Сторінки підручника: 21-38.
Цілі: відкрити особливості жанру «билина» (билинний співуча мова, повтори слів - початок рядків і повтори всередині вірша, зменшувально-пестливі форми слів).
I. Організаційний момент. Введення в тему.
Росія, Росія - краю дорогі,
Тут здавна славні люди живуть.
Вони прославляють простори рідні,
Розлогі пісні співають.
- Які труднощі ви відчували при читанні билини? (Відповіді дітей.)
На попередніх уроках ми вже проникли в таємницю змісту билини. У чому вона полягає? (В билині реальні історичні події поєднуються з казковим сюжетом, героями.)
Цікаво, що билини створювалися народом не для читання, а для виконання. Зараз в нашій «творчої лабораторії» давайте проведемо дослідження і визначимо відмінні художні особливості билини.
III. Вивчення нового матеріалу.
1. Виразне читання.
- Прочитайте першу частину билини.
- Оцініть виразність читання. (Висловлювання дітей. Звернути увагу на неквапливість виконання, дуже докладний опис, співучість.)
2. Художнє своєрідність билини.
- Чому так докладно описується ходіння Садко до Ільмень-озера? (Ставлення героя до навколишнього природного світу - Ільмень-озера. Епічний герой - це герой з міфологічним минулим: він ще залежимо від природи, боїться її:
Хвиля в озері як витрати,
Як вода з піском та сомутілася!
Злякався Садко та сидіти тут,
Здолав Садка страх великий -
А та знову пішов він від озера.
Разом з тим в епічному герої вже є і незалежність від природи, і хоробрість, - Садко на третій день сидіння на пальному камені втомився боятися:
Тут наважився Садко та новгородський
А сидіти грати все у озера.
Садко грає доти, поки з Ільмень-озера не вийшов сам Морський цар. Ось ці складні відносини людини-героя з природою: страх і бажання збунтуватися (такі ж відносини з природою у Одіссея) - і є прикмета епосу, епічного стилю, характеристика епічного героя.)
- Що надає билині співучість? (Неквапливість оповідача і увагу його до перерахування всяких подробиць, наприклад:
І як завтра покличуть тебе на почестний бенкет,
Багато буде там купців новгородських;
Як і будуть все на бенкеті напіватіся,
Будуть всі на бенкеті та наедатіся,
Як будуть все похвальби та похвалятіся,
Інший буде хвастаті та незліченну золотий скарбницею,
Інший буде хвастаті добрим конем,
Інший буде хвастаті силою-удачею Молодецьке,
А як розумний-розумний нехай буде хвастаті
Старим батюшкою, старої матінкою,
А й дурень-то так буде хвастаті
Так своїй він як молодий дружиною.
Триразові дослівні повтори одного і того ж епізоду. Російська билина як би «пробуксовує», повертаючи дію на круги своя по три рази, ніж своєрідно підкреслюється цінність того, про що йде мова.
Триразово повторив цілих епізодів в билині - одна з прикмет пісенності: в піснях часто є «приспів», особливість якого в тому, що він повторюється; пісенність билини підкреслюється і повторами зачинів - слів, з яких починаються рядки:
Як опятьтут з ним так случилося:
Не кличуть Садка на почестей бенкет,
Як другойдень не кличуть і на третій день,
І знову Садко та скучило,
І пішов Садко та до Ільмень-озера,
Як саділсяон на синь горючий камінь,
Як він началіграть у гуслі під яровчати,
Як опятьон грав з ранку до вечора,
А хвиля вже в озері витрати,
А вода з піском та сомутілася!
Іноді це повтори дієслів:
Сталездіть Садко та по всіх місцях,
По інших містах та він по далеких,
Сталполучать бариші та він великі!
Але найчастіше це повтори спілок або союзних слів:
Отже тут так після цього
Іженія Садко, купець новгородський.
А ще Садко та після цього
Яквін вибудував палати білокам'яні,
Яквін зробив все в своїх палатушках,
Яквін зробив в теремах все по-небесному:
Якна небі пече так червоно сонечко.
Ця дуже важлива особливість російського епосу, наприклад, трикратну повторюваність слів всередині вірша:
А потім побудував тридцять кораблів -
Тридцять кораблів, тридцять червлених.
Як звалив він товари новгородські
На ті на червлені кораблики,
І поїхав торгувати купець багатий новгородський
На своїх на червлених корабликах. )
- Чому відсутність рими не позбавляє билину співучості? (Є ритм, багато рядки починаються з союзів і. А.)
Цікаво, що повторення прийменника перед кожним словом - досить часто використовуваний билиною прийом. Привід з дозволяє підкреслити цінність і значущість кожного слова, виділити його особливо за допомогою прийменника.
- Прочитайте ту частину билини, де йдеться про плавання Садко по Ільмень-озера.
- Чому билина так любить використовувати зменшувально-пестливу форму слів? Наведіть приклади використання зменшувально-ласкательной форми. (В цій формі проявляється добре, гарне ставлення Садко до членів дружини: «дружінушка Хоробрів, люб'язна» - так називає її Садко, а також любовне ставлення до предметного світу в цілому: «гусельки яровчати», «червоних із кораблики», «столик дубовий» , «іменьіце».)
- З читання билин в третьому класі нам знаком прийом перебільшення. Знайдіть випадки явного перебільшення в тексті. (Наприклад: «У теремах у нього пече так червоно / сонечко; / У нього в теремах світять / зірки часті.)
- Назвіть тепер відмінні риси билини. (Билинний зачин, неспішність, ретельність, подробиця оповідання, образність мови.)
- Які особливості образності мови билин вам відомі? (Гіперболи, епітети, співучість, ритм, відсутність рими.)
4. Виразне читання билини. (Оцінка читання.)
- Як можна назвати останню частину билини? (Діти придумують різні назви.)
5. Бесіда за визначенням жанрової приналежності билини.
- Погодьтеся або спростуйте дані висловлювання:
«Билина - це пісня. Билина - це казка ». (Билини читають співуче, підігруючи на гуслях, їх виконують урочисто, так як про славних людей ведуть розмову; в билині є характерні особливості чарівних казок, але билина поєднує в собі риси чарівної казки і пісенності виконання.)
- Які бувають билини? (Київські та новгородські; героїчні і казкові.)
- Як ви думаєте, манера виконання цих билин буде різна? (Ні.)
Домашнє завдання: підготуватися до уроку-дискусії на тему «Чого в билинах більше: казкового вимислу або історичної правди?».