Сметаніна Раїса Петрівна - гордість лижного спорту

Раїса Петрівна Сметаніна (фото див. Нижче) народилася в селі Мохча (Комі АРСР) в 1952 році. Батьки майбутньої чемпіонки були родовими оленярів.

Дівчинка рано адаптувалася до того життя і всім серцем полюбила тундру, її повітря, неозорі простори, тишу, блакитні озера ... Тут вона набувала самостійність, спокій, здатність позбутися самотності - одвічного супутника лижника в боротьбі за дистанцію.

Сім'я Сметаніна налічувала п'ять братів: Івана, Іллю, Геннадія, Федора, Володимира - і двох сестер: Олю і Раю. З раннього дитинства їх вчили ходити на лижах, так як в тундрі це було основним засобом пересування. Лижі передавалися у спадок, і настав час, коли вони потрапили в руки Раїси.

Північний край жив активним спортивним життям. Два директори місцевих шкіл були великими любителями гонок на лижах і регулярно організовували для дітей змагання, а також знімали про це фільми. На вихідних вони постійно навідувалися один до одного і обмінювалися порадами, шукали нові тренувальні методи. Своїм ентузіазмом їм вдалося запалити не тільки учнів шкіл, а й хлопців з усього району.

Перші змагання та навчання

У перший раз Раїса перемогла в Печорі на юнацькій першості республіки. Дівчина зайняла друге місце. Після школи Сметаніна Раїса Петрівна переїхала в Сиктивкар для надходження в педагогічний технікум. Тут вона познайомилася зі своїм першим тренером - Германом Харитоновим - і почала серйозно займатися лижами. Після закінчення технікуму в 1970 році Раїсу взяли в спортивне товариство «Урожай» в якості члена збірної команди.

Початок кар'єри

У 1971 році Раїса Петрівна Сметаніна була включена тренером збірної СРСР в список претендентів на участь в Олімпіаді.

Найбільш важким для спортсменки був 1972 рік, коли вона, щоб пізнати всі хитрощі лижного спорту, працювала на знос. Її тренером був Віктор Іванов, а опікала дівчину Галина Кулакова. Завдяки цьому Раїса показала непогані результати, зайнявши на чемпіонаті країни треті місця (5 і 10 км.).

перше золото

1974 рік приніс спортсменці перше золото. Раїса Петрівна Сметаніна виграла його в командній естафеті на чемпіонаті світу в Фалуне. На Олімпіаді в Інсбруку у радянської збірної трапилася неприємність. Галина Кулакова не змогла очолити команду за станом здоров'я. Її місце зайняла Сметаніна.

П'ятикілометрову дистанцію молода лижниця пройшла блискуче, але програла золото Хелені тека, поступившись їй всього лише секунду. Раїса провела з тренером роботу над помилками і розробила стратегію на наступний забіг. Це принесло свої плоди, і Сметаніна зуміла обійти всіх суперниць на десятикілометровій дистанції. Результат Олімпіади - дві золоті і одна срібна медаль.

нові перемоги

На Олімпіади 1980 року Сметаніна Раїса Петрівна увійшла в історію лижного спорту як перша гонщиця, двічі підкорила п'єдестал в індивідуальних змаганнях. На чемпіонаті світу 1982 року спортсменка виграла золоту медаль на дистанції 20 кілометрів, ставши єдиною радянської лижницею, що увійшла в шістку кращих.

Чотирнадцяту Олімпійські ігри також увінчалися для Раїси успіхом. Вона завоювала дві срібні медалі (10 і 20 км.). А чемпіонат світу 1985 року приніс в її скарбничку золото (естафета).

Олімпіада 1988 року теж можна вважати вдалою. У десятикілометровій гонці Раїса завоювала срібло, а за двадцять кілометрів отримала бронзу. Тоді п'єдестал вдалося зайняти і іншим нашим лижницям - різцева і Тихонової.

передача досвіду

Усвідомлюючи, що спортивна кар'єра коли-небудь закінчиться, Раїса Петрівна Сметаніна дбала про молодих спортсменок з команди. Вона зайнялася вихованням нового покоління російських лижниць. Раїса Петрівна на особистому прикладі показувала дівчатам, з якою завзятістю і працьовитістю треба домагатися поставлених цілей. Прославлена ​​лижниця постійно задавала їм високий темп, як на тренуваннях, так і на змаганнях.

Остання перемога

Ця була остання медаль в кар'єрі Раїси Петрівни. Вона стала символічною і найдорожчою нагородою. Тепер велика гонщиця могла піти на спокій і передати естафету молодим і перспективним лижницям. У той час це були Лазутіна, Вяльбе і Єгорова, які бігли з Раїсою Петрівною на Олімпіаді. У своїх інтерв'ю дівчата завжди говорили про те, що Сметаніна внесла величезний внесок у лижний спорт, і численні перемоги збірної - це виключно її заслуга.

За спортивні досягнення Раїси Петрівни керівництво республіки Комі подарувало їй добротний будинок.