Презентація до уроку
цілі:- узагальнити знання залежності між величинами: швидкість, час, відстань.
- удосконалювати вміння розв'язувати задачі на всі види руху.
- розвивати розумові операції (аналізу, синтезу, узагальнення, класифікації).
- формувати здатність до корекції власних труднощів на основі алгоритму, рефлексивного мислення.
Обладнання: комп'ютер, мультимедійний проектор, екран, роздатковий матеріал (картки з завданнями на рух).
I. Організаційна частина
Голосно продзвенів дзвінок
Починається урок,
А щоб урок пішов кожному запас,
Активно включайся в роботу, дружок!
СЛАЙД 1. Урок математики.
II. актуалізація знань
3, 6, 9, 12, 15, 18, 21, 24, 27, 30
9, 18, 27, 36, 45, 54, 63, 72, 81, 90
- Що скажете? Що цікавого помітили?
- Продовжіть закономірність, запишіть наступні три числа.
- Збільшіть в три рази кожне число і запишіть результат.
- Перевірка.
- Яке число може бути зайвим? (9, 90)
- Що написано на дошці? (Вирази)
600. 30 20 4800 4 1200
5700. 1900 3 3500. 70 50
5100. 1700 3 900. 300 3
- Чим вони цікаві?
- Прочитайте 1 вираз по-різному.
- Випишіть вираз із значенням три.
- Назвіть результати інших виразів. (20, 1200, 50)
- Складіть і запишіть 1 своє вираження з результатом 3.
- Прочитайте вислів. (Перевірка)
- Скажіть, а де в житті зустрічається число 3? (Трикутник, тріо, трійник, «вчора, сьогодні, завтра», «минуле, сучасне, майбутнє», трійка в казках, міфах, легендах: три богатирі, триголовий змій, трійка коней, три дівиці, тридевятое царство, три дороги на роздоріжжі )
- А що об'єднує ці слова: Австрія я, сестри ца, стри ж, влаштую ца, осетри на? (Число три).
- Число три зустрічається не тільки в словах, але і в прислів'ях і приказках.
- «Не дізнавайся одного в три дня, а дізнавайся в три роки»
- «Сльози в три струмка»
- «Заблукати в трьох соснах»
- «Не зуміти розібратися в чомусь простому»
III. Знайомство з темою уроку
- Відгадайте ребус, спробуйте сформулювати тему уроку (Швидкість)
- А де зустрічається ця величина? (Швидкість - це величина, яка зустрічається при русі).
СЛАЙД 5. Тема уроку: «Рішення задач на одночасний рух всіх видів»
- Як характеризується швидкість. Виберіть правильне твердження:
А) Швидкість - це відстань між двома точками.
Б) Швидкість - це відстань, пройдену тілом за одиницю часу.
В) Швидкість - це швидка їзда.
- Вірно, швидкість характеризується не часом окремо і відстанню, а відстанню, пройденим в одиницю часу. Значить, в задачах на рух розглядаються три взаємодіючі величини. Які?
S - відстань
t - час
V - швидкість
СЛАЙД 8. Згадаймо формули.
- Як знайти V?
- Як знайти t?
- Як знайти S?
СЛАЙД 9. Поясни сенс висловлювань:
А) Літак летить зі швидкістю 800 км /
- Використовуючи дані таблиці, складіть прості завдання на рух. Формули на дошці.
1 ряд 2 ряд 3 ряд
V = S. t t = S. V S = V • t
IV. Рішення задач на одночасний рух різного виду
- А тепер давайте вирішувати завдання на одночасний рух різного виду.
- Згадайте, які можуть виникнути ситуації в задачах на одночасний рух?
Ситуація 1. Два об'єкти починають рух одночасно назустріч один одному.
Ситуація 2. Два об'єкти починають рух в протилежних направлніях.
Ситуація 3. Два об'єкти починають одночасно рух в одному напрямку.
СЛАЙД 12. Давайте згадаємо як називається відстань, на яке зближуються рушійні об'єкти за одиницю часу? Швидкість зближення - Vсбл. .
СЛАЙД 13. Як називається відстань, на яке видаляються рухомі об'єкти за одиницю часу?
Швидкість видалення - Vуд.
- Що відбувається з відстанню між рухомими об'єктами при зустрічному русі і при русі навздогін?
- Відстань зменшується.
- Що відбувається з відстанню між рухомими об'єктами при русі в протилежних напрямках і при русі з відставанням?
Відстань збільшується.
СЛАЙД 16. В яких випадках відбудеться зустріч?
СЛАЙД 17. Схеми і формули:
Висновок: При русі в різних напрямках швидкість зближення і швидкість видалення знаходиться сумою швидкостей рухомих об'єктів.
При русі в одному напрямку (навздогін з відставанням) Vсбл. І Vуд. Знаходиться різницею швидкостей рухомих об'єктів.
Попрацювали - відпочинемо,
Станьмо глибоко зітхнемо.
Руки в сторони, вперед.
Вліво, вправо поворот
Три нахилу, прямо встати.
Руки вниз і вгору підняти.
Руки плавно опустили
Всім усмішки подарували.
Тихо сіли, до роботи - приступили.
СЛАЙД 18. Вирішуємо завдання:
Отже, переходимо до вирішення завдань.
1. Уважно прочитати завдання.
2. З'ясувати напрямок руху об'єктів.
СЛАЙД 20. Перевіряємо рішення задачі 1.
СЛАЙД 21. дзижчати читання завдання 2.
- В якому напрямку рухаються зайчишки, значить, необхідно знайти Vуд ..
- Перш ніж почати вирішувати задачу, що потрібно зробити? Прочитайте ще раз питання, зверніть увагу на швидкості. (Перетворити величину.)
- Як знайти S? (Vуд. • t)
СЛАЙД 22. Перевіряємо рішення другого завдання.
Читання завдання вголос.
- Як рухаються об'єкти в даній задачі? (В одному напрямку з відставанням)
- Скільки питань?
- Прочитайте 1 питання.
- Як ви думаєте чи зможе Шапокляк наздогнати автобус? Чому? (Відстань між об'єктами збільшується, тому зустріч не відбудеться.)
- Що відбувається з відстанню між об'єктами?
- Об'єкти зближуються або віддаляються? Значить знаходимо Vуд. .
- Вирішіть задачу виразом. Перевіряємо.
СЛАЙД 24. Перевірка завдання у дошки.
- Як рухаються об'єкти? (В одному напрямку, навздогін)
- Знайдіть картки з «Бліц-турніром» (5 хвилин на рішення задач)
Перевірка: 1 варіант 2 варіант
8 • 5 120. 2
420. 6 80 • 8
15 • 2 + 14 • 3 (9 + 7) • 2
100. (80 - 60) 65 + (110 + 80) • 3
СЛАЙД 26. Перевіряємо (зашифрованому число «5» - оцінка за урок)
58 40 640
2 70 6
400 5 82
8 90 635
225 80 32
VII. СЛАЙД 27. Підсумки уроку
- стор. 118 6, 10 (стор. 119);
- додатково:
8 • (36 - х. 4) = 240
540. (y + 12) - 9 = 18