План-конспект уроку з музики (7 клас) на тему урок музики для 7-го класу - "

Урок музики для 7 класу

Тема уроку: Інструментальний концерт

Мета уроку: закріпити уявлення про різні види концерту.

Обладнання: мультимедійний проектор, підручники Г.П. Сергєєвої, Е.Д.Крітской «Музика» для 7-го класу, творча зошит до підручника 7-го класу, фонохрестоматії до підручника «Музика» 6-го і 7-го класів, музичні словники.

1. Організаційний момент.

Привітання у формі вокальної поспівки, що виконується вчителем і учнями - «Здрастуйте, хлопці, здрастуйте!»

2. Вивчення нового матеріалу.

Музика надихає весь світ, постачає душу крилами,

сприяє польоту уяви,
музика надає життя і веселощі всьому існуючому ...

Її можна назвати втіленням всього прекрасного і піднесеного.

Учитель: На уроках в 6-му класі ми говорили про музичному розмаїтті: музика буває вокальної та інструментальної. Тема нашого сьогоднішнього уроку «Інструментальний концерт». Давайте згадаємо жанри інструментальної музики та можливі склади виконавців (учні називають жанри: жанр симфонії, концерту, вокаліз, пісні без слів, сонати, сюїти і виконавські склади - музика сольна, ансамблева оркестрова). знайдемо значення слова «Концерт» в музичних словниках.

Учні: Концерт (іт. Concerto від лат concerto- змагаюся) називають: 1.Публічное виконання музичних творів; 2. Жанр великого музичного твору віртуозного характеру для соліста з оркестром, написаного найчастіше у формі сонатного циклу; 3. Поліфонічна вокальна або вокально-інструментальна музика, яка спирається на зіставлення двох і більше партій. Концерт будується їх трьох частин (швидко - повільно - швидко). В історії музики є концерти для соло інструменту і оркестру, для оркестру без солістів, в російській музиці в XVIII столітті виник жанр духовного хорового концерту.

Згадаймо історію виникнення і розвитку жанру камерної музики - інструментального концерту. Згадайте, як називається художній стиль в культурі і мистецтві європейських країн в період з 1600-1750 рр .; творчість яких композиторів відноситься до епохи бароко.

Учні: Бароко - це один з найкрасивіших і вишуканих стилів в мистецтві, бароко - це перлина в ланцюзі мінливих художніх цінностей в живопису, архітектурі, скульптурі, літературі, музиці. Для майстра бароко було важливо відобразити божественну красу життя.

Саме з виникненням бароко музика вперше повно продемонструвала свої можливості поглибленого і багатостороннього втілення світу душевних переживань людини. На провідне місце висунулися музично-театральні жанри, насамперед опера, що визначалося характерним для бароко прагненням до драматично експресивна і поєднанню різних видів мистецтва. Це проявлялося і в сфері релігійної музики, де провідними жанрами були духовна ораторія, кантата, пасіони. Одночасно виявилася тенденція до відокремлення музики від слова - до інтенсивного розвитку численних інструментальних жанрів. Найвищими досягненнями представлена ​​барокова культура в образотворчому мистецтві (Рубенс, Ван Дейк, Веласкес, Рібера, Рембрандт), в архітектурі (Берніні, Пюже, Куазевокс), в музиці (А.Кореллі, А. Вівальді, Й.С.Бах, Г. Ф.Гендель). Епоху бароко прийнято вважати з 1600-1750 р.р. За ці півтора століття були винайдені такі музичні форми, які, зазнавши зміни, існують в даний час.

На сьогоднішньому уроці ви познайомитеся з циклом концертів «Пори року», що є вершиною творчості А. Вівальді.

Учень: Антоніо Вівальді - італійський скрипаль, композитор і педагог. Творча спадщина Вівальді надзвичайно велике. Воно охоплює близько 700 назв. Серед них 19 опер. Але головним історичним значенням його творчості стало створення сольного інструментального концерту. У цьому жанрі було написано близько 500 творів. Багато з його концертів були написані для однієї і більше скрипок; два концерти для двох мандолін і кілька - для незвичайних музичних, наприклад, для двох скрипок і двох органів. Складаючи концерти для струнних інструментів, композитор один із перших звернувся до твору музики для духових інструментів, які вважалися примітивними і нецікавими для композиторів. Гобой, валторна, флейта, труба в його концерту звучали повно і струнко. Концерт для двох труб А. Вівальді написав на замовлення. Очевидно, виконавці хотіли довести, що на трубі можна грати красиву і віртуозну музику. До сих пір виконання цього концерту є доказом найвищої майстерності виконавця. Багато музики написано композитором для фагота - більше 30 концертів для фагота з оркестром. Особлива перевага серед духових інструментів Вівальді віддавав флейті з її ніжним, м'яким тембром. У партіях, доручених флейті, вона звучить в повний голос, проявляючи всі свої достоїнства.

У творчості А.Кореллі був сформований concerto grosso (зіставлення всього ансамблю з декількома інструментами). А. Вівальді зробив крок вперед у порівнянні зі своїм попередником: сформував жанр сольного концерту, який значно відрізнявся масштабами розвитку, динамічністю і експресивністю музики. У композиціях концертів чергувалися сольні і оркестрові частини, засновані на "добре організованому контрасті". Принцип контрасту визначав трьохчастну форму концерту: 1-а частина - швидка і енергійна; 2-я - лірична, співуча, невеликих розмірів за формою; 3-тя частина - фінал, живий і блискучий. Сольний інструментальний концерт був розрахований на широку аудиторію, для якого були притаманні елементи видовищності, деякою театральності, яка виявляється в змаганні соліста і оркестру - в невпинному чергуванні tutti і solo. Саме в цьому і був сенс концерту. музики.

Цикл концертів «Пори року» є вершиною творчості А. Вівальді. Пропоную вам послухати 1-у частину концерту (звучіт1-я частина, учитель назва не називає). З яким порою року може асоціюватися ця музика?

(Учні визначають первісну інтонацію, характер музики, швидкий темп, контрасти динаміки, образотворчі моменти - наслідування співу птахів, це весна).

Навколишній нас світ сповнений всіляких звуків. Шелест листя, гуркіт грому, шум морського прибою, свист вітру, муркотіння кішки, тріск палаючих дров у каміні, спів птахів ... У давні часи людина зрозумів, що звуки бувають різні: високі і низькі, короткі і довгі, приглушені і гучні. Але самі по собі звуки - ще не музика. І коли людина стала організовувати їх, щоб висловити свої почуття і думки - виникала музика. Як можна охарактеризувати мелодію? (Можливі відповіді дітей: виразно чути, де грає оркестр, а де звучить соліруюча скрипка. Мелодія, яка виповнюється оркестром; мелодія в мажорному ладу, дуже ясна, яскрава, легко запам'ятовується, в танцювальному ритмі. Мелодія, що виконується солістом, набагато складніше, вона віртуозна, красива, прикрашена музичними розспівами, схожа на спів птахів).

Серед музикантів всіх часів було популярно наслідування пташиними голосами. Спів птахів імітувалося ще в давнину, і до сих пір такі імітації зустрічаються в музичному фольклорі різних народів. Мислителі, вчені, музиканти шукали в співі птахів витоки музики. «Музичність» багатьох птахів не припиняє дивувати. Недарма соловей став одним із символів мистецтва взагалі, а порівняння з ним - похвала для співака. Чи пов'язані музичні теми оркестру і соліста?

(В музичних темах один ритм, яскраво динамічне хвилювання, дихання простору на природі, відчувається радість життя).

Який інструмент в епоху бароко був найдосконалішим? Як мало струнних використовував А. Вівальді в порівнянні з сучасними оркестрами. У первинному варіанті, за задумом композитора, струнних всього п'ять. Сучасні струнні колективи починалися з невеликих оркестрів, що складалися з п'яти, потім десяти, дванадцяти, чотирнадцяти інструментів. Скрипка - найважливіший інструмент оркестру, Попелюшка сучасного симфонічного оркестру. До сих пір це найдосконаліший інструмент з усіх струнних. У неї чудове звучання і неймовірний діапазон. За часів Вівальді та Баха були зроблені найкращі інструменти в історії. У маленькому італійському містечку Кремона робили прекрасні й неповторні скрипки. Запам'ятаємо імена Страдіварі, Аматі, Гварнері. Маленьке містечко славився своїми майстрами. За останні триста років ніхто не зміг зробити скрипки краще, ніж майстри Кремони. У своєму творі А. Вівальді показав яскравість і красу звучання скрипки, як сольного інструмента. Музика - мова звуків та інтонацій - відрізняється особливою емоційною глибиною. Саме цю емоційну сторону ви відчули при прослуховуванні музики А. Вівальді. Музика володіє сильним впливом на внутрішній світ людини. Вона може приносити задоволення або, навпаки, викликати сильне душевне занепокоєння, спонукати до роздумів і відкривати перед слухачем невідомі раніше сторони життя. Саме музиці дано висловити почуття настільки складні, що їх часом неможливо описати словами.

Коли змагаються в майстерності соліст і оркестр, вони неодмінно повинні грати для глядача. Саме в цьому невпинному чергуванні звучання оркестру і яскраво звучить соло скрипки, у відчутті театру і дискусії, в гармонійності і стрункості музичної форми відчуваються характерні риси музики бароко. При повторному прослуховуванні 1-ої частини концерту вслухайтеся в звучну музичну тканину. Мелодійний голос поєднується з безперервним, суворо певним за формою супроводом. У цьому відмінність від творів попереднього періоду, де чільну роль грала поліфонія - одночасне звучання декількох мелодій, рівних за своєю значимістю.

Перейдемо до роботи з підручником. На стор. 109. вам запропонована головна тема 1-ї частини концерту Весна. Чи можна наспівати цю мелодію? Давайте спробуємо проспівати її. Знаючи кошти музичної виразності, охарактеризуйте цю музичну тему

(Учні дають характеристику мелодії, лада, тривалість, темпу, регістру, тембру). Повторюється ця тема? В якій музичній формі (рондо, варіації) написана 1-я частина концерту? Який принцип розвитку (повтор або контраст) композитор використовує в музиці 1-ї частини? Чи є образотворчі епізоди? Якщо є, то визначте їх необхідність і підтвердіть прикладом з літературного тексту. Чи можете наспівати мелодію, виконувану солістом? (Трудноісполняемая, віртуозні пасажі, як порив вітру, трелі птахів). Порівняйте з графічним зображенням мелодії (висхідний рух, дрібні тривалості і т.д.). Необхідність створення програмної інструментальної музики з'явилася в Італії ще в XVII столітті. У той момент, коли в опері увійшли в моду зображення героїчних вчинків і пасторальних ідилій, картин пекла і природних сил - бурхливого моря, що шелестить листя; оркестру в таких сценах відводилася домінуюча роль. У порівнянні з композиторами - інструменталістами епохи бароко А. Вівальді виявив великий талант в цій області. У чому секрет такої популярності музики А. Вівальді? Думки, почуття і переживання сучасної людини анітрохи не змінилися в порівнянні з минулим. Це радість життя, сприйняття навколишнього світу, яке в музиці Вівальді позитивно і життєстверджуюче. Концерти в творчості А. Вівальді стали продовженням розвитку жанру інструментального концерту, отримавши закінчену форму, що стала зразком для наступних поколінь європейських композиторів.

3. Сьогодні на уроці ми почнемо розучувати пісню С.Нікітіна «Під музику Вівальді».

Слухання. Визначення характеру пісні. Розучування тексту і мелодії. Виконання по куплетам.

Сьогодні ми з вами згадали історію зародження і простежили розвиток жанру інструментального концерту на прикладі концертів «Пори року» А. Вівальді, розучили нову пісню

5. Домашня робота: Завдання в зошиті по темі «Інструментальний концерт».

Схожі статті