Конспект заняття з патріотичного виховання старших дошкільників

Тема: "Росія - Батьківщина наша" (підсумкове заняття).

Мета: виховання патріотичних почуттів і любові до своєї країни у дошкільнят.

- продовжувати знайомити дітей з Росією; закріплювати знання дітей про те, що наша країна велика, красива, неосяжна;
- познайомити дітей з географічним розташуванням нашої країни, материка, де ми живемо, використовуючи карту світу;
- продовжувати знайомити дітей з Кемеровської областю; дати уявлення про те, що Новокузнецьк є частиною Кемеровської області;
- продовжувати вчити дітей самостійно і послідовно складати описові розповіді про країну, в якій ми живемо, використовуючи накопичені знання;
- закріпити знання дітей про державну символіку Росії (герб, прапор);
- збагатити словниковий запас у дошкільнят з даної теми;
- розвивати діалогічну мова у дошкільника, вміння слухати своїх товаришів;
- продовжувати виховувати у дітей патріотичні почуття до Батьківщини;
- продовжувати вчити дітей розуміти і пояснювати суть прислів'їв.

Обладнання: карта світу, карта Кемеровській області, глобус; ілюстрації із зображенням державних символів Росії (герб, прапор); герб міста Новокузнецька; герби інших країн і міст; портрет президента і губернатора Кемеровської області; монети і предмети із зображенням різних гербів; малюнки дітей по темі: "Герб моєї родини", "Моє улюблене місто".

Словникова робота: іменники: Батьківщина, Вітчизна, материк, громадянин, герб, прапор; прикметники: прекрасна, могутня, єдина, неосяжна; дієслова: захищати, оспівувати, пишатися, тужити.

- розгляд ілюстрацій по заданій темі;
- читання художньої літератури про рідну країну;
- заучування віршів про рідну Землі;
- розглядання сімейних фотографій;
- виготовлення сімейного герба (спільна робота дітей і батьків);
- бесіди за темами: "Моя Батьківщина", "Моя сім'я", "Моє улюблене місто", "Пам'ятки нашого міста", "Я російський Людина";
- конкурс на кращий малюнок на тему "Моє місто".

хід заняття

Дане заняття можна провести в музичному залі, це дозволить дітям вільно "пересуватися по станціях". Можна, щоб цю "екскурсію" провів якийсь герой, або провести це заняття у вигляді вікторини.

Вихователь - екскурсовод зустрічає дітей:

- Хлопці, ми з вами так багато говорили про нашу Батьківщину, читали оповідання та вірші про неї, малювали малюнки про країну, в якій ми живемо. І сьогодні, я вам пропоную перевірити свої знання, подивитися, на скільки добре ми знаємо свою Батьківщину, може сьогодні, хтось дізнається щось нового для себе. Ви готові відправитися в нелегкий шлях і перевірити свої знання? Отже, вперед ...

- ми живемо у величезній прекрасній країні. Це велика Батьківщина. Як і у людини, у країни є ім'я. Як називається наша країна? Назвіть її ім'я? (Росія)

Один з хлопців читає, заздалегідь вивчене, вірш "Наш дім":

На карті світу не знайдеш
Той будинок, в якому ти живеш.
І навіть вулиці рідної
Ти не знайдеш на карті тієї,
Але ми завжди з тобою знайдемо
Свою країну, наш спільний дім.

Далі вихователь показує територію Росії на карті світу і ще раз уточнює назву країни, показує дітям, що країна дуже велика, неосяжна, в ній багато озер, морів і річок. Материк, на якому ми живемо найбільший на Землі, і називається він - Євразія.

- Хлопці, а як називаємо ми людей які живуть в нашій країні? (росіяни)

Далі вихователь пропонує дітям відшукати свою країну на глобусі.

- Хлопці, а хто ж керує такою великою країною? (Президент). Вихователь уточнює, що одному важко керувати величезною країною, тому президенту допомагають: державна дума, губернатори різних областей. Вихователь показує портрети президента країни і губернатора Кемеровської області. Цікаво, а як же ці люди стали президентом або губернатором? (Вихователь уточнює, що їх вибрав народ).

Станція №2 "Знаки і символи"

Вихователь. Друга наша станція називається "Знаки і символи". Зверніть увагу на ці ілюстрації, у них є щось спільне. Хто знає, що на них зображено? (Герби). Ці герби різних країн. Герб об'єднує людей, що живуть в одній країні, є відмітним знаком держави. На ньому намагалися зобразити щось дуже важливе для країни. Кожен символ і колір на гербі має своє значення. Давайте знайдемо герб нашої країни, і подивимося на нього уважніше ...

Дитина зачитує, заздалегідь вивчене, вірш "Герб Росії":

У Росії величавої
На гербі орел двоголовий,
Щоб на захід, на схід
Він дивитися б відразу зміг
Сильний, мудрий він і гордий,
Він - Росії дух вільний.

Вихователь разом з дітьми розшифровують символи і кольори, зображені на нашому гербі:

Орел - цар птах, це велика сильна птиця. Золотий колір - це символ сонця. Неосяжна Росія розташована і в Європі, і в Азії. Тому одна голова орла звернена на Схід, інша - на Захід при єдиному тілі - єдиному правлінні. Груди орла прикрашена щитом, на якому зображений вершник, що бореться зі змієм (драконом), що показує на постійну боротьбу добра над злом. Три корони над двоголовим орлом означають єдину зв'язок народів. Скіпетр і держава в лапах орла - царські релігії, які служать втіленням державного порядку і вірності закону ... Отже, герб Росії є темно - червоний щит, на якому зображений золотий двоголовий орел.

Далі все разом розглядаємо інші герби. Знаходять подібність і відмінності нашого герба від інших гербів.

- Крім герба наша країна має ще один державний символ, який також як і герб, відрізняє нас від інших країн. Хто мені підкаже, що це за символ? (Прапор)

- Як виглядає прапор нашої країни? З чим ми порівнюємо ці кольори? (Відповіді дітей). Дитина зачитує, заздалегідь вивчене, вірш "Прапор України":

Білий колір-берізка,
Синій - неба колір.
Червона смужка -
Сонячний світанок.

Далі вихователь показує дітям прапори інших країн, на яких є такі ж кольори як на нашому прапорі (наприклад: Чехія, Югославія, Словенія, Хорватія).

Станція №3 "Мелодія запального танка"

Вихователь пропонує дітям згадати ще одну відмінну рису Росії від інших країн. Це російські - народні танці. Всі дружно згадуємо російські - народні рухи. Потім, дітям пропонується під музику станцювати російський - народний танець (можна взяти танець, який діти розучували на музичних заняттях).

Станція№4 "Моє місто"

- Наступна станція "" Розкажи про своє місто ". Подивіться на картинки, фотографії, малюнки ... ви дізнаєтеся це місто? (Новокузнецьк).

- Хлопці а ви знаєте, що у нашого міста, теж є свій герб? Хлопці розглядають герб міста Новокузнецька, з'ясовують його особливість і порівнюють його з гербами інших міст:

Санкт-Петербург: два срібних якоря і золотий скіпетр говорять про те, що місто стоїть на річці, є морським портом; скіпетр нагадує про те, що місто було столицею Російської імперії.

Саратов: місто пов'язаний з водою, достаток риби.

Петропавловськ - Камчатський: особливість природи - три вивергають вулкана.

Ярославль: ведмідь - лісовий край, ведмідь символ мудрості і сили. Княжа шапка - корона, оповідає про те, що місто цей древній.

Після цього, вихователь показує дітям окрему карту Кемеровської області, на якій вони разом знаходять своє місто. Дивляться, які ще міста є в Кемеровській області.

- Хлопці, що ви можете розповісти про своє місто? Які вулиці ви знаєте? Назвіть найулюбленіші місця в місті, які ви відвідували разом з батьками. (Розповіді дітей).

При складанні розповіді можна дивитися на малюнки, фотографії.

Станція №5 "Моя сім'я"

Вихователь: - ця станція називається сімейна (звертає увагу дітей на сімейні фотографії). Як одним словом можна назвати всіх, кого ми бачимо на одній фотографії? (родина). Якими ще словами можна назвати членів однієї сім'ї? (Рідні, родичі). Як ви думаєте, в нашому місті живе багато сімей? Як можна назвати людину, яка народилася і живе в Новокузнецьку? (Новокузнечанін).

- Ми сьогодні з вами говорили, що країни і міста мають свої відмітні знаки - герби. Але герб може бути і у сім'ї. Сім'я - це теж маленьке, дружне держава, у якого є свої інтереси, закони, традиції, заняття.

Вихователь разом з дітьми розглядають сімейні герби, які діти малювали вдома з батьками. Діти самі пояснюють значення символів, намальованих на своєму гербі.

Станція №6 "Фінішна"

- Наш маршрут закінчився. У висновку, я пропоную вам трохи пограти і заодно перевірити, що ви сьогодні запам'ятали з нашого нелегкого маршруту. Пропоную вам відповісти на наступні питання:
  1. Як називається країна, в якій ми з вами живемо?
  2. Як називається наше місто?
  3. На якій вулиці ти живеш?
  4. Що зображено на російському гербі?
  5. Як називає людей, які живуть в Кемеровській області? У місті Новокузнецьку?
  6. Які кольори присутні на Російському прапорі?
  7. Які міста Кемеровської області ти знаєш?
  8. На якому материку ми живемо?
  9. Навіщо країні потрібен прапор?
  10. Хто керує нашою країною?
  11. Назви столицю нашої держави?
  12. Поясни прислів'я "Всякому мила своя сторона", "Рідна сторона мати, а чужа-мачуха".

Завершити заняття можна віршем "Моя Батьківщина":

Велику землю, улюблену землю,
Де ми народилися і живемо,
Ми Батьківщиною світлою, ми Батьківщиною милою,
Ми Батьківщиною нашої кличемо.

Вихователь вручає дітям невеликі сувеніри (шоколад РОСІЙСЬКИЙ) і дякує за цікаву подорож.

Схожі статті