МЕТА: Формування морального здоров'я дошкільників із затримкою психічного розвитку для інтеграції в середу нормально розвиваються однолітків.
- Коригувати негативні емоційні стани.
- Формувати навички співпраці.
- Підвищувати самооцінку вихованців.
- Виховувати дружні взаємини.
ПОПЕРЕДНЯ РОБОТА: Тематичні заняття. Міні бесіди з морального виховання. Колективна робота дітей з виготовлення вимпела групи. Спільні ігри на формування комунікативних навичок. Групова робота «Клуб обговорень». Спільне виготовлення щоденника дошкільника «Щоденник моєї життя». Проведення ритуалів в житті і на заняттях. Колективна робота дітей і вихователя по виготовленню «Дошки настрою».
хід заняття
1. Організаційний момент.
Подивіться, що за будинок, скільки світлих кімнат в ньому!
Тут паркетні підлоги, там ліжечка та столи,
Ведмедики, зайчики, матрьошки, миски, ложки, ополоники,
Ляльки, м'ячі, кулі - все, що шумно для гри.
Краще вдома не знайдеш, дуже цей будинок хороший! (2)
Відгадали, що за будинок, хлопці? Правильно, це наш дитячий сад. Тут ми живемо однією дружною сім'єю.
Ми любимо сюди приходити в наш улюблений, рідний дитячий сад!
Тут нас навчили дружити тут кожен товаришеві радий! (2)
Як живеш у нас в саду? Ось так! (Показати великий палець)
Як йдеш? Ось так! (Покрокував двома пальцями однієї руки по долоні)
Як береш? Ось так! (Трьома пальцями)
А даєш? Ось так! (Розкритою долонею)
Дружиш як? Ось так! (Діти виконують ритуал: встають в коло, руки кладуть на плечі один одному, вимовляють текст).
Тільки сміливий і завзятий добереться до мети бадьоро
А ще в дорозі потрібно знати секрети міцної дружби.
Один за всіх і всі за одного (1)
(Діти з'єднують праві руки в центрі кола, накладаючи одну руку на іншу, і вимовляють девізгруппи).
Діти сідають на килим кругом «по-турецьки».
Педагог: Давайте, хлопці, настроїмося на «добрий лад», проведемо хвилинку входження в день, релаксацію. Настав день. Я посміхнулася вам, і ви посміхнулися один одному.
Подружимо наші пальчики! (Пальчиковий ігротренінгс використанням кілець).
Дружать в нашій класі дівчата і хлопчики
Ми з тобою подружимо маленькі пальчики.
Один два три чотири п'ять! Починаємо рахунок знову
Один два три чотири п'ять! Ось і закінчили рахувати! (3)
Педагог: Дуже добре! Молодці! Згадаймо прислів'я про дружбу.
Діти залишаються в колі.
Діти: Ні одного - шукай, а знайшов, бережи. Куди голочка, туди і ниточка. Дерево живе корінням, а людина друзями. Друг пізнається в біді. Немає друзів, наживай, а старих не забувай. Друг він твій, а розум у нього свій. Не май сто рублів, а май сто друзів. Разом тісно, а нарізно нудно. Один за одного триматися - нічого не боятися.
Зібралися всі діти в коло я твій друг - і ти мій друг.
Міцно за руки візьмемося, і один одному посміхнемось! (4)
Давайте пограємо, друзі! Як приємно з одним прокотиться на гойдалках-каруселях. (Діти виконують дінаміческіепарние руху по тексту).
Ми на каруселі сіли закрутилися каруселі.
Пересіли на гойдалки вгору летіли, вниз летіли.
А тепер з тобою удвох ми на човнику пливемо.
Вітер по морю гуляє вітер човник качає.
Весла в руки ми беремо, швидко до берега пливемо.
До берега пристала човен, ми на берег стрибнемо спритно. (2)
Педагог: Як добре ми відпочили!
2. Основна частина.
Педагог: Скажіть, хто може бути вашим другом? (Відповіді дітей.) Немає кращого дружка, ніж рідна матінка. Сусіди, родичі, діти по групі. Дошкільнята знають точно: книга - найвірніший друг! На будь-яке питання відповість про все, що є навколо!
Педагог: А можна дружити з природою - деревами, квітами, небом? Саша, як ти думаєш?
Дитина: Звичайно, можна!
Вся кругом заселена!
Якщо я велетень
захочу,
Як лихий ураган
Налечу!
Всі будинки я зможу
Розламати!
Всіх мешканців на лузі
Розтоптати!
Якщо я захочу…
Тільки я не хочу!
Я добрий велетень!
Я їх друг! Я з ними товаришую! (6)
Педагог: Велетень, як же треба оберігати, піклуватися про природу?
Дитина: Доглядати; не заважати жити - поживати в своєму світі; не ламати гілки; не розводити багаття; не розоряти гнізда; Не кидати сміття; не топтати і не м'яти квіти, траву; не лякати птахів, не порушувати їх спокій.
Педагог: У Микити Дудорова друзі ходять з ним в одну групу. Розповідь про них він помістив в свій щоденник. Хто ж його друзі? Зараз він нам про них розповість і навіть фотографії покаже з «Щоденника дошкільника».
Розповідь Микити «Мої друзі». Презентація сторінки з «Щоденника дошкільника». У дитячому садку у мене є двоє друзів Артем і Вова. Артем добрий хлопець, Вова дуже веселий. Ми разом любимо, грати в різні ігри - машинки, конструктор, будівельний матеріал. Взимку на вулиці нам подобалося грати в сніжки, ліпити сніговика, будувати фортецю. Я намагаюся не сваритися зі своїми друзями. І завжди в усьому допомагати їм! Скоро ми всі підемо в школу. Дуже шкода мені розлучатися з нерозлучними друзями!
Педагог: Про таких друзів кажуть: «куди голочка, туди і ниточка», або «нерозлучні друзі», «водою не розлити!».
Артем Таразанов нам розповість про свого вусатого, смугастого друга - кота.
Розповідь Артема «Вусатий, смугастий друг». У нас живе кіт Сеня - він мій друг. Сені два роки. У нього пухнаста, смугаста чорна з коричневим шерсть. На грудях біла краватка, на лапках чорні тапочки. Сеня дуже любить поласувати ковбаскою, сиром, свіжим м'ясом. Нам з сіней подобається грати в м'яч і хованки. У мого кота добру вдачу. Він любить помурликать у мене на руках. Ловити мишей його не змусиш! Мама каже, що він ледар! Але все одно я його дуже люблю!
Прийшла до мене подружка,
І ми грали з нею.
І ось одна іграшка
Раптом сподобалася їй:
Жаба заводна,
Весела, смішна.
Мені нудно без іграшки -
Любимою була.
І все-таки подружці
Іграшку віддала. (4)
Педагог: Чи правильно вчинила Світлана?
Діти: Звичайно, правильно!
Педагог: Хлопці, що можна сказати про нашу Світлану, яка вона?
Діти: Добра, безкорислива.
Педагог: Розумниця Світу! Для одного їй нічого не шкода! Хто скупий, та жадібний, той в дружбі не ладен!
Творчий етюд «Ходить доброта по колу». Станьмо в коло. Світла віддасть іграшку своєму товаришеві, що стоїть поруч. А ви передавайте іграшку один одному по колу. Подивимося, що з цього вийде! Про чудо! Іграшка повернулася знову до Світлани. Приємно, Світу, отримати іграшку назад? Так! Приємно! Але так відбувається не тільки з добрими справами. Якщо ми з вами лаємося, сваримося, б'ємося - то це зло знову до нас повертається.
Будь-яка гра не гра і валитися справу з рук. Коли одного немає у тебе темно і сумно під коло!
А чому ж темно і сумно? Та тому що все посварилися! Що ж треба зробити, щоб змінити ситуацію?
Діти: Якщо з одним ти посварився, то піди і помирись. Ти не сердься і не супся, якщо треба вибачся! МІРІЛОЧКА! (Діти виконують ритуал: беруться за мізинчик і вимовляють слова речівки.) Більше сваритися не потрібно мир і дружба, мир і дружба! І тоді у коло все яскравіше і світліше стане раптом. Тому, що відразу поряд, буде справжній друг! (1)
3. Заключна частина.
Педагог: Який би зовнішністю не володів ваш друг, у нього має бути добре серце. Закрийте очі, покладіть руку собі на серце. Відчуйте, яке воно у вас добре, безкорисливе, чуйне. Я хочу вам відкрити один секрет! У ваших друзів таке ж добре серце і таке ж чуйне і йому також боляче, коли його ображають. Я думаю, хлопці, навіть коли ви виростите - ви залишитеся добросердими людьми.
У дружби хороший закон для одного не шкода нічого.
І якщо все це зрозуміють оселитися в світі добро!
Завжди приємно з одним пограти в ладушки! (5)
(Діти виконують фізкультхвилинки парами і промовляють текст).
Дружно в ладушки граємо, руки ми переставляємо.
Вліво, вправо, вгору і вниз - ти дивись, не помилися.
Правою в ліво ми штовхаємо, лівої в право натискаємо -
Щоб рукам сильніше стати потрібно їх тренувати.
Діти пальчики згинають, а потім їх розгинають.
Пальчик в пальчик потрапляє, друга він собі знайде,
Слово «світ» виголосить. Ну, а десять пальців в ряд,
Коли зустрінуться, мовчать ... (2)
Педагог: Ось які молодці! Добре - коли поруч друг! Простягніть, дітки, своїм друзям руки! Обійміть їх і посміхніться!
Другу ти віддати вмій все тепло душі своєї.
Все віддав - багатшим став, що зберіг - то втратив. (4)
Постарайтеся, ніколи не сорітся!
Як добре, що дружба є на світі!
Вона як повітря нам з тобою потрібна!
Так нехай крокує дружба по планеті нехай,
Як сонце світить нам вона! (5)