Багато століть назад спалаху інфекційних захворювань - епідемії забирали тисячі життів.
Найстаріші архіви вказують на те, що людина ледве людина навчилася записувати свої думки знаками, вже страждав від багатьох інфекційних захворювань.
Хвороби завжди лякали людини. Особливу увагу до себе привертали хвороби, які охоплювали велику кількість людей і валили їх із ніг - епідемії чуми, холери і т.д. В даний час вчені вивчили причини, які викликають ці хвороби і навчилися протистояти їм за допомогою вакцин і попереджувальних щеплень.
Мета уроку. розкрити і сформувати в учнів значення імунітету, попереджувальних щеплень, познайомити з видами імунітету.
1. Формувати в учнів нові анатомо-фізіологічні поняття:
- імунітет;
- інфекційні захворювання;
- вакцина;
- лікувальна сироватка.
2. Продовжити формувати вміння працювати з текстом підручника і з науковою літературою.
Виховні завдання.- Продовжити формування наукового світогляду на прикладах наукових відкриттів, успіхів вітчизняної медицини.
- Продовжити моральне, фізичне і гігієнічне виховання, показуючи небезпеку СНІДу.
- Показати користь попереджувальних щеплень
- Розвивати інтелектуальні здібності, логічне мислення і мовлення учнів шляхом організації роботи на уроці (шляхом обговорення проблемних питань про імунітет, самостійне формулювання висновків про користь попереджувальних щеплень)
Устаткування. роздатковий матеріал - таблиця "Інфекційні хвороби", таблиця "Види лейкоцитів", ноутбук, інтерактивна дошка.
Тип уроку. комбінований
Методи: розповідь з елементами бесіди, самостійна робота учнів з матеріалом підручника, робота в парах.
I. Організаційний момент
II. Актуалізація опорних знань
Тестове опитування:- Що входить до складу плазми (сироватка, фібриноген, еритроцити, тромбоцити)?
- Де виробляються антитіла (селезінка, печінка, червоний кістковий мозок)?
- Які формені елементи крові беруть участь в згортанні (еритроцити, тромбоцити, лейкоцити)?
- Яка роль тканинної рідини (омиває клітини, переносить речовини, утворює лімфу)?
- Беруть участь в згортанні крові (еритроцити, тромбоцити, солі кальцію, фібрин, фібриноген)?
- Білок, що надає крові червоний колір (гемоглобін, фібрин, плазма)?
- Назвіть формені елементи крові?
- Яка форма у еритроцитів?
- Скільки живе еритроцит?
- Якими властивостями володіє гемоглобін?
- Що таке недокрів'я або анемія?
- Будова лейкоцита?
- Які функції лейкоцитів?
- Які лейкоцити називають фагоцитами?
- Які функції тромбоцитів?
- Хто бере участь у згортанні крові?
III. Вивчення нової теми:
Питання: Які асоціації у вас викликає слово "імунітет"?
Відповіді учнів: несприйнятливість до хвороби, інфекції, щеплення, занепад сил і так далі.
Розповідь вчителя: Історія імунітету
Багато століть назад спалаху інфекційних захворювань - епідемії забирали тисячі життів.
Найстаріші архіви вказують на те, що людина ледве людина навчилася записувати свої думки знаками, вже страждав від багатьох інфекційних захворювань.
Хвороби завжди лякали людини. Особливу увагу до себе привертали хвороби, які охоплювали велику кількість людей і валили їх із ніг. Звідси спочатку такі хвороби називали "повальні хвороби" Потім вони отримали назву - "поветриями", так як вони поширювалися так швидко, як ніби їх переносив вітер.
У XIX столітті вчений - Фракасторо обгрунтував вчення про передачу хвороб через контакти і трохи пізніше були відкриті збудники хвороб - бактерії.
На початку XX століття російський вчений Ілля Мечников зробив одне з найбільших відкриттів в області імунітету. Він провів експеримент: взяв морську зірку, встромив у неї шип троянди - і через деякий час шип зник. Завдяки цьому експерименту були відкриті фагоцити (білі клітини крові) - спеціальні клітини, які захоплюють і знищують що потрапили в організм чужорідні тіла.
Німецький вчений Пауль Ерліх сперечався з Мечниковим. Він стверджував, що головна роль в захисті організму належить не клітинам, а антитіл (імуноглобулінів) - специфічним молекулам, які утворюються в рідкої частини крові.
Непримиренні наукові суперники - Мечников і Ерліх - розділили Нобелівську премію. Вони обидва мали рацію: фагоцити є компонентом вродженого імунітету, а антитіла - придбаного.
Зараз ми з вами послухаємо як поети і художники в своїх творах відображали цю тему.
До дошки виходять учні і читають уривки з поеми А.С. Пушкіна "Бенкет під час чуми" (див. Додаток 1)
Проблемне питання - скажіть про яке захворювання йде мова в поемі? (Чума)
Однак не тільки поети в віршах описували ці страшні хвороби, що відносила тисячі життів, а й художники зображували їх на своїх картинах (див. Малюнок)
Ми з вами знаємо, що не всі вмирали під час спалахів інфекційних захворювань. Виникає питання: чому?
Далі вчитель надає слово учневі з повідомленням на тему "Імунітет"
Питання: Що ж таке імунітет?
Імунітетом називають здатність організму знаходити чужорідні тіла і речовини (антигени) і позбавлятися від них.
На екрані - таблиця "Види лейкоцитів" (див. Додаток 2)
Питання: Які види лейкоцитів здатні виробляти антитіла, що забезпечують специфічність імунітету.
Діти, дивлячись на екран, відповідають - лімфоцити, вчитель додає - фагоцити.
В процесі історичного розвитку в організмі тварин і людини виробилася імунна система.
Питання: Якими ми ж органами вона утворена?
- кістковий мозок;
- вилочкова залоза (тимус);
- лімфатичні вузли;
- селезінка;
- скупчення лімфоїдної тканини по ходу дихальних шляхів і органів травлення.
Клітинний імунітет (фагоцитоз) - знищення чужорідних тіл здійснюють клітини (фагоцити)
Гуморальний імунітет - сторонні тіла віддаляються за допомогою антитіл, хімічних речовин, що доставляються кров'ю.
Завдання для учнів: знайдіть в тексті хто відкрив клітинний і гуморальний імунітет і яким він буває ще? Яким ще буває імунітет?
- шкіра;
- слизова оболонка;
- запалення;
- фагоцитоз.
- відповідь імунної системи.
Попереджувальні щеплення (розповідь вчителя супроводжується записами в зошиті)
Загальновідомо, що причиною багатьох захворювань є хвороботворні мікроби.
Причетність мікробів до заразних хвороб була доведена французьким вченим Луї Пастером (повідомлення учня)
Епідемія - спалах інфекційних хвороб.
Вакцина - рідина, що містить ослаблені мікроби або їх отрути.
Лікувальна сироватка - самостійно.
Завдання: опрацювати в парах таблицю "Класифікація імунітету" на стор.76 і запишіть її в зошити (див. Додаток 3)
Закріплення: на екрані тест.
З переліку (1-12) виберіть правильні виберіть правильні відповіді на питання (I-XIII):