Урок 1
Тема: Ми як веселки кольору.
Цілі: Формувати в учнів розуміння унікальності себе і кожної людини.
завдання:
формувати уявлення про індивідуальність людини і його спільності з іншими людьми;
сприяти усвідомленому відмінностей і подібності між людьми;
розвивати здатність бачити і відчувати настрій оточуючих;
виховувати ціннісне ставлення до дружби і взаєморозуміння в класі.
Тип уроку: засвоєння і закріплення знань.
Методи: розповідь, пояснення, бесіда, вправа, малювання, гра.
Методичне забезпечення: підручник-зошит, аркуші паперу, олівці, крейда, м'яка іграшка сонечко, дзеркало, кулі, аудіоматеріали.
Хід уроку
1. Коло радості
-Я дуже рада бачити всіх вас, адже кожен з вас як маленьке сонечко, яке зігріває всіх своїм промінням. А ви своїми посмішками і добрими справами зігріваєте моє серце і серця оточуючих. Я дуже сподіваюся, що сьогоднішній урок пройде дуже весело і добре.
Давайте станемо в наш чудовий коло.
Хлопці, як ви розумієте слова «МИ»?
Молодці «МИ» - це все разом, і я, і ти, і вона.
А зараз, ми будемо йти по колу і говорити дружно хором слово «МИ» після моїх слів.
Дружно разом скажемо слово
- Дзвінкіше слова в світі немає!
- Це пісня і світанок!
- Це значить ти і я!
- Значить разом ми друзі! (Беруться за руки)
2. Гра «Це я, це я, це все мої друзі!»
А зараз у віршах гра.
До неї готова дітвора?
А ви дружно відповідати:
«Це я, це я, це все мої друзі!»
Якщо я вірші погані
Вам ненавмисно прочитаю.
Ось тоді ви не кричіть
І я з вами помовчу.
Ну, готова, дітвора?
У кого завжди в порядку
Книжки, ручки і зошити?
(Діти: «Це я, це я, це все мої друзі!»)
Ну, а хто з малюків
Ходить брудний до вух?
Хто з вас, хочу я знати,
Вивчив урок на «п'ять»?
(Діти: «Це я, це я, це все мої друзі!»)
Хто з вас своєю працею
Прикрашає клас і будинок?
(Діти: «Це я, це я, це все мої друзі!»)
Хто з вас не ходить похмурий,
Любить спорт і фізкультуру?
(Діти: «Це я, це я, це все мої друзі!»)
Хто з вас приходить в клас
Із запізненням на годину? (Діти мовчать.)
Хто з вас веселим
Кожен день крокує до школи?
(Діти: «Це я, це я, це все мої друзі!»)
3. Читання за ролями.
Хлопці відкриємо підручники і прочитаємо оповідання «Хто найкращий»
(Згідно з розповіддю Е.Жаровой)
Засперечалися малюки - хто краще за всіх? Совенок каже:
-Я краще всіх! Бобер:
-Ні я! - заревів ведмежа, намагаючись бути схожим на свого тата.
-А ось і ні, клишоногий! Я краще всіх! - сказав горобець. Тут в суперечку вплуталися ежонок, зайченя, білченя, вороненок,
вовченя, лисеня ... Лісова поляна наповнилася маленькими кричущими «якалкамі». Невідомо, чим би все скінчилося, якби мимо не проходив Гном Гномича з бубонцями на капелюсі.
- Для початку давайте сядемо в коло, - сказав він, - подивимося один на одного і побачимо, які ми різні. У зайченя - довгі вуха і швидкі лапи. Він відмінний бігун. Бобер - найкращий плавець. І воді ніхто його не наздожене. Бельчонок - найкращий стрибун.
Кожен з вас може робити щось, що не під силу іншому, і цим допомагає в лісовій життя!
Звірята подивилися один на одного, засміялися. Взялися за лапки і почали стрибати, танцювати. Всі були щасливі і задоволені, що народилися саме в цьому лісі.
Робота за оповіданням.
- Поясніть сенс слів «Кожного можна назвати кращим».
Починати свої пропозиції потрібно словами: «Ми всі різні, але я знаю, що ...».
- у ... є домашня тварина.
- ... грає на музичних інструментах.
5. Навчальна інформація
У кожної людини є своє ім'я. Він його отримує від народження. Всі імена даються з любов'ю. І кожен з нас не схожий один на одного. Ми всі різні. Але кожен з нас хороший, і прекрасний. Подивіться в це велике дзеркало. Це ми? А тепер подивіться на те, які ми «схожі» і разом з тим «різні» люди. Запам'ятайте, що люди на Землі завжди пов'язані один з одним. Знаючи і пам'ятаючи про це, вони завжди можуть і повинні знайти спільну мову між собою, домовитися один з одним з різних питань і обставин, щоб не було сварок і конфліктів, печалі, смутку на нашій сонячній і прекрасній планеті Земля.
А зараз кожен скаже:
дівчинки - «Яка я гарна!»
хлопчики - «Який я красиві!»
Все - «Як ми хороші!»
Посміхнулися один одному.
Ось зараз ми з вами заповнимо анкету: «Ось я який!» Сторінка 8-9 в зошитах.
Хлопці подивіться, які у нас гарні кулі. Давайте назвемо їх колір.
Нехай кожен з вас візьме, той куля який ваш колір улюблений.
8. Хвилинка тиші
Діти! Давайте посидимо тихо-тихо і послухаємо музику. (Звучить будь-який уривок музичного твору зі збірки «Звуки природи»). А тепер, якщо вам хочеться, ви можете закрити очі і уявити, як ніби ви подорожуєте по дуже красивою і чарівній країні, ім'я якій «Країна Самопізнання». У цій країні все незвично: земля покрита зеленим килимом, виткані з різних пахучих трав і чудових квітів; і ви відпускаючи в небо свої різнокольорові, повітряні кулі, радієте, (пауза) сонечко гріє ласкаво-ласкаво, а від цього на душі стає дуже добре (пауза). Дітей цієї дивовижної країни як сонечко зігріває любов батьків і близьких (пауза). Вони радіють своїм рідним і друзям (пауза). Їх серця наповнюються любов'ю, повагою, спокоєм, добром і миром. (Пауза. Діти слухають музику). Повільно відкриваємо очі, потягується. Молодці!
9. Цитата уроку «У кожній людині сонце, тільки дай йому світити. (Сократ)
Хлопці, давайте прочитаємо цитату уроку.
Як ви розумієте? (Відповіді дітей)
Ми з вами прочитаємо вірш веснянки.
А що таке веснянки? (Відповіді) Молодці.
А в словниках говориться так:
урок №2
Тема: Ми як веселки кольору.
Мета: систематизувати в учнів розуміння унікальності себе і кожної людини.
- сприяти усвідомленому розумінню відмінностей і подібності між людьми;
- розвивати здібності бачити і відчувати настрій оточуючих;
- виховувати ціннісне ставлення до дружби і взаєморозуміння в класі.
Тип уроку: узагальнення по темі.
Методи: розповідь, пояснення, бесіда, вправа, гра.
Методичне забезпечення: підручник-зошит, аркуші паперу, вирізані листочки дерев, олівці, крейда, аудіоматеріали.
Подивіться, як дивно ласкаво і ніжно посміхається вам сонечко! Давайте сміявся йому у відповідь! А тепер посміхніться один одному. Бачите, як весело, приємно і тепло стало всім нам! А давайте пограємо з сонечком.
Яскраво світить сонечко, ми гріємо свої ручки на сонечку. Хмарка сонечко закрила, сховали ручки за спинки. Посміхнулися один одному.
Хлопці розгляньте малюнки в підручнику і відповісти на питання: що об'єднує людей найкраще? (Див. Малюнки на стор. 20.)
Хлопці що об'єднує однокласників? (Загальні ігри, спільні інтереси, спільна праця, загальне вчення.)
Які слова об'єднують всіх хлопців класу? (Учні, веселі, дружні, однокласники, друзі, діти, другокласниці і т.д.)
3. Гра «Так» і «Ні»
Друга визволимо завжди? (Так!)
Брехати не будемо ніколи? (Ні)
У класі я спишу відповідь? (.)
Кинемо камінь кішці в слід? (.)
Я боязкий, коли біда? (.)
Сили шкода для праці? (.)
Пропущу я свій обід? (.)
Ми ледарем шолом привіт? (.)
Тим хто трудиться завжди? (.)
4. Навчальна інформація
Однокласників об'єднують вчення і шкільні справи.
Друзів об'єднують ігри, спільні інтереси.
6. Цитата уроку: «Один за всіх, і всі за одного».
Перед вами лежать листочки, візьміть кожен по листочку.
Хлопці, а який час року зараз? (Осінь). Так розфарбуємо листочки барвами осені. Хлопці, а листочки у нас не прості, а чарівні. (На білих аркушах були на писані слова свічкою)
Що ж вони нам хочуть сказати. Давайте складемо їх разом, вийшло пропозицію. Прочитаємо його дружно. (Один за всіх, і всі за одного.) Хлопці це прислів'я. Як ви її розумієте. (Відповіді дітей)
Що нам осінь хоче сказати. Так, молодці, щоб ми жили дружно, поважали один одного.
Давайте прочитаємо вірш, кожен по дві точки.
На величезному білому світі
Дуже різні є діти:
Скромні і розумні,
Є худі, є товстушки,
Мовчуни і хохотушки.
Хтось зростанням невеликий,
Хтось сильний учень.
У одних - великі вушка,
У інших - кругом веснянки.
Хтось риж, а хтось бел,
Хтось в іграх невміло.
Ні над ким не можна сміятися,
Нікого не можна дражнити,
Потрібно дуже постаратися,
Немов братів всіх любити.
І тоді на білому світі
Так чудово буде жити.
- Як ви розумієте слова «любити всіх, як братів»?
- Хотіли б ви, щоб всі люди на землі були однаковими? Чому?
8. Творча робота.
Хлопці, візьмемо кольоровий олівець кому який подобається, і обведём свою долоньку. Подивіться, які долоньки у нас вийшли, пальчики як брати, разом.
А тепер виконаємо завдання:
- Візьміть червоний олівець і на самому маленькому пальчику напишіть ім'я самого важливого в нашому класі.
- На другому пальчику помаранчевим олівцем пишемо самого веселого.
- Жовтим кольором найрозумнішого.
- Зеленим самого чесного.
- Блакитним кольором найдобріший в нашому класі.
- А на долоньці синім кольором самого справедливого.
А тепер наші долоньки ми подаруємо один одному.
Про Даміра і його друзів
У другому класі вивісили велику красиву газету «Наш дружний клас». На ній помістили фотографії з життя класу, дитячі твори, розповіді про шкільні справи. А внизу підписали: «Де дружба міцна, там добре йдуть справи».
Прочитали газету другокласники і закричали:
- Правильно! Ми дружні!
Тільки Дамір сказав вчителю:
- А якщо дружити ні з ким?
- Як ні з ким? У класі двадцять п'ять хлопців, а ти кажеш - ні з ким.
- А якщо вони не подобаються?
- Всі двадцять п'ять не подобаються? - запитала вчителька.
- Ну, не всі, а ті, з ким дружити хотів. Чого доброго в Вовці? Один раз я йшов з ним зі школи, а він каже: «Давай поборемося. Я тебе однією рукою покладу ». Ось я і не захотів з ним дружити. Вирішив з Ахметом Болатовим подружитися. А він майже щотижня трійки та двійки отримує. Будеш з ним дружити - і сам гірше вчитися станеш. Ні з ким у нас в класі дружити. У кожного недоліки є.
- А ти сам все добре робиш? - запитав Вовка. - Завжди все нишком! - І допомогти товаришеві не хочеш, - сказав Ахмет.
Чому Дамір ні з ким не дружив?
Чому нас вчить розповідь.
- Читання Добрих порад Алпамис і Махаббат.
Хлопці, пам'ятайте, що учні дружного класу завжди:
- Допомагають один одному;
- підтримують;
- Цінують один одного.
- Коло «Від серця до серця»
- Я запрошую вас усіх до кола «Від серця до серця». Візьмемося дружно за руки і побажаємо один одному щасливої дороги в «Країну Самопізнання» з піснею «Я такий, який я є ...» (з рухами):
Я такий, який я є, (великий палець обох рук спрямований на себе),
І я дуже щасливий тут. (Обома руками показуємо простір навколо себе).
Я можу бути маленьким (сідаємо),
Можу бути великим. (Встаємо, піднімаючи руки вгору),
Можу бути товстим або худим. (Розсовуємо в сторони)
Мені це не страшно. (Показуємо вказівним пальчиком)
Я такий, який я є, (великий палець обох рук спрямований на себе),
І я дуже щасливий тут. (Обома руками показуємо простір навколо себе).