Навчальний предмет "Основи світської етики", 4 клас.
Мета: Формування в учнів уявлень про поняття "Дружба і порядність" як найважливіші моральні цінності.
- Визначити поняття "дружба", "друг", "приятель", "товариш", "порядність"; правил дружби і т.д.
- Сприяти вихованню таких позитивних якостей, як уміння дружити; дорожити дружбою.
- Розвивати комунікативні здібності і аргументовано відстоювати свою точку зору; сприяти згуртуванню класу - дружбу.
Основні засоби наочності: Презентація.
Очікувані результати: На даному уроці проходить робота в групах, яка дає уявлення про дружбу як найважливішої моральної цінності. Розвиваються комунікативні навички через спільну роботу і прийняття рішень. Домашнє завдання дано з урахуванням індивідуальних особливостей дітей.
Глосарій: Дружба, Порядність, Безкорисливість, Друг, Приятель, Товариш.
I. Установка. Мотивація.
1. Організаційний момент.
2. Обговорення результатів домашнього завдання
- Які добрі справи робили протягом тижня?
- Які добрі справи робили навколишні по відношенню до вас?
II. Визначення теми уроку і завдання уроку.
1. Читання вчителем притчі:
Світлячок Сонце сідало. За галявинці бігли зелені хвилі, зникаючи на горизонті. Навколо пахло вечірньою прохолодою. Птахи замовкли, поступившись місцем нашому герою. Він видерся на залишки порохнявого пенька, щоб бути вище, і заспівав. Це був світлячок - маленька букашечка. Його спів не можна порівняти з треллю солов'я. Він просто співав, співав від любові, яка наповнювала його маленька істота, від любові до життя. І, хоч його вокальні дані були не дуже, він думав, що співає чудово, адже у нього завжди було так багато слухачів, вони ним захоплювалися, кожен хотів бути його другом. Але дурний світлячок не розумів, що це все не тому, що він співав задушевні пісні про красу і був хлопцем "що треба", а лише тому, що він мав дуже незвичайним властивістю: на відміну від всіх інших світлячків, його панцир не просто горів зеленим вогником, а переливався всіма кольорами веселки, як добре гранований діамант. А діаманти в ціні, тому-то він і став таким популярним світлячком. Адже у людей теж є одна цікава риса: якщо одна людина сказала, що він знайомий з чудовим світлячком, який блищить, як діамант, то інший вирішить в щоб те, яку ціну стати його другом (адже він нічим не гірше), за ним третій , четвертий і т. д. а навіщо - ніхто не знає, просто це престижно. А світлячок безтурботно співав свою невигадливу пісеньку. Він не знав напам'ять слів цієї пісні і не повторив би її двічі. Він просто співав про те, що бачив, а бачив він прекрасну картину заходу, красиве небо, зелене море трави, сльози роси і любов. Він у всьому бачив любов. Закінчивши пісеньку, світлячок зауважив, що у нього з'явився слухач: білявий хлопчик сидів поруч у траві, повернувши голову на захід сонця. Бог Дружби Світлячок зрадів, що у нього є глядачі (він уже звик до уваги), і постарався вкласти в перелив свого панцира всю красу, яку тільки міг. Але, на його подив, хлопчик не глянув у його бік. Світлячок навіть трохи образився. Але вирішив все-таки дізнатися, чи сподобався хлопчикові його блиск (хоча він в цьому не сумнівався):
- Ну як? - діловито запитав він, граючи променями сонця, що.
- Красиво ... - сказав хлопчик з якимось подивом в голосі.
- Яке гарне сонце, ніби зріла вишня, - суціль фальшиво світлячок, придумуючи все нові і нові порівняння. А хлопчик продовжував нерухомо сидіти, дивлячись в сторону залишків минає сонця. Світлячок до ранку співав хлопчикові, а на світанку втік до своїх друзів, які навперебій звали його до себе, щоб похвалитися відомим гостем - діамантовим світлячком. Світлячок пропадав серед лестощів і захоплення і лише іноді вдавався на галявину, де в будь-який час його чекав хлопчик. Світлячок йому співав, розповідав про свої пригоди, а потім зникав. Вони були знайомі вже цілий рік. Час минав, безжально пожираючи хвилини, години, дні, роки. І світлячок постарів. І, о, біда, він потьмянів і перестав бути схожим на діамант. І одного разу, коли він співав свої дифірамби красі перед натовпом роззяв, хтось шепнув: "Чого ви тут видивляється, сліпі чи що? Він же тьмяний, як шматок скла ". Один сказав ... Друзів більше не було, в гості не звали, їм не захоплювалися, а хтось ще й сказав, що слуху у нього немає. У розпачі побрів світлячок світ за очі. І Придибало, на своє здивування, все на ту ж галявину, де чекав його хлопчик. Світлячок підійшов до нього і зітхнув. Але хлопчик почув і, не обертаючи голови, запитав:
- Що трапилося? Я так за тобою скучив.
- А хіба ти не бачиш?
- Ні, - чесно відповів хлопчик.
- Ну, й добре, - сказав світлячок.
- Розкажи мені, що ти бачиш, - попросив хлопчик.
- Що? - здивувався світлячок.
- Ну, заспівай свою пісеньку. Мені так подобається слухати, як ти гарно описуєш природу, небо, сонце, траву ... От би хоч разок поглянути на це. І тільки тут до світлячка дійшло, що хлопчик сліпий і йому все одно, блищить він чи ні. Йому важливо те, що він говорить, то, що він приходить. Він йому потрібен навіть без блиску. Він йому потрібен!
- Давай я тобі сьогодні розповім про дружбу.
- А що це таке? Ти раніше не співав мені про це.
- Раніше я просто не знав, що це таке, а тепер знаю.
2. Визначення теми і завдань уроку.
Тема. Дружба. Що це? Друг. Хто він? Якості дружби.
Визначити особливості дружби як особливого виду відносин людей.
Сформулювати правила дружби.
(Тема і завдання уроку записані на дошці.)
III. Основна частина. (Інформаційно-аналітичний.)
1. Мозковий штурм (робота в малих групах). Складання "Древа передбачень" Дружба - це .... "
2. Обговорення проектів, висновки. Слово вчителя. (Презентація. Слайди "Дружба - це ....".) (Презентація. Слайди 1-6)
3. Назвіть синоніми до слова "Дружба" (Друг, приятель, товариш ...)
Обговорити, як діти розуміють ці поняття, дати визначення до понять. Закріпити за матеріалом підручника (с. 64-65). (Слайд 7)
4. Гра "Ромашка". (Робота в парах.)
На пелюстках ромашки запропонуйте, будь ласка, якості, якими повинна володіти "Дружба". (Взаємна довіра, чесність, прихильність, спільність інтересів, духовна близькість, взаємна симпатія, безкорисливість, вибірковість, порядність ...)
Обговорення кожного якості, і дати поняття "Безкорисливість" і "Порядність" (підручник с. 64).
5. Самостійна робота.
- А тепер обговоримо, що заважає дружбі і навіть веде до її втрати, а що допомагає зберегти дружбу. (Перша група, кожен учень записує причини сварки, а друга група - причини збереження дружби ...)
Через певний час кожен по черзі називають, а вчитель записує на дошці в 2 стовпчики: 1 ст. Заважає .... 2 ст. Допомагає ...
Физкультминутка. (Діти виконують в парах.)
Ти дрізд і я дрізд (Показують.)
У тебе ніс і у мене ніс.
У тебе щічки червоненькі і у мене щічки червоненькі,
У тебе губки аленькие і у мене губки аленькие.
Ми двоє друзів, ми любимо один одного. (Обіймаються.)
Проектна робота. Діти в групах намагаються скласти Закони (правила) дружби. Захист проектів. (Слайди 9-10)
Питання і завдання для учнів. Фронтальна робота.
- Що таке дружба? Чи є у вас друг? Чому ви вважаєте його другом? Чи допомагає тобі дружба в житті, навчанні?
- У чому сенс такої риси дружби як вибірковість? Прочитайте прислів'я, яка ілюструє цю рису.
- Як текст тлумачить таку рису як безкорисливість? Яка з названих прислів'їв ілюструє цю межу? (Слайд 8)
- Друга мати - себе не шкодувати.
- Хто скупий та жадібний, той в дружбі грець.
- Своїх друзів наживай, а батькових не втрачай.
- Для хорошого друга не жаль ні хліба, ні дозвілля.
- Друг пізнається на раті та при біді
- Дружба не гриб, в лісі не знайдеш.
VI. Підведення підсумків уроку. Рефлексія. Бесіда. (Слайди 11-16)
- Що таке дружба?
Запитала я у птиці.
- Це коли шуліка
Літає разом з синицею.
Запитала я у звіра:
- Що таке дружба? -
- Це коли зайцю
Лисиці боятися не потрібно.
А після запитала у дівчинки:
- Дружба - що таке?
- Це щось величезне,
Радісне, велике.
Це коли хлопці все відразу,
Всі разом грають.
Це коли хлопчаки
Дівчат не задирають.
Дружити повинні все на світі:
І звірі, і птиці, і дорослі, і діти!
Подивіться, яке велике серце намальоване на плакаті. Це наше серце, готове любити і допомагати один одному. Воно не просте, а чарівне. У це серце-кишеньку ви опустите зараз вирізану з паперу долоньку з побажаннями - собі, друга, класу. Ми їх відкриємо на наступному уроці. (На останньому етапі уроку звучить фрагмент пісні "Дружба - це не робота ..." - Презентація.)
VII. Домашнє завдання (на вибір).
1. Підберіть прислів'я про дружбу.
2. Розпитати батьків про значення для них в житті дружби
3. Знайти прислів'я і приказки різних народів світу про дружбу
4. Написати твір на тему "Кого я можу назвати справжнім другом ..."
5. Придумати і намалювати символ дружби
(Можлива інша кінцівка уроку ...)
- Яку мету ставили перед собою?
- Чи досягли ви мети?
- Оцініть свою роботу.
- Пам'ятаєте, на початку уроку ви сказали, що у вас гарний настрій. Тепер ви зрозуміли чому? (Ми прийшли на урок отримувати нові знання.)
(Всім дітям роздаю маленькі сонечка.)
- Нехай ці сонечка дарують вам світло, який побачать ваші ....... (Очі).
Під сонечком співатимуть птиці, спів яких почують ваші ....... (Вуха).
Розпустяться квіти, їх аромати ви відчуєте ......... (носом).
Дозріють ягоди, смак яких вам допоможе розпізнати ............. (Мова).
Тепло цього сонечка ви відчуєте ......... .. (шкірою).
- І дивлячись на це сонечко, ви згадайте своїх друзів, які з нетерпінням чекають вас тут щоранку. Спасибі всім за урок.
А тепер ми посміхнемось,
Міцно за руки візьмемося,
І один одному на прощання
Ми подаруємо пожеланья: ....
Діти говорять один одному добрі побажання.
(Рефлексія з боку вчителя?)