заняття 6

Заняття 6. Почуття і емоції (частина 2)


Цілі заняття:

  1. Пояснити учням важливість і необхідність вираження своїх почуттів і емоцій.

  2. Навчити деяким способам вираження почуттів.

План заняття:

1. Привітання ведучого і гра-активатор «Асоціації».

2-Дискусія «Що значить володіти почуттями?».

  1. Швидкий коло «Управління почуттями».

  2. Способи вираження почуттів.

  3. Вираз гніву.

  4. Підсумковий коло «Цікаве-корисне».

  5. Домашнє завдання.

Матеріали для заняття:

  1. Листи ватману і фломастери (або дошка та крейда).

  2. М'яч.

  3. Папір, ручки, фломастери для виконання роботи в підгрупах.

хід заняття

1. Привітання ведучого і гра-активатор «Асоціації»

Вітаю! На минулому занятті ми з вами вели розмову про почуття й емоції. Сьогодні ми цю розмову продовжимо. Але спочатку я пропоную вам зіграти в цікаву гру, яка називається «Асоціації». Якщо хтось не знає, що означає слово «асоціація», я поясню. Це явище, коли одне слово або поняття викликає виникнення! образу іншого поняття, як-то пов'язаного з первісним. Щоб вловити виникла асоціацію, треба зафіксувати то перше, що спадає на думку, коли вимовляється якесь слово.

Правила будуть такі: ми всі станемо в коло і будемо перекидати один одному м'яч. Кожен, до кого потрапляє м'яч, називає яке-небудь почуття. Можете користуватися тим списком почуттів, який ми склали на минулому занятті. Той, кому м'яч перекинули, повинен назвати слово-асоціацію до названого попереднім учасником почуттю. Потім він теж кидає м'яч і називає своє почуття.

Гра проводиться протягом 5-6 хв.

Ну як, сподобалася гра? Важко називати почуття, правда? Тепер давайте повернемося до нашого домашнього завдання. Хто може його прочитати?

Пояснення для ведучого

Якщо охочих не знайдеться, треба попросити п'ять-шість чоловік прочитати своє домашнє завдання - ці завдання можуть бути матеріалом для обговорення по ходу заняття.

2. Дискусія «Що значить володіти почуттями?»

Тепер згадайте, на минулому занятті ми говорили, що відчувати найрізноманітніші емоції - це нормальний стан кожної людини.

І це не повинно лякати. Але в народі кажуть. «Не почуття повинні володіти людиною, а людина-почуттями».

А що, на вашу думку, означають ці слова: «володіти почуттями»?

Пояснення для ведучого

Основна думка, до якої треба підвести учнів в ході дискусії, -володіння почуттями означає:



  • по-перше, необхідність їх відслідковувати, давати собі звіт в їх
    виникненні і визнати, що ви ці почуття в даний момент відчуваєте;

  • по-друге, зуміти досить безпечно для себе і для оточуючих
    висловити виникли почуття або емоції.

Бажано в ході дискусії на дошці або на аркуші ватману вивести таку схему послідовності дій при виникненні будь-якої емоції чи почуття: відчув - усвідомив - зумів безпечно висловити.

3. Швидкий коло «Управління почуттями»

Дуже добре! Тепер ви знаєте схему тих дій, які необхідно здійснити, якщо якесь почуття або емоція оволоділи вами.

А як ви вважаєте, що може трапитися зі здоров'ям людини, якщо він буде стримувати прояв своїх емоцій?

Пояснення для ведучого

Після виконання цього завдання, коли учні по колу висловлять свою думку, ведучому слід особливо підкреслити, що зв'язок між емоціями людини і його здоров'ям існує сама пряма і відома ще з давніх-давен. Лікарі вважали, що заздрість і злість вражають органи травлення, постійний страх - щитовидну залозу, невтішне горе тягне за собою діабет, а печаль, смуток і туга прискорюють старіння.

У той же час в народі кажуть, що десять хвилин сміху заміняють денну норму вітамінів, а радість і оптимізм, як відомо, виліковують від багатьох недуг.

Необхідність стримувати емоції руйнують здоров'я людини. Невміння дати вихід виник почуттю чи емоції означає, що зростає внутрішнє напруження, і для його розрядки обов'язково потрібно знайти вірний, адекватний спосіб вираження почуття або емоції. Але потрібно намагатися висловлювати їх так, щоб не зіпсувати відносини з оточуючими людьми, не образити їх. Інакше можна отримати дуже неприємні наслідки.

4. Способи вираження почуттів

Напевно вам в житті вже не раз доводилося висловлювати свої позитивні емоції і почуття і справлятися з негативними. Може бути, кого-то з вас вчили цьому батьки. Тому ви, напевно, знаєте якісь способи вираження почуттів. Спробуйте їх зараз перерахувати, а я запишу їх.

Пояснення для ведучого

Учні називають відомі їм способи вираження емоцій. Ведучий виписує ці способи на аркуші ватману або на дошці.

Пояснення для ведучого

Необхідно приготувати фотографії, картинки з журналів, на яких зображені певні персонажі, наприклад:



  • вантажник (втома, дискомфорт, цілеспрямованість.);

  • фігуристка (натхнення, впевненість, хвилювання.);

  • товстий і тонкий (тонкий - печаль, смуток, образа, жаль, смуток; товстий - веселощі, задоволення.);

  • танцююча пара (любов, натхнення, щастя, захват, насолода.);

  • пара на лавці (він - захоплення, захват, розчулення, це - переляк, здивування, страх, здивування, дискомфорт.);

  • художник (натхнення, зосередженість, відчуженість, творчість).

Швидкий коло

А тепер скажіть мені, які почуття, яким способом краще висловлювати і в яких ситуаціях, | Пояснення для ведучого

Необхідно ще раз звернути увагу учнів на запам'ятовування можливих способів вираження почуттів:



  • зобразити почуття фарбами, олівцями, намалювати картину;

  • послухати улюблену музику, потанцювати, поспівати, зіграти на музичних
    інструментах, згадати щось приємне;

  • поділитися виникли почуттям з батьками, другом або подругою, близьким
    людиною, а також висловити почуття в листі або щоденнику, написати
    вірш або розповідь;

  • пострибати, поскакати, покувиркаться;

  • поплакати або посміятися;

  • порахувати, щоб заспокоїтися;

  • порухатися, зайнятися фізичною працею.

Буде краще, якщо учні прийдуть до висновку, що більш жорсткі, агресивні почуття краще висловлювати в самоті, без інших людей, оскільки це може виявитися небезпечним. А якщо це важкі почуття туги, печалі, страху - краще висловлювати їх в присутності інших. Радісні почуття можна виражати як завгодно - вони нікому не загрожують.

Почуття і емоції, які відчуває кожна людина, необхідно не тримати в собі, вміти висловлювати. Знання способів і правил їх вираження може істотно полегшити людині власне життя і спілкування з іншими людьми.

Між іншим, частина тих правил, які ми пріняліна першому занятті, також являюп

правилами безпечного і ефективного вираження емоцій. Давайте згадаємо, які з ні \

відносяться до вираження емоцій.

Пояснення для ведучого

Всі правила групи, що відносяться до безпосереднього вираження своїх думок, так чи інакше мають відношення і до вираження почуттів. В якості основних можна назвати:



  • дивитися на того, до кого звертаєшся;

  • говорити щиро;

  • жартувати і посміхатися;

  • не перебивати;

  • не оцінює якості іншої людини (наприклад: «ти поганий», «ти брехун»,
    «Ти дурний»), а висловлювати свої почуття ( «Я тобі не вірю», «Мені не подобається
    то, що ти робиш »).

5. Вираз гніву

Серед почуттів, які відчуває людина, одним з найскладніших в вираженні є відчуття злості або гніву. Саме це почуття, якщо воно неправильно виражено, здатне ускладнити або навіть зіпсувати відносини людини з оточуючими. Необхідно знати певні правила, яких треба дотримуватися, висловлюючи почуття гніву.

Зараз ми з вами розіб'ємося на кілька підгруп по 4-5 чоловік і спробуємо сформулювати ці правила. Після обговорення кожна група вибере представника, який розповість нам результат обговорення.

Пояснення для ведучого

Кожна група формулює ті правила, які вважає необхідними. Ведучому краще обійти всі групи і переконатися, що ніхто не відчуває труднощів. Потім представники груп читають свої правила, а ведучий записує їх на дошці і на підставі отриманого матеріалу формулює загальні правила, які також виписує на дошці або на аркуші ватману. Слід простежити, щоб серед названих учнями правил обов'язково були наступні:



  1. Висловлюючи свій гнів, не принижувати і не ображати партнера.

  2. Дати можливість співрозмовнику висловитися у відповідь на вираз гніву.

  3. Говорити тільки про себе і свої почуття, не давати оцінки особистості
    партнера.

  4. Зробити паузу, перш ніж що-небудь почати говорити.

6. Підсумковий коло «Цікаве-корисне»

Велике спасибі всім! Ви дуже старанно працювали. А тепер давайте все по колу скажімо, що на цьому занятті для нас виявилося цікавим чи корисним. А може бути, кому-небудь щось здалося неправильним або образливим? Кожен може говорити півхвилини-хвилину або просто сказати кілька слів.

7. Домашнє завдання

Я радий, що така важлива тема була нами успішно зрозуміла. А тепер домашнє завдання: згадайте і наведіть приклади тих ситуацій, в яких ви. на вашу думку, зазнали стрес. Якщо домашнє завдання зрозуміло, то я прощаюся з вами. До наступної зустрічі.


Поділіться з Вашими друзями:

Схожі статті