Що читали ваші предки в своїх букварях? На це питання ви знайдете відповідь на інтегрованому уроці-подорожі «Алфавіт. Російська абетка ». Учитель в захоплюючій формі знайомить дітей з Іваном Федоровим і його творіннями. На уроці діти знайомляться з текстами старих букварів, порівнюють сучасну абетку з абеткою наших предків, і отримують нові знання про культуру та історію нашого народу.
На цьому уроці вчитель використовує багаті наочні і теоретичні матеріали. Поєднання таких форм дозволяє вчителю здійснювати особистісний підхід до кожного учня, розкривати емоційний, творчо-творчий потенціал дитини.
1 клас. Інтегрований урок з навчання грамоти та письма за підручником Р.Н.Бунеева, Е.В. Бунеева, О.В. Поранений (2 години).
Тема: «Алфавіт. Російська абетка. Що читали ваші предки в своїх букварях ».
Цілі: Порівняти сучасну російську абетку з абеткою наших предків, познайомити з текстами старих букварів, вчити розуміти сенс прислів'їв, розвивати мовлення, логічне мислення, увагу, виховувати інтерес і повагу до історії і культурі російського народу.
Устаткування: Додаток № 1 (давньоруська абетка), додаток № 2 (Перший буквар - В. Крупина), малюнок № 1 (Що читали ... Л.Н. Толстой), малюнок № 2 (Іван Федоров), малюнок № 3 (Друкарський верстат ), малюнок № 4 (Буквиця, заставки ...), малюнок № 5 (Прикраси з книг ...), малюнок № 6 (Іван IV в друкарні Івана Федорова), малюнок № 7 (Сторінка з абетки ...).
I. Організаційний момент
Доброго ранку! Розпочато день.
Насамперед женемо лінь!
Вранці треба не ловити гав,
А прокинувся і вставати!
II. Формулювання учнями теми і мети уроку.
На дошці зображення Б
Учитель: Уважно подивіться на дане зображення. Простежте шлях стрілок і назвіть написані тут літери в позначеному порядку.
Діти: А Б В Г Д Е
У. Скажіть, що у вас вийшло, і сформулюйте тему сьогоднішнього уроку.
Д. Ми назвали букви в алфавітному порядку. Значить, тема сьогоднішнього уроку - «Алфавіт».
Читання дітьми вірші про алфавіт.
Букви - значки, як бійці на парад,
У чіткому Рівняння вишикувалися в ряд.
Кожен в умовленому місці стоїть,
І називається все - алфавіт.
У. Букви! Один по одному алфавіту розрахуйтеся!
(Діти будуються по порядку і вимовляють позначаються звуки).
1. - Як називається ваша перша навчальна книга? (Абетка)
- Спробуйте пояснити, чому її так назвали «азбука»?
- Слово «азбука» з'явилося тисячу років тому з назв двох перших російських букв.
- Прочитайте, як називалися літери А і Б (Аз, Буки)
З цих назв і вийшло слово «абетка»
А, ось слово «алфавіт» прийшло з грецької мови. Перші букви називалися «альфа» і «віта». З цих двох назв вийшло слово «алфавіт».
Так і живуть у нас слова-близнюки: російське слово «абетка» і грецьке слово «алфавіт», а позначають вони одне і теж; всі букви розташовані в установленому порядку.
Кожна буква має своє постійне місце і назву.
- Прочитайте букви російської абетки, правильно їх називаючи, а допоможе вам у цьому наш алфавіт.
Читання вчителем вірша С.Я. Маршака «Російська абетка» - як повчання.
Якщо хтось цікавий,
Хоче все на світі знати,
Той не буде лінуватися,
Тільки щоб на питання
Стали букви відповідати,
Вам, хлопці, (дуже просить)
Треба літери твердо знати.
Букви будуємо по порядку.
Подивись! Чудовий вид!
Ми запишемо їх в зошит -
33 веселих букви,
Жодної забути не можна.
Нам допоможуть те, що чуємо,
Зробити видимим, друзі.
Відкрийте пропис на стор. 42
Стали ми учнями,
Дотримуємося режим самі:
Вранці ми, коли прокинулися,
Для здоров'я, настрою,
Робимо ми вправи:
Руки вгору і руки вниз,
На носочки піднялися.
Те присіли, то нахилилися.
І знову ж таки посміхнулися.
А потім ми вмивалися,
Снідали не поспішаючи,
В школу до знань прагнучи.
У. Де використовується алфавіт?
У. З якою метою слова розташовуються в алфавітному порядку?
Д. Для зручності пошуку потрібного слова.
2. Класифікація букв
В нашій абетці є літери, які позначають звуки:
Голосні: а і и е про у е е ю я
- Скільки голосних букв? 10
Дзвінкі приголосні: б в г д ж з р л м н й
Глухі приголосні: п ф до т ш з х ч ц щ
Букви, які не позначав звуку, вони не відносяться ні до гласним, ні до згодних: ь ь
Скільки приголосних букв? 21.
3. Що читали ваші предки і прабабусі в своїх букварях.
- З яких слів починалася перша абетка?
- Як ви розумієте ці слова?
- Що читали діти в своїх букварях?
- Що таке мораль? (Повчання, навіювання моральних правил).
- Читання стовпчиків слів.
- Значення яких слів слід пояснити?
Амбар - будова для зберігання зерна, борошна, припасів, а також товарів.
Домовик - надприродна істота, нібито живе в кожному будинку.
Жниця - жінка або дівчина, яка жне в полі хліб.
Жати - зрізати серпом під корінь стебла злаків (жита, пшениці).
- Підберіть слово, близьке за значенням слову «батюшка»
- Назвіть слова, в яких звуків більше, ніж букв.
- Запис слів в зошит.
(Слова написані в алфавітному порядку)
4. Робота над прислів'ям.
- Прочитайте пропозицію (з спонукальної інтонацією, з питальній інтонацією).
Азбука - до мудрості сходинка.
- Як називається ця пропозиція?
- Хто знає, що таке прислів'я?
Прислів'я - це короткий твір народної творчості, яке використовується для яскравої характеристики різних сторін життя.
З давніх-давен прислів'я сприяли збагаченню мови.
- Запишіть прислів'я в пропис.
- Як називався цей підручник?
- Хто знає? Буквар.
- Хто з вас чув про те, коли і хто написав перший російський буквар?
Перший російський буквар був написаний і надрукований в 1574 році Іваном Федоровим.
Скоро тільки казка мовиться ... Багато років чекав Іван цього дня. Про нього мріяв, коли при світлі скіпки змальовував довгими ночами вигадливі букви - одна краше інший - зі старих рукописних книг. Іван різав дошки для гравюр-малюнків, відливав літери-букви, шрифти з металу, майстрував з дерева друкарський верстат. Ось і вийшов друкований верстат самого простого пристрою.
5. Читання тексту (дивись додаток № 2).
Перший російський буквар написав і надрукував Іван Федоров в 1574 році. Івана Федорова називають першодрукарем. У Москві є пам'ятник Івану Федорову. Він надрукував багато книг, але головна для нас - буквар. Цікаво, що Федоров ніяк не назвав свій буквар, тому іноді його книгу називали Азбукою або Граматикою. Звичайно, книга Федорова відрізняється від нинішніх букварів та абеток, але всі вони будуються так само: від простого до складного, від букви до слова, від слова до пропозиції, від пропозиції до розповіді.
Раніше кожна буква азбуки мала своє найменування. Не просто буква А, а АЗ, що не Б, а БУКИ. Так діти і заучували:
АЗ, БУКИ, ВЕДІ, дієслово, ДОБРО, Є, ЖИВЕТЕ, ЗЕЛО, ЗЕМЛЯ, ІЖЕ, КАКО, ЛЮДИ, мислете, НАШ, ОН, СПОКІЙ, скажи, СЛОВО, ТВЕРДО, КК, ФЕРТ і так далі.
Письменники складали для легкості запам'ятовування цілі речення з цих слів, наприклад, аз - я, буки - букви, відаю - знаю. Кажу - кажу, добро - добре, є - жити ... Або: скажи - говори слово твердо. Складали вірші, була навіть азбучна Молотв.
Закінчувався буквар молитвами і повчаннями, як слід поводитися: «Чада (тобто діти), послухайте (слухайтеся) своїх батьків, це є перша заповідь. Благо буде вам і довголітнього будете на землі. »
- Що цікаве і нове дізналися з даного тексту?
- Коли був надрукований перший буквар для російських людей?
- Кого називають першодрукарем?
Що означає слово «першодрукар»?
- А де зараз друкують книги?
- У кого вдома є комп'ютер?
Чи можна надрукувати книгу на ньому?
- Як будуються всі букварі та абетки. Знайдіть відповідь в тексті і прочитайте.
- Як ми з вами називаємо букви алфавіту?
Як раніше їх називали?
- Чим закінчувався російський буквар?
- Як ви думаєте, яке було призначення букваря.
Мене ніяк не можна не знати.
Мене вивчиш добре
І зможеш ти тоді
Будь-яку книжку прочитати
Без жодних зусиль.
- А ви знаєте, скільки букварем років? Більше чотирьохсот.
Вчилися всі на мене і у давнину,
Я - книга шкільна - буквар.
Малюнки, літери, точки,
Тому, хто хоче багато знати,
Хто хоче книги прочитати
Про гори і долини,
Про річки, звуки і моря -
Не обійтися без букваря.
1. Робота в прописи.
а) складання абетки з письмових букв.
- Що таке буква? (Значок для позначення звуків на письмі.)
- Ми вже про говорили те, що у кожної букви дві особи - друковане і письмове. Перед вами азбука. Розгляньте малюнки.
- Як можна озаглавити нашу абетку? ("Світ тварин")
- Називаючи кожна тварина, ми напишемо поруч з малюнком першу букву назви. Це будуть письмові і заголовна і рядкова букви. Закрасимо малюнок.
Кращі гойдалки - гнучкі ліани,
(Діти розгойдуються вправо і вліво)
Це з колиски знають мавпи.
Хто весь вік гойдається?
(Діти повертаються навколо себе і плескають у долоні над головою)
(Діти стоять на місці і плескають у долоні)
Той не засмучується ніколи!
(Стрибки на місця)
У буйному морі-океані
Риба страшна живе.
У неї великий живіт,
Паща з жахливими зубами.
Білка - з пензликами вушка -
Гриб побачить на узліссі -
Стриб за ним з густих гілок
І несе в дупло скоріше.
Він йде в пустелі важливо.
Чи не боїться він спеки,
Два горба як дві гори.
З моряками був він дружний,
Чим донині знаменитий.
З морських звірів кому ж
У світі пам'ятник відкрито.
Комах він гроза,
Дивляться в сторону очі,
З липким довгим язиком,
Шкіри колір змінює він
Хтось в сумці носить сірники,
Хтось - важливі дрібнички,
Хтось - книжку і гру,
Живе спокійно, не поспішає,
Про всяк випадок носить щит,
Під ним, не знаючи страху