учитель технології МОУ «Гімназія № 37»
План-конспект уроку за технологією
для учнів 9 - 11 кл.
Тема. Рослини в інтер'єрі. Композиції з рослин.
Розділ: Культура побуту.
Мета уроку: освітні:
оволодіння вміннями та навичками в області організації середовища інтер'єру будинку;
познайомити учнів прийомами аранжування рослин, з професіями, пов'язаними з доглядом за рослинами і їх оформленням.
розвиваючі:
розвиток кругозору, художнього смаку учнів;
розвиток мовлення учнів;
розвиток пізнавального інтересу до предмета.
виховні:
розвиток моральних, естетичних якостей особистості.
Методичне оснащення уроку:
матеріально-технічне оснащення: обладнання навчальних майстерень, комп'ютер, мультимедійна система, матеріали для створення композицій з рослин;
дидактичний оснащення: робочий зошит, наочний ілюстративний матеріал, медіапрезентацій теми уроку, електронний навчальний посібник з технології. зразки композицій з сухих рослин.
Методи навчання:
словесний, письмових, графічних робіт, практична робота, творча робота, самостійна робота.
Форми організації пізнавальної діяльності учнів:
фронтальна робота, робота в парах.
комбінований: вивчення нового матеріалу, закріплення нового матеріалу, практична творча робота.
Хід уроку.
- перевірка явки учнів;
- перевірка готовності учнів до уроку;
- доведення до учнів плану уроку.
Вивчення нового матеріалу - 30 хв.
Питання до учнів: Значення рослин в житті людей?
Професії, пов'язані з вирощуванням і оформленням рослин: квітникар-декоратр, флорист, ландшафтний архітектор.
Одна з численних функцій рослин - декоративна. Справжньою окрасою інтер'єру рослини стають тільки в тому випадку, якщо вони підібрані правильно, за ними організовано хороший догляд і вони гідно представлені глядачеві.
Позначимо основні правила створення композицій з рослин:
рослини потрібно розташовувати мальовничими групами, не слід хаотично розставляти рослини по кімнаті;
У композиції бажано використовувати рослини одного кліматичного поясу.
Квіткова композиція повинна відповідати розміру приміщення. Чим більше приміщення, тим більшу групу рослин можна в ньому представити.
Робота з медіапрезентацій: Види компонування кімнатних рослин (слайд № 3):
Поодинокі рослини - повинні бути бездоганно оформлені, підібрана відповідна декоративна ємність. Великі рослини розташовують на підлозі або на низьких підставках, середні і невеликі на високих підставках, кучеряве і повзучі на рівні очей людини.
Композиції з рослин - обов'язково має бути присутнім велика рослина з густою кроною (осьовий рослина). Всі інші розташовуються навколо ярусами. Необхідно включити в композицію середнього розміру красивоцветущие або листяно-декоративні (роль акценту). Рослини малих розмірів виконують підпорядковану роль, служать наповнювачами (наприклад ампельні). Завершеність композиції додадуть дрібні почвеннопокровние рослини, що прикривають землю.
Кімнатний садок - додасть затишок інтер'єру, в одній ємності можна уявити кілька видів рослин, але тільки ті, які добре переносять один одного.
Тераріум - рослини розміщуються в скляних або пластикових прозорих ємностях, на зразок акваріума. Великі можливості для декорування різними матеріалами: камені, кераміка, кольорове скло та ін.
Поняття «аранжування» (історична спрвка).
Види аранжувань (слайд № 4):
букет, гірлянда, вінок, бутоньєрка, композиція.
Ікебана (поняття, історична довідка).
Елементи композицій з рослин (слайд №5).
Різноманітність форм композиції (слайд № 6, 7).
Графічна робота в робочому зошиті.
Мистецтво бонсаї (слайд № 8, 9, 10).
Витоки виникнення, принципи побудови, символіка, особливості догляду.
Композиції з сухих рослин. Пропорції в аранжуванні рослин, принцип «золотого перетину» (Додаток 1).
Практична творча робота - 35 хв.
Учням дається завдання - створити композицію з сухих рослин і оформити ємність для неї, дати назву і продумати презентацію.
5. Презентація творчих робіт - 15 хв.
Виступи учнів з показом своєї композиції.
Підведення підсумків уроку - 7 хв.
опитування учнів про досягнення цілей уроку, виставлення оцінок, завдання учням на підготовку до наступного уроку.
Пропорції, або відповідне співвідношення окремих частин. У мистецтві з давніх часів основою пропорційних співвідношень вважається так зване «золотий перетин». Під ним розуміють поділ однієї лінії на дві нерівні частини, при якому менша частина так відноситься до більшої частини, як більша частина до цілого. Це співвідношення здається людському оку найбільш сприятливим і гармонійним. Математично його можна позначити в пропорції а. в = в. с. У цифрах його можна виразити так: 2. 3 = 3. 5; 3. 5 = 5. 8; 5. 8 = 8. 13.
У квіткової аранжуванні найчастіше застосовується 3. 5 = 5. 8. Це означає, що при постановці квітів у вазу на висоту самої вази має припадати 3 частини, квітів над вазою - 5 частин, і відповідно висота всієї композиції - 8 частин.
Приблизно так само повинні співвідноситися частини в букеті, тримають в руках.
При створенні композиції в низькій вазі використовують ті ж поєднання окремих частин, тільки замість висоти береться діаметр вази.