Урок російської мови
Тема: Складаємо загадки. Складання висловлювання з опорою на алгоритм складання загадки.
Мета: -ознайомитися учнів з особливостями складання загадок. формувати вміння складати елементарне опис предмета, його ознак і дій;
розвивати спостережливість;
прищеплювати бажання бачити і цінувати красу в природі.
Обладнання: картинки сонця, квітів, хмар, героїв мультфільму «Лунтік». Хід уроку (.Організаціонний момент.
Посміхнемося один одному .Діти. Сядьте зручно, закрийте очі. Покладіть руки на парту. голову на руки і тихо повторюйте за мною:
Я в школі на уроці;
Зараз я почну вчитися;
Я радію цьому;
Увага моє зростає;
Я, як розвідник, все зауважу;
Пам'ять моя міцна;
Голова мислить ясно;
Я хочу вчитися;
Я готовий до роботи;
Я працюю.
Інтелектуальна розминка.
Девіз нашого уроку: «Дивне поруч, вмій бачити і спостерігати».
завдання:
а) На полиці стояли дитячі книги. Підбігла Жучка, взяла одну, а потім ще три книги. Скільки книг вона прочитала? (Собаки книг не читають).
б) Котиться по столу різнобарвне колесо. Один кут червоний, інший жовтий, третій зелений, четвертий синій. Коли колесо докотиться до краю стола. який колір ми побачимо? (У колеса немає улов)
в) Скільки років двадцятирічному капітану? ( 20 років)
г) Що буде з мухою. якщо вона налетить на бурульку? (Взимку мухи не літають)
III.Мотівація.
Хлопці, ви любите загадки? Я пропоную вам відгадати про які часи року йде мова.
а) Пусто в поле, дощ іде.
Вітерець зриває листя.
З півночі туман повзе,
Хмари грізні нависли.
Птахи рухаються на південь,
Трохи крилом торкаючись сосен.
Як ти гадаєш. милий друг,
Що за час року? (Осінь)
У лід річки прибираю,
Белю поля, будинки - Кличу т мене. (Зима)
в) Я розкриваю нирки.
В зелені листочки Дерева одягаю.
Посіви поливаю, руху сповнена звуть мене. (Весна)
г) Пісень сповнений ліс і крику,
Бризкає соком суниця.
Діти плескалися в річці,
Танцюють бджілки на квітці.
Як зветься час це?
Вгадати неважко. (Літо)
Сьогодні я пропоную вам здійснити подорож в літо.
А допоможе нам один герой з мультфільму.
Вгадайте хто це?
Він бузковий такий,
Махає весело рукою.
Він звалився до нас з Місяця.
Знають, люблять малюки. (Лунтик)
а) Підбір слів, які називають ознаки предмета.
Загадка про траву (картинка)
Порівняння. М'яка. як килим.
Загадка. Зелена, як листя на дереві.
Загадка про сонце.
Золоте яблуко по небу котиться, з ранку посміхається.
А посмішки лу ^ і - дуже гарячі. (Сонце - картинка)
Загадка про хмари:
Ознаки: білі, м'які, легкі.
М'які, як вата.
Загадки про квіти
Ріс куля бел, дмухнув вітер куля полетів. (Кульбаба - картинка)
Ознака. білий. як куля (порівняння)
Жовтий, як. (Курча)
Схожий на. (Сонечко).
Ознаки: запашний, багато білих квіток.
Порівняння: квіти, як кульки, ліхтарики, чашечки, дзвіночки.
Білі запашні кульки Висять як ліхтарики.
Руки ширше розсовуємо.
А потім їх тягнемо вгору.
Відпочине спина у всіх. '
Починаємо пріседанья- Раз, два, три, чотири, п'ять.
Як жаба проскакати.
Руки ширше розсовуємо,
А потім їх тягнемо вгору,
Відпочине спина у всіх.
б) Підбір слів називають дію предмета.
Ми говорили про словах ознаках. Тепер в загадках будемо використовувати слова. які називають дію предмета.
У Лунтика було багато друзів. Відгадайте. хто це?
Що за молодець За травинкам скок та стриб.
Сидіти він просто не звик. (Кузя - картинка)
Жаба Клава (картинка)
Дія: Стрибає, пірнає, плаває.
Пірнає, як людина.
У.Робота в групах.
Скласти загадку про Пчелёнке.
Скласти загадку про метелику.
Скласти загадку про Мілі.
Скласти загадку про Пупсіне і Вупсіне.
Звіти груп. Підведення результатів. Додатковий матеріал.
У минулому був він генерал І красень і молодецький.
Він рятував колись світ пам'ятає то його мундир.
Скласти загадку про бабу Капе, павука Шнюков, про Корнія Корнійовича.
VI.Рефлексія
Де ми сьогодні побували?
З якими героями зустрілися?
Які слова використовували для загадок?
-Попрощаємося з нашими друзями.
-За допомогою сигнальних карток покажіть, сподобався вам урок чи ні?