Конспект заняття - перелітні птахи

Конспект заняття "Перелітні птахи"

Мета: Розширення і закріплення уявлень дітей про перелітних птахів, їх зовнішній вигляд, спосіб життя.

завдання:
Дати відомості про звукові сигнали птахів, про види гнізд і їх розміщенні.
Уточнення і розширення уявлень про перелітних птахів.
Виховання бережливого ставлення до природи.

1. Організаційний момент.
(Вітання вихованців)

2. Вступна частина.
- Хлопці, на сьогоднішньому занятті ми продовжимо розмову про птахів, але спочатку давайте згадаємо, про які птахів ми з вами говорили на минулому занятті?
(Про зимуючих)
- Згадайте, які зимують птахи живуть в нашому краї?
(Дятел, синиця, горобець, голуб і т.д)
- Хлопці, а чому їх називають зимуючі?
(Так як вони не куди не відлітають і зимують тут)
- Я відкрию вам один секрет, що крім зимуючих птахів є птахи, які прилітають до нас з настанням весни.
- Як ви думаєте, як їх називають?
(Перелітними)
І тема нашого заняття «Перелітні птиці», сьогодні на занятті ми з вами поговоримо про перелітних птахів, таких як ластівка, зозуля, грач, шпак, соловей, дізнаєтеся з чого вони будують собі гнізда, почуєте їхні голоси.
3. Основна частина.
Хлопці, зараз я вам зачитаю невеликий вірш, послухайте уважно.

На дворі дзвенить крапель,
По полях біжать струмки,
На дорогах калюжі.
Скоро вийдуть мурахи,
Після зимової холоднечі.
Пробирається ведмідь,
Крізь лісової сушняк,
Стали птиці пісні співати,
І розцвів підсніжник.
- Як ви думаєте, про який час року тут йдеться? (Про весну)
- Хлопці, я вам пропоную виконати невелике завдання, з представлених пір року вам потрібно знайти весну.
(Вихователь показує кілька картинок, діти вибирають ту, на якій зображена весна)

За якими ознаками ви це визначили?
Раз у нас з вами настала весна, значить, до нас в гості летять перелітні птахи, а щоб дізнатися які саме, давайте відгадає загадки:
Всіх перелітних птахів чорніше,
Чистить ріллю від черв'яків,
Взад - вперед по ріллі скаче,
А зветься птах - ... грак
- Правильно, це - грак.
- Хлопці, є такий вислів: граки прилетіли, на крилах весну принесли. - Як ви його розумієте?
(Граки першими прилітають до нас навесні) Вважається, що з їх появою настає весна.
Подивіться на зображення гайвороння.

- Грач - великий птах, скажіть якого він кольору? (Чорного)
- На яку зимуючу птицю він схожий? (Гава)
Зверніть увагу, який великий у нього дзьоб.
- Як ви думаєте, чим він харчується? (Харчується черв'яками, жуками, личинками). Своє гніздо він робить з тонких прутиків на самій верхівці дерева.

А цю птицю всякий знає:
На жердині її палац,
Червяков пташенятам тягає,
Так тріщить весь день-.... шпак.
Шпак - красивий птах з блискучим чорним оперенням. Короткий хвіст, довгі крила, прямий довгий дзьоб, чорний - у самочки, яскраво-жовтий - у самця. Їсть черв'яків і комах. Добре співає, наслідує голосам інших птахів.
- Пропоную вгадати наступну птицю:
Під дахом я ліплю гніздо,
З грудочок глини.
Для пташенят стелю на дно
Пухову перину. (Ластівка)

- Ластівка - найостанніша з перелітних птахів прилітає в наші краї, в травні місяці.
- Одна з птахів, яка п'є і харчується на льоту?
Хто на ялинці, на суку,
Рахунок веде: «Ку-ку. Ку-ку? »(Зозуля)
Зозуля - невеликий птах, але крупніше, ніж соловей.
Яку вона має забарвлення?
(Строкате фарбування), довгий хвіст, невеликий дзьоб. Зозуля, на відміну, від інших птахів, ніколи не в'є гнізда, а свої яйця відкладає в чужих гніздах, тому птахи змушені виводити і ростити пташенят зозулі.

Відгадайте, хто ж до нас ще летить в гості:
Хто без нот і без сопілки
Краще за всіх виводить трелі,
Голосистих і ніжніше?
Хто ж це? (Соловей)
Соловей - маленька пташка,
Яке вона має оперення за кольором?
(Коричневе оперення), маленький дзьоб, хвіст і лапки?
А тепер я пропоную вам перевірити, як ви знаєте перелітних і зимуючих птахів для цього потрібно виконати наступне завдання, на аркуші паперу в правій стороні приклеєна годівниця на неї приклеюєте зимуючих птахів, а в лівій стороні літак на нього приклеюйте перелітних птахів.

- Давайте з вами перевіримо, чи правильно ви впоралися із завданням.
Добре впоралися із завданням, молодці, бачу, що ви вмієте розрізняти перелітних птахів, від зимуючих.
- Хлопці, як ви думаєте, чому птахи відлітають у вирій? (Тому що тут настають холоди, взимку немає комах).
- Хлопці, ось птахи прилетіли, але деякі з них ніяк не можуть визначитися з гніздами. Давайте трохи їм допоможемо, наша задача правильно розселити птахів за своїми будиночків. Для цього вам необхідно з'єднати стрілочками птицю з її будиночком.
(Шпаківня, гніздо на дереві, гніздо під дахом, гніздо на верхівці дерев).

- Хлопці, я пропоную вам помінятися роботами і перевірити один в одного, правильність виконання роботи.
- Хлопці, ось тепер у птахів є вдома - гнізда, шпаківні, а навіщо вони птахам? (В гніздах, шпаківні птиці виводять пташенят)
- А можна гніздо з яйцями або пташенятами чіпати? Чому? (Якщо ми помацати гніздо, птиця на нього не сяде, і пташенята НЕ вилупляться)
- Хлопці, а якщо кричати, голосно вмикати музику в лісі, то птах злякається і полетить з гнізда, а пташенята без мами загинуть.
- Хлопці, а навіщо нам потрібні птиці? (Відповіді дітей).
- Птахи знищують-з'їдають шкідливих комах, які рослини гублять - жуків, гусениць.

Ось і розселили наших пташок, зовсім скоро у них з'являться пташенята, як же будуть називатися пташенята у цих птахів? Давайте подумаємо.
У гайвороння ... (граченят)
У шпака .... (Скворчата)
У ластівки .... (Ласточата)
У зозулі .... (Кукушата)
У солов'я .... (Соловьята)

- З настанням весни оживає вся природа, ми все частіше чуємо спів птахів, яке нас радує, надихає.
Давайте послухаємо, як же гарно співають наші сьогоднішні гості і постараємося вгадати їхні голоси.
(Прослуховування голосів)

підсумок:
- Хлопці, скажіть, будь ласка, про що ми з вами сьогодні розмовляли на занятті?
- Про які перелітних птахів?
- Яка перша птах прилітаємо до нас навесні?
- Що цікавого ви дізналися про зозулю?
- Де будує собі гніздо ластівка?
- А з чого?
- Де виводить своїх пташенят шпак?
- Вірно.
- Хлопці, наші старші хлопчики зробили шпаківні і на наступному занятті ми з вами буде їх розвішувати тобто будемо зустрічати приліт шпаків.
- Хлопці, мені сподобалося, як ви працювали на занятті: уважно слухали, думали, відповідали повними реченнями. Молодці!

Спасибі всім за роботу.

Схожі статті