Матч за звання чемпіона світу з шахів 1975

У 1972 році американець Фішер виграв звання чемпіона світу з шахів, перемігши в матчі попереднього чемпіона, Бориса Спаського. На Заході, особливо в США. перемога Фішера була зустрінута як тріумф - після безроздільного чвертьстолітнім панування радянських шахістів вища шахове звання вперше виграв американець. Сам Фішер, судячи з усього, був повністю задоволений, досягнувши чемпіонського титулу, і втратив стимули до подальшого зростання і підтримання спортивної форми. За два з гаком роки, що минули після матчу зі Спаським, він не виступив ні в одному турнірі, не зіграв жодної офіційної партії.

В СРСР втрата шахової корони була сприйнята як велике політичне поразку, повернення її став для радянського спорту одним із першочергових завдань. Вирішувати її припало іменитим гросмейстерам, а молодому Анатолію Карпову. які висунули в число провідних радянських шахістів лише на початку 1970-х років. У перший же свій претендентський цикл він несподівано здобув перемогу в турнірі претендентів (трьохетапний нокаут-турнір, на першому етапі гралися матчі до 3 перемог, на наступних - до 4 перемог, без урахування нічиїх, з обмеженням в 24 партії на матч), послідовно перемігши Льва Полугаевского (рахунок за перемогами 3: 0), Бориса Спаського (4: 1) і Віктора Корчного (3: 2 при 19 нічиїх) і завоював право на матч з чемпіоном. Як говорив сам Карпов, він не розраховував на такий успіх і вважав, що доб'ється перемоги не раніше наступного циклу претендентских змагань.

Переговори про матч

Вимоги Фішера за регламентом матчу полягали в трьох пунктах:

1. Матч повинен тривати до 10 виграних партій без урахування нічиїх.
  2. Загальна кількість виконуваних партій не регламентується.
  3. За рахунку 9: 9 чемпіон зберігає своє звання.

Обидва шахіста висловили бажання зіграти матч. Переговори тривали до наступного року. Шахісти зустрічалися тричі: в Токіо. іспанської Кордові і в Вашингтоні. Принципових розбіжностей виявилося три:

Останній пункт був для Фішера принциповим, хоча Карпов і намагався пояснити йому, що на матч з такою назвою його просто не випустять з СРСР. За словами Карпова, в період переговорів він фактично увійшов в конфронтацію зі Спорткомітетом і КДБ. на нього навіть було заведено справу, оскільки органи безпеки підозрювали Карпова в спробі за гроші «здати» шахову корону Фішеру.

За пропозицією Кампоманеса шахісти домовилися підписати попередню угоду про матч, згідно з яким деталі, в тому числі назва матчу і точна формула, повинні були бути визначені пізніше. Але буквально в останню хвилину Фішер відмовився ставити підпис, заявивши, що не хоче нічого підписувати частинами [1].

• Матч Фішер - Карпов, хоч і не відбувся, побічно вплинув на проведення наступних матчів на першість світу. Прийнята ФІДЕ за результатами розгляду вимог Фішера формула «матч до шести перемог без урахування нічиїх і без ліміту загального числа партій» збереглася. При цьому, оскільки однозначно було прийнято, що нічийного рахунку в безлімітному матчі бути не може, відновлювалося право екс-чемпіона на матч-реванш. Ці умови застосовувалися в наступних розіграшах звання чемпіона світу аж до 1984 року. коли безлімітний матч по даній формулі між Карповим і Каспаровим був достроково перерваний рішенням Флоренсіо Кампоманеса після 48 партії. Повторний матч 1985 року грався вже за новою формулою: «не більше 24 партій, переможцем оголошується той, хто першим отримає 6 перемог, а якщо такого не виявиться - набрав максимум очок; при рівності очок чемпіон зберігає звання ». А. Карпов в цьому циклі зберіг право на матч-реванш.