Урок російської мови в 5 класі

Урок російської мови в 5 класі.

Одухотворені і неживі іменники.

Тип уроку: Пояснення нового матеріалу.

Мета уроку. - актуалізувати знання учнів про ім'я іменник як частини мови і його ознаки;

- дати поняття одухотвореності і бездушності імен іменників;

- розвинути творчу, мовну і розумову активність учнів, інтерес до предмету на основі мовних вражень.

Обладнання: роздатковий матеріал. міні-таблиця визначення «натхненність-неживого», картки із зображенням сонця і хмари, перфокарти; листівки «Зимовий етюд»;

на дошці. коло з написом «колесо»; таблиця розмежування морського і неживих іменників;

ТСО. магнітофон, аудіозапис пісні «Якби не було зими ...».

1. Організаційний момент.

-Привіт, хлопці! Сідайте.

У такий прекрасний зимовий день

Я дуже рада зустрічі з вами,

Приступимо ж до роботи скоріше,

Сподіваюся, дружно впораємося із завданнями.
- Але перш ніж до них перейти, мені хотілося б дізнатися, з яким настроєм ви прийшли до мене на урок?

(На учнівських столах заздалегідь приготовлені картки із зображенням сонця і хмаринки. Див. Додаток №1)

Якщо у вас гарний настрій, то підніміть сонечко;

А якщо ви чимось засмучені, то підніміть хмаринку.

П'ятикласники піднімають картки з зображенням сонця або хмари,

верб залежності від того, який настрій переважає, вчитель робить перехід до уроку.

-Чим незвичайний сьогоднішній день? Яке сьогодні свято?

(Учні висловлюють свої припущення).

- Сьогодні Стрітення. (Запис учнями слова в зошит)

З давніх часів цей день вважався першою зустріччю зими з весною. І від того, яким буде сьогоднішній день, залежить прихід весни. Якщо день буде сонячним, то весна буде ранньою, якщо морозним, то зима довго не поступиться свої права.

Але, а поки зима ще панує, хай побуде господинею нашого уроку, адже скільки приємних моментів пов'язано з цим часом року. Про них говориться в пісні, уважно послухайте.

(Звучить аудіозапис пісні «Якби не було зими ...»)

- Хлопці, зима прийшла до нас не з порожніми руками, а приготувала завдання, і хто правильно виконає їх, отримає подарунок від зими - листівку із зображенням зимового етюду. І хто більше всіх збере листівок, той по достоїнству буде відзначений господинею-взимку.
2. Опитування.

Отже, перше завдання, яке приготувала для вас зима-це сніжний ком. Але він незвичайний, всередині нього розташовуються літери. Ваше завдання скласти якомога більше слів, використовуючи кожну букву всього один раз.

П'ятикласники складають і зачитують отримані слова.

- Слів якої частини мови ви склали більше? (Іменників)

- Дайте визначення імені іменника?

- А які ознаки іменника сховала зима у вірші:

Цікава частина мови

У російській мові живе:

Всіх по імені кличе.

Знає, хто - вона, хто - він,

І число покаже,

Хто - живий, хто - неживої

Швиденько нам скаже.

Може змінитися раптом,

Позначить всі навколо,

Буде в реченні

Головним, без сумніву.

Учні знаходять ознаки іменника.
- Розподілимо складені нами слова за даними ознаками: рід, число, живий - неживий.

Школьнікіобозначают над словами рід, число
- Зупинимося на останньому ознаці іменника:

(На дошці прикріплені картки з питаннями)

-Іменники, які відповідають на питання ХТО. називаються живими

- Іменники, які відповідають на питання ЩО? - неживими.
- Тема сьогоднішнього уроку - Одухотворені і неживі іменники. (Запис теми в зошит.)
3.Об'ясненіе нового матеріалу.

- Звернемося до підручника і зачитаємо визначення на сторінці 186.

- Але для того, щоб перевірити, як ви зрозуміли нову тему, зима приготувала завдання: Розподіліть словникові слова, які знаходяться на картках, за принципом: одухотворені - до питання ХТО. неживі - до питання ЩО?

Крім цього вставте пропущені орфограми.

(Учні працюють біля дошки по ланцюжку, розподіляють слова по групах і вставляють маркером орфограми (слова надруковані), решта роблять записи в зошиті).

- Але не завжди так просто буває визначити

Одухотворений або неживий це предмет.

- Як ви думаєте ЛЯЛЬКА - це істота або неживе іменник?

(Вчитель показує ляльку)

- А карти ВАЛЕТ, ТУЗ, КОЗИР?

(Демонстрація вчителем карт)

- А слова мрець, небіжчик?

(Слова записані на зворотному боці дошки)

- Виявляється, це одухотворені іменники.

- А словамолодежь, зграя, група, дітвора, селянство, народ?

- Це неживі іменники.

Так як слова, що позначають «сукупність осіб або предметів як єдине ціле» з точки зору російської мови вважаються неживими. Ці іменники мають форму тільки однини, але про це ви дізнаєтеся на наступних уроках.

- Але щоб ви завжди могли правильно визначити істота або неживе перед вами іменник, зима приготувала вам таблицю (на дошці і у кожного учня на парті знаходиться таблиця).

- Уявіть, що ви сніжинки.

Дует легкий вітерець,

Вліво, вправо, піднялися,

Немов як пушинки.

І на місце опустилися.

(Учні під музику виконують рухи)
5.Закрепленіе вивченого матеріалу.

- Отже, ми трохи відпочили. Але зима не дозволяє нам розслаблятися, вона приготувала нове завдання. Але поки сніжинки кружляли, то одухотворені і неживі іменники перемішалися.

Зима приготувала вам гру «Третій зайвий», знайдіть зайве слово в рядку і запишіть його в зошит.

1. ДІТИ, СТІЛ, Санки

2. ДРОВА, замети, СНЕГОВИК

3. БАРСУК, ДЯТЕЛ, СНІЖИНКИ

4. ЗИМА, ЛЯЛЬКА, ЛИСИЦЯ

Учні знаходять зайве слово і записують його в зошит.

- Зима пропонує вам творче завдання - випробування. Вона рада буде, якщо хтось із вас з даними словами складе пропозиції, задоволена, якщо ви напишіть невелике оповідання, і захоплена, якщо ви складете вірш.

(Діти зачитують свої роботи)

- Молодці! Порадували зиму.
6. Перевірочна робота.

- Але зима не вгамовується, і приготувала для вас останнє завдання, за допомогою якого перевірить, як ви засвоїли матеріал сьогоднішнього уроку.

Вона зашифрувала свої улюблені казки Г. Х. Андерсена. Дізнайтеся за словами на картці, про яку казці йдеться, при цьому виконаєте завдання: вкажіть одухотворені - буква «О» і неживі іменники - буква «Н».

(Під час виконання творчої роботи вчитель роздає дітям 6 варіантів перфокарт). додаток №2

Після виконання завдання.

- Отже, ви добре попрацювали, вгадали казку і виконали завдання, доставили радість зими. Але на цьому казкові завдання зими не закінчуються, вона пропонує вам вдома виконати вправу 479, в якому зустрічаються пропозиції з казок.

1. Ви можете його списати і виконати завдання: вказати одухотворені і неживі іменники, вставити пропущені орфограми і розставити розділові знаки.

2. Додатково вказати назву казки.

3. Виконати творче завдання: зашифрувати за допомогою слів свої улюблені казки.
8. Підсумок.

- З якою ж темою познайомила вас зима?

- Що нового ви дізналися на уроці?

- Хто ж з вас набрав більше всіх листівок, порадував зиму?

- А тепер давайте перевіримо, яке ж у вас настрій після уроку? Підніміть сонечко або хмаринку.

- Дякую за урок, мені дуже було приємно працювати з вами.

Схожі статті