Кіт у чоботях - - урок літературного читання

цілі:
  • познайомити з творчістю Ш. Перро;
  • розширити уявлення про чарівній казці;
  • розширити уявлення про історичний розвиток жанру казки і розглянути цей процес на стрічці часу;
  • відновити разом з дітьми хід казки, виявивши зав'язку, кульмінацію, розв'язку;
  • підвищувати творчий інтерес дітей;
  • постаратися поряд з дослідним інтересом зберегти особливий казковий настрій;
  • виховувати моральні риси характеру.

Тип уроку: комбінований

Ведучий метод: дослідницький

1. Організаційний момент.

Позитивний настрой на урок.

(Необхідно задати дітям робочий настрій, побажати їм успіху.)

Учитель. Який у вас настрій?

Мені хочеться, щоб наш урок вдався, відбувся, допоміг нам.

Закрийте очі і побажайте мені і собі удачі в нашій подорожі.

2. Робота над темою уроку.

Учитель. Хлопці, сьогодні у нас незвичайний урок-подорож в чарівний світ казок Ш. Перро.

Звучить музика "Дорогами казок".

Учитель. Ви читали казку будинку?

Вона вам сподобалася?

Кому-небудь з вас раніше читали цю казку батьки?

А ви знаєте, які ще казки належать чарівному перу французького казкаря Ш. Перро?

Учитель. Хлопці, ви що-небудь знаєте, чули, про великого казкаря Шарля Перро?

Робота зі стрічкою часу.

Учитель. Творив казкар в XVII столітті.

Куди помістимо прапорець на стрічку часу? Скільки часу, приблизно, пройшло з моменту написання казки "Кіт у чоботях"?

Учитель. Оскільки ми з вами не тільки читаємо, а й займаємося дослідженням, постараємося відповісти на питання:

Учитель. Без чого не може існувати чарівна казка?

Діти. Без чарівних предметів.

Учитель. Давайте простежимо, які чарівні предмети є в казці "Кіт у чоботях."

Учитель. Чи є ще версії, шановні детективи?

Діти. Чарівні перетворення.

Учитель. Скільки разів Людожер перетворювався в тварин і яких?

Діти. Два рази, в миша і лева.

Учитель. Є ще версії з приводу того, без чого не може існувати казка?

Діти. Без злих і добрих героїв.

Учитель. Назвіть героїв цієї казки: злих і добрих.

Чи можна назвати Кота в чоботях чарівним помічником героя?

Чи гідний герой мати такого помічника?

За що ж син мельника отримають все на блюдечку з блакитною облямівкою?

У яких російських народних казках дія розвивається за тими ж законами?

Физминутку під музику В. Шаїнського, сл. М. Таніча

Якщо з одним вийшов в шлях,
Якщо з одним вийшов в шлях
Веселеё дорога.
Без друзів мене чуть-чуть.
Без друзів мене чуть-чуть,
А з друзями багато.
Що мені сніг,
Що мені спека,
Що мені дощик проливний,
Коли мої друзі зі мною.

Продовжимо дослідницьку роботу. Озбройтеся знаннями, отриманими під час подорожі по країні "Література". Що головним є в творі?

Учитель. Назвіть трьох сестер сюжету.

Діти. Зав'язка. Кульмінація. Розв'язка.

Учитель. Прочитайте пропозиції, відповідні зав'язці, кульмінації, розв'язки. Відмінно впоралися!

Складання диафильма до казки.

Учитель. Уявіть себе режисерами-мультиплікаторами. Подивіться на 66стор. підручника і перевірте диафильм по цій казці: чи все вірно?

У своїх зошитах намалюйте правильні кадри.

Учитель. Цікаво дізнатися, як ви запам'ятали казку. Я пропоную вам вирішити кросворд.

По горизонталі.
  1. Тварина, в яке Людожер перетворився в перший раз. (Лев)
  2. Частина спадщини, яка дісталася старшому братові. (Млин)
  3. Частина спадщини, яка дісталася середньому братові. (Віслюк)
  4. Тварина, в яке Людожер перетворився вдруге. (Миша)
  5. Яке ім'я придумав свого господаря Кіт у чоботях? (Маркіз)
  6. Хто першим попався в мішок Коту? (Кролик)
  7. Хто сказав королю, що поля належать маркізу Карабасу? (Женці)
  8. Яких птахів підніс в дар королю кіт? (Куропатки)

Учитель. Прочитайте слово, записане по вертикалі.

Оголошується пошук: знайти це слово в тлумачному словнику.

Діти. Вельможа - знатний і багатий чоловік, що займає високе положення в суспільстві.

Заходить казкарка з чарівним скринькою книг Шарля Перро.

Казкарка. Хлопці, ви впізнали мене?

Я чарівниця і хоча я не була у вас на уроці, але я все бачила свого чарівне дзеркальце ". Мені дуже сподобалося, що ви так любите казки і знаєте їх. Я хочу подарувати вам "чарівна скринька". Що там знаходиться всередині - ви зараз дізнаєтесь, а мене чекають герої в моєму чарівному світі.

Учитель. Вам цікаво дізнатися, що там всередині? Давайте дозволимо відкрити скриньку найактивнішому учню.

Учитель. А для чого чарівниця нам їх принесла? З якою метою?

Діти. Щоб ми їх прочитали.

Учитель. Який висновок ми можемо зробити, прочитавши цю казку?

Діти. Добро перемагає зло. Дружба допомагає.

Учитель. Які казки про дружбу ви ще знаєте?

Учитель. А тепер потріть долоні так, щоб стало жарко. Швидко передавайте тепло одному, з'єднавши свою долоню з його долонькою.

Нехай тепло душі ваших друзів зігріває вас!

Як добре, що дружба є на світі!
Вона, як повітря нам з тобою потрібна.
Так нехай крокує дружба по планеті,
Нехай, як сонце, світить нам вона.

6. Домашнє завдання по вибору:
  • прочитати будь-яку казку Ш. Перро;
  • намалювати кадри до діафільмів;
  • скласти свою чарівну казку про дружбу.

Схожі статті