проїжджаючи, побачили проживає в цьому місці сім'ю. Після того як вони доповіли хану, останній відправив туди своїх нукерів. На момент їх прибуття глава сім'ї перебував на полюванні, але господиня райдужно прийняла і добре їх пригостила. По поверненню вони розповіли хану, що в тому місці живуть переселенці з Дагестану. За гостинність, виявлену до його людям, хан зробив їм подарунок і сказав, що ті можуть привести сюди своїх родичів. Незабаром сюди переселилися інші родичі Абдулкерімов, які назвали своє селище «Аваран» ( «блукачі»). У числі переселилися, крім вихідців з Баксуха, були також кілька сімейств з Куруша і агуле [45].

Етнографічні матеріали показують, що серед азербайджанських лезгин зберігається чимало тухумов, які переселилися з Лезгінська аулів Дагестану. Наприклад, один з тухумов с. Кінджан Кусарском району - «к1елетар», переселився з с. Каладжух Ахтинского району. В іншому селищі судур (англ.) Рос. того ж району, є тухум «халіфаяр», який, як вважають, походить з с. Іспіг Касумкентского району. У таких селища Кусарском району як Ечехур, Дустаір (англ.) Рос. Юхари-Тахірджана представлені тухуми «югулар» або «Крарія», які переселилися з с. Кара-Кюре Ахтинского району і т. Д. [43]

XVIII-XIX століття

В середині XVIII століття в зв'язку з розпадом держави Надир-шаха в Східному Закавказзі виникли десятки напівнезалежних ханств і султанств. в тому числі Кубинське ханство. до складу якого увійшли азербайджанські лезгини [46]. Вони проживали в гірській частині ханства [47].

Лезгини в Азербайджані

Пізніше кубинські лезгини увійшли до складу Кубинського повіту Бакинської губернії [46]. Як зазначав російський натураліст, статистик і етнограф другої половини XIX століття Н. К. Зейдлиц. дав одну з перших характеристик азербайджанських лезгин, вони «займають по правому березі р. Самура смугу від 20-30 верст ширини, що простирається на 80 верст з вершин головного Кавказького хребта до великої путівця, що проходить верстах в 10-ти від берега Каспійського моря »[48]. Він нарахував в кубинському повіті 50 аулів і 21 виселок, жителі яких цілком або частиною говорили по-кюрінскі (тобто по-Лезгинську) [49]. Станом на 1897 рік абсолютна кількість кюрінцев (тобто лезгин) проживали в сільській місцевості. Вони становили всього лише 1,2% населення міст Бакинської і 1,4% Елізаветпольской губерній [50].

Не меншу роль в переселенню дагестанських лезгин на територію передгірній і площинний частини Північного Азербайджану зіграло пересування безземельних горян з північних схилів Великого Кавказу на південні. Територія розселення азербайджанських лезгин є родючий край, де можна розводити сади, городи і.т.п. в той час як поселення дагестанські лезгини знаходяться у важкодоступних гірських місцях, найчастіше на крутих скелях, де різко відчувався брак землі [51]. Як пише Х. Х. Рамазанов «У 1850 р в Докузпарінском Магалі було 10 селищ, причому жителі 8 селищ відправлялися на відхожі промисел в Нухінскій повіт. Одна третина жителів Балуджа. половина населення Ялтуга, 24 двору Джин Джига і 74 двору Іхірі через нестачу землі переселилися в Азербайджан і заснували там нові селища »[52]. У 1860-1870-х рр. в Північному Азербайджані спостерігалося інтенсивне переселення горців на рівнину в область Мюшкюр. Зокрема, частина жителів з 47 Лезгінська селищ утворили в цих місцях 35 висілків (7,3 тис. Осіб). Ці висілки не складали самостійних населених пунктів, а продовжували вважатися частиною старих гірських поселень лезгин, складаючи з ними одне ціле щодо землекористування [53].

Значну роль в історії лезгин грало отходнічество. отримало серед них широке поширення. В кінці XIX століття малоземельні селяни-лезгини йшли на заробітки в Баку і в інші міста Росії. У зв'язку з цим говорили: «Бакудін рех' рег'уьн рех' хьіз хьанва» ( «Дорога в Баку стала подібно дорозі на млин»), «Баку - Давай са Кална гана аку» ( «Подивися Баку, продавши навіть свою єдину корову») [54 ]. Часом хлопці йшли на заробітки в надії накопичити гроші на весілля, оскільки потрібно було розплатитися з боргами і утримувати сім'ю, що знайшло відображення в Лезгінська чотиривіршах - маніяр.