Лола Джалалова
«Основи композиції». Відкрите заняття з малювання
КОНСПЕКТ ВІДКРИТОГО час занять з малювання
Цілі заняття. Навчити дітей основам композиції. Правильно розташовувати майбутній малюнок.
Завдання. Вчити дітей використовуючи прості прийоми розташовувати правильно малюнок.
Освітні. Формувати у дітей почуття гармонії в малюнку
Розвиваючі. Розвивати уяву і сприйняття навколишнього світу, пізнавальних здібностей. Розвивати уміння самостійно правильно розташовувати малюнок на заданому аркуші паперу.
Виховні. Виховати посидючість і логічне мислення, втілюючи задумане в зображенні. Виховувати акуратність під час роботи.
Попередня робота. Розгляд малюнки дітей із зображенням тварин.
Матеріали і обладнання. Альбомний аркуш, олівець, ластик, пензлик, баночка з водою. Наочний посібник, виготовлене у вигляді перекидного альбому.
Виготовлення наочного посібника. Альбом має розмір в полватмана. По верху листи склеєні широким скотчем. Вірші роздруковані 18м кеглем і наклеєні в верхньому лівому кутку. Для зручності, на задній стороні останнього листа виготовлений кишеню, куди вкладені намальовані і вирізані елементи альбому. рука і їжачок.
Хід заняття:
- Привіт хлопці! Сьогодні я вам розповім про новий і складному для вас поняття «композиція». Це ціла наука, якої ви, самі того не знаючи, використовуєте в своєму розпорядженні свій майбутній малюнок на папері. Тільки хто то правильно це використовує, а хто ні. Я вас навчу правильно користуватися цією наукою.
Що таке композиція. Це складне слово означає науку про правильне розташування МАЛЮНКА НА ЛИСТ ПАПЕРИ. Щоб розібратися, ми спробуємо з вами намалювати Їжачка.
(Далі нумерація означає сторінку альбому-посібника)
1) Якщо малюнок на аркуші правильно розташовується,
Доброю композицією це називається!
2) Хочеш красиво вміти малювати?
Правила легкі повинен ти знати!
Малюй, не соромлячись, досить крупно,
Щоб без окулярів було видно доступно.
3) Умій так малюнок розташувати,
Щоб лист і малюнок стали дружити.
Так намалюй, щоб здавалося тобі -
Зайвого місця немає на аркуші.
4) Щоб правила легше було зрозуміти,
Спробуємо їжачка намалювати.
Малюнок з листочком повинен дружити,
Як краще нам їжачка розташувати? (Показати дітям намальованого і вирізаного Їжачка)
5) Їжачок підстрибнув до верхнього краю
І в хмарах мов пташка літає.
Їжачок, звичайно, у нас непростий,
Але лист альбомний залишився порожній! (Розташувати Їжака до верхнього краю альбому)
6) У кут листа забився наш їжак -
Хорошим малюнок не назвеш!
Адже ось яка вийшла загадка:
Є малюнок, але немає в ньому порядку! (Розташувати Їжака лівому нижньому кутку альбому)
7) Скільки ще нам мучитися, битися,
Щоб з композицією не помилитися?
Пора б уже з тобою нам зрозуміти,
Що в центрі листа ми повинні малювати!
8) І якщо накрити малюнок долонькою,
Їжачок визирати повинен трошки,
І бути намальованим в центрі листа.
На «п'ять» композиція наша. ура! (Прикрити намальованого Їжака намальованою і вирізаної рукою)
9) Знайди малюнки з помилками в композиції. Поясни свій вибір.
Перед вами 4 рисунка. Скрізь намальована одна і та ж картинка, але розташована вона всюди по різному. Скажіть, перший малюнок з правильною композицією. Чому? Приклади руку! Що виходить? Відповіді дітей. (Так само обговорити і інші малюнки).
- Молодці хлопці! Все правильно зрозуміли і правильно відповіли! Так що таке композиція. Відповіді дітей.
- Давайте тепер кожен з вас намалює свого Їжачка, використовуючи науку - композиція. Спочатку візьміть олівець і намітьте овалом то місце, де буде розташовуватися ваш їжачок. Перевірте правильність малюнка, приклавши рукою. Рука ваша при цьому повинна бути рівно по середині вашого листа. При цьому рука Їжачок наш трохи буде видно з під долоні. Якщо його не видно, значить він дуже маленький, якщо рука не в середині листа, значить у вас неправильна композиція. Виправте помилку, ластиком зітріть овал і намалюйте заново новий. Перевірте. Правильно? Відповіді дітей.
- Тепер деталізуйте Їжака. Намалюйте йому ніс, очі, вушка, ніжки і голки.
- А тепер розфарбуємо Їжака
Перспективне планування роботи логопедичного гуртка Загальна мета логопедичного гуртка: розвивати дрібну моторику пальців рук, вчити працювати по контуру і заповнювати внутрішню частину композиції.