Урок російської мови в 5-му класі по темі як утворюються слова в російській мові

цілі:
  1. Дати поняття про способи освіти слів в російській мові, сформувати уявлення про словотворчої моделі.
  2. Розвивати навички виразного читання на уроках російської мови; вміння самостійно робити висновки на основі практичних завдань.
  3. Виховання інтересу до російської поезії.

I. Організаційний момент.

2. Відзначити відсутніх учнів.

3. Число і кількість відсутніх.

- Сьогодні на уроці ми згадаємо, як поповнюється словниковий запас російської мови.

- Познайомимося, як утворюються слова в російській мові.

III. Перевірка д / з упр. 273.

- Прочитайте словосполучення, утворені з іншомовними словами. Поясніть, чому ці слова іншомовні.

1. Легенда про героїв.

2. Бюлетень для голосування.

3. Келія для людини

6. Графин з водою

7. Дієта для хворого

8. Цивільна авіація

- Звідки ще запозичені слова. (З родинних слов'янських мов)

- Як ті полногласной поєднання допомагають визначити старослов'янізм: оро-, ере-, їло-оло.

- Наведіть приклади з вправи.

IV. Закріплення пройденого матеріалу.

- Що таке пряме значення слів.

- Що таке переносне значення слів.

- Де використовується переносне значення слів (в книгах).

- Які засоби художньої виразності ви знаєте.

4) фразеологізм - образний вислів

- Записати слова, які вжиті в прямому і переносному значенні.

Два учні біля дошки.

IV. Новий матеріал.

- Сьогодні ми вивчимо способи освіти слів в російській мові.

Два учні біля дошки. Клас виконує роботу на індивідуальних картках.

- Виразно прочитайте текст, вставте пропущені букви, визначте в якому з них вживаються однокореневі слова, а в якому змінюється форма слова.

- Доведіть, використовуючи умовні позначення, правильність своєї відповіді.

- Чи змінилося лексичне значення слова.

Фронтальна робота на дошці

2. Робота з підручником.

- Сторінка 41 читаємо лінгвістичний текст з поясненням.

- Скільки способів творення слів ви знаєте.

Буква + арь буквар

Береза ​​+ ов ий березовий

Хороший перший + Не поганий

Забір + чик парканчик

Гриб + н ой грибний

Місто + при передмістя

Сирий + овата ий сируватий

Білий + вив а білизна

- За допомогою яких морфем утворені слова.

- Як називається такий спосіб.

- Як називається такий спосіб.

3. Упр.283 - за завданням.

- А.А.Блок народився в 1880 в Петербурзі. Його називають поетом срібного століття. Своєю творчістю він завершив поезію XIX відкрив поезію XX в.

- Прочитайте виразно вірш.

- Про який пори року йдеться.

- Який настрій викликає у вас цей вірш.

- Які вірші про зиму ви вже знаєте.

- Назвіть значення суфіксів: -ушк, - ник.

- Правильна відповідь перевірте в словнику стр.78.

-Чи впливає суфікс на лексичне значення слова.

4. Якою частиною мови є виписані слова, доведіть.

- Запишіть 3 слова утворені за даною схемою.

- Якою частиною мови є ці слова.

- Чи змінилося лексичне значення слів.

V. Самостійна робота за картками.

- Які морфеми учувствуют в утворенні нових слів.

- За допомогою якої морфеми утворюються форми слів.

- Як утворюються слова способом складання.

- Яка морфема є головною частиною слова, завжди присутній в різних формах слів і в однокореневих словах.

VII. Оцінка учнів.

Домашнє завдання № 281.

Схожі статті