Сметаніна раїса Петрівна

Протягом двох десятків років Раїса Сметаніна була лідером збірної СРСР з лижних гонок. За свої численні перемоги вона отримала титул «королева лижні», який постійно підтверджувала перемогами на численних змаганнях.

Батьки Раїси, Петро Павлович і Мотрона Панасівна Сметаніна, були оленярів, тому до лиж дівчинку привчили з самого дитинства. Адже в ході довгих кочівель по тундрі лижі часто допомагали людям вижити. Батько змайстрував для Раїси перші лижі, коли їй було лише три роки. Першим учителем став старший брат Ілля, потім підготовкою дівчинки керував шкільний учитель фізкультури. Рая регулярно брала участь в шкільних та районних змаганнях з лиж. У неї до сих пір зберігається диплом за друге місце в шкільних змаганнях з лиж. Тоді вона пробігла 3 кілометри за 13 хвилин 16 секунд. Тренери збірної СРСР помітили її під час великих республіканських та всеукраїнських чемпіонатів початку 1970-х років, в яких дівчина з Комі наполегливо боролася за найвищі місця і показувала відмінний час. Її тренер, Віктор Іванов, згадував, що звернув увагу на Раїсу на одному зі змагань, де вона довгий час лідирувала на вельми складному відрізку траси. Лише коли за справу взялися стартували останніми лідери союзної збірної, дівчина поступилася їм свою позицію. У 1972 році Сметаніну запросили до складу збірної СРСР з лижних гонок. З перших зборів Раїса вразила тренерів своєю сміливістю, вона безстрашно розвивала високу швидкість на найважчих ділянках, де ризик отримати травму був дуже великий. Крім того, спортсменка із задоволенням займалася на тренажерах, часом тренерам навіть доводилося її зупиняти, в той час як інших лижниць вони частіше підганяли. Вже на першому чемпіонаті СРСР Сметаніна посіла друге місце на десятикілометровій дистанції. А коли вона увійшла в десятку найсильніших в гонці на п'ять кілометрів, де будь-який невірний рух може відкинути учасника на кілька місць у таблиці, тренери зрозуміли, що не помилилися у своєму виборі. Вони побачили величезний потенціал Раїси, її спортивний характер і волю до перемоги, адже на той момент її техніка була далека від досконалості.

Перший успіх прийшов до Раїси Сметаниной в 1974 році, коли вона в складі радянської жіночої естафетної збірної виграла золоту медаль світового чемпіонату. Два роки по тому Сметаніна підтвердила свій успіх в індивідуальних гонках, ставши першою на дистанціях 5 і 10 кілометрів.

А потім була Олімпіада в Інсбруку. Олімпіада, яка стала для Раїси Сметаниной важким випробуванням. Двічі все вирішила одна-єдина секунда. Спочатку вона не дозволила їй перемогти, а потім - немов повернула борг. Але про все по порядку.

Право на поїздку на Олімпіаду потрібно було ще завоювати, і Раїса пройшла через сито відбіркових турнірів. У Мурманську Сметаніна стала призером на дистанції в 10 кілометрів, потім виграла гонку в Красногорську і нарешті на останній гонці в Бакуріані потрапила в четвірку найсильніших. На Олімпіаду в Інсбрук вона їхала лідером збірної СРСР. Від неї чекали перемоги на двох дистанціях: 5 і 10 кілометрів. Перед стартом гонки проводилося жеребкування, яка визначала порядок виходу спортсменок на трасу. І Раїсі випав один з перших номерів. Це означало, що її основні суперниці, виходячи на трасу, вже знатимуть результат Сметаниной і підлаштовуватися під нього. Природно, це ускладнило завдання радянської спортсменки, адже їй потрібно задати такий темп, який виявиться суперницям не по силам. Раїса прекрасно пройшла трасу, і за 500 метрів до фінішу вона випереджала передбачався часовий графік на 5 секунд! Попереду пологий підйом, що веде до фінішу. Раїса виклалася на ньому на сто відсотків, розуміючи, що кожну мить може вирішити долю медалі. Здавалося, її результату вистачить для перемоги. Але бігла пізніше білява фінська спортсменка Хелена струму все ж виявилася швидше. Вона всього на секунду випередила Сметаніну ...

Того вечора фінські вболівальники ходили по Інсбруку з прапорами і транспарантами, раз у раз скандуючи ім'я переможниці. Адже струму вдалося перервати вкрай невдалу для них серію: три Олімпіади поспіль без «золота» в лижних гонках!

Два дні потому мав бути новий старт, на цей раз на дистанції 10 кілометрів. І знову Сметаніна витягла один з перших номерів. І знову вона бігла так швидко, як могла, прагнучи не дозволити суперниці випередити себе, залякати її своїм темпом. І знову фінські тренери «вели» Хелену струму по дистанції відповідно до графіка Сметаниной, постійно підказуючи необхідні зміни темпу. За 5 кілометрів до фінішу струму програвала Сметаниной цілих 11 секунд. Здавалося, боротьба закінчена, але фінська лижниця несподівано накрутила темп і почала стрімко скорочувати відрив. Їй майже вдалося знову обійти Сметаніну. «Майже» вилилося в секунду відставання. Ту саму секунду, якої за пару днів до того не вистачило Раїсі. Мабуть, цей результат був проявом вищої спортивної справедливості.

Свій високий клас Сметаніна підтвердила в естафеті, в якій збірна СРСР не залишила жодних шансів суперницям. Балдичева, Амосова, Сметаніна, Кулакова - в такому порядку виступали лижниці. Раїса пробігла свій відрізок дистанції краще за всіх, хто виходив в той день на трасу. За неймовірну волю до перемоги, проявлену в Інсбруку, вона отримала від організаторів неофіційний титул «Міс Олімпіада-76».

«Сметаніна протоптала дорогу радянської збірної до" золота ", - говорила тоді в інтерв'ю олімпійська чемпіонка Хелена струму, - задавши такий темп гонці, який наша досвідчена Хейккі Кунтола витримати, звичайно, не змогла ... Я отримала задоволення, спостерігаючи витончений біг Раїси з боку» .

У 1980 році в Лейк-Плесіді Раїса Сметаніна знову виступила успішно. На дистанції 5 кілометрів вона поступилася Барбарі Петсольд зі Східної Німеччини, зате кілька днів по тому в десятикілометровій гонці взяла переконливий реванш. Уже тоді успіх 27-річної радянської лижниці здавався чимось неймовірним. Мало хто міг припустити, що Сметаніна буде перемагати і в 40 років! В естафеті радянська команда була лише другою, поступившись збірній НДР з чудовою Барбарою Петсольд. А в кінці року Сметаніна виграла два етапи Кубка світу, в швейцарському Давосі і в австрійському Рамзау.

У Сараєво в 1984 році Раїса не зуміла завоювати олімпійське «золото». Вона двічі займала друге місце на дистанціях 5 і 10 кілометрів. Був шанс отримати ще одну медаль в жіночій естафеті, але у самого фінішу радянська лижниця поступилася Маріє Лійса Хямялайнен, і третє місце виборола фінська збірна.

Тому мало хто вірив, що на Олімпіаді в Калгарі Сметаніна зможе серйозно боротися за перемогу. Адже на той час їй вже виповнилося 36 років - нечуваний вік для лижного спорту. Але Раїса довела, що при професійному ставленні до тренувань і, перш за все, до себе, людина здатна досягти набагато більшого, ніж від нього очікують. Сметаніна до останніх метрів претендувала на «золото» в гонці на 10 кілометрів, але все ж поступилася і задовольнялася срібною медаллю. Незабаром вона додала до неї ще й «бронзу» на дистанції 20 кілометрів, змусивши весь світ знову говорити про неї як про феноменальну спортсменці.

Раїсі Сметаниной належать відразу кілька рекордів. Вона є єдиною спортсменкою, котра завоювала на Олімпіадах десять медалей. Раїса взяла участь в п'яти Олімпійських іграх поспіль, що також є рекордним показником. Вона входить в трійку атлетів, які виграли п'ять срібних медалей на Олімпійських іграх - досягнення менш почесне, але все одно дуже приємне.

Сметаниной багато дала дружба з Галиною Кулаковой, лідером збірної початку 1970-х років. На лижні Раїса та Галина були непримиренними суперницями, які боролися не на життя, а на смерть за перемогу, а поза змаганнями - кращими подругами. Кулакова ділилася зі Сметаниной своїм безцінним досвідом, що іноді допомагало більше, ніж тренерські вказівки. Пізніше Раїса говорила, що на лижах її навчив їздити брат Ілля, а от справжньою спортсменкою зробила Галина Кулакова.

Незважаючи на всесвітню славу і вікна, що завдяки їй можливості, Раїса Сметаніна дуже любить свій рідний край. Ще в 1980 році в Лейк-Плесіді, даючи інтерв'ю американським журналістам, вона сказав, що для неї найкрасивіше місце на землі - рідна Мохча і річка Ижма.