Урок по темі - прокаріоти, соціальна мережа працівників освіти

Тип уроку: формування нових знань

Вид уроку: комбінований урок з використанням навчального проекту та елементів гри-змагання

Методична мета уроку: активізація пізнавальної самостійності учнів в придбанні професійно значущих знань шляхом використання діяльнісного підходу в навчанні (методу навчального проекту)

Методи навчання: фронтальне опитування, пояснювально-ілюстративний розповідь, репродуктивний метод, самостійна робота, навчальний проект

  1. Назви органоїдів еукаріотичної і прокаріотів клітин
  2. Роздатковий дидактичний матеріал (на столах):
  • малюнок «Будова бактеріальної клітини»
  • таблиця «Будова еукаріотичної і прокаріотів клітин»
  • «Види бактерій»
  1. Настінний плакат «Будова бактерії і синьо-зеленої водорості»
  2. Плакати - стінгазети «Нормальна мікрофлора людини», «Продукти харчування, приготовлені з використанням бактерій», «Бактерії, що викликають харчові захворювання» (підготовлені учнями)
  3. Відомості про бактеріях для творчого завдання ( «молочнокислий стрептокок», «кишкова паличка», «золотистий стафілокок»)
  4. Аркуші паперу, олівці, фломастери для виконання творчого завдання
  5. Тести для домашнього завдання

ХІД УРОКУ

Привітання. Перевірка присутніх. Настрій на робочий лад.

2. Повторення раніше вивченого з спрямованістю на новий матеріал.

Преп. Хлопці, на минулих уроках ми вивчали з вами будову рослинної та тваринної клітин, говорили про органелах клітини.

Зараз я буду зачитувати вам опис або призначення органоида в клітці, а ви називайте його.

(Назви органоїдів прикріплюються в стовпчик на дошку)

  1. Відмежовує внутрішній вміст клітини від зовнішнього середовища.
  1. Внутрішня напіврідка середовище клітини
  1. Система порожнин і трубочок, що бере участь в транспорті різних речовин і синтезі білків
  1. Округлі органели, що складаються з двох субодиниць, які здійснюють синтез білків
  1. Двухмембранной органели, які є «силовими станціями» клітин
  1. Органоїд, що складається з складених стопкою плоских порожнин, що бере участь в зберіганні і виведенні речовин
  1. Органели, властиві тільки рослинною клітинам, що надають їм забарвлення і виконують найважливіші різноманітні функції
  1. Непостійні структури цитоплазми, в яких міститися запасні речовини
  1. Різноманітні вирости (джгутики, війки), які допомагають клітині пересуватися
  1. Важливий центр клітини, в якому зберігатися вся спадкова інформація клітини
  1. Те, чим ядро ​​відділене від клітини
  1. Довгі і тонкі нитки ДНК, в яких у вигляді триплетів нуклеотидів записана інформація про будову білків клітини
  1. Округлі тіла, в яких синтезуються рибосоми

Молодці. Ви показали хороші знання

3. Вивчення нового матеріалу

Актуалізація знань, що

Преп. Отже, хлопці, ми згадали з вами будова клітин рослин і тварин.

Але наш сьогоднішній урок присвячений іншим, абсолютно дивним створінням.

  • Саме з них починається історія розвитку життя на Землі
  • Більш того, майже 2 мільярди років вони панували на нашій планеті
  • Та й зараз вони непогано освоїлися в сучасних умовах
  • Французький вчений 19 століття Луї Пастер (саме він придумав пастеризацію) сказав про них: «... цим нескінченно малим істотам належить нескінченно велика роль в природі»
  • Людина використовує їх у виробництві масла, сиру, різних кисломолочних продуктів, квашеної капусти та інших продуктів
  • Ці організми допомагають очищати забруднену воду
  • І в той же час вони викликають найнебезпечніші захворювання - дизентерію, черевний тиф, сальмонельоз та інші

Ви, напевно, здогадалися, про яких організмах йде мова?

Навч. Про бактеріях

Пояснення викладачем нового матеріалу

Преп. Абсолютно вірно. Вчені виділяють їх в особливу групу - прокаріоти.

Запишіть, будь ласка тему сьогоднішнього уроку «Прокаріоти» (записують число і тему)

Справа в тому, що за будовою клітини будь-які живі організми діляться на ядерні організми - еукаріоти і доядерние - прокаріоти, основними представниками яких є бактерії, а також синьо-зелені водорості.

На сьогоднішньому уроці ви познайомитеся з будовою прокариот, перш за все бактерій, їх різноманіттям і значенням в житті людини. Особливо в тому, що пов'язано з харчуванням людини. Зробимо ми це за таким планом (записаний на дошці).

  1. будова прокаріотів
  2. різноманіття бактерій
  3. Значення бактерій у природі та житті людини

Пояснення з демонстрацією плаката

А зараз, будь ласка, подивіться на плакат. Я розповім вам про будову прокаріотів на прикладі бактеріальної клітини.

Зовні бактеріальна клітина оточена щільною оболонкою, а у деяких видів ще і слизової капсулою

Під оболонкою, що складається з вуглеводів, знаходиться плазматична мембрана. Цитоплазма прокаріотів містить дещо менше розчинених речовин, ніж еукаріотична. У ній розташовуються органоіди- рибосоми, включення, а також численні мембранні структури, які виконують різні функції (пігментсодержащіе використовуються для фотосинтезу, аеросоми - газові вакуолі, карбоксісоми, заповнені ферментами.

У багатьох бактерій є органели руху - джгутики, які, швидко обертаючись, викликають обертання клітини. Так вона пересувається.

Як вже було сказано, у прокаріотів бактерій і синьо-зелених водоростей немає оформленого ядра. Генетичний апарат представлений нуклеоїдом, що складається з двухспіральной молекули ДНК. Розмножуються прокаріоти розподілом навпіл.

Схожі за будовою і клітини синьо-зелених водоростей.

Отже, ви прослухали розповідь про прокариотической клітці.

Проміжне узагальнення і закріплення знань

А зараз я попрошу вас згадати, узагальнити і систематизувати все почуте заповнити таблицю «Будова еукаріотичної і прокаріотів клітин».

Ті, що навчаються, відповідаючи по черзі про кожного органоїд, заповнюють таблицю.

Преп. Отже, який же висновок ми можемо зробити? У вас на листочках є неповний текст. Давайте сформулюємо висновок.

Навч. Прокаріоти, це організми. не мають оформленого ядра і багатьох органоїдів (ЕРС, апарату Гольджі, мітохондрій, пластид). Спадкова інформація зберігається в нуклеоиде - кільцевої молекулі ДНК.

Ті, що навчаються записують висновок у зошит

Продовження пояснення викладачем нового матеріалу

Преп. Отже, ми з'ясували загальні риси будови прокаріотів в цілому і бактерій зокрема. Але насправді бактерії дуже різноманітні, відрізняються один від одного за багатьма параметрами і перш за все за формою, способу харчування і відношенню до кисню. У вас на столах знаходяться відомості про види бактерій. Я прошу їх вклеїти в зошит, а вдома уважно вивчити і запам'ятати.

Світ бактерій або - в широкому сенсі слова - прокаріотів, величезний, але до сих пір мало вивчений, поруч з нами, навколо нас, всередині нас, завжди з нами

Роль крихітних бактерій велика не тільки в житті людини, а й усієї планети Земля:

  • Багато бактерій беруть участь в геохімічних процесах освіти сірки, фосфору, кам'яного вугілля, нафти
  • Бактерії відіграють найважливішу роль у кругообігу азоту: нитрифицирующие і азотфиксирующие підвищують родючість грунту
  • В результаті діяльності гнильних бактерій, земля очищається від загиблих рослин і тварин
  • Людина навчилася використовувати бактерії для приготування вакцин і сироваток, у виробництві антибіотиків.

Тому вивчити різноманіття бактерій, пізнати їх властивості, з'ясувати їх значення в природі і для людини - першочергові завдання, які стоять перед біологією і її особливої ​​областю - мікробіологією. Вона до цих завдань досить успішно справляється.

Вивчення нового матеріалу по підготовленим учнями творчих робіт

І ось ви, хлопці, заздалегідь отримали завдання підготувати плакат - стінгазету, яка висвітлює ту чи іншу сферу участі бактерій в нашому житті. Я думаю, ви підготувалися і зараз познайомите нас з ними. Я попрошу всіх уважно слухати. Вам надалі має бути не тільки використовувати ці відомості, але і оцінити своїх товаришів.

Творчі проекти учнів

1 група - «Нормальна мікрофлора людини»

2 група - «Продукти харчування, приготовлені з використанням бактерій»

3 група - «Бактерії, що викликають харчові захворювання»

Преп. Щиро Дякую. Всі роботи були дуже творчими і цікавими. Всі молодці. А тепер кожну команду оцінять дві інші. Кожен з вас повинен поставити оцінки 0 - якщо повідомлення залишило вас байдужим, + якщо воно сподобалося і ++ - якщо дуже сподобалося.

Ті, що навчаються оцінюють своїх товаришів

4. Творче застосування та закріплення отриманих знань

Я пропоную продовжити наш урок змагання творчим етапом. Кожній з команд дістається певна бактерія. У вас буде її фотографія, опис, значення в природі і житті людини. Вам потрібно буде схематично зобразити цю бактерію в розрізі, користуючись отриманими відомостями і малюнками «Будова бактеріальної клітини» і коротко описати її. Кожна команда виступає 2 хвилини. Решта команд уважно слухають своїх товаришів, а потім оцінять. Будь ласка.

  1. Кишкова паличка
  2. Молочнокислий стрептокок
  3. золотистий стафілокок

Ті, що навчаються готуються, потім виступають з повідомленнями.

5. Підведення підсумків заняття

Підраховуються результати, оголошуються переможці.

Команда - переможець два капітана (готували плакати) отримують оцінку «5», інші - «4»

Робиться висновок: отже, на сьогоднішньому уроці ви, хлопці, дізналися про існування двох форм клітинної організації життя на Землі - прокариотической і еукаріотичної. І якщо про еукаріоти ми говорили раніше, то сьогодні дуже детально розібрали будову прокаріотів, а також їх найважливіших представників - бактерій. Я думаю, ви зрозуміли, що їх значення в житті людини, в його харчуванні дуже велике. Ми з вами ще будемо вивчати бактерії на уроках фізіології харчування, а також ціла дисципліна на 4 курсі - мікробіологія - буде присвячена цим маленьким, але таким значним організмам. А сьогодні ми з ними лише трохи стикнулися. Я сподіваюся. Що ви зацікавилися і в подальшому докладіть зусиль для їх вивчення.

6. Інформація про домашнє завдання, інструктаж по його виконанню

А зараз запишіть, будь ласка, домашнє завдання: (записано на дошці)

  1. § 36 (до вірусів)
  2. записи в зошиті, додаткова інформація про види бактерій
  3. тестове завдання

Пояснюється виконання тесту.

Велике спасибі всім за урок, до побачення

Дидактичні матеріали уроку:

Кишкова паличка (ешерихія коли)

Кишкова паличка (ешерихія коли) - вид паличковидних бактерій, що входить до складу нормальної мікрофлори шлунково-кишкового тракту людини. Їх природним місцем проживання є вміст товстої кишки. Більшість кишкових паличок має джгутики і рухливі, але є і нерухомі форми. Вони не утворюють спор, не мають капсули.

Кишкові палички більш стійкі в зовнішньому середовищі в порівнянні з іншими бактеріями, тривалий час зберігаються в грунті, воді, фекаліях. Пряме сонячне світло вбиває їх протягом декількох хвилин, температура 60 ° С і 1% розчин карболової кислоти - протягом 15 хвилин. Добре переносять висушування.

Кишкові палички мають здатність до розмноження в харчових продуктах, особливо в молоці.

Швидко гинуть при кип'ятінні і дії дезінфікуючих засобів (хлорного вапна, формаліну, фенолу, сулеми, їдкого натру та ін.).

Молочнокислий стрептокок (Стрептокок Лактіс)

Молочнокислий стрептокок (Стрептокок Лактіс) - це коки овальної форми 0.8-1.2 мкм, які утворюють ланцюжки різної довжини. При старінні ланцюжок дробиться. Нерухомі, спор не утворюють. Можуть утворювати капсулу. Факультативні анаероби.

Він є першим мікроорганізмом, який виділений у чистій культурі (в 1873 р Лістером). Streptococcus lactis зустрічається і на рослинах.

Сприятливим середовищем для розвитку стрептококів є гідролізований молоко, вони добре ростуть в присутності лактози або глюкози.

Оптимальна температура росту стрептококів 30 ° С. Молочнокислі стрептококи згортають молоко при 30 ° С за 10-12 год. Утворюється рівний, щільний, колючим консистенції згусток, який має чисті кисломолочні смак і запах.

Золотистий стафілокок (стафілокок ауреус)

Золотистий стафілокок (Staphylococcus aureus) виявлений Р. Кохом, виділений з гною фурункула Л. Пастером (1880), описаний як збудник багатьох нагноїтельних процесів. Стафілококи - це цілий рід мікроорганізмів, на сьогодні відомо вже 27 видів, при цьому 14 видів виявлені на шкірі і слизових оболонках людини.

Стафілококи - це нерухомі умовно-патогенні (викликають захворювання тільки при зниженні захисних сил організму) бактерії. Вони мають правильну кулясту форму (звідси назва: коки, тобто зерно) і діляться, утворюючи скупчення, що нагадують грона. Можуть утворювати захисну капсулу.

Стафілококи можуть існувати і розмножуватися як при відсутності кисню, так і в його присутності (останнє для них краще) при температурі 35-40˚, переважно в лужному середовищі.

В організмі людини стафілокок живе в основному на шкірі і слизових оболонках, але при появі стафілококової інфекції може поширюватися і на інші органи і тканини.

Стафілококи утворюють токсини - сильні отрути для людини, що серйозним чином відбивається на імунній системі (імунітет). Саме токсини стафілококу часто стають причиною харчових отруєнь. Вони накопичуються в псуються продуктах, де розмножується золотистий стафілокок. При кулінарній обробці бактерії гинуть, але їх токсини руйнуються повільно. Тому навіть після термічної обробки продукти залишаються отруйними

  1. До прокаріотів відносяться організми:
  1. клітини яких не мають оформленого ядра
  2. одноклітинні організми
  3. клітини яких містять одне або декілька ядер
  1. Органели бактеріальних клітин - це:
  1. ядро, мітохондрії, пластиди
  2. апарат Гольджі, ЕРС, рибосоми
  3. рибосоми, включення
  1. Бактерії пересуваються за допомогою:
  1. ніжок
  2. джгутиків
  3. ковзання по поверхні
  1. Кулясті бактерії називаються:
  1. коки
  2. вібріони
  3. бацили
  1. Синьо-зелені водорості розмножуються в
  1. водоймах з чистою водою
  2. водоймах, забруднених органічними речовинами
  3. теплих водоймах
  1. Виберіть прокаріотів:
  1. гриби
  2. бактерії і синьо-зелені водорості
  3. віруси
  1. У бактерій відсутні:
  1. рибосоми, мітохондрії, ЕРС
  2. ядро, пластиди, рибосоми
  3. оформлене ядро, мітохондрії, ЕРС
  1. Деякі бактерії покриті:
  1. слизової капсулою
  2. зовнішнім шаром, що складається з целюлози
  3. гликокаликсом
  1. Бактерії розмножуються:
  1. множенням
  2. розподілом
  3. брунькуванням
  1. Бактерії використовуються у виробництві:
  1. ковбаси
  2. сиру
  3. хліба
  1. Організми, які не мають оформленого ядра, називаються:
  1. еукаріоти
  2. прокаріоти
  3. віруси
  1. Нуклеоїд - це:
  1. ДНК - містить зона клітини прокаріотів
  2. ядро
  3. азотистих основ
  1. Які органели містяться в клітках бактерій?
  1. рибосоми
  2. мітохондрії
  3. пластиди.
  1. Бактерії у вигляді коми називаються:
  1. бацили
  2. коки
  3. вібріони
  1. Бактерії викликають захворювання:
  1. гіпертонію і сколіоз
  2. дизентерію та сальмонельоз
  3. СНІД та ГРВІ
  1. Синьо-зелені водорості відносяться до:
  1. прокариотам
  2. еукаріотів
  3. бактеріям
  1. ДНК бактерій:
  1. дуже маленька
  2. розташована рівномірно в клітці
  3. має форму кільця та розташована в центрі
  1. З органоїдів у бактерій є:
  1. мітохондрії
  2. рибосоми
  3. апарат Гольджі
  1. Ланцюжки кулястих бактерій називаються:
  1. коки
  2. стафілококи
  3. стрептококи
  1. У процесі біологічного очищення води велику роль відіграють:
  1. бактерії
  2. синьо-зелені водорості
  3. віруси

Схожі статті