Відкритий урок з хімії в 9 класі по темі: «Азотна кислота, нітрати»
Мукатаев Куаниш Турсиновіч
Учитель хімії та біології
Школа-ліцей №6
Мета уроку. вивчити будову і властивості азотної кислоти, відзначити її особливості взаємодії з металами, розглянути способи отримання і застосування азотної кислоти, солі азотної кислоти, розкладання нітратів
Навчальні. продовжити формування вмінь записувати рівняння реакцій, що характеризують властивості азотної кислоти.
Розвиваючі. застосовувати отримані знання на практиці і оцінювати результати виконаних дій.
Виховні. виховання позитивного ставлення до знань, ініціативності, здатності долати труднощі для досягнення мети.
Тип уроку: урок засвоєння нових знань.
Форми роботи: фронтальна, робота в парах, групова, індивідуальна.
I. Організаційний момент.
II. Актуалізація знань, умінь, навичок.
1.Елемент, який знаходиться під порядковим номером 7 -
2.Общее число електронів у атома азоту -
3. Валентність азоту
4.Атомная маса азоту
5. Ступені окислення азоту
6. Водородное з'єднання азоту
7. Які оксиди утворює азот
8. 3 - 10% - розчин аміаку називається ...
10. в складі повітря азот -%
Перевірка Д \ З, взаимопроверка
Тест на тему Азот і її сполуки. 9 клас
1.В якому році був відкритий азот
А) 1777 у) 1 772 С) тисячу шістсот сімдесят два Д) 1767
2. У повітрі міститься азоту
А) 20% В) 78% С) 21% Д) 87%
3. Нітрати натрію, калію, кальцію і амонію називають
А) селітрами В) нитридами С) силикагелями Д) силіцидів
4. При кімнатній температурі азот реагує
А) Cu В) S С) Na Д) Li
5. Формула нашатирного спирту
1. Хто відкрив азот
А) А.Лавуазье В) Х.Бранд С) С.Арреніус Д) Д.Резерфорд
2. нітратів називають солі
А) сірчаної кислоти В) азотної кислоти С) ортофосфорної кислоти
Д) азотної кислоти
3. Скільки енергетичних рівнів містить атом азоту
А) 1 В) 2 С) 3 Д) 4
4. Сполуки азоту з металами називають
А) нітратами В) нітритами С) нитридами Д) нітрадамі
5. Формула бурого отруйного газу з різким запахом
«5» - 5 правильних відповідей
«4» - 4 правильних відповідей
«3» - 3-2 правильних відповідей
«2» - 1 правильну відповідь
Правильні відповіді до тесту:
III. Формування нових знань, умінь, навичок.
Яку кислоту утворює азот зі ступенем окислення +5? Як називаються солі цієї кислоти?
Правильно це азотна кислота і солі її називаються нітрати і тема нашого уроку Азотна кислота, нітрати
3.M (HNO3) = 63г / моль
Робота в двох групах
Питання для 1 групи
1. Фізичні властивості азотної кислоти (колір, запах, щільність, температура застигання, температура кипіння, розчинність в воді)
2. Одержання азотної кислоти
3. Хімічні властивості азотної кислоти (1) розкладання азотної кислоти, 2) з основними оксидами, 3) з підставами)
4. Взаємодія азотної кислоти з металами
Питання для 2 групи
1. Що таке нітрати?
2. Що таке селітра?
3. Хімічні властивості нітратів (а) розкладання нітратів лужних металів, б) розкладання нітратів середньої активності металів, в) розкладання металів пасивних металів)
4. Застосування азотної кислоти за схемою 4
Критерії оцінювання учнів при роботі в групі (для капітана команди)
Азотна кислота - одноосновная сильна кислота, безбарвна рідина з різким запахом дратівливим. Азотну кислоту з концентрацією 97 -99% називають димить, з концентрацією 58 - 60% - концентрованої. Щільність азотної кислоти 1,4 г / см 3. Азотна кислота - сильний окислювач. Димить азотна кислота здатна підпалити скипидар, інші органічні речовини.
Азотна кислота (HNO3), - сильна одноосновная кислота. Тверда азотна кислота утворює дві кристалічні модифікації смоноклінной і ромбічної гратами.
Азотна кислота змішується з водою в будь-яких співвідношеннях. У водних розчинах вона практично повністю дисоціює на іони. Утворює з водою азеотропную суміш з концентрацією 68,4% і температуру кипіння 120 ° C при атмосферному тиску. Відомі два твердих гідрату: моногідрат (HNO3 · H2 O) і тригідрат (HNO3 · 3H2 O).
Виробництво азотної кислоти в промисловості
Сучасний спосіб її виробництва заснований на каталітичному окисленні синтетичного аміаку на платинородієвих каталізаторах (процес Оствальда) до суміші оксидів азоту (нітрозних газів), з подальшим поглинанням їх водою
а) Загальні властивості
2. Взаємодія з основними і амфотерними оксидами
3. Взаємодія з основами
4. Взаємодія з солями
б) Специфічні властивості
2. Розкладання на світлі або при нагріванні
Рефлексія з виступу 1 команди
Солі азотної кислоти
Солі азотної кислоти називаються нітратами. Нітрати калію, кальцію, натрію, амонію називають селітрами. Нітрати - це тверді кристалічні речовини, добре розчинні у воді. Нітрати при нагріванні розкладаються.
а) нітрати металів, що стоять у ряді напруг лівіше магнію:
б) нітрати металів, розташованих в ряду напруг між магнієм і міддю:
в) нітрати металів, розташованих в ряду напруг правіше ртуті:
- для отримання барвників
- для отримання лікарських препаратів
- для отримання соєвого молока
- при виробництві фотоплівки
- для одержання вибухових речовин
- для виробництва мінеральних добрив.
Рефлексія з виступу 2 команди
Тест на тему Азотна кислота, нітрати (для 2 команд)
1. Який газ при взаємодії азотної кислоти з металами ніколи не виділяється
2. Що відбувається з нітратами при нагріванні
А) окислюються В) розкладаються С) розплавляються Д) відновлюються
3. У лабораторії азотну кислоту отримують по реакції:
4. Азотна кислота взаємодіє с. і.
5. У відміну від розчину соляної кислоти азотна кислота взаємодіє с. і.
А) CuO; В) Ag; С) Cu; Д) Ca (OH) 2.
6. Вкажіть вірне судження: А. Азотна кислота є сильним електролітом. Б. Концентрована азотна кислота реагує з усіма металами.
А) вірно тільки А; С) вірно тільки Б;
В) вірні обидва судження; Д) обидва судження невірні.
«5» - 6 правильних відповідей
«4» - 5-4 правильних відповідей
«3» - 3-2 правильних відповідей
«2» - 1 правильну відповідь
Правильні відповіді до тесту:
1. Які фізичні властивості азотної кислоти?
2. Чому азотну кислоту зберігають у склянках з темного скла?
3. Перерахуйте особливості взаємодії азотної кислоти з металами.
4. З якими металами не реагує азотна кислота?
5. Що цікавого для себе дізналися на уроці?
6. Що більше сподобалося на уроці?
Домашнє завдання. Параграф 19 переказ, №2 стор 91
Гра для двох команд «Морський бій» за темою Азот та його сполуки