Урок-конспект по темі жива і нежива природа

Урок-конспект по темі жива і нежива природа
Тема: Жива і нежива природа.

Мета: навчити дітей розрізняти живу і неживу природу.

  1. Показати відмінності між природними об'єктами і штучними.
  2. Пояснити нерозривний зв'язок людства і навколишнього його середовища.
  3. Сформувати вміння досліджувати навколишній світ доступними способами (спостереження, експеримент, порівняння, класифікація).
  4. Розвинути навички виявлення і встановлення причинно-наслідкових зв'язків в навколишньому світі.
  5. Виховати дбайливе і шанобливе ставлення до навколишнього природного і тваринного світу.

Етапи уроку:

  1. Організаційний момент (читання вірша-епіграф).
  2. Введення в тему, постановка проблеми.
  3. Ігровий момент: спільне відкриття «нових» знань.
  4. Физкультминутка.
  5. Продовження розробки теми.
  6. Самостійне узагальнення отриманих знань.
  7. Домашнє завдання.

Урок-конспект по темі жива і нежива природа

1. Організаційний момент

Як епіграф можуть бути прочитані наступні вірші:

  • Л. Дайнеко «Ось на землі величезний будинок».
  • В. Калачов «А Природа не буває неживої!»
  • Н. Бугаєнко «Не ходи з рогаткою, Колька».
  • О. Романенко «Земля страждає».
  • О. Романенко «Краса».
  • Е. Кіліптарі «Радію ранку. Радію сонцю ».

2. Введення в тему, постановка проблеми

Учитель задає питання, що підводять до основної теми:

Що таке природа? (Учні висловлюють припущення, називають конкретні об'єкти)

Що не є природою? (Все, що зроблено руками людини)

Чи вважається природою автомобіль / багатоповерховий будинок / будиночок в селі?

Чи можна назвати природою домашніх тварин: корову, коня, собаку і т.д.?

Далі вчитель роздає картки з назвами різних об'єктів. Учні присвоюють об'єктів значення «Природний» чи «неприродний». Перевірка здійснюється загальна (наприклад, по рядах).

Педагог робить короткий висновок: жива природа - це те, що існувало і може існувати без людського втручання, інші об'єкти є неживою природою.

3. Ігровий момент

Урок-конспект по темі жива і нежива природа

Учитель може запропонувати дітям картки з загадками. наприклад:

Літають, але немає крил,

Біжать, але немає ніг,

Пливуть, але немає вітрил (Хмари)

Чи не вода, яка не суша:

Човном упливешь,

І ногами не пройдеш (Болото)

У морях і річках живе,

Але часто по небу літає.

А як набридне їй літати,

На землю падає знову (Вода) і подібні.

Альтернативний варіант ігрового моменту: учні повинні придумати короткі порівняння природних об'єктів і з неприродними. Учитель дає первісну установку, тобто приклад:

Підводна човен схожа на кита,

А вертоліт - на бабку.

Завдання учнів - продовжити ряд. Виконувати вправу краще по ланцюжку.

4. Фізкультхвилинка

Може виконуватися в різних формах:

  • учні присідають або стрибають, на непарне присідання або стрибок кожен з них повинен назвати один живий предмет, на парне - неживої;
  • діти виконують фізичні вправи, не пов'язані з темою уроку, за віршами ( «А в лісі росте чорниця», «Лелека», «А годинник йде, йдуть» і т.п.);
  • якщо урок проводиться на вулиці, можна провести більш активне заняття з м'ячем: діти кидають один одному ма, називаючи оточуючі їх предмети - якщо об'єкт штучний, м'яч потрібно відбити, а якщо природний - зловити.

5. Продовження розробки теми

Включає в себе ігровий момент. Учні діляться на три групи, кожній групі дається один кросворд на тему «Жива і нежива природа». Це виховує навик командної роботи, а ігрова підгрунтя сприяє більшій засвоюваності знань.

Після розгадування кросвордів і звірки відповідей учитель показує дітям картки із зображенням різних об'єктів (тварин, дерев, машин, будівель і т.п.), задаючи учням два питання:

Живий або неживий об'єкт намальований на картці?

Чому він є живим або неживим?

Далі педагог ставить узагальнюючий питання:

Чим відрізняються об'єкти живої природи від штучних предметів?

В якості додаткового закріплення теми знову використовується ігрова форма. Учні встають, учитель вимовляє слова, що позначають предмети живої і неживої природи, а діти стоять на місці, якщо об'єкт штучний, і рухаються, якщо об'єкт природний.

Далі вчитель задає питання:

Людина відноситься до живої або неживої природи? (Людина одночасно є частиною навколишнього природного світу і двигуном світу штучного)

Педагог пояснює учням, як важливо берегти природу і шанобливо до неї ставитися, що люди і навколишній світ взаємопов'язані: без природи не буде людства.

6. Самостійне узагальнення отриманих знань

Для стимуляції творчих і розумових процесів учитель задає питання:

Що буде з людством, якщо зникнуть рослини і тварини?

Діти висловлюють припущення, педагог підтверджує їх або спростовує. Далі вчитель просить учнів самостійно сформулювати висновок по уроку:

Що ви сьогодні дізналися і чому навчилися?

З якими труднощами вам довелося зіткнутися?

Коротко кожна дитина озвучує свою думку про урок і розповідає про проблеми, якщо вони з'явилися. Висновок можна попросити записати в зошит.

7. Домашнє завдання

Дається в творчій формі. Доступні множинні варіанти:

  • намалювати в зошитах схему про взаємозв'язок живого і штучного світів;
  • протягом тижня замальовувати в особливий зошит об'єкти живої / неживої природи, які зустрічаються на вулиці;
  • придумати загадки на визначення живих і штучних об'єктів, озвучити їх на початку наступного уроку;
  • написати твір на тему «Зв'язок людини з навколишнім світом» і т.п.

Схожі статті