Розробка уроку в 7-му класі по темі - загальна характкрістіка прокаріотів

Мета уроку: познайомити учнів з представниками прокаріотів, їх будовою, життєдіяльністю і поширенням на Землі.

завдання:
  1. Сформувати поняття - бактерії, бацили, спірили, вібріони, коки, диплококи, стрептококи, стафілококи, сарціни; особливості будови і життєдіяльності бактерій, які дозволяють виділити їх в окреме царство.
  2. Продовжити формувати вміння робити висновки на основі отриманої інформації; розвивати мислення і самостійність в ухваленні рішень, вміння самостійно шукати інформацію.
  3. Розвивати досвід емоційно - ціннісного ставлення до предмету, творчу діяльність учнів.
Устаткування.
  • портрет Антонії Ван Левенгука,
  • таблиця "Бактерії",
  • комп'ютер,
  • мультимедійний проектор,
  • мультимедійний навчальний посібник нового зразка. Біологія. Рослини. Бактерії. Гриби. Лишайники: "Просвіта",
  • пробірки з водою, грунтом,
  • чашки Петрі

1. Організаційний момент.

2. Постановка пізнавальної задачі

Багатьом доводилося чути питання: Чому скисає молоко? А ось прищик, звичайнісінький прищик, чому він скочив на шиї? Щоб відповісти на ці нехитрі питання, необхідно познайомитися з діяльністю дрібних організмів. Здогадалися, про що піде мова? (Бактерії)

3. Вивчення нового матеріалу.

Тема сьогоднішнього уроку: царство Прокаріоти, або доядерние, які об'єднують найдавніших мешканців нашої планети. Виникли вони близько 3,5 млрд. Років тому.

Використовуючи наявні знання і особистий досвід, запишіть на класній дошці в лівій половині: "Що ми знаємо про бактеріях?"; в правій - "Що хотіли б дізнатися?"

3.1. Навколишнє середовище бактерій.

Де ж поширені бактерії? В 1 мл води міститься 6 тис. Бактерій (демонстрація пробірки з акваріумний водою). в 1 г грунту - 2,5 млрд. (демонстрація пробірки з грунтом). а 1 м 3 повітря може містити до 280 тис. бактерій. Навіть на ваших руках містяться бактерії. Давайте перевіримо. У біології для доказів прийнято проводити досліди. Такий досвід ми заклали на минулому уроці. А зараз подивимося його результат.

1 Простерилізувати чашки Петрі.

2.Пріготовіть живильне середовище: вимитий бульбу картоплі очистіть, розріжте навпіл і вимочіть 2 -3 ч в 1-процентному розчині соди (чайну ложку соди розчинити в 500 мл води), потім зварити його і розрізати на скибочки, покласти їх на фільтрувальну папір в чашки Петрі. На попередньому уроці (за 2 - 3 дні до уроку "Загальна характеристика прокаріотів) учні торкаються до платівок пальцями рук.

3. Закрити чашку Петрі кришкою і поставити в темне тепле місце на 2-3 дні.

Виростають колонії, які помітні неозброєним оком.

Цей метод називають бактеріологічний посів. Це найпростіший метод бактеріологічного дослідження.

На практиці живильним середовищем для бактерій є агар - агар. Він дуже часто використовується в медицині для виявлення захворювання, в харчовій промисловості, для оцінки санітарного стану повітря. Вчені-мікробіологи визначають види бактерій за формами їх колоній

Є ще одне середовище обітаніябактерій. Ще бактерії можу жити в організмі. людини, наприклад, коли він хворіє. Як тоді можна назвати таке середовище існування? (живий організм)

(На мультимедіа установці показати схему)

3.2. Історія відкриття бактерій

3.3. Форма бактерій.

А зараз давайте познайомимося з формами бактерій.

(На мультимедіа установці показати Форми бактерій)

3.4. Робота з підручником.

Прочитайте текст в підручнику на стор. 10-11. Намалюйте в зошиті бактеріальну клітину і підпишіть її органели.

3.5. Робота з мультимедіа проектором. Показати будова бактеріальної клітини.

Назвіть основні органели бактеріальної клітини

3.6. Робота в групах.

(Учні класу діляться по 4 людини - 2 парти. Фломастерами виконують завдання на великих аркушах паперу.)

1-я група. Поясніть систематичне положення бактерій і визначте, який рівень організації життя.

2-я група. На стор.11 підручника прочитайте, як пересуваються бактерії. Складіть схему.

3-тя група. Визначте по малюнку тип розмноження у бактерій.

Підрахуйте, скільки бактеріальних клітин утворюється з однієї за добу, якщо відомо, що бактерії діляться кожні 20 хв.

4-я група. Розгляньте в підручнику на стор. 12-13 схему спорообразованія. Проаналізуйте значення цього процесу для бактерій.

5-я група. На стор.12 підручника прочитайте "Способи харчування бактерій". Складіть схему.

6 -а група. На стор.12 підручника прочитайте "Способи дихання бактерій". Складіть схему.

3.7. Звіт груп про свою роботу

3.8.Сделайте висновки про загальні ознаки прокариот.

1. Який буквою позначені бацили?

2. Клітка бактерій відрізняється від рослинних клітин:

4.2. взаимопроверка тесту

Підсумок уроку. Звернутися до лівої і правої половині дошки. Чи досягли поставленої мети уроку?

5. Домашнє завдання

Підручник, стор. 10-13. Підготувати повідомлення про роль бактерій в житті людини:

"Справжні бактерії в природі: руйнівники органічних речовин".

"Клубеньковиє бактерії - симбіотичні організм".

"Бактерії в кишечнику людини".

"Способи боротьби з хвороботворними і псують продукти гетеротрофних бактеріями".

"Архебактерії (метанобразующие і серобактерии), їх роль в природі".

Виконайте досвід, який доводить необхідність мити руки перед їжею.

Схожі статті