Тема урока. «Як побудувати новий будинок?»
Мета уроку:- познайомити учнів з професією «будівельник»;
- розширити уявлення дітей про різні оселях, будівельних матеріалах і будівельних машинах;
- розвивати пізнавальну активність дітей, вміння працювати з навчальним текстом;
- удосконалювати навички самостійної групової роботи;
- виховувати шанобливе ставлення до людей різних професій.
1. Організаційний момент. Перевірка домашнього завдання
Як багато навколо дуже добрих речей,
Які чесно нам служать.
Але як з'явилося, звідки прийшло
Все те, що буває нам потрібно.
2. Повідомлення теми і мети уроку
- Сьогодні ми зробимо з вами чергову подорож. (Додаток 1. Слайд 2.)
Ми входимо в будинок, а в тім домі
Тепло, вода і світло.
Красів, затишний, міцний будинок.
А скільки дому років?
П'ять років тому будинок зведений -
І будинок, і весь квартал.
Але хто побудував цей будинок?
І як він будинком став?
- Сформулюйте мету нашого уроку. (Відповісти на питання: «Як побудувати новий будинок?»).
3. Актуалізація знань дітей
- А як людина вчилася будувати? З чого починав? (Відповіді дітей)
Годувала людей, одягала полювання,
Але стало в печері їм жити не хочеться.
Там холодно було і старим, і малим,
І йшли на полювання за будматеріалом.
- А що ж було будматеріалом? З чого будували будинки? (Додаток 1. Слайди 3-11.)
4. Знайомство з новим матеріалом
- Будинки бувають різні. У будинках люди живуть, в будинках працюють. З давніх-давен вони будувалися за звичаєм предків. На Русі, наприклад, людина починала з того, що ретельно вибирав місце для будівництва будинку. Часом, щоб знайти підходяще місце, будівельник проходив по березі річки багато кілометрів. Нерідко робили так: пускали колоду по воді, і там, де воно приставало до берега, засновували поселення.
Ще в ті часи вважали, що будувати будинок можна тільки за допомогою сокири. Пилкою користуватися було не можна. Справа в тому, що сокира ущільнює деревину, місце зрубу виходить гладким, а пори, які є в дереві, закритими. Волога не проникає в них, і вони не починають гнити завчасно, як це траплялося з тими колодами і дошками, які обробляли пилкою. Починаючи валити дерева, клав мужик біля коріння окраєць хліба, до землі кланявся, прощення просив: «Не нудьги сокиру взяв, по нужді великої прийшов».
Починаючи будувати, планували, куди встане фундамент печі, а будівництво зводили навколо цього місця. Звідси вираз - «танцювати від печі», значить, починати спочатку. У фундамент клали монетку - до багатства. Колоди з'єднували за допомогою спеціальних виїмок - пазів. Один ряд колод називався «вінець». Будівництво будинку нагадувало плетіння вінка. Кінець - справі вінець. Нагороджували будинок дахом. Вікна захищали віконницями, прикрашали розписом, різьбленими лиштвами.
Найвищі, красиві місця відводилися для церков і храмів. Будували їх з каменю, прикрашали кам'яним різьбленням, орнаментом. Високі купола зводили, використовуючи спеціальні підйомні пристрої, адже кранів тоді не було. Щоб такий підйомник працював, використовували коней. І злітали вгору куполи соборів і церков.
5. Робота з підручником
- А зараз прийшли на допомогу людям потужні, розумні машини, зручні матеріали.
- Відкрийте підручник на сторінці 112. Прочитаємо текст «На будівництві». (Читання тексту.)
- Які машини полегшують працю будівельників? (Відповіді дітей. Додаток 1. Слайд 12.)
- Розгляньте малюнки на сторінці 111. Назвіть будматеріали, які тут показані. Для чого вони служать? (Відповіді дітей. Додаток 1. Слайд 13.)
- У сучасному будівництві використовуються і інші матеріали, придумані людиною: скло, метали, пластмаса. На дахах міських будинків часто використовують листи бляхи.
- Покажіть жестами роботу, яку виконують герої вірша.
Як побудувати новий будинок,
Щоб зручно було в ньому? (Розводять руками.)
кресленням проекту
Займеться архітектор. ( «Креслять» в повітрі.)
До цеглини кладе цеглу,
Ти вважати втомишся.
Стіни будинку зведе
Каменщик. ( «Кладуть цеглу».)
Рами, двері, підвіконня -
Молотком пройдеться тесля. (Стукають кулаком об кулак.)
Фарбувати і білити пора -
Запрошуємо маляра. ( «Фарбують» в повітрі.)
І тепер, будь ласка,
У будинок ласкаво просимо! (Той, що запрошує жест.)
7. Продовження роботи над новою темою
- На будівництві будівельники виконують різну роботу. Ось бульдозер акуратно зрізає і розстеляє землю, тому що бульдозерист - майстер своєї справи. Екскаватор риє котлован. Це екскаваторник спритно ним керує. Баштовий кран такий великий, що кабіну, де сидить робочий - кранівник не відразу помітиш. Каменярі кладуть цеглу, покрівельники криють дах, теслі встановлюють рами і двері, малярі фарбують стіни, паркетники укладають паркет. Але дуже важливо, щоб всі будівельники працювали дружно, злагоджено, тільки тоді будинок буде будуватися швидко і якісно. (Слайд 14.)
8. Закріплення вивченого
Робота проводиться в групах.
- Закладають бетонну основу - ...
- Дах криють ... і ...
- Риють велику яму - ...
- Кладуть стіни з ...
- Для прискорення будівництва використовують ...
- Для скріплення матеріалів використовують ... і ...
цеглини
котлован
цемент
бетон
черепиця
бетонні блоки
жесть
- Вікна захищають ...,
- прикрашають ...
- На підставі за допомогою пазів скріплюють ...
- Оббивають колоди ...
- Дах криють ... або ...
- Закладають цегляну підставу ...
колоди
дошки
віконниці
шифер
фундамент
черепиця
лиштви
Представлення результатів роботи бригад. Перевірка, оцінювання робіт. (Додаток 1. Слайди 14-15.)
- Людина навчилася будувати. Він став Великим Будівельником. Все може будівельник, усюди він необхідний, усюди в пошані.
- Яку мету ми перед собою ставили?
- Ми відповіли на питання?
- Що нового для себе ви дізналися на уроці?
10. Домашнє завдання
- Виконати завдання № 1-3 на сторінці 41 зошити.