Презентація на тему - відносини тотожності, підпорядкування, перетину - з інформатики для 6 класу

Урок по темі "Відносини між поняттями"

Проект «Учні Леонардо Ейлера»

Підготувала вчитель інформатики

МКОУ ЗОШ №7 с. Велічаевское

Мета уроку: розглянути відносини між поняттями.

  • Навчальні: сформувати в учнів основні знання по темі: «Відносини між поняттями»; актуалізація основних понять і термінів вивчених на попередніх заняттях.
  • Виховують: виховувати старанність, самостійність; виховувати навички самоконтролю.
  • Розвиваючі: продовжувати розвивати пізнавальний інтерес учнів; розвивати вибірковість уваги, творчу активність, логічне мислення.

Технічні засоби навчання: ПК, мультимедиапроектор, мультимедійна презентація.

  1. Організаційний момент (2 хв.)
  2. Актуалізація знань (7 хв.)
  3. Вивчення нової теми (10 хв.)
  4. Физкультминутка (1 хв.)
  5. Закріплення нової теми. (5 хв.)
  6. Робота за комп'ютерами (7 хв.)
  • Физкультминутка (1 хв.)
  • Підведення підсумків уроку (5 хв.)
  • Домашнє завдання (2 хв.)

I. Організаційний момент.

(Слайд 1) Повідомлення теми і мети уроку.

Привіт хлопці! Тема сьогоднішнього уроку «Відносини між поняттями». Сьогодні ми познайомимося з загальними підходами до порівняння понять; а так само дізнаємося що таке ставлення тотожності, перетину, підпорядкування і протилежності при порівнянні понять; продовжимо розвивати логічне мислення, пізнавальний інтерес, акуратність, уважність і навички роботи на комп'ютері. Сподіваюся, наша спільна робота буде дружній і діловій.

II. Актуалізація знань.

Всіх нас в реальному житті оточує безліч об'єктів.

Наведіть приклади об'єктів, які оточують нас з вами зараз. Молодці.

Як можна описати будь-який предмет? (Будь-який об'єкт може бути описаний за допомогою будь-яких ознак). Тобто будь-який об'єкт може бути описаний словами.

Хлопці, давайте порівняємо два предмета:

  • 1 ряд: футбольний і тенісний м'яч.
  • 2 ряд: тонку книгу і товсту книгу французькою мовою.

Що ми можемо порівняти у цих об'єктів? (Їх розміри, колір, форму)

Тобто відносини між реально існуючими об'єктами описуються словами: більше - менше; довше - коротше; ближче - далі; вище нижче.

А що таке поняття? (Поняття - це сукупність істотних ознак окремого об'єкта). Словами ми користуємося, коли говоримо. Поняттями - коли - думаємо.

Хлопці, наведіть приклади понять (... ..)

Давайте спробуємо, порівняти два поняття - квадрат і прямокутник. Як же нам це зробити? На відміну від об'єктів реальної дійсності, поняття не мають ні кольору, ні запаху, ні розміру.

Поняття - це наші уявлення, наші думки про об'єкти. При порівнянні понять порівнюють їх змісту та їх обсяги.

Розширимо наше уявлення про поняття.

Розбити поняття на пари, у яких є загальна ознака і вказати цей загальний ознака.

Порівняємо обсяги цих понять.

Обсяг поняття «прямокутник» ширше обсягу поняття «квадрат», так як всі квадрати - теж прямокутники.

Відносини між поняттями зручно представляти колами, наприклад:

де А - обсяг поняття «прямокутник»

В - обсяг поняття «квадрат»

Таке уявлення називається колами Ейлера.

Леонард Ейлер - вчений незвичайною широти інтересів і творчої продуктивності. Про нього ми ще поговоримо сьогодні трохи пізніше.

Розглянемо відносини між поняттями за обсягом, позначаючи обсяги понять колами Ейлера-Венна.

Перше відношення між поняттями. яке вам необхідно запам'ятати називається відношенням «тотожність» - це відношення між поняттями, обсяги яких збігаються, іншими словами обсяг одного поняття дорівнює обсягу іншого.

Обсяги тотожних понять зображуються колами, повністю збігаються.

Приклади рівнозначних понять:

  1. «Волга» і «найдовша річка в Європі»;
  2. «Рівносторонній прямокутник» і «квадрат».
  3. «Москва» і «столиця нашої Батьківщини».

У вас на партах є набір різнокольорових кіл з написами і скріпки. Візьміть два кола з написами: один і приятель. Якими по відношенню один до одного є ці поняття, (тотожні). Подивіться: вони абсолютно однакові. Скріпіть їх, будь ласка, скріпками. Візьміть ще два таких же кола і, придумавши свій приклад тотожних понять, скріпіть їх ще однієї скріпкою.

Прочитайте свої приклади тотожних понять.

А - друг, В - приятель.

Друге ставлення в якому можуть перебувати поняття це відношення «перетин».

Розглянемо два поняття "спортсмен" і "старшокласник". Вони зображуються пересічними колами. У заштрихованої частини двох кіл мисляться старшокласники, які є спортсменами, або (що одне і те ж) спортсмени, які є старшокласниками; в лівій частині кола А мисляться старшокласники, які не є спортсменами. У правій частині кола У мисляться спортсмени, які не є старшокласниками.

Відношення між поняттями, обсяги яких збігаються частково, тобто містять загальні елементи називається відношенням перетину.

А - спортсмени, В - старшокласники

загальні елементи (старшокласники, які є спортсменами)

Ще один приклад порівняємо поняття «електронного листа» і «лист російською мовою»

Візьміть два кола з написами: «електронного листа» і «лист російською мовою»

Скріпіть їх, будь ласка, скріпками, так як показано на слайді. Візьміть ще два таких же кола і, придумавши свій приклад понять, що у відношенні перетину, скріпіть їх скріпкою.

Наступний приклад, розглянемо поняття «клавіатура» і «пристрої введення». Що ви можете сказати про ці поняття? (Клавіатура є пристроєм введення). Тобто поняття клавіатура повністю входить в поняття «пристрої введення», але не вичерпує його. Таке ставлення називається «підпорядкуванням».

Прикладом понять знаходяться відношенні підпорядкування є:

АА - тварини, В - кішка

Ставлення «підпорядкування» - це відношення між поняттями, коли обсяг одного поняття повністю входить в обсяг іншого, але не вичерпує його.

Візьміть два кола з написами: «тварини» і «кішка».

Скріпіть їх, будь ласка, скріпками, так як показано на слайді. Візьміть ще два таких же кола і, придумавши свій приклад понять, які перебувають у відношенні підпорядкування, скріпіть їх скріпкою.

V. Робота за комп'ютерами

Комп'ютерний практикум. А зараз, хлопці, я пропоную всім нам перенестися в минуле. Уявіть собі 18 століття, Європу. Ви світські дами і господа. Закрийте очі, розслабтеся, а щоб відчути дух того часу і зрозуміти, як бачили світ, мислили, відчували люди того часу для вас прозвучить музики Йогана Себастьяна Баха. Послухайте цю дивовижну музику. Наш проект сьогодні буде називатися «Учні Леонардо Ейлера».

За допомогою кіл Ейлера в програмі Kolor Paint покажіть відношення між поняттями, які перебувають у відносинах тотожності, перетину і підпорядкування. Можете використовувати в якості прикладу кола з поняттями, складені нами в ході уроку. Давайте згадаємо правила з техніки безпеки.

А як в програмі Kolor Paint зобразити коло. (При натиснутій клавіші Shift намалювати за допомогою інструменту Еліпс). А як відкрити програму Kolor Paint. (Щоб відкрити програму Kolor Paint необхідно натиснути Меню, Графіка, Kolor Paint).

Отже, молодці все хлопці. Мені дуже сподобалися всі кола Ейлера намальовані вами. Збережіть свої роботи, будь ласка, на Робочому столі під своїм ім'ям.

Перевірка робіт. Оцінки за урок: ...

Давайте підіб'ємо підсумком. З якими відносинами між поняттями ми сьогодні познайомилися? (Тотожність, перетин і підпорядкування)

Що означає відношення тотожності? (Ставленням «тотожність» - це відношення між поняттями, обсяги яких збігаються, іншими словами обсяг одного поняття дорівнює обсягу іншого);

перетину (Відношення між поняттями, обсяги яких збігаються частково, тобто містять загальні елементи називається відношенням перетину);

підпорядкування? (Це відношення між поняттями, коли обсяг одного поняття повністю входить в обсяг іншого, але не вичерпує його).

На наступному уроці ви продовжите вивчати відносини між поняттями і дізнаєтеся, що ще існують відносини виняток, супідрядність.

А що ще нового ви дізналися на сьогоднішньому уроці? (Леонард Ейлер).

Що вам сподобалося на уроці?

Дякую за урок! Урок завершено! До побачення!

Урок по темі "Відносини між поняттями"

Проект «Учні Леонардо Ейлера»

Підготувала вчитель інформатики

МКОУ ЗОШ №7 с. Велічаевское

Мета уроку: розглянути відносини між поняттями.

  • Навчальні: сформувати в учнів основні знання по темі: «Відносини між поняттями»; актуалізація основних понять і термінів вивчених на попередніх заняттях.
  • Виховують: виховувати старанність, самостійність; виховувати навички самоконтролю.
  • Розвиваючі: продовжувати розвивати пізнавальний інтерес учнів; розвивати вибірковість уваги, творчу активність, логічне мислення.

Технічні засоби навчання: ПК, мультимедиапроектор, мультимедійна презентація.

  1. Організаційний момент (2 хв.)
  2. Актуалізація знань (7 хв.)
  3. Вивчення нової теми (10 хв.)
  4. Физкультминутка (1 хв.)
  5. Закріплення нової теми. (5 хв.)
  6. Робота за комп'ютерами (7 хв.)
  • Физкультминутка (1 хв.)
  • Підведення підсумків уроку (5 хв.)
  • Домашнє завдання (2 хв.)

I. Організаційний момент.

(Слайд 1) Повідомлення теми і мети уроку.

Привіт хлопці! Тема сьогоднішнього уроку «Відносини між поняттями». Сьогодні ми познайомимося з загальними підходами до порівняння понять; а так само дізнаємося що таке ставлення тотожності, перетину, підпорядкування і протилежності при порівнянні понять; продовжимо розвивати логічне мислення, пізнавальний інтерес, акуратність, уважність і навички роботи на комп'ютері. Сподіваюся, наша спільна робота буде дружній і діловій.

II. Актуалізація знань.

Всіх нас в реальному житті оточує безліч об'єктів.

Наведіть приклади об'єктів, які оточують нас з вами зараз. Молодці.

Як можна описати будь-який предмет? (Будь-який об'єкт може бути описаний за допомогою будь-яких ознак). Тобто будь-який об'єкт може бути описаний словами.

Хлопці, давайте порівняємо два предмета:

  • 1 ряд: футбольний і тенісний м'яч.
  • 2 ряд: тонку книгу і товсту книгу французькою мовою.

Що ми можемо порівняти у цих об'єктів? (Їх розміри, колір, форму)

Тобто відносини між реально існуючими об'єктами описуються словами: більше - менше; довше - коротше; ближче - далі; вище нижче.

А що таке поняття? (Поняття - це сукупність істотних ознак окремого об'єкта). Словами ми користуємося, коли говоримо. Поняттями - коли - думаємо.

Хлопці, наведіть приклади понять (... ..)

Давайте спробуємо, порівняти два поняття - квадрат і прямокутник. Як же нам це зробити? На відміну від об'єктів реальної дійсності, поняття не мають ні кольору, ні запаху, ні розміру.

Поняття - це наші уявлення, наші думки про об'єкти. При порівнянні понять порівнюють їх змісту та їх обсяги.

Розширимо наше уявлення про поняття.

Розбити поняття на пари, у яких є загальна ознака і вказати цей загальний ознака.

Порівняємо обсяги цих понять.

Обсяг поняття «прямокутник» ширше обсягу поняття «квадрат», так як всі квадрати - теж прямокутники.

Відносини між поняттями зручно представляти колами, наприклад:

де А - обсяг поняття «прямокутник»

В - обсяг поняття «квадрат»

Таке уявлення називається колами Ейлера.

Леонард Ейлер - вчений незвичайною широти інтересів і творчої продуктивності. Про нього ми ще поговоримо сьогодні трохи пізніше.

Розглянемо відносини між поняттями за обсягом, позначаючи обсяги понять колами Ейлера-Венна.

Перше відношення між поняттями. яке вам необхідно запам'ятати називається відношенням «тотожність» - це відношення між поняттями, обсяги яких збігаються, іншими словами обсяг одного поняття дорівнює обсягу іншого.

Обсяги тотожних понять зображуються колами, повністю збігаються.

Приклади рівнозначних понять:

  1. «Волга» і «найдовша річка в Європі»;
  2. «Рівносторонній прямокутник» і «квадрат».
  3. «Москва» і «столиця нашої Батьківщини».

У вас на партах є набір різнокольорових кіл з написами і скріпки. Візьміть два кола з написами: один і приятель. Якими по відношенню один до одного є ці поняття, (тотожні). Подивіться: вони абсолютно однакові. Скріпіть їх, будь ласка, скріпками. Візьміть ще два таких же кола і, придумавши свій приклад тотожних понять, скріпіть їх ще однієї скріпкою.

Прочитайте свої приклади тотожних понять.

А - друг, В - приятель.

Друге ставлення в якому можуть перебувати поняття це відношення «перетин».

Розглянемо два поняття "спортсмен" і "старшокласник". Вони зображуються пересічними колами. У заштрихованої частини двох кіл мисляться старшокласники, які є спортсменами, або (що одне і те ж) спортсмени, які є старшокласниками; в лівій частині кола А мисляться старшокласники, які не є спортсменами. У правій частині кола У мисляться спортсмени, які не є старшокласниками.

Відношення між поняттями, обсяги яких збігаються частково, тобто містять загальні елементи називається відношенням перетину.

А - спортсмени, В - старшокласники

загальні елементи (старшокласники, які є спортсменами)

Ще один приклад порівняємо поняття «електронного листа» і «лист російською мовою»

Візьміть два кола з написами: «електронного листа» і «лист російською мовою»

Скріпіть їх, будь ласка, скріпками, так як показано на слайді. Візьміть ще два таких же кола і, придумавши свій приклад понять, що у відношенні перетину, скріпіть їх скріпкою.

Наступний приклад, розглянемо поняття «клавіатура» і «пристрої введення». Що ви можете сказати про ці поняття? (Клавіатура є пристроєм введення). Тобто поняття клавіатура повністю входить в поняття «пристрої введення», але не вичерпує його. Таке ставлення називається «підпорядкуванням».

Прикладом понять знаходяться відношенні підпорядкування є:

АА - тварини, В - кішка

Ставлення «підпорядкування» - це відношення між поняттями, коли обсяг одного поняття повністю входить в обсяг іншого, але не вичерпує його.

Візьміть два кола з написами: «тварини» і «кішка».

Скріпіть їх, будь ласка, скріпками, так як показано на слайді. Візьміть ще два таких же кола і, придумавши свій приклад понять, які перебувають у відношенні підпорядкування, скріпіть їх скріпкою.

V. Робота за комп'ютерами

Комп'ютерний практикум. А зараз, хлопці, я пропоную всім нам перенестися в минуле. Уявіть собі 18 століття, Європу. Ви світські дами і господа. Закрийте очі, розслабтеся, а щоб відчути дух того часу і зрозуміти, як бачили світ, мислили, відчували люди того часу для вас прозвучить музики Йогана Себастьяна Баха. Послухайте цю дивовижну музику. Наш проект сьогодні буде називатися «Учні Леонардо Ейлера».

За допомогою кіл Ейлера в програмі Kolor Paint покажіть відношення між поняттями, які перебувають у відносинах тотожності, перетину і підпорядкування. Можете використовувати в якості прикладу кола з поняттями, складені нами в ході уроку. Давайте згадаємо правила з техніки безпеки.

А як в програмі Kolor Paint зобразити коло. (При натиснутій клавіші Shift намалювати за допомогою інструменту Еліпс). А як відкрити програму Kolor Paint. (Щоб відкрити програму Kolor Paint необхідно натиснути Меню, Графіка, Kolor Paint).

Отже, молодці все хлопці. Мені дуже сподобалися всі кола Ейлера намальовані вами. Збережіть свої роботи, будь ласка, на Робочому столі під своїм ім'ям.

Перевірка робіт. Оцінки за урок: ...

Давайте підіб'ємо підсумком. З якими відносинами між поняттями ми сьогодні познайомилися? (Тотожність, перетин і підпорядкування)

Що означає відношення тотожності? (Ставленням «тотожність» - це відношення між поняттями, обсяги яких збігаються, іншими словами обсяг одного поняття дорівнює обсягу іншого);

перетину (Відношення між поняттями, обсяги яких збігаються частково, тобто містять загальні елементи називається відношенням перетину);

підпорядкування? (Це відношення між поняттями, коли обсяг одного поняття повністю входить в обсяг іншого, але не вичерпує його).

На наступному уроці ви продовжите вивчати відносини між поняттями і дізнаєтеся, що ще існують відносини виняток, супідрядність.

А що ще нового ви дізналися на сьогоднішньому уроці? (Леонард Ейлер).

Що вам сподобалося на уроці?

Дякую за урок! Урок завершено! До побачення!

Схожі презентації

Схожі статті