Урок, океани землі

Мета: ознайомити учнів з поняттям океани, їх розміщенням на карті півкуль і глобусі; розкрити значення океанів для людини; розвивати пам'ять, спостережливість учнів; виховувати дбайливе ставлення до природи. Обладнання: карта півкуль, глобус, контурні карти, малюнки тварин і рослин океанів, картки для груп, ребуси. Хід уроку I. Підсумок фенологічних спостережень Який сьогодні день? Місяць? Якою є тривалість дня і ночі? -Був чи вітер, коли ви йшли до школи?

-Яким було його напрям? Якою є температура повітря? -Були чи опади? -Які зміни відбулися в житті рослин?

Тварин? Чому? Яких пташок ви зустріли по дорозі в школу?

-Які цікаві зміни ви помітили сьогодні? -Що хороше ви зробили для природи? II. Контроль, коригування та закріплення знань 1. Індивідуальна робота з картками.

Картка 1 -Як називаються просторі суші, які оточені морями і океанами? -Який материк омивається трьома океанами? -Які ви знаєте материки? -Де проходить межа між Європою і Азією? Картка 2 -Який материк найбільший?

-З яких двох частин складається материк Євразія? Назвіть найбільший на Землі острів. -Які ділянки суші називаються півостровами? 2. Фронтальна робота. - Як називається велика ділянка суші, яка оточена з усіх боків водою?

Який материк найтепліший? (Африка) Назвіть найменший і самий сухий материк на Землі. (Австралія) Як називається найбільший острів?

(Гренландія) Який материк найбільший? (Євразія) Який материк називають «Королевою холоду»? (Антарктида) Третій за величиною материк, на якому є найродючіші в світі грунту.

(Північна Америка) III. Актуалізація опорних знань учнів Який колір переважає на карті півкуль? Що їм позначають? У яких трьох станах перебуває вода? Коли вона є рідкою? Газоподібної? Як відбувається кругообіг води в природі?

IV. Повідомлення теми і завдань уроку Діти, уважно подивіться на глобус.

Якого кольору тут більше? (Блакитного) Так, так як більшу територію Землі займає вода - близько 71% земної поверхні. І ось сьогодні на уроці ми разом спробуємо більше дізнатися про Світовий океан, його жителів і різноманітних ресурсах, які заховані під водою. І допоможете в цьому мені ви.

Наш клас ми умовно поділили на 4 команди. Кожна команда отримала завдання знайти цікаві новини про океанах Землі. V. Сприйняття та усвідомлення навчального матеріалу - Отже, починаємо нашу подорож у світ океанів. Учень. Світовий океан - це виняткове творіння природи, колиска життя на Землі, місце, де знаходяться різноманітні ресурси. Тривалий час океанічні глибини були недосяжними для людини.

Минув час, люди створили спеціальні машини, пристрої, які допомагають вивчати морські глибини. але навіть в наш час вчені більше знають про поверхню Місяця, ніж про поверхню дна Світового океану. Учитель. Для того, щоб краще вивчити океани, почала швидко розвиватися молода, цікава наука - океанологія. Ця наука вивчає різні явища і процеси, які відбуваються в світовому океані. Океан - найбільша частина Світового океану, яка обмежена материками.

На землі умовно виділяють 4 океани: Тихий, Атлантичний, Індійський, Північний Льодовитий. (Учень з кожної команди показують на карті океани.

) 1 команда. Тихий океан Це найбільший океан.

Він займає майже таку територію, як усі океани, разом узяті. Вперше його відкрив мандрівник-португалець Фернан Магеллан в 1520 році. Тихий океан омиває понад 50 країн світу. На дні Тихого океану знаходиться найглибша западина Світового океану - Маріанська, глибина якої досягає 11 022 м.

Нараховуються понад 6000 видів молюсків, мідій, устриць, кальмарів, восьминогів. Тут є велетенські краби, морські черепахи, змії. Живуть кити, тюлені, моржі, котики. На дні Тихого океану виявлені родовища нафти і газу. 2 команда. Північний Льодовитий океан Найменший з океанів - Північний Льодовитий. Тривалий час цей океан називали морем.

Океан розташований на півночі Землі, і майже вся його поверхня покрита льодом - ось звідси і назва! Цей океан є найхолоднішим, тому і рослинний і тваринний світ тут не є таким різноманітним.

Біля берегів ростуть водорості: ламінарія, фукус. Водяться раки, медузи, зокрема найбільша медуза-цианея (діаметр 2 м, а щупальця її витягуються до 20 м), риби: оселедець, тріска, камбала, морський окунь.

На островах існують колонії моржів і тюленів. Поблизу узбережжя на льоду живуть білі ведмеді. Физкультминутка Раз, два - всі пірнають. Три, чотири - виринають. П'ять, шість - на воді Міцніють сили молоді.

Сім, вісім - що є сили, Всі до берега приплили. Дев'ять, десять - обернулися, обсушити і за парти опустились. 3 команда. Індійський океан.

За розмірами він посідає третє місце. Це найтепліший океан, тому тут дуже багатий світ рослин і тварин. В Індійському океані зустрічаються зарості бурих, зелених і червоних водоростей. Від великої кількості мікроскопічних зелених водоростей вода «зацвітає». Тут є дуже багато різновидів риб: сардінелла, тунець, скумбрія, акула, скат. У прибережних водах є безліч коралів, морських зірок, черепах, китів, дельфінів, зустрічаються крокодили.

Цей океан відомий запасами нафти, газу, залізних і мідних руд. 4 команда. Атлантичний океан Цей океан - найтепліший і найсолоніший серед інших. Він є другим за розміром. В Атлантичному океані виловлюють до 35% світового улову риби. Тут водиться скумбрія, тріска, сардина, меч-риба, безліч китів. З птахів - альбатроси і фрегати. На дні Атлантичного океану відкриті родовища нафти і газу. Учитель. Молодці, діти, ви добре попрацювали і дізналися багато цікавого про Світовий океан, а саме ... (Відповіді дітей.) Океан нас годує. Люди отримують рибу, морську капусту, водорості, з яких видобувають йод, бром, солі калію. Океани і моря дають кисень, яким ми дихаємо. З дна морів і океанів добувають нафту, газ, олово, залізні і мідні руди. Вода океанів і морів є транспортним шляхом. Учитель. А ще Світовий океан впливає на погоду Землі. Він - ніби паровий котел, який нагрівається сонцем, накопичує тепло, вологу. Цю вологу вітру розносять по всій планеті у вигляді хмар. Отже, без Світового океану не було б життя на Землі. Тому його потрібно охороняти. Як ви думаєте, діти, що потрібно робити, щоб води океанів були чистими і багатими на рибу? (Відповіді дітей.) Економно використовувати воду. Чи не засмічувати морські простори. Берегти рибні багатства від хижацького знищення. Насаджувати водоохоронні ліси. Будувати очисні споруди, фільтрувати використану воду. VI. Осмислення учнями знань. 1. робота з підручником. Опрацювання статті «Океани Землі». Відповіді на питання. -Що таке Світовий океан? -Які ви знаєте океани? -Який океан є найбільшим? -Де живуть білі ведмеді? -Як охороняти океани? 2. Практична робота з контурною картою. (Діти позначають океани і пишуть їх назви.) VII. Підсумок уроку -Про що новому ви сьогодні дізналися? -Що вам найбільше запам'яталося? VIII. Домашнє завдання Опрацювати «Океани Землі».

Інші частини і схожі матеріали:

  • Урок, океани землі
    Розробка уроку. прісна водойма
  • Урок, океани землі
    Розробка уроку. Рідний край на ...
  • Урок, океани землі
    Тема урока. Що таке грунт. З ...
  • Урок, океани землі
    Тема урока. Зелене диво землі ...

Схожі статті