Урок музики в 6-му класі - інструментальний концерт

Мета уроку:
  • Освітня. познайомити учнів із зародженням та розвитком жанру інструментального концерту на прикладі концерту «Пори року» А. Вівальді, закріпити уявлення про різні види концерту, розширити уявлення про програмної музики.
  • Розвиваюча. продовжити знайомити з кращими зразками музики епохи бароко.
  • Виховна. виховувати емоційну чуйність на сприйняття класичної музики, розвивати інтерес і повагу до музичної спадщини композиторів інших країн.

Обладнання: мультимедійний проектор, підручник Г.П. Сергєєвої, Е.Д.Крітской «Музика» для 6 класу, творча зошит до даного підручника, фонохрестоматії до підручника «Музика» 6 класів, робочий зошит, музичні словники.

1. Організаційний момент.
2. Епоха бароко - композитори, жанри, музичні образи.
2.1. Розвиток жанру концерту в творчості А. Вівальді.
2.2. Історія виникнення балету «Времена года».
2.3. Сучасні виконавці і виконавські колективи.
3. Домашнеее завдання.

1. Організаційний момент

Привітання у формі вокальної поспівки, що виконується вчителем:

- Здрастуйте, хлопці, здрастуйте! (Поступове висхідний рух від першого ступеня до п'ятої по звуках тонічного тризвуку).
Відповідь дітей:

- Здрастуйте, учитель, здрастуйте! »(Повний повторення вихідної поспівки).

2. Вивчення нового матеріалу.

Музика надихає весь світ, постачає душу крилами, сприяє польоту уяви,
музика надає життя і веселощі всьому існуючому ...
Її можна назвати втіленням всього прекрасного і піднесеного.

Учитель: На самому першому уроці по музиці в 6 класі ми говорили про музичному розмаїтті: музика буває вокальної та інструментальної. Тема нашого сьогоднішнього уроку «Інструментальний концерт». Назвіть, будь ласка, жанри інструментальної музики та можливі склади виконавців. (Діти називають жанр симфонії, концерту, вокаліз, пісні без слів, сонати, сюїти і виконавські склади - музика сольна, ансамблева оркестрова). Знайдіть значення слова «Концерт» в музичних словниках.

(Діти шукають заданий слова і читають вголос знайдене визначення).

Учень: Концерт (іт. Concerto від лат. - concerto - змагаюся) називають:

1. Публічне виконання музичних творів.
2. Жанр великого музичного твору віртуозного характеру для соліста з оркестром, написаного найчастіше у формі сонатного циклу.
3. Поліфонічна вокальна або вокально-інструментальна музика, яка спирається на зіставлення двох і більше партій. Концерт будується їх трьох частин (швидко - повільно - швидко).
В історії музики є концерти для соло інструменту і оркестру, для оркестру без солістів, в російській музиці в XVIII столітті виник жанр духовного хорового концерту.

Учитель: У підручнику (стр.108-110) в образотворчому ряду розглянемо репродукції картини «Весна» С. Ботічеллі і рельєфи Ф. Гужона. Музику якого художнього стилю ви б взяли, щоб озвучити ці твори мистецтв? Тема сьогоднішнього уроку - «Інструментальний концерт». Ви познайомитеся з зародженням та розвитком жанру камерної музики - інструментального концерту. Згадайте, як називається художній стиль в культурі і мистецтві європейських країн в період з 1600-1750 р.р .; творчість яких композиторів відноситься до епохи бароко. (Діти повинні дати визначення цього слів з теми «Образи духовної музики Західної Європи», назвати ім'я Й. С. Баха, підручник стор.66). Ви вірно назвали значення цього слова. Барокко- це один з найкрасивіших і вишуканих стилів в мистецтві. Приблизно походить від португальського виразу pleurabarocco - перлина химерної форми. І справді, бароко - це перлина в ланцюзі мінливих художніх цінностей в живопису, архітектурі, скульптурі, літературі, музиці

Урок музики в 6-му класі - інструментальний концерт

Для майстра бароко було важливо відобразити божественну красу життя. Бароко як художнього стилю притаманні виразність, пишність, динаміка. Мистецтво бароко прагнуло безпосередньо впливати на почуття глядачів і слухачів, підкреслювало драматичність душевних переживань людини. Саме з виникненням бароко музика вперше повно продемонструвала свої можливості поглибленого і багатостороннього втілення світу душевних переживань людини. На провідне місце висунулися музично-театральні жанри, насамперед опера, що визначалося характерним для бароко прагненням до драматично експресивна і поєднанню різних видів мистецтва. Це проявлялося і в сфері релігійної музики, де провідними жанрами були духовна ораторія, кантата, пасіони. Одночасно виявилася тенденція до відокремлення музики від слова - до інтенсивного розвитку численних інструментальних жанрів. Найвищими досягненнями представлена ​​барокова культура в образотворчому мистецтві (Рубенс, Ван Дейк, Веласкес, Рібера, Рембрандт), в архітектурі (Берніні, Пюже, Куазевокс), в музиці (А.Кореллі, А. Вівальді, Й.С.Бах, Г. Ф.Гендель). Епоху бароко прийнято вважати з 1600-1750 р.р. За ці півтора століття були винайдені такі музичні форми, які, зазнавши зміни, існують в даний час.

Урок музики в 6-му класі - інструментальний концерт
На сьогоднішньому уроці ви познайомитеся з циклом концертів «Пори року», що є вершиною творчості А. Вівальді. Антоніо Вівальді - італійський скрипаль, композитор і педагог.

Творча спадщина Вівальді надзвичайно велике. Воно охоплює близько 700 назв. Серед них 19 опер. Але головним історичним значенням його творчості стало створення сольного інструментального концерту. У цьому жанрі було написано близько 500 творів. Багато з його концертів були написані для однієї і більше скрипок, два концерти - для двох мандолін і кілька - для незвичайних музичних, наприклад, для двох скрипок і двох органів. Складаючи концерти для струнних інструментів, композитор один із перших звернувся до твору музики для духових інструментів, які вважалися примітивними і нецікавими для композиторів. Гобой, валторна, флейта, труба в його концерту звучали повно і струнко. Концерт для двох труб А. Вівальді написав на замовлення. Очевидно, виконавці хотіли довести, що на трубі можна грати красиву і віртуозну музику. До сих пір виконання цього концерту є доказом найвищої майстерності виконавця. Багато музики написано композитором для фагота - більше 30 концертів для фагота з оркестром. Особлива перевага серед духових інструментів Вівальді віддавав флейті з її ніжним, м'яким тембром. У партіях, доручених флейті, вона звучить в повний голос, проявляючи всі свої достоїнства.

У творчості А.Кореллі був сформований concerto grosso (зіставлення всього ансамблю з декількома інструментами). А. Вівальді зробив крок вперед у порівнянні зі своїм попередником: сформував жанр сольного концерту, який значно відрізнявся масштабами розвитку, динамічністю і експресивністю музики. У композиціях концертів чергувалися сольні і оркестрові частини, засновані на «добре організованому контрасті». Принцип контрасту визначав трьохчастну форму концерту: 1-а частина - швидка і енергійна; 2-я - лірична, співуча, невеликих розмірів за формою; 3-тя частина - фінал, живий і блискучий. Сольний інструментальний концерт був розрахований на широку аудиторію, для якого були притаманні елементи видовищності, деякою театральності, яка виявляється в змаганні соліста і оркестру - в невпинному чергуванні tutti і solo. Саме в цьому і був сенс концерту, музики.

Циклом концертів «Пори року» є вершиною творчості А. Вівальді.
Пропоную вам послухати 1-у частину концерту. (Звучить 1-я частина, учитель назва не називає).
- З яким порою року може асоціюватися ця музика? (Учні визначають первісну інтонацію, характер музики, швидкий темп, контрасти динаміки, образотворчі моменти - наслідування співу птахів, це весна).

Світ, в якому ми живемо, сповнений всіляких звуків. Шелест листя, гуркіт грому, шум морського прибою, свист вітру, муркотіння кішки, тріск палаючих дров у каміні, спів птахів ...
У давні часи людина зрозумів, що звуки бувають різні: високі і низькі, короткі і довгі, приглушені і гучні. Але самі по собі звуки - ще не музика. І коли людина стала організовувати їх, щоб висловити свої почуття і думки - виникала музика.
Як можна охарактеризувати мелодію? (Можливі відповіді дітей: виразно чути, де грає оркестр, а де звучить соліруюча скрипка. Мелодія, яка виповнюється оркестром; мелодія в мажорному ладу, дуже ясна, яскрава, легко запам'ятовується, в танцювальному ритмі. Мелодія, що виконується солістом, набагато складніше, вона віртуозна, красива, прикрашена музичними розспівами, схожа на спів птахів).

Урок музики в 6-му класі - інструментальний концерт
Серед музикантів всіх часів було популярно наслідування пташиними голосами. Спів птахів імітувалося в давнину, ідо сих пір такі імітації зустрічаються в музичному фольклорі різних народів. Мислителі, вчені, музиканти шукали в співі птахів витоки музики. «Музичність» багатьох птахів не припиняє дивувати. Недарма соловей став одним із символів мистецтва взагалі, а порівняння з ним - похвала для співака. Композитори епохи бароко написали багато прекрасної «пташиної» музики - «Ластівка» К.Дакена, «Перегук», «Курка» Ф. Рамо, «Закоханий соловей» і «Соловей - переможець» Ф. Куперена, численні «Зозулі» - Куперена, А. Вівальді, Б.Пасквіні і.т.д.Связани чи музичні теми оркестру і соліста? (В музичних темах один ритм, яскраво динамічне хвилювання, дихання простору на природі, відчувається радість життя).
- Який інструмент в епоху бароко був найдосконалішим?

Як мало струнних інструментів використовував А. Вівальді в порівнянні з сучасними оркестрами. У первинному варіанті, за задумом композитора, струнних всього п'ять. Сучасні струнні колективи починалися з невеликих оркестрів, що складалися з п'яти, потім десяти, дванадцяти, чотирнадцяти інструментів. Скрипка - найважливіший інструмент оркестру, Попелюшка сучасного симфонічного оркестру. До сих пір це найдосконаліший інструмент з усіх струнних. У неї чудове звучання і неймовірний діапазон. За часів Вівальді та Баха були зроблені найкращі інструменти в історії. У маленькому італійському містечку Кремона робили прекрасні й неповторні скрипки. Запам'ятаємо імена Страдіварі, Аматі, Гварнері. Маленьке містечко славився своїми майстрами. За останні триста років ніхто не зміг зробити скрипки краще, ніж майстри Кремони. У своєму творі А. Вівальді показав яскравість і красу звучання скрипки, як сольного інструмента.

Музика - один з видів мистецтва. Подібно живопису, театру, поезії, вона є образним відображенням життя. Кожне мистецтво говорить своєю мовою. Музика - мова звуків та інтонацій - відрізняється особливою емоційною глибиною. Саме цю емоційну сторону ви відчули при прослуховуванні музики А. Вівальді.

Музика володіє сильним впливом на внутрішній світ людини. Вона може приносити задоволення або, навпаки, викликати сильне душевне занепокоєння, спонукати до роздумів і відкривати перед слухачем невідомі раніше сторони життя. Саме музиці дано висловити почуття настільки складні, що їх часом неможливо описати словами.

Ви ще раз зверніться до музики 1-ї частини концерту «Весна», але прослуховування буде незвичайним: ви будете і слухати, і дивитися фрагмент балету «Времена года» на музику А. Вівальді в постановці видатного французького хореографа-постановника Р. Петі. Балет виконує Марсельська трупа.

Вистава «Времена года» ставилося різними хореографами на різну музику. Багатьма композиторами була написана музика на цю тему, це - А. Вівальді, П. І. Чайковський, А.Глазунов і ін. Існували різні версії постановок вистав: це чотири пори року, чотири пори життя, чотири пори дня. Сьогоднішній спектакль хореографа Р. Петі поставлений на тему Баланчина. Звернемося до Енциклопедії «Балет».

Думка про створення балету на тему Баланчина, безсюжетного балету, неокласики, танцю заради танцю, відвідувала хореографа. Підсумок цього бажання - створення балету «Времена года». Ролан - людина - імпресіоніст, піддається враження. Завдяки фантастичній музиці А. Вівальді та творчої фантазії хореографа був поставлений сьогоднішній спектакль. Одна з відмінних рис Р.Петі як балетмейстера - простота і ясність хореографічного тексту. Р.Петі - людина, яка може творити абсолютно у всіх напрямках і у всіх жанру: він ставив танці для кінофільмів, багато ревю для мюзиклів, драматичних вистав. Він ставив спектаклі, де танець був чимось божественним, тим, що приносить задоволення і радість для тих, хто знаходиться в залі для глядачів. Р.Петі - людина, яка обожнює все красиве. Для своєї хореографії він керується завжди тільки одним критерієм - краса, гармонійне поєднання музикальності і краси.

У минулому концертному сезоні пройшли концерти в 28 містах США зі скрипалем Робертом Мак-Даффі, гастролі в Японії і Кореї за участю скрипаля Джуліано Карміньоло, була виконана програма з творів Антоніо Вівальді в одному з кращих концертних залів Амстердама - Concertogebouw. Беручи участь в різних фестивалях Австрії, Швейцарії та Німеччини, оркестр виступив з такими відомими солістами, як Магдалена Кожена, Чечілія Аартолі, Вівіка Жінко, Анна Нетребко, Вікторія Муллова.
Велика дискографія оркестру удостоєна багатьох престижних нагород. Вона включає в себе записи скрипкових концертів Вівальді і Локателлі, альбом симфоній і концертів для струнних Вівальді, багато творів композиторів епохи бароко у виконанні видатних музикантів сучасності.

Інтерес до музики А. Вівальді не висихає. Його стиль пізнаваний для широкого кола слухачів, музика яскрава і не втрачає своїх фарб. Приклад тому - звернення сучасного хореографа Р.Петі до музики Вівальді і його прекрасна постановка балету «Времена года», створення нових інструментальних оркестрів.

У чому секрет такої популярності музики А. Вівальді? Слухаючи музику композитора далекого минулого, що радувало і засмучувало людини? До чого прагнув, про що він думав і як сприймав світ? Музика А. Вівальді, зрозуміла музика минулого. Почуття, думки переживання сучасної людини анітрохи не змінилися в порівнянні з минулим. Це радість життя, сприйняття навколишнього світу, яке в музики Вівальді позитивно і життєстверджуюче. Концерти в творчості А. Вівальді стали продовженням розвитку жанру інструментального концерту, отримавши закінчену форму, що стала зразком для наступних поколінь європейських композиторів.

3. Домашня робота: завдання в творчій зошити по темі «Інструментальний концерт».

Схожі статті