Альманах педагога, література як мистецтво слова

Конспект уроку на тему: «Література як мистецтво слова і її роль у духовному житті людини»
вид уроку
: Урок засвоєння нових знань.
Тип уроку
комбінований
Мета уроку:
1. навчальна: визначити роль художньої літератури як мистецтва слова і її зв'язки з іншими видами мистецтва, дати оглядову характеристику літературних напрямів і провести короткий огляд курсу літератури 9 класу 2. Розвиваюча: розвивати інтерес до художньої літератури, розвивати культуру зв'язного мовлення, збагачувати словниковий запас учнів. 3. Виховна: виховувати почуття поваги до видів мистецтва, розвивати інтерес до культури своєї країни.
Технології: урок із застосуванням ІКТ та ігрових технологій

устаткування:
мультимедійна презентація; комп'ютер, мультімедіапроектор.

міжпредметні зв'язки
: Література, образотворче мистецтво.
Випереджаюче завдання.
За один день до уроку 3 учні отримують індивідуальні завдання: 1) підготувати виступ про видах мистецтва; 2) знайти і підготувати виразне читання віршів про слово.
ХІД УРОКУ

II. Актуалізація опорних знань у формі бесіди
 Чи замислювалися ви, для чого існує мистецтво?  Що ви розумієте під словом мистецтво? (Мистецтво - область людської діяльності, яка прагне до задоволення однієї з духовних потреб людини, а саме: любові до прекрасного.)
слайд №4
 Яка роль мистецтва у формуванні людини? (Причини виникнення мистецтва потрібно шукати в прагненні людини прикрасити себе. Кожна епоха доповнювала мистецтво чимось своїм).
III. Сприйняття і засвоєння навчального матеріалу

слово вчителя
Зразки музичних творів, літератури, живопису, архітектури і т. Д. - це відображення багатовікового прагнення наших предків до краси, ідеалу, мудрості. Причому варто зауважити, що твори мистецтва впливають не тільки на область людських почуттів, вони одночасно впливають і на свідомість людини, цілісно перетворюючи його. Мистецтво виховує, просвіщає, дає можливість пізнати світ через його образний вислів в слові, в звуці, в кольорі, а слідом за цим і створити свій образ світу, який апріорі не зможе вміщати руйнують понять. Твори мистецтва завжди несуть в собі переживання творця, його погляд на світ, на своє місце в ньому. Тому така велика сила впливу мистецтва на людей: воно пробуджує в людині почуття у відповідь.

виступ учня
(Отримував індивідуальне завдання). Види мистецтва. Мистецтво розподіляють на два види: • тонічні (поезія, музика); • образні (архітектура, скульптура, живопис з його областями). Кожен вид мистецтва моделює світ у художніх образах властивий лише йому засобами і на відповідному матеріалі: а) в образотворчому мистецтві вони створюються нанесенням ліній, рисок, крапок, плям, фарбами різних кольорів на полотно, папір, дошку; б) скульптурний образ створюється вирізуванням ліній, кутів, округлостей, виїмок на дереві, камені, мармурі; в) музичний - з'єднанням звуків різної висоти, сили, тембру.
Питання класу:
 Який же вид мистецтва, на вашу думку, є найбільш досконалим? Чому?  Назвіть вид мистецтва, від якого ви отримуєте найбільшу насолоду, задоволення? Мотивуйте власну думку.
3.

Продовження розмови з питань.
 Що таке художня література? Чому вона існує багато століть? Що шукає в художній літературі людина?  Чому літературу називають мистецтвом слова? Згадайте, що ви знаєте про походження слова «література».  Що є характерною особливістю художньої літератури?  Хто є творцем художньої літератури? (За допомогою художнього слова письменники зображують важливі характерні події, явища, риси характеру людей; розповідають про їхнє життя, роботі, боротьбі, відчутті, внутрішньому світу, віруванні; описується природа).
Художня література як мистецтво слова веде свою історію від усної народної творчості - пісні, казки, героїчний епос і ін. Література - це те, що створено письменниками і записано на папері.
4.

Звернемося до словника літературознавчих термінів:

література
(Від латинського litera - буква, писемність) - вид мистецтва, в якому основним засобом образного відображення життя є слово.
Художня література
- вид мистецтва, здатний найбільш багатогранно і широко розкривати явища життя, показувати їх в русі і розвитку. (Запис визначень в словничок)
Слайд№4

Виразне читання віршів
(Звучить «Місячна соната» Л. Бетховіна).
слайди №7,8

1 учень
Слово може зігріти, окрилити і врятувати, Ощасливити і льоди протаранити. Слово може нам тисячі бід принести, Образити і безжально поранити. А тому скажемо суворо: "Щоб не було в житті непотрібних бід Треба думати, хлопці, над кожним словом, Бо слів невагомих на світі немає!" Е. Асадов

2 учень
Слово тільки оболонка, Плівка, звук порожній, але в ньому Б'ється рожева точка, Дивним світиться вогнем. Б'ється жилка, в'ється живчик, А тобі байдуже, Що в сорочці твій щасливчик З'являється на світ. Влада одвіку є у слова, І вже якщо ти поет, І коли шляхи іншого У тебе на світі немає, Чи не описовий зарані Ні битв, ні любові, Остерігатися передбачень, Смерті краще не клич! Слово тільки оболонка, Плівка жеребів людських, На тебе кожен рядок Точить ніж у віршах твоїх. А. Тарковський
Художня література
- вид мистецтва, яке відображає дійсність засобами слова в образній письмовій формі. Саме
наше ( «читацьке») сприйняття і глибоке переживання за долі героїв свідчить про те, що література - це мистецтво, мистецтво слова. Потрясіння від творів мистецтва основ людської особистості змушують говорити мало не про магічному впливі духовної культури на людину.
Вона перетворює його світ, активує пізнавальні,

1.
Давньоруська література.
слайд 10


2.
Література XVIII століття. Класицизм. Сентименталізм.
слайд

№11-13
(Демонстрація картини епохи класицизму Д.Г. Левицького «Портрет Катерини II). 3. Література XIX століття. Романтизм. Реалізм.
слайд №14-17
(Демонстрація картин епохи романтизму І. К. Айвазовського «Дев'ятий вал», «Італійський пейзаж» і реалізму І. Ю. Рєпіна «Бурлаки на Волзі», В.Г. Перова «Трійка», «Учні - майстрові везуть воду»). 4. Література XX століття. (Знайомство з підручником) Вам ще належить відчути насолоду від спілкування з письменниками 19 і 20 століття.
IV. Закріплення навчального матеріалу. Гра «Хто кого?»

(Часто проводжу цю гру в кінці уроку. Вона цікава учням,

захоплює їх, а нам допомагає перевірити навчальний матеріал).

Клас ділиться на 3 команди, і кожна команда придумує 2 питання

(Питання кожній команді-суперниці) за матеріалом уроку.

Завдання команди: задати таке питання, який викликає утруднення

при відповіді. Виграє та команда, чий питання залишилося без відповіді. ( Усе

учні цієї команди отримують «5»).

V. Підсумок уроку Слайд №18
Мистецтво - великий чарівник і своєрідна машина часу. Будь-письменник, спостерігаючи, вивчаючи життя, втілює за допомогою слів все, що він побачив, відчув, зрозумів. Література має особливою силою виховання в людині людського. Воно збагачує нас абсолютно особливими знаннями - знаннями про людей, про їх внутрішній світ. Література як мистецтво слова має дивну здатність впливати на уми і серця людей, допомагає розкрити справжню красу людської душі. Сьогодні на уроці ви відкрили мистецький світ літератури, почули вірші поетів, відчули любовне увагу і повагу до живого життя і людині, природі, світу в цілому.

VI. Рефлексія. Визначення рівня навчальних досягнень учнів.

VII. домашнє завдання
1. Напишіть твір - есе «
Художня література як мистецтво

2. Якщо важко, прочитайте і законспектуйте статтю підручника.

2. Прочитати «Слово о полку Ігоревім».

Схожі статті