Урок-пошук за творами в

(Урок-пошук за творами В. П. Астаф'єва «Кінь з рожевою гривою», «Дерева ростуть для усіх», «Весняний острів», Г. Єфімова «Зерно» та М. М. Пришвіна «Комора сонця»)

Цілі: дослідити проблему «Єдність людини і природи» в творах В. Астафьєва «Дерева ростуть для усіх», «Кінь з рожевою гривою», «Весняний острів» і М. Пришвіна «Комора сонця»;

формувати духовні цінності і душевні якості особистості;

розвивати вміння сприймати красу природи і потреба створювати її;

виховувати проникливого (уважного) читача.

З л о в а р ь у р о к а (на листочках у кожного на столі):

Чаклунство - магічні, чудодійні і інші властивості, з метою впливу на людину.

Гармонія - узгодженість, стрункість, єдність чогось.

Душевність - щире дружелюбність.

Духовний - відноситься до розумової діяльності.

Ф о р м а у р о к а. урок-пошук.
Хід уроку

  1. Організаційний момент. Постановка цілей.

У ч і т е л ь л і т е р а т у р и. У нас сьогодні незвичайний урок, інтегрований (урок біології та літератури). Тема уроку: «Зачароване сила природи». Ми повинні вирішити одну проблему. З точки зору біології «рослина - єдиний цілісний організм». Нам необхідно досліджувати п р о б л е м у. єдність Людини і Природи в твори В. Астаф'єва та М. Пришвіна.

Вчитель біології. У чому ж полягає чаклунська сила природи? Наведіть приклади розумною і бездоганною організації природних явищ і процесів, які часом так важко піддаються поясненню і викликають у людини лише повагу і захоплення.

Висловлювання учнів.

  1. Робота по темі уроку.

  1. Розповідь «Кінь з рожевою гривою» В. Астафьєва.

Ч т е н і е р а з с ь к о з а. про б з у ж д е н і е.

У ч і т е л ь л і т е р а т у р и. Вражаючі приклади ви приводите! Очевидно, що ви успішно досліджували біологічний об'єкт природи. Мені ж хочеться вас запросити в літературну вітальню для пошуку рішень нашої проблеми. Запрошую вас в дивовижний світ поезії і прози. Отже, ви готові зануритися в читання оповідання В. П. Астаф'єва «Кінь з рожевою гривою»?

Ваше завдання - досліджуючи текст, довести, що людина і природа єдині; природа є джерелом натхнення, радості і краси.

Питання. які допоможуть вам у вирішенні цього завдання:

- Який настрій відчуваємо ми, доторкнувшись до чудодійної красі природи? (Радісне.)

- Покажіть душевний стан людини (героя) через образ природи. (Герой - оповідач вигукує. «Он як добре було жити!»)

- Уважні читачі, у кого більше знахідок? Що значить «добре»? (Бачити красу природи; ловити рибу, смажити її на паличках; розводити багаття на березі; витягувати з норок стрижів; купатися і грітися біля вогнища; повалитися в ще низьку траву.)

- Яку інформацію несе в собі остання фраза? (Вона говорить про єдність людини і природи.)

У ч і т е л ь л і т е р а т у р и. Природа - джерело радості, краси. Природа несе зцілення людині, виліковує його від душевних мук.

У ч і т е л ь б і о л о г і і (додає). Сприйняття героями живої природи наповнює душі радістю, яка є цілющою силою для організму.


  1. Вірш «Зерно» Г. Єфімова.

У ч і т е л ь л і т е р а т у р и. І знову ми переносимося в світ художніх образів, світ поезії.

Зерно - біологічний об'єкт. Ви знайомі з його будовою. А ось Г. Єфімов у вірші «Зерно» відкриє нам зовсім інші таємниці. Які?

Ч т е н і е з т і х о т в о р е н і я.


В мішках чи, в засіках чи - все одно -

Живе і дихає мале зерно.

Прийде зима, в полях замерзне бруд,

Вона засне, до терміну причаївшись.

Але одразу ж отямиться від сну,

Ледве в поля повернеться весна.

І буде все ... І з глибин борозен

Воно підніме сходи в повний зріст!

О, серце! Ти з тим зернятком те саме,

Коли слова людські холодні,

Стиснеш ти ... Але оживаєш знову

Від перших же привітних чиїхось слів!

В про п р про з и для обговорення (пропонує вчитель літератури):

- Яким художнім образом представлений світ природи?

- Який образ-символ характеризує внутрішній стан людини?

- Доведіть, що світ природи і внутрішній світ людини знаходяться в гармонії.


В процесі обговорення на дошці створюється схема:

серце
гармонія
Зима - «засне, до терміну причаївшись» Слова людські холодні -

Весна - «підніме сходи в пів-« стиснеш ти ».

-ве зростання »Привітні слова -

З зернятком те саме
Вчитель біології. Що є невід'ємним правом будь-якого живої істоти на Землі?

Вчитель біології. Будь-яка жива істота на Землі - квітка, зерно, людина - заслуговує право бути зрозумілим іншим.

У ч і т е л ь л і т е р а т у р и. Що значить «зрозуміти»? Почути переживання, думки іншого, розділити його почуття, відкрити своє серце і обов'язково дати відчути іншому, що він зрозумілий, «почутий». Як ви думаєте, чи це просто? (Для цього треба мати особливий душевний властивість - щирість, дружелюбність. Це праця душі.)



  1. Розповідь «Дерева ростуть для усіх» В. Астафьєва.

У ч і т е л ь л і т е р а т у р и. Відпочиньте на деякий час від наукових пошуків. Повернемося в літературну вітальню. Перед нами прекрасний матеріал для роздумів - розповідь В. Астафьєва «Дерева ростуть для усіх».

Перекажіть коротко сюжет оповідання.

В про п р про з и для обговорення (пропонують по черзі вчитель літератури і вчитель біології):

- Здавалося б, знову біологія, знову корінь, що не потривожили, тінь, світло, тепло, вода. Але ви ж уважні, проникливі читачі. Яка головна мрія героя? (Посадити на «моїй землі» дерево. «Висока-високе дерево»).

- Що значить «посадити дерево»? (Це означає змінити світ на краще, зробивши землю красивою.)

- Який зв'язок дерева, кореня з людиною? (Людина створює на землі життя, головна його сила - сім'я, її коріння, «коріння роду», історія сім'ї, родовід.)

- Чи є таке місце на Землі, яке зв'язало вас з цими поняттями?

- Кажуть в народі, що людина не даремно життя проживе, якщо посадить дерево, збудує дім, виростить дітей. Людина, народжена в своєму будинку, а не в багатоповерховому корпусі, обов'язково побудує свій власний будинок. Тому що у нього є будинок, а не квартира, є «коріння роду». Можливо, в цьому сила і порятунок Росії нинішньої.

Вчитель біології. Будь-яка істота з'являється на Землі для життя. Боротьба за життя в будь-який самій важкій ситуації необхідна, інакше не буде людині місця на Землі. Вірність коріння своїм заслуговує на повагу. Це стосується і людям, і будь-якої рослини.

Є прислів'я: «Будь-яка сосна в бору красна, всяка своєму бору і шумить». Чому вона «красна»? (Тому що тут її коріння.)

- Що значить «своєму бору шумить»? (Шумить пташкам, сонечку, річці.)

У ч і т е л ь л і т е р а т у р и. Але є прислів'я і про людину: «Де народився, там і пригодився» (тобто своєї Батьківщини). Дерево корінням, а людина повинна бути серцем прив'язаний до своєї землі, повинен робити на ній добро, сіяти зерно.

  1. Казка-бувальщина «Комора сонця» М. Пришвіна.

У ч і т е л ь л і т е р а т у р и. Природа в художньому творі не існує відокремлено, вона показана через сприйняття героїв. Знайдіть докази цієї думки в казці-були М. Пришвіна «Комора сонця».

Діти зачитують знайдені в книзі фрагменти (домашнє завдання).

В про п р про з и для обговорення (пропонує вчитель літератури):

- Поясніть, у чому суть взаємовідносин людини і природи?

- Чи існує гармонія?

- Яку інформацію несе текст про героїв-однолітків? (Настя і Митраша - діти природи. Ялина і сосна діти природи. Вони шукають гармонії з навколишнім світом, але змушені в той же час боротися за життя.)

У ч і т е л ь л і т е р а т у р и. Життя - боротьба за виживання (для рослин). Життя - боротьба за утвердження звання Людини на Землі (для людини).

  1. Розповідь «Весняний острів» В. Астафьєва.

Вчитель біології. Ви вже з'ясували, що життя для рослин неможлива без навколишнього середовища. Доведіть на підставі розповіді В. Астаф'єва «Весняний острів», що життя людини також невіддільна від життя природи.

В про п р про з и для обговорення (пропонують по черзі вчитель літератури і вчитель біології):

- Про що це оповідання? Доведіть, що вибір його для нашого дослідження виправданий.

- Уважні читачі, вам пора братися за справу: знайдіть зв'язок між станом людини і станом природи.

Учні працюють з текстом і вибудовують схему з художніх деталей і фраз:

Природа острова Душевний стан людини:

(Стан): Зв'язок глибока щасливо стояв заспокоєний

і органічна дивився на рідну землю

а) раділа; злизував з губ краплі бризок

б) буяла; лаяв, що довго не був на

в) бушувала; своїй батьківщині

г) цвіла яскравою веселкою

Хотілося подивитися на

А в душі хіба не так? ненавмисно зустрінуту

В и в о д 5: життя людини невіддільна від життя природи. Зв'язок глибока і органічна. Ланки цього ланцюга: Природа Людина Батьківщина

  1. Підведення підсумків уроку.

Вчитель біології. Сам пошук закінчився. Ми зробили багато висновків. Ви помітили, що природа має по істині чаклунський, магічною силою для людини, створюючи красу, відображаючи і радість, і трагізм, і тривогу, і безвихідь, і душевне зцілення. Допомагає цінувати духовні цінності, душевну чуйність. Вчить бути чуйним, привітним, добрим людиною, любити людей.

У ч і т е л ь л і т е р а т у р и. Людина в єднанні з природою стає духовно багатшими, чистіше. Ви порадували своїми відкриттями, я побачила в вас зерно - серце, добре, чуйне, здатне зрозуміти іншого. Бажаю вам тепла і світла матінки-природи і людської доброти.

Домашнє завдання (на вибір):

1.Моя родова (родовід).

а) Життя нічого не дарує без тяжких праць і хвилювань (Горацій).

б) Жити - значить діяти (А. Франс).

3.А ми в гармонії з природою? (Твір-мініатюра.)

Урок-пошук за творами В. П. Астаф'єва «Кінь з рожевою гривою», «Дерева ростуть для усіх»

Збірники загадок. Казки народів світу. Російські народні казки. Тема Мій будинок мій світ. С. Т. Аксаков. «Дитячі роки Багрова-внука» В. П. Астаф'єв. «Кінь з рожевою гривою»

Урок №3-5 Матриця проекту: Є такі дерева Назва проекту. Є такі дерева

Позакласний захід з літератури для 7 класу Літературна гра «За всіх у відповіді»

Оповідання В. П. Астаф'єва «Хлопчик у білій сорочці»

Р. В. Мітін переклади з російських літописів

Урок у 8-му класі на тему "Чотирикутники"

Урок по темі «Прямі та площини в просторі»

Урок геометрії в 8-му класі по темі: "Теорема Фалеса"

Урок геометрії в 8 класі на тему «Визначення подібних трикутників»

Конкурс «Золота осінь В. П. Астаф'єва»

Схожі статті