Семінар-практикум для батьків - розвиваємо і збагачуємо словник дитини

Мета: Ознайомити батьків з різними способами закріплення мовних навичок у дітей в домашніх умовах.

хід заняття

інформаційна частина

Одна з основних особливостей дітей корекційних груп - значне відставання пасивної і активної мови. Навіть формально розвинена активна мова виявляється найслабшою ланкою. Словник дітей відрізняється обмеженістю і бідністю, також порушені граматичну будову і звукова сторона мови.

Мова у дітей настільки слабо розвинена, що не може здійснювати функцію спілкування. Діти погано розуміють жести, вживають лише примітивні стандартні жести. В результаті до шкільного віку діти з порушеннями інтелекту приходять з істотним мовним недорозвиненням.

Діти мають обмежений словниковий запас, але здатні називати предмети і деякі дії. Використовують тільки прості речення з 2-3 слів. Припускаються грубих помилок у вживанні граматичних конструкцій. Труднощі з використанням прийменників. Відсутність або грубе недорозвинення зв'язного мовлення (1-2 пропозиції замість переказу).

Наприклад при складанні розповіді за планом по темі «Одяг» (назва, колір, з яких частин складається, для чого призначена) діти розкажуть про сорочці приблизно так: «сорочка синя, є рукава, щоб носити»,

замість: «Це сорочка. Вона синього кольору. У сорочки є комір, гудзики, рукава і кишені. Сорочку носять хлопчики, як урочисту одяг. ». Часто при виконанні домашніх завдань спільно з дитиною зустрічаються такі ж однослівні відповіді по пунктах плану, замість зв'язкового невеликого оповідання.

Отже, збагачення пасивного і активного словника дитини і розвиток у нього граматично правильного фразової і зв'язного мовлення - це завдання, яке батьки і педагоги можуть і повинні вирішувати щодня. В першу чергу це стосується тих сімей, де діти мають порушення мовного розвитку.

Як проводити домашні заняття з розвитку мовлення?

Для цього нічого спеціально не потрібно організовувати. Вам не знадобляться складні посібники та методики. Варто лише налаштуватися на щоденну роботу і уважно подивитися навколо себе або навіть просто перед собою. Приводом і предметом для мовного розвитку дітей може стати абсолютно будь-який предмет, явище природи, ваші звичні домашні справи, вчинки, настрій. Невичерпний матеріал можуть надати дитячі книжки і картинки в них, іграшки та мультфільми.

Не упускайте найменшого приводу щось обговорити з вашим дитиною. Саме обговорити. Одностороннє «говоріння», без діалогу - малокорисні. Неважливо, хто при цьому мовчить: дитина або дорослий. У першому випадку у дітей не розвивається активна мова, в другому - пасивна (вміння слухати, чути, розуміти мову; своєчасно і правильно виконувати мовну інструкцію; вступати в партнерські відносини; співпереживати почуте).

Отже, ви подивилися перед собою і побачили, наприклад, ... яблуко.
Прекрасно, вважайте, що у вас в руках готовий методичний матеріал для розвитку мовлення дитини, причому будь-якого віку. Для початку влаштуйте змагання «Підбери слівце» (Яблуко яке? - солодке, соковите, кругле, велике, блискуче, стигле, запашне, жовте, важке, вимите, і т.д.).

Гра пройде цікавіше, якщо ви запросите інших членів своєї сім'ї. Той, хто придумав таке слово - відкушує шматочок яблука.

А поки воно ще ціле, його можна змалювати і заштрихувати кольоровим олівцем. Це корисно для пальчиків. Готова картинка нехай прикрасить стіну в дитячій кімнаті.

А коли в руках кілька яблук, саме час їх розглянути уважніше і порівняти між собою - гра з союзом «А» - «Сировина два яблука» (перше яблуко жовте, А втричі - червоне; одне солодке, А інше з кислинкою; у першого коричневі насіння, А у другого - білі і т.д.)

Аналогічним чином будь-який предмет, ситуація, враження можуть послужити матеріалом і приводом для розвитку дитячого мовлення. Розглянемо ще кілька ситуацій, які підходять для мовних занять.
На прогулянці. В цей час ви можете прищеплювати дитині знання і закріплювати у нього мовні навички за темами «Одяг», «Взуття», «Осінь», «Зима», «Весна», «Літо», «Іграшки», «Місто», «Транспорт »,« Птахи »та інші.

Корисно прислухатися до звуки вулиці: шелест листя, шум кроків, гудіння машин, голоси птахів, звуки вітру, дощу, снігу, граду і т.д. Це розвиває слухове уваги. Дитині будуть цікаві ігри: «Про що розповіла вулиця?», «Помовч і розкажи, що почув», «Уважні вушка», «Хто покликав?».
Розгляд сезонного одягу людей допоможе збагатити й активізувати словник за темами «Одяг» та «Взуття».

Участь в сезонних іграх і забавах з іншими дітьми сформує уявлення про особливості даної пори року, допоможе розвинути діалогічну мова. Експериментальні досліди, які вивчають властивості снігу, води, піску, трави, роси розширять кругозір дитини, а разом з ним словник іменників, прикметників, дієслів.

Сюжетно-рольові ігри з іншими дітьми або членами сім'ї «Автобус», «Знайдемо скарб», «Магазин», «Будівництво піщаного містечка» допоможуть краще опанувати фразової промовою і навичками мовної комунікації. Ваше завдання допомогти дітям організувати таку гру, підказати сюжет, показати ігрові дії.
На кухні: У вас з'являється можливість розвивати словник, граматику, фразову мову дитини за наступними темами «Сім'я», «Овочі», «Фрукти», «Посуд», Продукти харчування »,« Побутова техніка »та ін.

Розповідайте синові чи доньці, як називаються продукти, яке блюдо ви готуєте, які дії при цьому робите. Не обмежуйтеся примітивним побутовим словником, пропонуйте дитині все нові і нові слова. Намагайтеся, щоб він запам'ятовував і повторював їх за вами.

Називайте властивості (колір, форму, розмір, смак) продуктів (гарячий, остиглий, солодкий, гострий, свіжий, черствий і т.д.). Задавайте дитині відповідні питання ( «Спробуй, який вийшов салат?», «Що ми ще забули покласти в суп?», «Яку морквину виберемо?» І ін.). ОБОВ'ЯЗКОВО називайте всі свої дії ( «нарізаю», «перемішую», «солю», «обсмажую», «чищу», «тру», «пробую» і т.д.), показуйте дитині, що і як ви робите. Підводите його до того, щоб він повторював ваші слова. Доручіть йому посильну допомогу по кухні. У діяльності мовної матеріал засвоюється значно швидше і природніше.

Якщо дитина ще малий і незграбний, нехай займається поруч з вами своєю іграшкової посудом і продуктами, копіює ваші слова і дії: «готує» їжу лялькам і годує їх, миє посуд, витирає зі столу. І обов'язково розповідає вам про те, що він робить, нехай навіть зовсім не зрозуміло. Заохочуйте будь-яку мовну активність дитини.

Практично на будь-якому наочному матеріалі навколишньому можуть бути проведені такі мовні ігри як «Четвертий зайвий», «Чого не стало?», «Що помінялося місцями?», «Що змінилося?», «Підбери пару», «Кому що підходить?» , «Назви ласкаво», «Перетвори в величезна», «Вгадай, про що я говорю», «Скажи навпаки» і т.д.

Отже, ми розвиваємо словник дітей для того, щоб дитина могла активно використовувати фразову мову, поширені пропозиції і користуватися зв'язною мовою.

ПРАКТИЧНА ЧАСТИНА.

1. Навчання практичним умінням батьків: Гра "Кроки.

(Хто швидше добереться до.) "

Мета: Навчання батьків прийомам розширення словникового запасу дітей.

За допомогою цієї нехитрої гри з елементами змагання можна займатися з дитиною розширенням його словникового запасу, і розвитком мови в загальному.

Хід: Гравці стають поруч, домовляються про те, де буде фініш (на відстані 8-10 кроків). І обговорюють тему кроків. Наприклад "Все кругле". Кожен гравець може зробити крок, назвавши який-небудь предмет круглої форми (м'яч, яблуко, кавун, колобок, колесо, кермо, дзига, їжачок). Даємо хвилину на роздуми і "Старт!"

  • "Все гаряче" (плита, вогонь, чайник, сонце, батарея, гаряча вода, каструля, чай),
  • "Все мокре" (парасольку, руки, ноги, плащ, волосся, білизна, підлогу, дорога, трава),
  • «Все важке» (гиря, цегла, камінь, сумка, відро з водою, дошка, колесо, ведмідь, кит),
  • "Лагідні слова" (кицька, рибка, лялечка, машинка, ягідка, ручка, зима, деревце, квіточку ...).
  • "Ввічливі слова" (будь ласка, спасибі, дякую, вибачте, вибачте, підкажіть, будьте люб'язні, доброго ранку, добрий день, добрий вечір, на добраніч) і т.д.
  • «Слова розради», «Слова радості», «все що їде», «все червоне» і т.д.

2. Навчання практичним умінням батьків: Гра «Чарівний мішечок».

Мета: Практичне навчання батьків прийомам активізація словника.

Хід: Дістати з мішечка предмет, і описати його як можна докладніше.

Наприклад: лімон- це фрукт. Жовтого кольору, овальної форми, соковитий і кислий на смак.

Предмети в мішечку: виноград, апельсин, банан, кавун, зайчик, конячка, жаба і т.д.

3. Картки для самостійної роботи: «Асоціації»

Мета: Ознайомити батьків зі способами активізація словника.

Хід: Батькам пропонуються картки із зображенням будь-якого предмета. Гравці повинні придумати якомога більше асоціацій до зображеного на картці предмету і записати їх. Коли всі гравці впораються із завданням, розбираємо його в формі діалогу.

Машина (велика, зелена, кермо, скло, дверцята, багажник, капот, фари, колеса, сидіння, двірники, сигналить, їде, стоїть, заводиться, зупиняється, глухне, возить, працює, миють, протирають, ремонтують, ставлять ...).

Куртка (замок, кишені, капюшон, рукава, манжети, коричнева, осіння, тепла, м'яка, красива, перуть, чистять, сушать, гладять, носять, одягають, знімають, вішають ...).

Лук (овоч, корисний, зелений, жовтий, пір'яний, ріпчаста, гіркий, корисний, зростає на грядці, витягують, сушать, чистять, ріжуть, варять, смажать, їдять ...).

Чоботи (замок, ніс, п'ята, підошва, хутро, шкіра, коричневі, теплі, зимові, красиві, м'які, чистять, сушать, миють, ходять, взувають, знімають, ставлять ...)

Каструля (велика, зелена, залізна, кришка, ручки, дно, стінки, варять, кип'ятять, гріють, готують, ставлять, розігрівають, миють, чистять, сушать ...).

Мета: Знайомство зі способами активізація словника, поширення пропозицій за допомогою питань, складання розповіді.

Хід: Гравцям пропонується сюжетна картинка «Дівчинка малює фарбами». За допомогою питань педагога гравці поширюють пропозиції і складають розповідь.

За столом сидить (КТО?) - дівчинка. Дівчинка сидить (НА ЧОМУ?) - на табуретці. Дівчинка тримає (ЩО?) - пензлик. Дівчинка (ЩО РОБИТЬ?) - малює. Дівчинка малює (НІЖ?) - фарбами. Дівчинка малює (ЩО?) - хмари, природу, літо ...

«Хлопчик катає сніжний ком». (ЯКЕ?) Пора року на дворі - зима. (КТО?) Гуляє на вулиці? - хлопчик. (ЯК?) Хлопчик одягнений? - тепло, по зимовому. (ЩО?) Хлопчик робить? - катає сніжний ком. (НАВІЩО?) Хлопчик катає сніжний ком? - хлопчик буде ліпити сніговика.

ВИСНОВОК.

Батькам пропонується прийняти до уваги продемонстровані гри, активно їх застосовувати в домашніх умовах з дітьми. Брати активну участь в будь-яких іграх з дітьми. Влаштовувати екскурсії по інтересам дітей, що так само допоможе розширенню і збагаченню словника і кругозору дітей.

Зворотній зв'язок - батькам пропонуються короткі опитувальники про пройдений семінарі-практикумі.

Схожі статті