Урок 31 контрольна робота за поемою Лермонтова «Мцирі», поурочні плани по російській літературі 8

Урок 31 Контрольна робота ПО поемі ЛЕРМОНТОВА «Мцирі»

Мета уроку: перевірити і узагальнити знання учнів за поемою Лермонтова; закріпити літературознавчі поняття: «романтична поема», «романтичний герой»; вчити дискутувати, аргументовано висловлюючи свою думку.

I. Організаційний момент.

II. Повідомлення теми і цілей уроку.

III. Дискусія за поемою Лермонтова.

В одній зі шкіл учням було запропоновано питання: що їм незрозуміло в поемі Лермонтова «Мцирі»? І ось що вони написали (проектується на екран):

«Незрозуміло, чому Мцирі втік під час грози без будь-якої підготовки. Він повинен був підготуватися до втечі, запасти хліба, солі, добре одягнутися. А то він взяв і вискочив відчайдушно ».

«Чому Мцирі не пішов за грузинкою в саклю, до вільних людей, до яких він прагнув усе життя?»

«Незрозуміло, чому Мцирі воював з барсом. Адже він міг спокійно піти, поки барс його НЕ відчув. Через це він знесилів і загинув, а якби пішов, може бути, дістався б до своєї батьківщини ».

- А як би ви відповіли на ці незрозумілі питання?

- Чи всі вам зрозуміло в цій поемі? Чи немає своїх питань?

IV. Контрольна робота по картках-варіантам.

1. Що називається поемою? До якого роду літератури відносять поему? Чому?

(Поема - велике віршований твір з розгорнутим сюжетом. Поему зазвичай відносять до поетичним творам, так як, розповідаючи про долі своїх героїв, малюючи картини життя, поет висловлює в поемі власні думки, почуття, переживання.)

2. У романтичних творах (в тому числі і в поемі) винятковий герой діє у виняткових обставинах на тлі незвичайних картин. Перечитайте уривок з VI глави поеми «Мцирі». Доведіть, що поет намалював романтичний пейзаж. Які художні засоби використав Лермонтов?

(Цей пейзаж, звичайно, можна назвати романтичним, тому що кожна його деталь незвичайна, екзотична - «гірські хребти, химерні, як мрії», куряться на зорі; по берегах гірського потоку - «купи темних скель», снігові вершини гір ховаються в хмарах . Головні художні прийоми в поемі - уособлення і порівняння. в основі метафори-уособлення про двох берегах гірського потоку лежить російська народна загадка ( «Два братика в воду дивляться, ніколи не зійдуться»). порівняння: вершини гір «куріліся, як вівтарі»; снігу горять, «як алмаз», обла ка порівнюються з караваном білих птахів. п ейзаж показаний очима героя і передає його думки і почуття. Перша картина (розділені потоком берега) - самотність, відчай. Заключна картина (хмари, що прямують на схід, до Кавказу) - непереборне прагнення на батьківщину).

3. Яким розміром, за допомогою яких рим написана поема? Як це впливає на характер віршованої мови?

(Поема написана ямбом 4-стопи. Рими тільки чоловічі. Це допомагає передати схвильованість мови оповідача (адже перед нами сповідь) і, крім того, надає мужність, карбованість, красу віршів.)

4. Згадайте сцену бою з барсом. Які якості героя проявилися в цій сутичці? Чому юнак переміг могутнього звіра?

(Ця сцена прекрасно характеризує головного героя. Мцирі постає тут людиною незвичайним: йому все по плечу, навіть вдається майже беззбройного в рукопашній сутичці перемогти хижого звіра. Жага подвигу, завзятість, відвага змушують юнака вступити в смертельну битву. Поет постійно підкреслює, що його герой чужий серед людей (принаймні серед тих, з ким він змушений жити), але в світі дикої природи він відчуває себе своїм (як звір степовий).

1. Згадайте епіграф до поеми «Мцирі». Як він пов'язаний з ідеєю твору?

(Епіграф Лермонтовим узятий з Біблії: «Смакуючи, вкусих мало меду, і се аз умираю». Ідея - краще три дні справжнього життя на волі, ніж багаторічне ув'язнення в стінах монастиря, де людина не живе повнокровно, а існує. Для героя смерть краще , ніж життя в монастирі.)

2. Поема М. Ю. Лермонтова - романтична. Її герой не схожий на тих, що оточують його людей, він заперечує їх життєві цінності, прагне до іншого. Доведіть цю думку рядками з сповіді Мцирі.

(Мцирі визнається старому-ченцеві:

Я знав однієї лише думи влада,

Одну, - але полум'яну пристрасть:

Вона, як черв'як, в мені жила,

Погризли душу і спалила.

Вона мрії мої кликала

Від келій задушливих і молитов

У той дивовижний світ тривог і битв.

Головна пристрасть героя - прагнення жити повно, в світі боротьби і свободи, поза стінами монастиря, на далекій улюбленій батьківщині.)

3. Пейзаж в поемі грає істотну роль, тим більше, що він даний в сприйнятті героя, значить, стає засобом характеристики Мцирі. Перечитайте опис ранку з XI глави. Що особливого ви відзначите? Що можна сказати про людину, так сприймає природу?

(Пейзаж надзвичайно гарний, для героя він подвійно привабливий тим, що це для Мцирі перший ранок на волі. З цього ранку починається для нього пізнання світу, і романтично налаштований юнак населяє його фантастичними, незримими істотами, що знають таємниці «неба і землі». Синяву і чистоту небес герой також сприймає надзвичайно, готовий бачити «ангела політ». Поетична піднесена душа і прагнення до свободи дозволяють Мцирі порівнювати вільне життя, дику природу з раєм. Перед смертю це порівняння набуває ще більш бунтівний, бун Тарський характер. Мцирі готовий прийдешні після смерті «рай і вічність» проміняти на здійснення своєї мрії.)

(В поемі ми знаходимо гіперболи:

Обійнятися з бурею був би радий!

Очима хмари я стежив,

Рукою блискавки ловив.

Я сам, як звір, був далеким від людей

І повз і ховався, як змій.

Але юність вільна сильна,

І смерть здавалася не страшна!)

V. Підведення підсумків уроку.

Повний текст матеріалу дивіться у скачуваної файлі.
На сторінці наведено лише фрагмент матеріалу.

Схожі статті