План-конспект заняття з розвитку мовлення за темою заняття по звуковий культурі в середній групі тема

Мета: Уточнити і закріпити правильну вимову у дітей звуку Ч ізольовано, в складах, словах і пропозиціях.

підготувати артикуляційний апарат дітей до роботи через гімнастику артикуляції;

домогтися правильного звучання ізольованого звуку в мові дитини через ігрові прийоми і демонстрацію правильної артикуляції з боку педагога (прийом наслідування);

розвивати фонематичний слух;

формувати фонематичні сприйняття;

продовжувати вчити визначати наявність звуку в слові або його відсутність;

розвивати вищі психічні функції дітей;

розвивати музичні здібності дітей, розширювати уявлення дітей про немовному звуці - звуці стуку коліс паровоза.

Устаткування: паровозик, аудіозаписи, вата (на сніжинки).

I Організаційний момент

Говоримо завжди красиво:

Тихо і неквапливо.

Ясно, чітко говоримо,

Бо не шумимо!

Наші вушка слухають,

Наші очі дивляться,

Ручки нам допомагають,

Ніжки нам не заважають.

Сьогодні ми вирушаємо в подорож. Але спочатку відгадайте мою загадку:

«Я пихчу, пихчу, пихчу,

Я стукаю, стукаю, стукаю,

Я лечу, лечу, лечу,

Запізнитися я не хочу »

-Хто це? (Діти: паровоз). Правильно. Ой, а що це? Послухайте. (Звучить фонограма - звук паровоза)

З'являється іграшка паровоз.

І як ви думаєте, на чому ми відправимося в подорож? (Діти: на паровозі)

Ви, хлопці, будете вагончиками, а я паровозиком.

Приготувалися? Поїхали! (Звучить фонограма «Пісня паровозика»)

Діти з педагогом імітують рух руками і співають.

Приїхали. Вагончики паровозик відчепив (діти сідають)

II Розвиток артикуляційної моторики через гімнастику артикуляції.

Паровозик з країни звуків приїхав і привіз до нас улюблений свій звук, з яким ми познайомимося. Але для цього розбудимо наш язичок, зубки і губки.

а) артикуляційні базові вправи

Артикуляційне вправу «Смачне варення»

Посміхнутися, відкрити рот, широким мовою облизати верхню губу.

Губка верхня в варення

Ах, неакуратно їв.

Ось облизувати доведеться

Ніби немає інших справ.

Артикуляційне вправу «Чашечка»

Це основна вправа для всіх шиплячих звуків, так як саме в такому положенні мова перебуває за верхніми зубами при вимові цих звуків. Варто навчитися виконувати цю вправу спочатку на нижній губі, щоб малюк побачив свою мову.

Посміхнутися, широко відкрити рот. Висунути широко мову і надати йому форму «чашечки» (тобто злегка підняти кінчик язика).

Язичок наш порозумнішав.

Чашку зробити він зумів.

Можна чай туди налити.

І з цукерками попити

Артикуляційне вправу «Грибочек»

Відкрити рот, присмоктатися широкий мову до неба, щоб напружилася под'язиковая вуздечка, і вийшов грибок на «тонкій ніжці». Намагатися утримувати мову на «тонкій ніжці» якомога довше.

На тонкій ніжці виріс гриб,

Він не малий і не великий.

Кілька секунд - мовчок!

Артикуляційне вправу «Гармошка»

Рот розкритий. Мова присмоктатися до неба. Не відриваючи язик від піднебіння, сильно відтягувати вниз верхню щелепу.

Робить ось так - мовчок!

Щелепа нижня вниз

Це зовсім не каприз.

Гармошку робити продовжуємо!

Рот закриваємо, відкриваємо.

б) Слухняний вітерець (для вироблення повітряного струменя)

-А тепер пограємо в гру. Але для початку скажіть. Яка пора року у нас зараз?

І з неба падають ...... (сніжинки). Я кожному на долоньку покладу сніжинку і вам потрібно її здути. Отже почали ... молодці! (Кожній дитині лунає по шматочку ватки)

Тепер я бачу ви готові.

III Знайомство зі звуком Ч.

а) - Паровозик любить грати зі звуком, який сам же і видає: ч-ч-ч

- Подивіться, як правильно вимовляти звук Ч:

зубки не замикаються

язичок піднятий вгору як у вправі «Грибок» і з силою вимовляємо звук Ч

Наш звук грає з вітерцем.

Піднесіть долоньку до рота і ще красиво проізнесём звук Ч. Відчуваєте, як з ваших ротиком виривається невеликий вітерець?

б) спільна і індивідуальна робота з дітьми.

Вимовляємо все разом. окремо (відпрацьовуємо правильне

вимова звуку: по частоті його вимови і силі)

IV Розвиток фонематичного слуху

а) - А тепер я буду вимовляти звуки, а ви хлопніть в долоні 1 раз. коли ви почуєте голос Ч. Т Ч Щ Ш Ч Ч Ж Ч Ч З

б) - Наступні завдання, я буду вимовляти склади, а ви хлопніть в долоні 1 раз, коли почуєте склад зі звуком Ч: ТЯ-ЧА-СО-ЩО-ЧИ-МІ-ЛА-ТЮ-ЧУ

в) - І останнє, я буду вимовляти слова зі звуком Ч, а ви хлопніть в долоні 1 раз, коли почуєте слово зі звуком Ч: дівчинка, банку, щітка, грач, бант, купина, насос, м'ячик, вата, чудеса.

- Молодці, добре впоралися із завданням!

Перед дзеркалом стою

І себе не впізнаю.

Схожі статті