Створити умови для застосування вміння вирішувати складні рівняння.
Муніципальне бюджетне загальноосвітній заклад -
ліцей № 10 міста Білгорода
«Розвиваюча система Л.В. Занкова »
4 клас
Математика
Рішення рівнянь. Правило перевірки. Рішення задач на рух різними способами
Цільове призначення уроку:
Первинне засвоєння нових знань і способів навчальної діяльності.
Тип уроку:
Урок первинного пред'явлення або способів навчальної діяльності.
плановані результати
Предметні
Учень отримає можливість навчитися:
- Спостерігати за рішенням складних рівнянь.
Пізнавальні
- Самостійно виділяти і формулювати пізнавальну мету.
- Відтворення своїми словами алгоритмів; виконання дій за зразком, алгоритмом.
- Виконання завдання з використанням матеріальних об'єктів (покажчики), малюнків, схем, таблиць.
- Визначення відповідних за змістом слів з опорою на запитання.
регулятивні
- Формулювати і утримувати навчальне завдання.
- Оцінювати правильність вибору мовних і немовних засобів усного спілкування на уроці.
- Складати план і послідовність дій.
- Контроль власної діяльності за результатами виконання завдання.
комунікативні
- Визначати загальну мету і шляхи її досягнення.
- Взаємодіяти (співпрацювати) з сусідом по парті, в групі.
- Звертатися за допомогою, формулювати свої труднощі.
- Будувати зрозуміле для слухачів висловлювання, ставити уточнюючі питання, формулювати прості висновки.
- Дотримуватися граматичні норми мови.
Урок № 80
Тема уроку «Рішення рівнянь. Правило перевірки. Рішення задач на рух різними способами ».
Мета: створити умови для застосування вміння вирішувати складні рівняння.
Навчальні завдання:
1. Висловлювати припущення про правильність знаходження коренів рівнянь.
2. Закріплювати навички вирішення складних рівнянь, використовуючи властивості рівностей і взаємозв'язок між компонентами дій.
3. Знайомитися з правилом перевірки рішення рівняння.
4. Спостерігати різними способами вирішення завдань.
5. Здійснювати взаємний контроль і надавати взаємодопомогу (робота в групі).
6. Вирішувати завдання за допомогою рівнянь.
7. Порівнювати способи вирішення завдання.
8. Здійснювати взаємний контроль і надавати взаємодопомогу (робота в парі).
9. Інтерпретувати інформацію, представлену у вигляді таблиці.
Методи і прийоми організації діяльності учнів:
- бесіда за завданнями підручника з послідовним поетапним виконанням завдань,
- організація самостійного виконання завдання з наданням індивідуальної допомоги тим, хто її потребує.
Навчально-дидактичне забезпечення:
- Підручник «Математика» Ч. 2,
- демонстраційні картки для складання плану уроку,
Хід уроку:
I.Організаціонно - мотиваційний етап.
Мета: організувати спрямоване увагу на початок уроку.
У .: - Перевірте свою готовність до уроку.
(Черговий учень показує, як організувати своє робоче місце. Решта навчаються перевіряють свою готовність до уроку:
- підручник №2, робочий зошит, пенал, листок оцінки)
(Звернути увагу на листок оцінювання)
Ф.И
II. Цілепокладання.
Мета: сформувати уявлення дітей про те, що нового вони дізнаються на уроці, чому навчаться.
У .: - За змістом підручника визначте, на якій сторінці знаходиться урок № 80?
Д .: - Урок № 80 знаходиться на сторінці 23.
У .: - Знайдіть цю сторінку в підручнику, на якій будемо сьогодні працювати, закладіть стікер.
У: - Назвіть тему уроку.
Д .: - Тема уроку «Рішення рівнянь».
У .: - До якого розділу відноситься цей урок?
III. Актуалізація знань.
Мета: Повторити поняття, правило, алгоритм.
У .: - Спираючись на ваші міркування, складемо план уроку.
(На дошці записаний план уроку в довільному порядку, які навчаються вибирають і складають план уроку).
План уроку:
1.Найдіте коріння рівнянь (№282 п.1).
2.Виполні перевірку (№282 п.2, 3).
3.Реші складне рівняння (№282 п.4, 5, 6).
4.Сформуліруй правило перевірки знайдених коренів (с. 24).
5.Проверь правильність знайдених коренів (№282 п.7)
6.Реші завдання (№285 п.1).
7.Реші завдання за допомогою рівняння (№285 п.2, 3, 4).
8.Сравні способи вирішення (№285 п.5)
9.Обобщеніе - гра «Поштова скринька»
10.Ітог уроку.
У: - У вас на столах лежать листи оцінки. Не забувайте оцінювати свою роботу на уроці і сусіда.
IV. Первинне сприйняття та засвоєння нового теоретичного навчального матеріалу.
Мета: сформулювати поняття, уявлення про вирішення складних рівнянь, правило перевірки.
1.) Первинне сприйняття.
У .: - Отже, приступаємо до виконання першого етапу нашого плану.
1) Знайди коріння рівнянь (№282 п.1).
У .: - Відкрийте свої зошити, запишіть дату. Знайдіть № 282 в підручнику. Прочитайте завдання.
У .: - Порівняй рівняння пункту 1. Що їх об'єднує?
Д .: - Це прості рівняння.
У .: - Які способи вирішення рівнянь ви знаєте?
У .: - Вирішити рівняння, використовуючи властивості рівностей або взаємозв'язок між компонентами дій.
У .: - Вирішіть рівняння першого стовпчика, використовуючи взаємозв'язок між компонентами дій, а другого - властивості рівностей.
Х - 9 = 25 198: з = 22
9У = 297 71 - b = 37
Д .: - Треба в ліву частину рівняння підставити знайдене число, виконати вказану дію і порівняти результат з правою частиною рівняння.
У .: - Виконай перевірку для кожного рівняння.
3) Виріши складне рівняння (№282 п.4, 5, 6).
У .: - Порівняй рівняння пункту 4 з рівняннями їх пункту 1.
У .: - Це складне рівняння. Кількість дій різний для вирішення рівнянь.
У .: - Виріши рівняння пункту 4.
У .: - Скільки простіших рівнянь у тебе при цьому вийшло під час вирішення?
У .: - Які властивості рівностей допомогли вирішити рівняння.
Д .: - Якщо обидві частини вірного рівності збільшити на одне і те ж число, то рівність залишиться вірним.
У .: - Поясни, яке рівняння необхідно для перевірки.
Д .: - Треба перевіряти то рівняння, яке дано.
4) Сформулюй правило перевірки знайдених коренів (с. 24).
У .: - Який висновок можна зробити?
Д .: - При перевірці правильності знайдених коренів їх обов'язково підставляють у вихідне рівняння.
У .: - Порівняйте свій висновок з висновком в підручнику.
V. Застосування теоретичних положень в умовах виконання вправ і вирішення УЗ.
Мета: формування способу діяльності.
1.) Перевірка правильності знайдених коренів рівняння. Робота в парі.
У .: - Який другий етап уроку?
5) Перевір правильність знайдених коренів (№282 п.7)
Зворотній зв'язок: презентація результатів роботи.
У .: - Як ви вважаєте, для чого ми виконували це завдання?
Д .: - Навчитися виконувати перевірку правильності знайдених коренів.
У .: - Оцініть виконання вправи №282 у себе і сусіда в листі оцінки.
динамічна пауза
Мета: зміна виду діяльності
«Мозгова гімнастика» (комплекс вправ, спрямований на поліпшення мозкової діяльності).
1. «Хитання головою». Вправа стимулює розумові процеси.
У. - Встали, поставили ноги на ширину плечей. Розправимо плечі. Дихаємо глибоко. Вдих видих. Голову упустите вперед, дозвольте голові повільно гойдатися з боку в бік, поки за допомогою дихання йде напруга. Підборіддя викреслює злегка вигнуту лінію на грудях у міру розслаблення шиї. (30 секунд).
2. «Ледачі вісімки». Вправа активізує структури мозку, що забезпечують запам'ятовування, підвищує стійкість уваги.
У. - Витягнутої правою рукою намалювати в повітрі в горизонтальній площині вісімки (три рази). Потім лівою рукою, а потім обома руками разом (руки в замку).
3. «Шапка для роздумів». Покращує увагу, ясність сприйняття і мова.
У. - «Одягніть шапку», тобто м'яко загорніть вуха від верхньої точки до мочки (три рази).
VI. Самостійне, творче використання сформованих умінь і навичок.
Мета: розвивати самостійність, творчі здібності учнів.
1.) Самостійна робота в парі.
6) Виріши завдання (№285 п.1).
У .: - Назвіть шостий етап уроку.
Д .: - Виріши завдання (№285 п.1).
У .: Знайдіть номер 285 в підручнику. Перше завдання цього номера виконайте самостійно, працюючи в парі, не забудьте скласти алгоритм дій при вирішенні задачі.
7) Виріши завдання за допомогою рівняння (№285 п.2, 3, 4).
У .: - А тепер вирішите задачу за допомогою рівняння.
8) Сировина способи вирішення (№285 п.5)
У .: - Порівняйте способи вирішення завдання. Який вам подобається більше?
VII. Рефлексія діяльності.
Мета: сформувати особисту відповідальність за результати діяльності.
У .: - А тепер згадайте, яку мету ми ставили на уроці?
Д .: - Навчитися вирішувати складні рівняння
У .: - Які кроки ми робили для досягнення поставленої мети?
Д .: - Р ешалі складні рівняння, використовуючи властивості рівностей і взаємозв'язок між компонентами дій; познайомилися з правилом перевірки; вирішили задачу на рух різними способами, в тому числі за допомогою рівняння.
Після проведення тесту відразу ж перевіряється його правильність.
Підраховується кількість набраних жетонів, оцінюється робота кожного учня, виставляються позначки.
IX. Підсумок уроку.
У .: - Наступним етапом нашої роботи є:
Підсумок уроку.
У .: - Хлопці, давайте підведемо підсумок, виконаної роботи, і ще раз сформулюємо поняття «Як перевірити правильність знайдених коренів».
IX. Домашнє завдання.
С. 24-25 повторити поняття «Як перевірити правильність знайдених коренів», №283, №284 (за вибором).
X. Оцінювання роботи учнів.
У .: - Отже, які ще кроки ми виконали для досягнення мети уроку?
Д .: - Р ешалі складні рівняння, використовуючи властивості рівностей і взаємозв'язок між компонентами дій; познайомилися з правилом перевірки; вирішили задачу на рух різними способами, в тому числі за допомогою рівняння.
У .: - Оцініть свою роботу на уроці за допомогою листа оцінки.
- Хто з вас виконав завдання без помилок?
- Хто виконав завдання і допустив 1-2 помилки?
- Хто допустив більше 3-х помилок?
- У кого зелений стікер на парті, поставте собі оцінку за виконання вправи №282 (1, 2, 3), у кого жовтий стікер за виконання вправи №282 (4), у кого червоний, за виконання вправи №285.
- У листку залишилася графа і моєї оцінки, я перевірю результати роботи за завданнями в зошиті і оціню вашу роботу.
- На наступному уроці у нас буде можливість закріпити вивчений матеріал і дізнатися щось нове. Дякую за роботу.