Урок математики в 1-му класі на тему - віднімання

цілі:
  1. Сформувати уявлення про вирахування як видаленні сукупності предметів її частини.
  2. Ознайомити із записом віднімання, знаком "-", ввести терміни "зменшуване", "від'ємник", "різниця".
  3. Закріпити склад числа 7
  4. Розвивати мова, увагу, пам'ять, логічне мислення, пізнавальні інтереси і творчі здібності.

1. Організаційний момент

2. Постановка навчальної задачі

- Папа Карло відправив Буратіно в школу. Він хотів, щоб Буратіно став розумненьким, розсудливенький. Які предмети взяв Буратіно з собою в школу?

- Порахуйте їх вперед і назад.

- Що цікавого відбувається з числами?

- На які групи можна розбити предмети?

- Скільки предметів для школи?

- Який знак потрібно поставити між числами? 5 = 5

- Що у нас вийшло?

Висновок: Що таке рівність? Чи можемо ми сказати, що групи рівні? Чому?

Який предмет стоїть на сьомому місці?

Який предмет перед ним, за ним? На якому місці?

Який предмет праворуч від пенала?

Який предмет на другому місці зліва від машинки? На третьому місці праворуч від кульки?

Висновок: Ми повторили взаємне розташування предметів (зліва, справа)

-Щоб потрапити в школу Буратіно повинен виконати наступне логічне завдання.

- Яку фігуру потрібно вставити замість знаку питання?

- Але замість школи Буратіно потрапив в ляльковий театр Карабаса-Барабаса.

- Які фігури ви бачите? Скільки їх?

- На які групи їх можна розбити? (За кольором - червоні і сині: 6 і 1; за формою - квадрати і трикутники: 5 і 2; за розміром великі і маленькі: 4 і 3)

4 і 3 - це частини. якого числа?

- Що цікавого ви помітили? Продовжіть ряд.

- Карабас- Барабас дав Буратіно кілька золотих монет, щоб вивідати у нього таємницю Золотого ключика. Буратіно став їх складати.

- Назвіть перший доданок, друге, суму.

- Де тут частини, де ціле?

- Що вийде, якщо поміняти місцями доданки?

Висновок: Від перестановки місць доданків, значення суми не змінюється.

- Лисиця Аліса і Кіт Базиліо відібрали у Буратіно його золоті монети. Лисиця Аліса взяла собі три великі монети. Що дісталося Коту Базиліо?

- Як ви думаєте, яке математичне дію зробила Лисиця Аліса?

Повідомлення теми і мети уроку

Тема нашого уроку: Вирахування.

- Мета уроку: Познайомитися з поняттям "віднімання", дією віднімання, компонентами віднімання: зменшуване, від'ємник, різниця.

3. "Відкриття" нового знання

- Як дізнатися, що дісталося Коту Базиліо?

- Давайте згадаємо, скільки монет було у Буратіно?

- Покладіть в перший великий мішок 3 великі монети (3 жовтих кола) і 2 маленькі монети (2 маленьких жовтих кола)

- Що зробила Лисиця Аліса?

- Перекладіть три великі монети в другій мішок

- Який вплив ми зробили?

- Дія, яке ми з вами виконали, називається відніманням.

- Як ви зрозуміли, що значить "відняти"?

Висновок: "Відняти" - взяти, прибрати, відкласти.

- Які фігури залишилися в першому мішку?

- Решта постаті називають різницею. Це результат віднімання.

- Покладіть різницю в третій мішок, в якому ми показуємо результат дії.

- Решта постаті, т. Е. Різницю можна позначити по-іншому.

- Для цього в перший мішок покладемо фігури, які були на початку.

- Як записати дію віднімання на математичному мові? За допомогою якого знака?

- Між першим і другим мішками поставте знак "-"

- Запис зліва теж позначає залишилися фігури, але вона більш детальна - в ній показано, які фігури були спочатку і які взяли. Ця запис називається різницею-виразом.

- Тепер подивися, як ви зрозуміли. Що означає перший мішок? Що означає другий мішок? А третій?

- Як ви думаєте, де тут ціле, частини, де різниця-вираз, різниця-результат?

- Отже, обидві записи різниці означають одне і теж - залишилися фігури: 3 кола.

- Порівняйте їх. Який знак можна поставити між цими записами?

- У записі вирахування кожен мішок має свою назву. Перший мішок, з якого беруть фігури, називається зменшуваним, другий мішок - віднімаються, третій - різницею.

4. Фізкультхвилинка

Зменшуване - 3 бавовни, 2 клацання; від'ємник - 2 клацання. Чому дорівнює різниця?

Зменшуване - 2 рази стрибнути, 1 раз присісти; від'ємник - 2 рази стрибнути. Чому дорівнює різниця?

- Що ж дісталося Коту Базиліо?

- Як ми дізналися, за допомогою якого дії?

- Що значить "відняти"?

- Що означає перший мішечок? (Які фігури були спочатку.) Як він називається?

- Що означає другий мішечок? (Які фігури взяли.) Як він називається?

- Що означає третій мішечок? (Решта постаті.) Як він називається?

5. Первинне закріплення

- Складіть числовий вираз. 5 - 3

- Хто підкаже, як називається цей вислів? (Різниця, різниця-вираз.)

- Як називається число 5, з якого віднімають. (Зменшуване)

- А число, яке віднімають? (Від'ємник)

- Те, що вийшло в результаті віднімання називають ... (Різниця, різниця-результат)

- Результат віднімання ще називають значенням різниці.

- Знайдіть значення різниці. 5 - 3 = 2

- Як на числовому промені показати віднімання?

- Хто має рацію, Миша або Маша? Поясни, як міркував Мишко.

- Запишіть рівність, відповідне кожному малюнку.

6. Физкультминутка

Хлопчики і дівчатка стають в одне коло, це зменшуване. Хлопчиків "віднімають". вони переміщаються до другого кола, це від'ємник. Чому дорівнює різниця? Дівчата перебігають до третього кола.

7. Самостійна робота з перевіркою в класі

Робота за варіантами.

(По одному учню з кожного варіанту, учні працюють із зворотного боку дошки)

- Знайдіть значення виразів.

Схожі статті