Урок російської мови в 5-му класі по темі - розповідь

цілі:
  • познайомити учнів з основними частинами розповіді;
  • на основі матеріалу до твору закріпити вивчене про дієслово (вид, час),
  • повторити особливості оформлення прямої мови і діалогу;
  • закріпити знання про оповіданні як одному з типів тексту;
  • розвивати усне та писемне мовлення учнів.

1. Організаційний момент. Слово вчителя.

- Мета нашого сьогоднішнього уроку згадати, чим відрізняється текст-розповідь, спробувати створити свій текст за сюжетними картинками. Попутно ми повторимо те, що вже знаємо про дієслово.

2. Робота над теоретичними поняттями. Знайомство з розповіддю, як одним з видів розповіді.

Розповідь - це літературний твір, в якому, як правило, мова йде лише про одне дуже важливу подію в житті героїв.

- Які частини виділяють в оповіданні?

В оповіданні виділяються 3 частини:

Зав'язка - подія, з якого починається дія, від якого залежить розвиток подальших дій;

Кульмінація - момент найбільшої напруги в розвитку дії розповіді;

Розв'язка - заключне дію, яке стало результатом розвитку подій.

- Згадаймо розповідь І. С. Тургенєва "Муму". Де в ньому зав'язка, кульмінація, розв'язка?

3. Робота з упр. 623, стор. 233. працюємо з питань вправи.

- В якому часі ми будемо ставити дієслова, розповідаючи цю історію?

4. Поставте дієслова в минулий час, визначте вид.

Вирішити повісити на стіну -

5. Введення діалогу або прямої мови в текст. Повторення п. 47, 48, с. 93, 96.

- Запишіть пропозиції (або розстановка знаків пунктуації за вже готовим текстом). Папа сказав: "Давайте повісимо портрет на стіну"

"Це здорово", - відповіла мама.

"Зараз я принесу сходи і молоток", - сказав батько.

"Можна я буду вам допомагати?" - запитав син.

- Переробити записані пропозиції в діалог, запишіть.

6. Робота з упр. 624.

Жест - рух рукою або інше тілорух, щось означає або супроводжує жест.

Міміка - рух м'язів обличчя виражає внутрішній душевний стан.

- Спробуйте підібрати словосполучення, що передають міміку, жести героїв.

Додаткова лексика, що виражає жести і міміку.

Схопився за голову, сплеснула руками, вдоволено посміхався, особа зморщилося від болю, ніжно гладила по голові, показувала рукою на портрет, гірко заплакав, злякано дивився на батька.

8. Спробуйте скласти розповідь і розповісти його усно.

Домашнє завдання: написати розповідь по картинках.

Схожі статті