-2
Тема уроку: «Перший урок в першому класі».
Мета уроку: Зацікавити дитину грою на фортепіано, домогтися його
самостійної гри на уроці.
Вид уроку: традиційний.
Для досягнення поставленої мети необхідне рішення наступних завдань:
розвиваюча:
розвиток навичок уваги, почути Господні слова педагога, точного виконання
вимог викладача;
освоєння нового пізнавального матеріалу.
навчальна:
вивчення техніки видобування звуку,
освоєння вправ і п'єсок.
Виховна:
виховання стійкого інтересу до процесу навчання і виконання;
розвиток образного музичного мислення.
План уроку:
1. Організаційний момент. Знайомство.
2. Теоретичні відомості про інструмент.
3. Підготовчі вправи.
4. Розучування легких п'єсок без нот.
-3
Хід уроку
1.Організаціонний момент
Учитель: Сьогодні ми проводимо майстер-клас по спеціальності
"Фортепіано" в Даниловской дитячій школі мистецтв з учням 1 класу
Сапожниковим Владом. Тема нашого уроку: «Перший урок в першому класі».
Це - учень Космінської Л.А. За допомогою Влада ми покажемо вам варіант
першого уроку з початківцям піаністом.
знайомство
-
знайомимося з учнем, запитуємо. бачив він раніше піаніно,
чи намагався грати на ньому.
2. Теоретичні відомості.
учитель:
- Чи знаєш ти як виходить звук. Правильно, у піаніно є клавіші,
а ще всередині є багато-багато струн. Коли ми натискаємо на клавішу,
спрацьовує молоточок, який прироблений до клавіші. Він ударяє по струні і
виходить звук. Звук може вийде гучний, а може тіхій.Как ти думаєш,
від чого це залежить. Правильно, дивлячись з якою силою ми натиснемо клавішу.
Саме тому, що на цьому інструменті можна грати і голосно і тихо - його
назвали "фортепіано". що означає "голосно" - "тихо". спробуй зіграти
звук голосно і тихо. Скажи, а яким звуком ти б зобразив грім.
грозу. (Учитель зображує). а дзюрчання струмочка. (вчитель
зображує).
А тепер уважно подивися на
клавіші. Ти що-небудь
помічаєш. Правильно! Є білі клавіші, а є чорні. білих
клавіш - багато, а чорних - небагато. Подивися тепер уважно на чорні
клавіші. Що-небудь помічаєш. Чорні клавіші чергуються -
дві-три-дві-три-дві-три. Спробуємо з тобою зробити таку вправу:
-4
3. Підготовчі вправи.
Упражненіе1: погладити чорні клавіші окремо кожною рукою в висхідному
і низхідному русі по черзі 2-3-2-3-2-3 з закритими очима, називаючи
при цьому кількість клавіш "дві- три-дві-три і т.д.".
А тепер скажи, чи помітив ти зараз, коли натискав клавіші, що звук якось
змінювався. Зліва він був грубим, а праворуч - тоненьким, як у мишки. звуки
бувають низькими і високими. Зараз ми з тобою пограємо в "машинку":
Упражненіе2: "машинки" - потрібно уявити. що ти тримаєш в руці
машинку і по команді "вгору" або "вниз" котити машинку по клавішах в
потрібному напрямку. Катаємо машинку і лівою і правою рукою, намагаємося не
помилятися, де на клавіатурі верх, а де-низ.
Упражненіе3: (Педагог грає музику. Зображає ведмедя. Потім
пташок). Потрібно вгадати. хто живе внизу, а хто високо на дереві).
Упражненіе4: Гра "ведмедики-ляльки" на правильну посадку. дитина по
команді викладача "ведмедик" то зіщулюються, стискається. то по команді "
лялька "розпрямляє спинку.
Упражненіе5: на розкріпачення плечового пояса. рук і зап'ясть - теліпання
руками при нахиленому тулуб, потряхивания кистями, "прання", "крило
птиці ".
Упражненіе6: "пальчики вітаються" - перший палець по черзі кінчиком
торкається до інших пальцях кисті. Робимо цю вправу окремо лівої і
правою кистю.
-5
Упражненіе7: "коліщатко" - падіння на клавіатуру вільних кистей, а потім
робимо пензлем "коліщатко", з'єднавши перший і середній палець, і пробуємо
зіграти звук "коліщатком".
Упражненіе8: "радуга- дуга" - малюємо в повітрі веселку по черзі то правою,
то лівою рукою Робимо вільні падіння кисті на клавіатуру "коліщатком".
Упражненіе8: "рівні кроки" - тепер граємо по черзі правой- лівої
(Звуки до-до), починаючи з басів зображуємо кроки папи- ведмедя, потім мами-
медведихе і кроки маленького ведмежати. поступово прискорюючи темп. з'ясовуємо,
що на піаніно можна грати і повільно і швидко і що в музиці завжди
чутні рівні кроки.
Упражненіе9: "дощик веселий і сумний" Граємо краплі дощу на високих
звуках до-до, педагог супроводжує в мажорі, потім в мінорі, пропонуючи
вгадати, який дощик веселий. а який сумний. Робимо висновок, що на
піаніно можна зіграти музику і веселу і сумну. Педагог сам ще
виконує невеликі уривки, пропонуючи вгадати, яку музику він грає,
сумну або веселу.
Упражненіе10: дитина. граючи вже кілька разів за урок ноту "до", може
самостійно пошукати її на всій клавіатурі біля двох чорних клавіш.
4. Розучування легких п'єсок без нот. (За можливостями дитини)
1. "Приг- скок" (сб-к А.Д.Артоболевской).
2. "Вальс собачок" (сб-к А.Д.Артоболевской).
3. "Козачок" (сб-к А.Д.Артоболевской).
4. "Лека" (сб-к А.Д.Артоболевской).
-6
5. Рекомендації викладачам:
П'єски розучуються швидким способом - наприклад, в п'єсці "стриб-скок"
дитина упускає кисті рук спочатку на свої коліна, запам'ятовуючи що робить правиця твоя,
а що робить ліва - обов'язково під текст п'єски. Так дитина відразу привчається
грати рівно і чути виконувану мелодію. Наприклад: Ліва коленка-
"Стриб", права коліно - "скок", ліва коліно "на". "Купину" - голова або коліно
вчителя, піаніно і т. д. (в різних варіантах). Дитині подобається ця гра. Таким
чином, виконуючи всі рухи крупно, він швидко запам'ятовує, координує
рухатися і легко переносить їх на клавіші в більш дрібному варіанті.
В "Вальсі собачок" - використовуємо ті ж коліна і хлопки над головою, запам'ятовуючи
ритм: "Раз-два-три-раз!" і т.д.
6. Примітка:
Перший урок - це найбільш яскраве і запам'ятовується подія в житті дитини,
а тому те, про що він дізнається, залишиться з ним надовго. В даному занятті цінно
то, що перед учням показані приховані для початківця піаніста
можливості фортепіано: голосно-тихо, низько- високо, весело-сумно. дитина
відкриває для себе те, що музика - це не просто звуки, а звуки зі змістом:
вони можуть кого-небудь зображати або можуть передати настрій. Ігрова
форма заняття для учня завжди цікава, зазвичай дитина з великим
задоволенням робить запропоновані педагогом вправи. Особливо приємно те,
що дитина дізнається, що він з першого уроку вже сам може грати на інструменті.
Це пробуджує великий інтерес до подальших занять і досягнень
результату. Один з головних педагогічних прийомів - домогтися успіху,
тому нехай на кожному занятті учень відчує свій успіх навіть через
якусь легку вивчену п'єску, що буде хорошим стимулом для
подальших занять.