Презентація до уроку
Мета уроку:- Навчальна. продовження роботи з формування в учнів уміння вирішувати завдання основних типів;
- Розвиваюча. розвиток інтересу і поваги до предмету: розширення кругозору учнів;
- Виховна. прищеплення інтересу до предмета, до історичних пам'яток культури нашої Батьківщини.
Завдання: Закріплення рішення задач на знаходження частини від числа, на знаходження числа за його частини, за допомогою рівнянь, на складання пропорції. Показати практичне значення математики.
Листочки з написами, карта Удмуртії, проектор, комп'ютер, презентація уроку.
I. Організаційний момент
III. Подорож по Сарапулов з вирішенням математичних завдань.
Перший тип завдань - завдання на знаходження частини від числа
Другий тип завдань - завдання на знаходження числа за його частини.
Третій тип завдань - завдання на складання рівнянь.
Четвертий тип завдань - завдання на складання пропорції.
IV. Домашня робота.
I. Організаційний момент.
Навіщо ми вивчаємо математику?
Сьогодні ми здійснимо подорож по Сарапулов і розглядаючи пам'ятки міста вирішимо кілька завдань: на складання рівнянь, складання пропорцій, на знаходження частини від числа і числа за його частини.
Сьогодні урок я хотіла б почати з вірша Олександра Макшакова, присвяченого місту Сарапулов
Місто моє ти стоїш над рікою,
За переказами, чотириста років.
Я з народження пов'язаний з тобою,
Для мене краще міста немає.
Часом, піднявшись на гору,
Я милуюся твоєю красою.
Ти чарівним буваєш в ту пору,
Ти, як казка, розкритий переді мною.
Я блукаю по старовинним кварталам,
Насолоджуючись прохолодою річковий,
Міст по Росії чимало,
Але з них ти мені найрідніша.
Показати знімок стела Сарапул на в'їзді в місто.
Ми дуже добре знаємо відстань до столиці Удмуртії Іжевська, а давайте спробуємо дізнатися відстань по карті між на приклад Сарапулов і можга.
1. А яка відстань між можга до Сарапулов?
Завдання вирішуємо усно. (У кожного на парті жовтий листок із завданнями.) Відповіді записуємо на листочок.
Виміряйте по карті лінійкою відстань від можга до Сарапула. Використовуючи масштаб, визначте яку в кілометрах.- Що називається масштабом карти? [Відношення довжини відрізка на карті до довжини відповідного відрізка на місцевості.]
Відстань на карті дорівнює 2 см. Масштабі 1:25 00 000. Таким чином, відстань від можга до Сарапула дорівнює 50 км.
2. За скільки годин ми доїхали б від можга до Сарапула, якби рухаючись на скутері з середньою швидкістю 25 км / год?- Як знайти час, знаючи швидкість і відстань? [Треба відстань розділити на швидкість.] T = s / v = 50: 25 = 2 ч
Колись на місці Сарапула було село Вознесенське. Його жителі ловили в Камі рибу, розводили бджіл. Робили дерев'яний посуд, плели з лози кошики, шили чоботи. Займалися полюванням. Ділянка річки біля села, де водилося багато стерляді, називали Сарапулов. У перекладі з давньої булгарської мови "Сарапулов" - це жовта риба ", або стерлядь. У переписних книг 1596 року записано: в Казанському повіті, вгору Ками-річки в Сарапул. ловлять рибу. ". Це перша згадка про Сарапул.
Село росло. У 1621 році в Дозорної книзі згадується: ". в селі Вознесенському, що на Сарапул. всього. сто тридцять два двори ".
Щоб захистити село від набігів башкирів з Закамском степів, в ньому побудували фортецю. Краєзнавець А. Решетов пише: "За масивними стінами поставили хату стрільців, церква і будинок управителя. У бойніцаx фортеці встановили три гармати і три піца. Село стало одним зі східних опорних пунктів російської держави ".
У 1740 році село Вознесенське перейменовано в палацову слободу Сарапулов. Палацові селяни на дерев'яних судах-стругах возили в столицю стерлядь. [Вчений Паллас, що побував тут в 1773 році, згадує у своїх записах: "Сарапулов. будовою будинків і багатством жителів перевершує багато повітові міста. У ньому хороший ринок і всілякі крамниці. "
III. Відправимося в подорож по Сарапулов на автобусі.
Почнемо подорож від вокзалу. Сідаємо в автобус і подивимося пам'ятки міста. Зробимо кілька зупинок біля самих значущих місць Сарапула.
Показати слайд з видом вокзалу.
Перша зупинка: У музею історії та культури Середнього Прикам'я.
Показати слайди з видом музею історії та культури Середнього Прикам'я.
У музею розташований пам'ятник В.І. Ульянову (Леніну).
Давайте вирішимо наступну задачу:
Перший тип завдань - завдання на знаходження частини від числа
У Сарапул 54 монумента, тобто творів монументального мистецтва, пам'ятників, обелісків, стел, могильних плит, меморіальних дощок, частина від усіх монументів складають пам'ятники В.І. Ульянову (Леніну). Скільки пам'ятники В.І. Ульянову (Леніну) в місті?- Як називається такий тип завдань? [Знаходження дробу від числа.]
- Як знайти дріб від числа? [Множенням.]
- Скільки пам'ятники В.І. Ульянову (Леніну)? [6 пам'ятників.]
Висновок. Щоб знайти частину від числа, треба це значення числа помножити на дріб відповідну частини.
Друга зупинка: Дача Башеніна.
Показати слайди з видами Дачі Башеніна.
Безперечно кращий твір свого роду у всьому Прикамье - дача П.А. Башеніна, розташована далеко від берега, на піднесеної і поросла соснами околиці Сарапула. Незвичайною особливістю пам'ятника є те, що химерне будівля, збудована з каменю, вдало імітував дерев'яну дачну архітектуру столичних передмість. Вважається, що перлиною цієї Сарапул зобов'язаний дружині Башеніна, чарівною і освіченою жінці, мало схожою на старомодних місцевих купчих.
Побудована дача в 1911 році, імовірно за проектом вятського губернського архітектора І.А. Чарушина. Об'ємно-просторове рішення асиметричного в плані будівлі в стилі модерн з включенням стилізованих готичних мотивів пластично збагачене введенням в його архітектуру разноформних балконів, веранд, еркера, високою покрівлі з різьбленим коником, які надають своєрідність кожного композиційному фрагменту. Головний фасад з входом і сходами звернений в старовинний сад з алеями, квітниками і фонтаном.
Що ви можете розповісти про Дачі Башеніна?
Другий тип завдань - завдання на знаходження числа за його частини. (У кожного на парті листок із завданнями.)
Завдання. Висота тераси Дачі Башеніна становить від висоти всієї будівлі.
Висота I поверху в 3 рази більше висоти тераси. Висота II поверху з горищем становить 45% від всієї будівлі, а висота балкона на вежі з оглядовим майданчиком 4,6 м. Чому дорівнює висота Дачі Башеніна?- Що означає число [Висота тераси в частинах.]
- Що значить, що висота I поверху в 3 рази більше висоти тераси. [Висота I поверху становить в частинах 3 *].
- Що означає число 45%? [Висота II поверху з горищем у відсотках.]
- Що означає число 4,6? [Висота балкона на вежі з оглядовим майданчиком в метрах.]
- Що треба знайти? [Висоту Дачі Башеніна.]
- Як називається такий тип завдання? [Знаходження числа за його дробом.]
Складемо коротку запис. (Один учень працює біля дошки, інші працюють самостійно в зошитах).
Перевіряємо правильність складання короткої записи.
Чи можна відразу відповісти на основне питання завдання? [Ні.]- Як можна знайти всю висоту?
[Знайти всю висоту можна, знаючи, яка частина припадає на балкон на вежі з оглядовим майданчиком.]
1) Знайдіть, скільки відсотків становить тераса від всієї висоти Дачі Башеніна
2) Знайдіть, скільки відсотків становить висота I поверху від всієї висоти Дачі Башеніна