Урок літературного читання «казкові богатирі»

Мета уроку:
  • Узагальнити і поглибити знання учнів про билинах і богатирських казках, богатирів різних народів;
  • Розвивати творчу уяву учнів засобами поезії, живопису, музики, любов до поетичного слова, почуття патріотизму;
  • Вчити порівнювати, узагальнювати, робити висновки, вміти давати зв'язний відповідь;
  • Навчати колективній роботі, роботі в мікрогрупах, долучати до фактів історичної дійсності.
устаткування:
  • Виставка книг про богатирів;
  • Дитячі малюнки "Казкові богатирі";
  • Книга для читання "Маленька двері у великий світ" - 2 клас, 1 частина, с. 181-218;
  • Картки з завданнями для роботи по групах;
  • Мультимедійна презентація.

I. Організаційний момент

Привіт, люди добрі.

Сідайте зручніше, так послухайте.

Зібралися ми з вами на бесіду добру і складну.

Щоб був у нас мир і злагоду.

А ще хочу побажати вам, щоб брали участь ви в бесіді і все уважно слухали.

Все, що почуєте, може вам стати в нагоді.

Чи висока висота піднебесна,
Глибока глибина океан - моря
Швидкі - світлі річки російські
А та сильні, могутні,
Богатирі на славній Русі.

II. Повідомлення теми і цілей уроку.

- Як називається розділ літературного читання, який ми вивчаємо? ( "Казкові богатирі")

- Кому присвячені твори цього розділу? (Богатирям)

- Сьогодні на уроці - узагальнення по розділу "Казкові богатирі". Мета уроку - узагальнити знання про билинах і богатирських казках, згадати все, що дізналися про богатирів і подвиги, підготуватися до перевірочній роботі по розділу.

III. Відтворення і корекція опорних знань.

- Хлопці, а хто може сказати, що таке билина? Відповіді дітей.

Билина - це твір російського фольклору про подвиги героїв, які жили в далекому минулому. Вони боролися зі злими силами, з ворогами російської землі.

- Хто і за яких обставин виконував билини? (Виконували на святах, на бенкетах особливі люди - билин, які по пам'яті розповідали билини на розспів і грали на гуслях - старовинному музичному інструменті)

- А чим відрізняються билини від богатирських казок? (Билини пишуться в віршах і мають пісенний характер, а богатирські казки написані в прозі)

- Яких билинних героїв-богатирів ви знаєте?

а) У вас на листочках надруковані імена різних героїв. Ви прочитайте уважно і виберіть імена тільки казкових богатирів і підкресліть їх.

Ілля Муромець, Мороз Іванович, Крістофер Робін, Альоша Попович, Карабас Барабас, Добриня Микитич.

б) Демонстрація репродукції картини В. М. Васнецова "Богатирі".

Дуже любив оповіді про богатирів і великий російський художник Віктор Михайлович Васнецов, які слухав з вуст батька, від старих в селі, де жив. Два десятиліття присвятив художник картині "Богатирі". Щоб створити образи богатирів, художник вивчав билини, історію Стародавньої Русі, в музеях знайомився зі зразками старовинної зброї, одягу наших предків. У центрі картини ми бачимо Іллю Муромця. Зліва від нього - Добриня Микитич, праворуч наймолодший з богатирів - Альоша Попович. Зараз ця картина зберігається в Третьяковській галереї в васнецовские залі.

в) Образ російського богатиря

Етап I. "Назви твір".

- Який твір відкриває навіщо він потрібен? ("Руслан і Людмила")

- А в цьому творі розповідається про мисливця, що воював з чудовиськом. ( "Дийканбай і дев")

- Герой цієї казки - дуже дивний богатир. ( "Богатир назнав")

- Билина про двох російських богатирів. ( "Ілля Муромець і Святогор")

- У цьому творі герой їхав в стольний град Київ послужити князю Володимиру. ( "Казка про Іллю Муромця")

Етап II. "Бюро знахідок".

- Кому належать ці предмети?

* Чаша в півтора відра. (Іллі Муромця)

* Шабля з чудовою написом. (Богатирю назнав)

* Гора золота. (Дайканбаю)

Етап III. "Дізнайся за описом".

1. Сидить, як стовп; ноги, як батоги. (Ілля Муромець)

2. Родом з Дагестану, дуже щаслива людина. (Богатир назнав)

3. Могутній богатир, з ним хотів подружитися Ілля Муромець. (Святогор)

4. Був він відважним мисливцем. (Дийканбай)

5. Величезна чудовисько з носом, як бурдюк. (Дев)

Етап IV. "Де це було?"

1. Де жили три велетня - дева? (На острові посеред річки)

2. У якому місті княжив Володимир Красне Сонечко? (В Києві)

3. Звідки родом Ілля Муромець? (З міста Мурома, з села Карачарова)

4. За якими горах їздив Святогор - богатир? (За Араратський)

5. Яке місто врятував від ворогів Ілля Муромець? (Чернігів)

Етап V. "Важкі слова".

а) підберіть до застарілих словами сучасну пару

б)
  • Візир (царський радник)
  • Зурна (духовий музичний інструмент)

Етап VI. "Хто так говорив і за яких обставин?"

1. "Хто не послухається мого зятя і не буде робити того ж, що він, той зрадник". ( "Богатир назнав", цар говорив війську)

2. "Видно, той чоловік був дуже хитрий. Я чув, що людина, хоч і малий на зріст, але сильний розумом і винахідливістю ". ( "Дийканбай і дев", цар девів говорив іншим девам)

3. "Є ще на Русі кому постояти за землю Руську". ( "Казка про Іллю Муромця", Ілля говорив царевичам бусурманську)

4. "Нехай буде побільше сміливців, а мені нехай щастя допомагає!" ( "Богатир назнав", назнав говорив людям)

Етап VII. "Уважні ви?".

- Скільки років жили батьки в очікуванні народження Іллі? (50 років)

- Кого захищав Ілля Муромець в своєму першому бою? (Чернігівських мужиків)

- На що схожі ніс і ноги дева? (На бурдюк і чурбакі)

- Скільки мандрівників постукали у вікно до Іллі Муромця? (Двоє)

- Скільки разів змій тривожив царя в казці "Богатир назнав"? (2 рази на рік)

VI. "Перевір себе".

Виконується перевірочна робота по розділу III в зошиті з читання.

VII. Узагальнення і систематизація понять.

- Богатирі - це, в першу чергу, воїни.

- Назвіть обладунки та зброю богатирів, які знаходяться на ваших партах (щит, шолом)

- Які ще обладунки та зброю богатирів ви знаєте? (Спис, сокиру, палиця, лук і стріли, кольчуга і т.д.)

- Воїни завжди намагалися прикрасити свої обладунки. Це служило і оберегом

VIII. Домашнє завдання.

- Домашнє завдання виберіть самі - на шоломі і щиті написані завдання. Уважно прочитайте їх і виберіть той предмет, де написано завдання, яке ви хотіли б виконати до наступного уроку. Два залишилися предмета здайте мені.

Щит - знайти і прочитати богатирську казку.

Шолом - написати невеликий твір на тему: "Чому я хочу бути схожим на героїв богатирських казок"

IX. Підбиття підсумків.

Учитель. Казка - брехня, та в ній натяк - добрим молодцям урок.

- Який же урок дають нам ці твори народної творчості? (Любові до Батьківщини, прославлення захисників народу, мудрості. Вони кажуть нам про те, що війна - це зло, жорстокість. Треба щоб всі народи, як Ілля Муромець і Святогор, побраталися).

Розповіли ми про справи старі,
Що про старі, про бувалі,
Щоб море синє заспокоїлося,
Щоб добрі люди послухалися,
Щоб молодці задумалися,
Що століття не меркне слава російська!

Використана література.
  1. Т.В. Головкіна Узагальнюючі уроки читання (З досвіду роботи за підручниками для читання серії "Вільний розум")
  2. Конспект уроку літературного читання Харитоновой Ольги Юріївни, вчителі МОУ "СОШ № 2" м Глазова

Схожі статті