Конспект організованої освітньої діяльності з малювання з використанням нетрадиційних

Здатність до образотворчої діяльності зароджується в ранньому віці. Ледве навчившись тримати в руці олівець, дитина намагається малювати лінії, кружечки, овали. Причому практикується він всюди: на столі, стіні і навіть на собі. Поступово діти навчаються зображати предмети, але спочатку малюнки лише віддалено нагадують їх.

У образотворчої діяльності дитина самовиражається, пробує свої сили і вдосконалює свій творчий хист. Вона приносить йому задоволення, але перш за все, збагачує його уявлення про світ.

Формування у дітей навичок образотворчої діяльності, звичайно, вимагає участі дорослого, особливо якщо мова йде про освоєння нетрадиційних прийомів малювання. Покликання педагога - допомагати дитині відкривати світ, а це значить, знаючи особливості дитячого мислення, не тільки озброювати його знаннями, а й максимально розкривати творчий потенціал, вчити бачити чарівне в самому повсякденному.

Найяскравішими і різноманітними засобами виразності стають нетрадиційні прийоми зображення, що дозволяють експериментувати з матеріалами. Саме ця мета визначає вибір того чи іншого матеріалу для занять малюванням. Продумуючи заняття, я підбираю той матеріал, в якому зображення предмета може бути вирішено особливо виразно, цікаво, красиво, доставить дітям естетичне задоволення. Але це буде можливо лише в тому випадку, якщо вони добре засвоять образотворчі і виразні можливості кожного матеріалу.

Нетрадиційні техніки малювання допомагають розвивати у дитини оригінальні ідеї, уяву, творчість, дрібну моторику пальців рук, самостійність.

Проведення такої діяльності сприяє зняттю дитячих страхів, набуття віри в свої сили, внутрішньої гармонії з самим собою і навколишнім світом, подарують дітям нову широку гаму відчуттів, які стануть багатшими, повніше і яскравіше.

Характеристика групи: Кількість дітей - 20. З них хлопчиків - 7, дівчаток - 13. Середній вік вихованців - 2 м 6 міс. За станом здоров'я: основна маса дітей - 16 осіб мають 2 групу здоров'я, 2 дитини - 1 групу здоров'я і 2 дитини - 3 групу здоров'я.

Форма поведінки: організована освітня діяльність.

Учасники проекту: вихователь групи, підгрупа з 6 дітей 2-3 років.

Діти - 5 дівчаток і 1 хлопчик:

  • 1 дитина - 2г. 7мес .;
  • 2 дитини - 2г. 6міс .;
  • 2 дитини - 2г. 5мес .;
  • 1 дитина - 2г. 4мес.

З них діти з 1 групою розвитку - 2 дитини можуть самостійно впоратися зі способом малювання стусаном; 2 дитини відгукуються тільки на ігрові прийоми, реагують на новизну, але коли новизна проходить втрачають інтерес до подій; 2 дитини потребують постійному контролі, допомоги, підтримки з боку дорослого, їм потрібно багаторазова установка на діяльність.

Ігрова мотивація: прийшли по стежці до будиночка на узліссі.

Мета: розвиток образотворчих навичок і умінь.

  • Освітні завдання: Продовжувати знайомити дітей зі способом малювання стусаном жорсткої пензлем; вчити правильно (трохи вище залізного наконечника, трьома пальцями) тримати кисть при малюванні; набирати фарбу на кисть, вмочуючи її всім ворсом, знімати зайву фарбу, торкаючись ворсом до краю баночки.
  • Розвиваючі завдання: Розширювати уявлення про домашніх птахів; розвивати образотворчі навички та вміння, моторику рук; збагачувати словник: іменниками позначають назву птиці і її дитинчат, частин тіла; дієсловами, що позначають дії (йти, знаходити, п'є, клює, годувати); прикметниками позначають колір, величину (великий, маленький, жовтий, пухнастий).
  • Виховні завдання. Виховувати акуратність в роботі з гуашшю.

Матеріал: гуаш жовта, жорстка кисть, підставка, дошка, волога серветка, силует курчати, м'які іграшки - курка, курча.

Попередня робота: розгляд ілюстрацій із зображенням курки і курчати, читання художньої літератури про домашніх птахів, рухлива гра «Вийшла курочка гуляти».

  1. Організаційний момент (ігрова мотивація) - 1 хв
  2. Основна частина - 5-7 хв:
    • ігрова ситуація - зустріч з курочкою;
    • пальчикова гімнастика «Курочка»;
    • проблемна ситуація - у курочки розбіглися курчата;
    • розглядання курчати;
    • малювання пальчиками в повітрі;
    • показ вихователем способу малювання (тичёк напівсухий жорсткої пензлем);
    • малювання дітьми і надання допомоги вихователем;
    • аналіз дитячих робіт.
  3. Заключна частина - 2 хв:
    • гра малої рухливості з музичним супроводом «Вийшла курочка гуляти»;
    • вирішення проблемної ситуації - діти дарують курочку курчат;
    • запрошення курочки з курчатами до дітей в групу.

1. Наочні методи.

  • показ іграшок - курки і курчати;
  • ряджені дітей і вихователя;
  • малювання пальчиками в повітрі;
  • показ способу малювання.

2. Ігрові методи.

  • прогулянка по стежці до будиночка;
  • пальчикова гімнастика «Курочка»;
  • гра малої рухливості з музичним супроводом «Вийшла курочка гуляти».

3. Словесні методи.

  • художнє слово;
  • пояснення;
  • словесні вказівки;
  • повторення;
  • заохочення;
  • питання.

Можливі проблеми в ході організованої освітньої діяльності:

  • дитина втрачає інтерес, відволікається (вихователь привертає увагу дитини використовуючи ігрову мотивацію);
  • дитина не може у відповіді (вихователь сам промовляє відповідь і просить повторити за ним, дякує, хвалить або просить іншу дитину повторити дану відповідь);
  • дитина не виконує дії по показу вихователя (вихователь привертає увагу дитини використовуючи ігрові прийоми, наслідування, заохочення).

Очікувані результати проекту:

  • у дітей формується інтерес до малювання;
  • формується вміння правильно користуватися пензлем, фарбою;
  • збагачується і активізується словник;
  • виховується акуратність в роботі з гуашшю.

хід заняття

організаційний момент

Вихователь звертає увагу дітей на стоїть неподалік будиночок:

- Діти, подивіться, що за будиночок стоїть далеко. Напевно, в ньому, хтось живе. Хочете подивитися? (Так) І я хочу. Подивіться, а до будиночка ведуть сліди, ось по ним ми і підемо.

Під музичний супровід діти з вихователем йдуть по доріжці.

Основна частина

- Ось ми і до будиночка прийшли. Хто в ньому живе?

Вихователь звертає увагу на сидить в кошику курочку:

- Хто це? (Курочка)

Вихователь проводить пальчиковую гімнастику «Курочка»:

Курочка Ряба у бабусі живе,
Зараз своїм курчатка,
Зерна знайде
(Діти імітують годування курочки рухами пальців рук)
Наша курочка гуляла,
Травку свіжу щипала.
І пила водицю
Прямо з коритця.
(Пальці скласти у вигляді дзьоба, ритмічно нахиляти кисть руки вниз і піднімати вгору, как-будто курочка п'є воду)

- Хлоп'ята, подивіться наша курочка чомусь хвилюється. Курочка, що трапилося? Вивела вона своїх курчат на лужок, а вони всі розбіглися, тільки один залишився. Не переживай курочка. Ось скільки нас багато, ми обов'язково знайдемо твоїх цікавих курчат. Ми їх намалюємо.

Вихователь демонструє іграшку курчати.

- Хлопці, подивіться на курчати, що у нього є? (Головка, маленький гребінець, очі, дзьобик, тулуб, крильця, хвостик, лапки) Який курча? (Жовтий, пухнастий, маленький)

- Якої форми головка і тулуб у курчати? (Круглої)

Вихователь пропонує дітям намалювати в повітрі пальцем - коло. (Діти в повітрі вказівним пальчиком «малюють» круглу форму). Далі вихователь запрошує підійти до столу.

- Подивіться, у мене є курча (показати його силует). Йому треба намалювати жовтий пушок. Я беру кисть в праву руку трьома пальцями трохи вище наконечника, набираю на неї жовту фарбу, зайву знімаю про край баночки, лівою рукою притримують курчати і стусаном малюю жовтий пушок. Кисть тримаю прямо. Ось який пухнастий курча виходить. Намалювала. Тепер кладемо кисть на підставку. Якщо руки забруднилися - витираємо їх вологою серветкою.

(При необхідності вихователь надає індивідуальну допомогу кожній дитині - прийомом рука в руці і нагадує, що при закінченні роботи, кисть треба покласти на підставку, руки витерти вологою серветкою).

- Дітки, подивіться які у вас вийшли чудові, пухнасті курчата.

Заключна частина

- Хлопці, поки наші курчата сохнуть, ми з вами покажемо їм, як треба дружно грати і не тікати від мами курки.

Провести рухливу гру «Вийшла курочка гуляти».

(Вихователь дітям надягає шапочки курчат, а собі шапочку курки)

Вийшла курочка гуляти,
Свіжої трави пощипати,
А за нею хлопці,
Жовті курчатка.
Ко-ко-ко! Ко-ко-ко!
Не ходіть далеко!
Лапками гребіть, зернятка шукайте.
З'їли товстого жука,
Дощового черв'яка, випили водиці
Повний коритце.

Вихователь пропонує дітям взяти курчат і посадити їх у козуб до курочку.

- Молодці, хлопці! Допомогли курочку знайти курчат. Давайте запросимо курочку з курчатами до нас в групу і покажемо їм наші іграшки.

Схожі статті