Урок по навколишнього світу в 4-му класі на тему - людина-мандрівник - (умк - початкова школа xxi

Мета уроку:
  • Формувати найважливіші обществоведческие подання;
  • Формувати знання про те, як поступово розширювалися межі Росії, створювалося Російська держава;
  • Розвивати передумови історичного мислення, усвідомлення історичного часу і простору;
  • Розвивати уміння і навички самостійно здобувати знання, використовуючи прийоми дослідницької роботи;
  • Розвивати уміння працювати з картою і глобусом; виконувати завдання і тести, працюючи в групах;
  • Розвивати в учнів монологічну і діалогічну мова;
  • Виховувати любов і повагу до історії Батьківщини, патріотизм; інтерес до предмету.

I. Організаційний момент.

- Подивилися один на одного, посміхнулися один одному привітно. Починаємо наш незвичайний урок.

II. Повторення пройденого.

- Кого називали землепроходцами - першовідкривачами?
- Хлопці, чому людина подорожує, відкриває нові землі, будує нові поселення?

III. Робота над новою темою.

Слайд 1 (Звучить музика до передачі "Клуб мандрівників").

- Сьогодні ми з вами вирушимо подорожувати в далеке минуле. Підемо на схід, в простори Сибіру і Далекого Сходу, як колись пішли російські люди, "до кожного праці і ратній справі здатні". Цих сміливих людей, що відкривали нові землі, називали землепроходцами. Будемо йти і долати гори, плисти по річках, морях і навіть океанами. Сьогодні ми не прості учні, а землепроходци- першовідкривачі і обов'язково відкриємо щось нове і невідоме, познайомимося з іменами багатьох відомих першовідкривачів. Отже, в путь! Наш шлях почнеться з міста, який заснований на північній річці Волхов поруч з озером Ільмень в 982 році. Як називається це місто? (Великий Новгород) Слайд 2

- Покажіть на карті Великий Новгород. Відзначте на контурних картах.
- Наша перша група землепрохідців розповість про те, чому на півночі стали виникати нові поселення.

Перша група учнів розповідають про те, як слов'яни обживали Північ: Багатий був Великий Новгород. У лісах звіра багато, в реках- червона і біла риба. Вміли новгородці сіль добувати. Тільки хліб в цих краях не росла: літо коротке, ранні заморозки, не встигав хліб визріти.

Йшли роки. Звірів і птахів, так риби поменшало. Стали мисливці на невеликих суденцях плавати по річках, великим і малим, на Північ. Зустрічали там місцевих жителів. Ненці, ханти, мансі не тільки продавали слов'янам хутра, рибу, а й показували нові місця для полювання. Тут землепроходці зупинялися, будували житло, жили довгий час. Так і виникли нові поселення, куди переселялися мисливці і їх сім'ї. Дійшли вони і до Студеного моря. Тепер воно називається Білим. Люди стали займатися промислом морського звіра, риби.

- Давайте покажемо шлях перших землепрохідців до Білого моря. слайд 3

- Наступна група землепрохідців розповість про відкриття земель за Кам'яним поясом, так називали люди Уральські гори. Давайте знайдемо на карті Уральські гори.

Друга група учнів розповідає про відкриття земель за Кам'яним поясом: Багато століть тому називали люди ці місця Кам'яним поясом і нічого не знали, що знаходиться там - за горами. Але дуже хотілося дізнатися про нові землі, використовувати багатства Сибіру: вугілля, золото, алмази, а головним багатством були хутра. Простору за Уралом освоювалися швидко: в 1586 р було засновано місто Тюмень, в 1587 г. - Тобольськ, в 1604 г. - Томськ, в 1619 - Єнісейськ. Починається швидке, нестримне просування простих російських козаків і промисловців - славних землепрохідців на схід і північний схід Азії - в нові "землі рясні". Їх працями кордон Російської держави відсувалася все далі на північний схід. Землепроходці в Сибіру йшли не по дорогах, яких тоді не існувало, а крізь тайгу, по річках, то опускаючись майже до Північного Льодовитого океану, то рухаючись по притоках великих сибірських річок до їх витоків, а потім перебиралися через хребти з одного річкового басейну в інший . Тут на протилежному схилі хребта, знайшовши нову річку, землепроходці будували човни і в них спускалися вниз по її течії.

Так люди поселялися, будували нові селища. Люди були різні - і хороші і погані. Чимало траплялося несправедливих, жорстоких людей, які силою примушували народи Сибіру платити царської скарбниці данину. Тисячі шкурок білок, куниць, бобра, соболя, лисиць доставлялися звідси в Москву в царську скарбницю. слайд 5

- При царя Івана Грозного в XVI столітті Західна Сибір була приєднана до Росії (показ на карті).

Серед землепрохідців-першовідкривачів нових земель були люди, які вивчали особливості місцевої природи, робили різні географічні відкриття, але навіть не здогадувалися про їх важливість. Таким був Єрофій Павлович Хабаров. І ми з вами вирушимо в подорож до далекого Сибіру слідами землепроходца.

Розповідають третя група учнів про Е. П. Хабарова: Е.П.Хабаров знаменитий тим, що першим вирішив влаштуватися в Сибіру і вирощувати хліб в цих суворих краях. Слідом за іншими він відправився в Сибір за соболями. Але діставшись до місця він зрозумів, що соболів в цих місцях вже перебили. Він найнявся на царську службу. Через десять років Хабаров обжився, обзавівся великим господарством, варив сіль, торгував зерном, орав землю. Тут доля завдала йому удар. Його зрадили і посадили до в'язниці. Вийшовши з в'язниці він все почав заново. Він на свої кошти спорядив невеликий загін і вирушили по амурским берегів "копальні нових земель". Його люди по шляху розорювали землю і будували міста. В 1649 Хабаров і з ним 70 чоловік були послані на Амур. У травні 1650 він побудував Ачанского містечко. У його честь в XIX столітті на Амурі було засновано військове поселення, яке назвали "пост Хабаровка". Потім воно стало великим містом, який назвали Хабаровському

- Відкрийте підручник на стор. 56, прочитайте текст про Хабарова.
- Що нового дізналися з тексту?
- Покажіть на карті Сибіру річки, які вивчав Е.П.Хабаров (учні показують на карті). слайд 8
- Знайдіть місто, який названий на честь Е.П.Хабарова.

До річці швидкої ми спустились,
Нахилилися і вмилися.
Один два три чотири -
Ось як славно освіжили.
А тепер попливли дружно.
Адже продовжити шлях нам потрібно.

- Далі наш шлях пройде по річках Сибіру, ​​вздовж узбережжя Льодовитого океану і ми вийдемо до Тихого океану. Наступне відкриття пов'язане з ім'ям Семена Івановича Дежньова.

Розповідають учні четвертої групи про С.І.Дежневе: Дежньов служив збирачем данини в Сибіру. Одного разу, зібравши з місцевих жителів подати до царської казни, козаки з хутром вирушили до Якутська, а Дежньов залишився вартувати зимовище. Місцевий князь Пелева вирішив піти на фортецю штурмом. Але маленький загін Дежньова загарбників прогнав. слайд 10

Через кілька років він відправився за моржевим зубом. Для цього походу вздовж узбережжя Льодовитого океану до Теплого були споряджені великі судна по 15 чоловік в кожному. Під час шторму їх викинуло на берег. Зібравши все що залишилося, вони пішли вниз по Анадир. За час походу вціліло всього 12 чоловік. Інші загинули на берегах Анадиря. Йшли вони 10 тижнів. Дежньов повідомив якутської воєводі, що берега північно-східного Сибіру ніде не з'єднувалися з "Новою Землею" (Америкою). Так закінчилося морську подорож Дежньова, в якому було доведено існування проходу з Льодовитого в Тихий океан. слайд 11,12

- Морський і сухопутний шлях, пройдений Дежнева, відкрив для російських поселенців найкоротшу дорогу з Колими на Анадир і далі на Камчатку. Іменем Дежньова названа крайня північно-східний край Азії і затоку Берингової моря.

- Опишіть по карті шлях загону С.І.Дежнева з Північного Льодовитого океану в Тихий.
- Який протоку був вперше відкритий С.І.Дежневим?
- Як назвали найсхіднішу точку нашої країни?
- Йшли роки. Організовувалися нові експедиції, які проводили дослідження в Сибіру, ​​на Камчатці і навіть кругосвітні плавання. Настав XIX століття-століття, пов'язаний з іменами великих мореплавців Ф.Ф.Беллінсгаузен і М.П.Лазарева. Одного разу Тадей Тадейович Беллінсгаузен отримав пакет від морського міністра, де говорилося про те, щоб він негайно прибув до Петербурга. Беллінсгаузен отримав завдання організувати експедицію в Антарктику. слайд 14,15

П'ята група учнів знайомить з експедицією Беллінсгаузена і М. П. Лазарева: Експедиція вирушила в дорогу на кораблях "Восток" і "Мирний". Беллінсгаузен був призначений начальником експедиції, а М.П.Лазарєв - його помічником. Кораблі досягли берегів Бразилії. Чим далі просувалися кораблі на південь від Бразилії, тим холодніше ставав вітер, а в море почали траплятися величезні крижані "острова" - айсберги.

Кораблям не можна було залишатися біля берегів Антарктиди - це загрожувало загибеллю, і Беллінсгаузен наказав повертати в зворотний шлях. Повернення було важким. Мокрий сніг валив на палубу і покривав товстим шаром снасті і вітрила. Скінчилися продовольство, запаси палива були на межі. Експедиція пробула в плаванні 751 день, мореплавці відкрили 29 островів. слайд 19

- Знайдіть Антарктиду і покажіть шлях експедиції.

- Остання наша експедиція буде в Уссурійську тайгу, пов'язана вона з ім'ям великого російського мандрівника Миколи Михайловича Пржевальського. За його ж прохання направили Пржевальського в Східну Сибір. Перша подорож здійснив по Уссурійському краю в 1867-1869 роках. Н. М. Пржевальський не був першим мандрівником по Уссурійському краю, але він по праву може вважатися першим дослідником, що дав його всебічне опис. Маршрут подорожі проходив через Хабаровку, станицю Буссе, озеро Ханка, хребет Сіхоте-Алінь, Новгородську гавань, заливши Посьета, пост Роздольне, Владивосток. слайд 21

- Покажіть маршрут подорожі Н.М.Пржевальского.
- Які підсумки цієї експедиції?
- Як ви думаєте, яке значення мало розширення меж Росії?
- Ось і завершилося наше подорож. Безсумнівно, приєднання Сибіру, ​​Далекого Сходу до Російської держави мало дуже велике історичне значення. Завдяки приєднанню Росія змогла дізнатися про безліч сибірських корисних копалин, які в подальшому стали забезпечувати всю країну. Треба віддати належне всім російським землепроходцам, які так чи інакше брали участь у відкритті Сибіру і Далекого Сходу, адже завдяки їм така величезна територія приєдналася до Росії. Близько століття західноєвропейські географи черпали відомості про Північної Азії практично лише з тих матеріалів, які змогли отримати в Росії, переносили на свої карти, узяті з російських креслень, географічні назви.

- Давайте, перевіримо наші знання.

Тест (робота в групах).

1. В якому столітті Західна Сибір була приєднана до Росії?

2. В честь якого землепроходца названа невелика залізнична станція в Сибіру?

а) Е.П.Хабарова;
б) С.І.Дежнева;
в) Н.М.Пржевальского.

3. Вперше докладний опис Сибіру зробив:

а) Е.П.Хабаров;
б) С.І.Дежнев;
в) Н.М.Пржевальскій.

4. Хто відкрив Антарктиду:

а) Ф.Ф.Беллінсгаузен і Н.М.Пржевальскій;
б) Ф.Ф.Беллінсгаузен і С.І.Дежнев;
в) Ф.Ф.Беллінсгаузен та М.П.Лазарєв.

- Тепер перевіримо правильність ваших відповідей. слайд 24

- За яких місцях ми подорожували?
- Імена яких мандрівників- першовідкривачів ви запам'ятали?
- Яку роль зіграло приєднання нових земель до Російської держави?

Сторінки 55- 59, робота з контурною картою стор. 6.

Схожі статті