Короткий опис: Урок з історії середніх віків «Як жили феодали» призначений для учнів 6 класу. На даному уроці діти познайомляться з умовами життя феодалів, а саме з їх житлом, заняттями, розвагами, правилами. Матеріал уроку має опору на вже наявні знання іпредставле
Конспект уроку «Як жили феодали» (6 клас).
Тип уроку. вивчення нового матеріалу і первинне закріплення знань.
Дидактична мета: створити умови для усвідомлення і осмислення блоку нової навчальної інформації.
Цілі за змістом:
-освітня: ознайомити учнів з умовами життя феоду-лов;
-розвиваюча: продовжити формування вмінь працювати з підручником, історичними до-кумента;
-виховна: виховувати інтерес до навчання в цілому і до історії в част-ності;
-корекційна: продовжити роботу над подальшим розвитком усного мовлення учнів.
2. Е.А. Крючкова. Робочий зошит. Історія середніх веков.6 кл.
3. Історичні документи (сірвенти Б. де Борна).
4. Схема «Васальна піраміда».
5. Засоби мультимедіа (слайд-презентація).
Основні поняття: феодали, лицарі, турнір, герб, кодекс лицарської честі.
I. Організаційний момент.
II. Цілепокладання, актуалізація, мотивація.
III. Вивчення нового матеріалу:
1. Житло феодала.
2. Заняття феодалів.
3. Лицарські правила.
IV. Інформація про домашнє завдання.
I. Організаційний момент.
Учитель вітає дітей, перевіряє готовність робочих місць до уроку.
II. Актуалізація, цілепокладання, мотивація.
- Хлопці, тему сьогоднішнього уроку вам підкаже ось ця схема - «Васальна піраміда»:
герцоги і графи
маркізи і барони
- Правильно, всі ці люди належать до одного стану - стану феодалів, тому тема уроку сьогодні звучить так: «Як жили феодали» (слайд 1).
-Згадайте, кого називають «феодалами»? (Феодали - це власники землі, на якій працюють залежні від нього селяни.)
-Кого ж тоді називають «лицарем»? (Рицарь- це кінний воїн, невеликий феодал.)
- Так, у вузькому сенсі слова рицарь- це невеликий феодал, в широкому сенсі слова - так називали всіх феодалів. Сьогодні на уроці ми всіх феодалів будемо називати лицарями.
- Хлопці, а що ви вже знаєте про феодалів і лицарів? Які фільми ви бачили, які книги читали? (Лицарі часто б'ються, вони хоробрі, сильні.)
- А що б ви ще хотіли про них дізнатися? (Відповіді дітей.)
- Сьогодні ми докладно дізнаємося про житло феодалів, їх заняттях і лицарських правилах.
- Лицарі жили так давно, як ви думаєте, навіщо ми їх вивчаємо? (Відповіді дітей.)
III.Ізученіе нового матеріалу.- Спочатку відправимося в житло феодала. Розгляньте уважно наступні ілюстрації (вчитель показує слайди 2,3,4, потім зупиняє зображення на слайді 5, де показані всі попередні зображення).
-Що ви бачите на ілюстраціях? (Замки.)
- Так, житлом феодала був замок. За допомогою цих ілюстрацій опишіть, як виглядали замки?
- З якого матеріалу вони будувалися? (Замки будувалися з каменю.)
- Яке місце вибирали для будівництва замків? (Замки будували на високому пагорбі або обривистій скелі. Іноді вибирали для будівництва острів посередині озера або річки.)
- Чим був захищений замок? (З усіх боків замок оточували міцні зубчасті стіни і високі вежі.)
- Як можна було потрапити в замок? (В замок можна було потрапити через ворота з підйомним мостом.)
- Над усіма будівлями замку височіла найвища вежа - донжон. У донжоне було багато кімнат для всієї родини феодала і прислуги. Запишемо в зошит нове слово і його позначення: донжон - головна башта замку.
- Хлопці, ви напевно чули таку приказку: «Мій дім - моя фортеця». Що означає ця приказка? (Будинок повинен бути міцним і захищати від ворогів.)
- Яке ж було головне призначення замків? (Вони повинні були захищати від ворогів.)
- Звичайно, будівництво замку міг дозволити собі тільки багата людина, тобто феодал. Тому від усобиць найбільше страждали прості люди - селяни, а феодали могли відсидітися за стінами своїх замків.
- Зараз детальніше познайомимося з заняттями феодалів. Прочитаємо вірш знаменитого французького співака Бертрана де Борна (див. Дод. 1.) - він був великий знавець лицарських звичаїв. Знайомлячись з текстом, спробуйте відповісти на питання: «Чим найбільше любили займатися лицарі?» (Учитель читає вірш, учні стежать за текстом, відповідають на запитання вчителя: «Головне заняття лицарів - це участь у війнах».)
- Війна - ось головне заняття феодалів. Лицарі часто билися все своє життя. Для участі у війнах кожен лицар мав зброю і обладунки. Прочитайте текст підручника - параграф 11, пункт 2 на стор. 92 і випишіть в зошит види зброї та обладунків. (Учні працюють з підручником, виписують в зошит види зброї та обладунків, потім разом з учителем перевіряють правильність виконання на дошці.)
про ружіе обладунки
меч палиця щит кольчуга лати шолом
спис бойова сокира
У міру заповнення схеми вчитель задає уточнюючі питання:
- Що таке палиця? (Дубина.)
- Для чого потрібен щит? (Захищає тіло з голови до ніг.)
- Поясніть, що таке кольчуга? (Сорочка, пов'язана із залізних кілець.)
- Що таке лати? (Обладунки з металевих пластин, що закривають важливі органи.)
- Так, лицарі билися на витривалих конях, також захищених збруєю. Озброєння лицаря було важким і важив близько 50 кг. Тому, щоб битися на коні, необхідні були сила і спритність, які розвивали з дитинства.
- У кожного лицаря був зброєносець. Скажіть, хто це такий? Для чого він потрібен лицарю? (Зброєноша - це помічник лицаря, він носив зброю, під час бою прикривав лицаря ззаду.)
- Розгляньте наступний слайд - так виглядали середньовічні лицарі під час битви. (Учитель демонструє учням слайд 6.)
- За допомогою слайда назвіть ще раз зброю і обладунки лицарів. (Діти розглядають слайд, називають зброю і обладунки.)
- Так, бойовий кінь і озброєння коштували дуже дорого - ціле стадо корів в 45 голів. Тому військовою справою займалися тільки феодали, на яких працювали залежні селяни.
- Давайте перевіримо ваші здогадки - розгляньте малюнок в підручнику на сторінці 94, що на ньому зображено? (На ньому зображений лицарський турнір.)
- Лицарі дуже любили брати участь в турнірах. Що таке турнір? (Змагання лицарів в силі та спритності.)
- Запишіть в зошит нове слово і його визначення. (Діти роблять запис в зошит: «Турнір - змагання в силі та спритності».)
- За допомогою малюнка опишіть, як проходили лицарські турніри? (На турнір збиралося багато глядачів. Лицарі в повному бойовому спорядженні, на конях роз'їжджалися в різні боки і на повному скаку мчали назустріч один одному. Необхідно було вибити свого супротивника з сідла спеціальним тупим турнірним списом. Переможець отримував обладунки і коня переможеного.)
- Розгляньте наступний слайд - так виглядав лицар перед турніром. (Учитель демонструє слайд 7, звертає увагу дітей на тупе турнірне спис.)
- Незважаючи на тупе спис лицарі часто отримували каліцтва і навіть гинули на турнірах.
- Хлопці, особа лицаря було закрито шоломом, тіло - обладунками, які ж розпізнавальні знаки були у лицарів під час битв і турнірів? (У лицарів були герби.)
- Що таке герб? (Герб - відмітний знак роду.)
- Де був розташований герб? (Герб розташовувався на щиті, попоні коня, одязі лицаря.)
- Що зазвичай зображували лицарі на своїх гербах? (Лицарі часто зображували левів, орлів, ведмедів, оленів, кабанів - тобто великих, сильних тварин і птахів. Вони уособлювали силу та могутність.)
- Подивіться на наступний слайд - ось приклади лицарських гербів. Ви бачите, що вони розташовуються на щитах. (Учитель демонструє слайд 8.)
- Спочатку герби були тільки у лицарів. Тепер же ви герби є у кожного міста і країни. Який герб має наша країна - Росія? (Герб Росії - двоголовий орел.)
- Давайте відпочинемо від воєн і турнірів, зробимо невелику паузу. (Учитель проводить фізкультхвилинки.)
3. Лицарські правила.
-Хлопці, а чи можемо ми зараз перервати урок і піти погуляти на вулицю? (Ні.)
- Звичайно, ні. У школі є правила, їх потрібно дотримуватися. У лицарів теж були свої правила - Кодекс лицарської честі. Запишіть це назва в свій зошит. (Діти роблять записи в зошиті: «Кодекс лицарської честі - лицарські правила».)
- Давайте познайомимося з правилами лицарів. (Учитель демонструє слайд 9.)
- Ці правила були написані багато століть назад, а чи можемо ми в наш час використовувати їх? (Звичайно, можна і потрібно.)
- Якщо людина веде себе чемно, хоробро і благородно, його поведінка і в наші дні називають «лицарським».
- Як ви думаєте, чи завжди феодали прийняли Кодекс лицарської честі? Давайте познайомимося з ще одним віршем Бертрана де Борна. Прочитайте його і дайте відповідь на питання: «Як ставилися лицарі до простих людей?» (Діти працюють з історичним документом - 2 сирвент Б. де Борна. Див. Прил.2)
- Хто може відповісти на питання? (Лицарі ставилися до простих людей погано, не поважали.)
- Так, дійсно, лицарські правила дотримувалися тільки серед феодалів. Простих же людей лицарі зневажали, були з ними грубі, зарозумілі, не соромилися грабувати переможених і власних селян. Звичайно, це було негідну поведінку.
Ось ми з вами і дізналися, як жили феодали.
IV. Інформація про домашнє завдання.
- Запишемо домашнє завдання на наступний урок: прочитати параграф 11, відповісти питання 1,2. Виконати завдання 1 з робочого зошита на стор.34. Додаткове творче завдання за бажанням - намалювати герб лицаря.
1.- Скажіть, яке слово сьогодні на уроці ми використовували найчастіше. (Феодали, лицарі.)
- Виконайте вправу «сінквейн» з цими словами. (Діти виконують вправу в зошитах. Пам'ятка для виконання «сінквейна» див. Дод. 3. Потім колективна перевірка.)
Зразкові варіанти відповідей:2.- Виконайте таке завдання - дайте відповідь на питання, вставивши пропущені букви. (Діти отримують завдання на картках - див. Дод. 4, виконують його, здають картки вчителю.)
- Сьогодні на уроці ви дізналися кілька нових слів. Ось вони: донжон, палиця, кольчуга, лати, зброєносець, кодекс. Правильно прочитайте слово і коротко поясніть його. (Діти читають слова і пояснюють їх.)
Наш урок добігає кінця. Сьогодні ми дізналися як жили феодали, познайомилися з житлом, заняттями лицарів і їх правилами.
Ви сьогодні добре працювали. До побачення.
Бертран де Борн. Перша сирвент.
Люблю я бачити, як народ,
Загоном військовим женемо,
Біжить, рятуючи скарб і худобу,
А військо слід за ним,
І, радіючи душею,
Дивлюся, як замок обложений,
Як приступом береться він,
Іль бачу над рікою
Ряди побудованих полків,
Вкриті за тин і рів.
І також люб той лицар мені,
Що, першим кинувшись вперед,
Безстрашно мчить на коні
І війську бадьорість надає
Бертран де Борн. Друга сирвент.
Мужики, що злі і грубі,