Євгенія Кашенок
Заняття по екології «Подорожі рослин» (старша група)
Мета. формування уявлень дітей про будову, зростанні, розвитку та насіннєвому розмноженні рослин.
- вправляти в відгадуванні загадок;
- розширити уявлення дітей про частини рослини (коріння, стебло, листя, квітки) і їх функціях;
- закріпити уявлення про зміну пір року;
- розвивати уяву і логічне мислення;
- навчити посадці насіння;
- почати серію експериментів і досліджень по вирощуванню різних рослин;
- виховувати інтерес і дбайливе ставлення до зростаючих рослин і природи в цілому.
Матеріали. картинки з рослинами. гербарій, музика «Пори року» П. І. Чайковського, біле простирадло, мішечки з водою і печивом, пульверизатор з водою, іграшка бджілка, шапочки - квіточки, мішок відчуттів, домашній город, колекція насіння, лійка з водою.
Література. програма виховання і навчання в дитячому садку під редакцією Васильєвої, сценарії занять з екологічного виховання дошкільнят старша група. Л. Г. Горькова, А. В. Кочергіна, Л. А. Обухова; Н Рижова «Зростаємо разом» методика організації дитячих досліджень по вирощуванню рослин в дошкільному закладі.
Попередня робота. серія спостережень за рослинами - деревами. чагарниками. трав'янистими рослинами та ін.; спостереження за особливостями зовнішнього вигляду рослин; збір насіння і складання колекції насіння; діти розучують вірші, замочують насіння для їх швидкого пророщування.
хід заняття
Перед заняттям діти миють руки.
Діти входять і сідають на стільчики.
В. Привіт хлопці! Привітайтеся з гостями.
В. Ми природу поважаємо
Бережімо і розуміємо.
Нас в будь-який час року
Вчить мудра природа.
Птахи вчать співу,
Бджоли в поле і саду
Навчають нас праці.
Відображення в воді
Вчить нас правдивості.
Сонце вчить доброті,
Нас дерева всіх порід
Вчать міцну дружбу.
У природи круглий рік
В. Сьогодні ми з вами хлопці поговоримо про незвичайні мандрівників. А щоб зрозуміти, що це за мандрівники такі. я попрошу вас уважно послухати загадки і знайти відгадки:
Посадили зернятко - виростили сонечко. соняшник
Виросли на дереві смачні сережки,
Круглі і червоні, кислі трошки.
Щоб слів не витрачати зайвих
Скажемо відразу. це (вишні)
Яке дерево з тобою
Ми будемо прикрашати взимку? (Ель)
У неї кучерявий хвостик,
Довгий, тонкий, гострий носик!
Ця руда шахрайка
Чи не лисичка, а ... морквина!
В. Молодці хлопці! Відгадали всі загадки про рослини. Ми з вами вже говорили про те, що рослини тому і називаються рослинами. що вони весь час зростають. Причому ростуть рослини всюди навколо нас. Подивіться, в групі багато кімнатних рослин. У городі - ростуть овочі. в парку - дерева і чагарники. Навколо нас рослинний світ. У всіх країнах, на всіх континентах, на всій нашій планеті ростуть рослини.
Але як же так виходить що, рослини поширилися скрізь, адже у них немає ніжок. Як так виходить, що росте деревце. а потім раптом поряд виростає ще одне деревце. Ось про це ми сьогодні і дізнаємося.
1. Будова рослин
В. Розгляньте, будь ласка, ось цю картинку.
Всі рослини виглядають по-різному. але майже у всіх є спільні органи:
- Ось це коріння. Як ви думаєте, для чого вони потрібні рослині?
- Це стебло або стовбур. Яку функцію він виконує?
- Це листя. Для чого вони потрібні?
- Це квітка. Він дуже прикрашає цю рослину. але це не найголовніша його завдання. Після того як квітка запилюючи, відцвіте, на його місці утворюється плід з насінням. Є рослини. насіння яких вміють літати за допомогою вітру, деякі насіння переносяться за допомогою тварин. Люди також допомагають багатьом рослинам подорожувати. вони збирають насіння в одному місці, а посадити можуть зовсім в іншому місці. Так ось і подорожують рослини.
2. Дидактична гра «Проростання насіння»
В. А давайте пограємо?
Хочу вам запропонувати нову гру, яка називається «Проростання насіння».
Аліна, Віка, Даша, підійдіть до мене і уявіть, що ви перетворилися в насіннячко якоїсь рослини.
Ці дівчатка будуть у нас насінням, а решта будуть мені допомагати.
Яким насіннячком ти стала? (Питання задається кожній дитині).
Настала осінь. Звучить музичний фрагмент з Пір року »П. І. Чайковського, картини осені.
Насіння вже дозріли і впали на землю.
Діти сідають на килим.
Варя Гвоздьова розповідає вірш:
Воробей В. Степанов
Заглянула осінь в сад-
За вікном з ранку шарудять
Під ногами перший лід
Воробей в саду зітхне,
Насіння готуються до довгого зимового відпочинку. Щоб почати життя навесні, після довгої зими, у кожного насіння є власний запас їжі.
Вихователь роздає дітям мішечки з печивом і воду.
Але для того щоб вижити і перетворитися в сильне і здорове рослина. насіння не з'їдають свій запас їжі до настання весняних дощів.
Прийшла зима ... Звучить музичний фрагмент з Пір року »П. І. Чайковського, картини зими.
Татосян Артак розповідає вірш:
Ковдрочку А. Коринфський
- Чому, рідна, сніг взимку йде?
- З нього природа ковдрочку тче!
- Ковдрочку, мама? А навіщо воно!
- Без нього в землі б стало холодно!
- А кому, рідна, в ній тепла шукати!
- Тим, кому доведеться зиму зимувати:
Насінням-крихітка, зерняткам хлібів,
Корінцях билин, злаків і квітів.
Взимку насіння сплять. Кружляють сніжинки в хороводі, і сніг вкриває кожне зернятко м'яким, пухнастим ковдрою.
Вихователь накриває простирадлом дітей, які зображують насіння.
Настала весна ... Звучить музичний фрагмент з Пір року »П. І. Чайковського, картини весни.
Варя розповідає вірш:
ПОЯВА ВЕСНИ Л. Н. Модзалевський
Весна з посмішкою шле привіт
Все після зимових бур і бід
Зітхнуло на свободу.
Безсило зляся і бурмочучи,
Біжить, від спекотного променя
Під сонечком згораючи.
Вихователь знімає з дітей простирадло.
Сонечко поступово прогріває землю, і насіння повільно прокидаються.
Діти починають ворушитися і позіхають.
Ось пішов перший весняний дощ.
Побризкати водою з пульверизатора.
У насіння з'явилися корінці.
Діти витягають ноги.
Насіння стали використовувати запаси їжі.
Діти їдять печиво і п'ють воду.
Їжа додала насінню сил, у них з'явилася енергія для проростання з-під землі. Паростки тягнуть свої листочки до сонячного світла. Паростки гойдаються і радіють сонечку.
Діти піднімають руки вгору, похитують їх. Посміхаються.
Прийшло літо ... Звучить музичний фрагмент з Пір року »П. І. Чайковського, літні картини.
Валєєва Христина розповідає вірш:
Літня пісенька Т. Бєлозьоров
Знову сміється літо
Крізь відчинене вікно,
І сонечка, і світла
Лежать на березі,
І ніжаться галявини
У ромашковому снігу!
Рослини виросли великі. У них з'явилися квіти.
Діти стають на ноги, одягають на голови квіти.
До квітів прилітають комахи.
Вихователь керує бджілкою, яка збирає нектар з кожної квітки.
Але літо, на жаль, закінчується, все ближче осінь. Квітки опадають.
Діти знімають квіти.
На місці квіток, які запилюючи комахи, з'являються плоди.
Діти розводять руки в сторони, зображуючи плід.
Плід стає все більше і більше, потім він дозріває і падає на землю.
Діти зображують цей процес за допомогою рухів.
А всередині плоду знаходяться ... що?
Вихователь читає вірш. Т. Собакін
Іде тихо Літо,
одягнене в листя.
І залишаються десь
в мережах у павука,
НЕ випитий кухоль
А десь за стіною
будильник до світанку
скрекоче на столі:
"До бу-ду-ще-го ле-ту,
І все починається спочатку.
3. Розмноження рослин.
В. Ось ми зараз з вами хлопці не просто пограли в гру «Проростання насіння». але і побачили, як же відбувається розмноження рослин насінням.
Цей процес називається - розмноження рослин. Діти повторюють.
В. Рослини розмножуються не тільки насінням, є й інші способи, але про них ми дізнаємося на наступних заняттях.
В. Щось ми засиділися, давайте встанемо і пограємо в гру.
Ми листочки, ми листочки,
Ми - осінні листочки.
Ми на гілочках сиділи,
Діти утворюють коло
Вітер дмухнув - полетіли.
Розбігаються по кімнаті
Ми літали, ми літали
Бігають махають крилами
Всі листочки так втомилися!
І на стільчики впали.
Сідають на стільчики.
5. Дидактична гра «Чиє це насіннячко?»
В. К нам сьогодні в гості прийшов чарівний мішок відчуттів. Всередині його щось лежить. А ось що це ви повинні здогадатися?
Кожна дитина опускає в мішок руку і дістає муляжі фруктів і овочів, насіння якихось рослин. Дитина повинна назвати що це за плід або насіння якої рослини. Якщо у дитини муляж плода він повинен знайти на тарілочці його насіннячко.
6. Домашній город
В. У кожного з вас є насіння, і тепер ми з вами їх посадимо в наш домашній город, який ми з вами до цього приготували.
Вихователь з дітьми переміщається до куточка природи.
В. деякі насіння ми попередньо замочили для швидкого проростання.
Діти садять насіння в домашній город. Поливають теплою водою. Миють руки.
В. Тепер, ви як справжні вчені будете спостерігати за своїми насінням, як вони сходять, ростуть. робити наукові висновки, доглядати за ними.
7. Підведення підсумків.
- Що цікавого ми сьогодні робили?
- Що нового ви сьогодні дізналися?
В. Давайте візьмемось за руки.
Давайте будемо дружити один з одним,
Як птах з небом,
Як поле з лугом,
Як вітер з морем,
Трава з дощами,
Як дружить сонце з усіма нами!
Давайте будемо до того прагнути,
Щоб нас любили
І звір, і птиця,
І довіряли всюди нам,
Як найвірнішим своїм друзям!
У цілому світові схожою немає.
У цілому світові тільки одна,
Для життя і дружби вона нам дана!
В. Спасибо ребята. Наше заняття підійшло до кінця.
Конспект ООД по екології «Посів насіння квітів» (старша група) Програмні завдання: -знайомство з різноманітністю насіння квітів, з процесом посадки їх. - Закріпити знання про весняні квіти і умовах.
Конспект заняття по екології «Людина і Природа» (старша група) КОНСПЕКТ ЗАНЯТТЯ З ЕКОЛОГІЇ «ЛЮДИНА І ПРИРОДА» СТАРШАЯ ГРУПА З а д а ч і: Створити умови для узагальнення уявлень дітей про те, як.
Конспект заняття по екології «Щоб довше жила книга» (старша-підготовча група) Мета: 1. Формувати уявлення дітей про початок екологічної культури. 2. Уточнити уявлення дітей про дерева, дати знання про роль.
НОД по екології «Чудо в пір'ї» (старша і підготовча група) Звучить весняна мелодія. Вихователь: Пробуджується земля від зимових снів. сонячне світло яскравий, сліпучий відбивається в біжать струмках.
НОД по екології «Зимові явища в неживій природі» (старша група) Мета: розвивати ігровий задум, навчати дітей відповідати на поставлені запитання, активізувати пестливі іменники; закріпити знання.
НОД по екології «Пташина їдальня» (старша група) «Пташина їдальня» Мета: Вчити дітей дбати про братів наших менших. Формувати уявлення дітей про зимуючих птахів, про те чим годуються.
Заняття «Моя сім'я» (старша група) Мета: показати значення сім'ї в житті людини. Завдання: закріплювати у дітей уявлення про членів сім'ї, родинних відносинах в сім'ї ;.
Заняття по екології «Подорож на ферму» 2 молодша група IMG] /upload/blogs/detsad-395500-1448819459.jpg [/ IMG] ема заняття: «Подорож на ферму ...» Цілі заняття: 1. Ознайомити дітей з продуктами.Заняття до семінару по екології середня група «Юні знавці природи» ГККП д / с №41 «Теремок» Г. Ріддер Відкрите заняття до семінару «Рідний свій край, люби і знай» Тема заняття: «Юні знавці природи».