транскрипт
2 Синтаксис і пунктуація (слайд) Знаки пунктуації це як нотні знаки. Вони твердо тримають текст і не дають йому розсипатися. К.Г.Паустовского Мета уроку: створити умови, що сприяють узагальненню і закріпленню знань і умінь учнів, отриманих в результаті вивчення теми «Синтаксис і пунктуація». Завдання: навчальні: узагальнення та систематизація знань і вмінь учнів за темою «Синтаксис і пунктуація»; розвиваючі: підвищення рівня лінгвістичної компетентності учнів, вдосконалення навичок грамотного письма; виховні: виховання почуття прекрасного на прикладі художніх текстів. Тип уроку: повторительно-узагальнюючий. Обладнання уроку: комп'ютери, мультимедійна установка, слайди, індивідуальні картки, навчальна програма тренажер з російської мови «Фраза». Хід уроку I. Організаційний момент (запис числа, класної роботи). II. Актуалізація знань. 1) Орфографічна зарядка. Пояснити орфограми. Осягати чудеса природи,
3 на барвистою галявині. Індивідуально: відшукати в тлумачному словничок слово «барвистий», розповісти про його значення (з довідника матеріалів стор.31). 2) Слово вчителя: - тема уроку; - робота з епіграфом; - повідомлення цілей уроку. Хлопці, сьогодні у нас з вами узагальнюючий урок по темі «Синтаксис і пунктуація». Прочитайте, будь ласка, епіграф і поясніть, як ви розумієте вислів К.Г.Паустовского. (Нотні знаки вибудовують музичний твір, а знаки пунктуації організують наше мовлення). На будинок ви отримали завдання повторити теоретичні відомості з нашої теми. Зараз ми проведемо Лицарський турнір (змагання в правилах). III. Лицарський турнір (2 людини за бажанням) 1) Що таке синтаксис? (Розділ граматики, що вивчає словосполучення і пропозиції, а також їх роль у мові). 2) Що вивчає пунктуація? (Правила постановки розділових знаків при листі). 3) Які члени речення називаються однорідними? (Ставляться до одного і того ж члену пропозиції. Відповідають на один і той же питання. Приклад). 4) Яка пропозиція називається складним? (Складається з двох або кількох простих. Приклад). Роботу оцінюють однокласники (2 оцінки). IV. Закріплення. Знаки пунктуації (диференційоване навчання).
if ($ this-> show_pages_images $ Page_num doc [ 'images_node_id'])
4 Індивідуальне завдання. Картка. Розбір пропозиції по членах. Сніг, як покривало, надійно вкрив ліс. (Оповідної, невоскліцательное, просте, поширене, ускладнене порівняльним обігом). Питання класу (після перевірки) Чим прикріплюється порівняльний оборот в тексті? (Союзом як). Які ще союзи вживаються в порівняльних оборотах? (Немов, ніби). Робота з текстом з дошки. За Р СЗШІ м троянди розпушити дерев я І малюють на склі Л Бедина пір'я. -Охарактеризувати пропозицію, вставити букви, пояснити орфограми, намалювати схему. V. Робота за підручником, вправа 488 (диференційоване навчання). Група А (самостійна робота з першої строфою вірша) Група Б (під керівництвом вчителя робота з другої строфою) Сильні учні (6 осіб) працюють на комп'ютерах за програмою-тренажеру «Фраза», перевіряючи знання в постановці розділових знаків у простому і складному реченні. VI. Тест (Слайд) 1) Дайте вірну характеристику пропозицією.
5 На галявині ростуть волошки, ромашки і дзвіночки. А) просте, не ускладнене Б) складне В) просте, ускладнене 2) Яке з пропозицій є складним? (Знаки не розставлено). А) Подув легкий вітерець і сніжинки закружляли у вальсі. Б) Осики нахилилися захиталися. В) Багато птахів і звірів бачив він в лісі. 3) Зі скількох простих речень складається складне речення? А) з однієї Б) з декількох В) з трьох Ключ. 1В) 2А) 3Б) VII. Фізична пауза. VIII. Редагування тексту (допоможи Маші Растеряшкіной). (Слайд.) Прийшла зима і настали морози. Морози дуже сильне. Річки, і ставки замерзли. Завдання: Що ви можете сказати про текст? (Текст негарний, нецікавий, немає епітетів, порівнянь, допущена мовна помилка, граматична, пунктуаційних, є невиправданий повтор)
6 IX. Твір мініатюра, вправа 499. Опишіть прогулянку по лісі в улюблене вами час року. (Демонстрація слайдів: літо, осінь, зима, весна). Можливий початок твори: І ось я опинився в зимовому (весняному, літньому, осінньому) лісі. Х.Подведеніе підсумків уроку X1.Домашнее завдання (на вибір). Вправа 500.Прочітайте притчу Л.Толстого. Спишіть. Поясніть сенс. Вправа 500. Прочитайте текст. Спишіть. Якщо захочете, намалюйте ілюстрацію.
7 знаки це як нотні знаки. Вони твердо тримають текст і не дають йому розсипатися. К.Г. Паустовський
8 Лицарський турнір Що таке синтаксис? Що вивчає пунктуація? Які члени речення називаються однорідними? Яка пропозиція називається складним?
9 Тест 1. Дайте вірну характеристику пропозицією На галявині ростуть волошки, ромашки і дзвіночки. а) просте неосложненное; б) складне; в) просте ускладнене. 2.Як з пропозицій є складним? (Знаки не розставлені) а) Подув легкий вітерець і сніжинки закружляли у вальсі. б) Осики нахилилися зашепотіли. в) Багато птахів і звірів бачив він в лісі. 3. Яка схема відповідає характеристиці: просте неосложненное пропозицію. а), і. б), але. в).
10 Ключ 1) в 2) а 3) в
11 Редагування тексту Прийшла зима і настали морози. Морози дуже сильне. Річки, і ставки замерзли.